“Nyugati fejlődést akarunk kínai pénzen vagy a nyugatitól eltérő modellt kínai támogatással?”

0
747
Facebook

Németh Zsolt vázolta fel a magyar vezetés dilemmáját egy biztonságpolitikai konferencián, ahol Trump tanácsadói is jelen voltak. Trump már megüzente Orbán Viktornak: nem ért egyet azzal, hogy a magyar kormány barátkozik Kínával és Oroszországgal, mert ezt a két nagyhatalmat az USA stratégiai ellenfélnek tekinti.

Hogy jellemezte Németh Zsolt, a Parlament külügyi bizottságának elnöke Orbán és a kínaiak viszonyát? A Fidesz leginkább atlantista politikusa elmondta:

”2010 után kínai segítséggel tudtuk leküzdeni a gazdasági válságot.”

Orbán Viktor még a második hatalomátvétel előtt látogatást tett Kínában Matolcsy György oldalán, és Pekingben magas szinten fogadták mint Magyarország leendő vezetőjét. Matolcsy Györgyöt a CIA kínai ügynöknek tekinti.

“A mai körülmények között a magyar gazdaságnak újra szüksége van egy pénzügyi háttérre“ – utalt szemérmesen Németh Zsolt arra, hogy az Európai Unió befagyasztott több milliárd eurót, mert Brüsszel el kívánja kerülni, hogy Orbán rokonai, barátai és üzletfelei lenyúlják az európai pénzeket.

“Nyugati zászló alatt hajózunk keleti szélben“ – indokolta a keleti nyitást 2010-ben Orbán Viktor. Ma azonban már ennél többről van szó – ismerte el Németh Zsolt az Egyensúly Intézet biztonságpolitikai konferenciáján.

“A dilemma a következő: nyugati fejlődést akarunk építeni kínai pénzügyi bázison magyar karakterisztikával vagy ezt a kínai mentőövet arra akarjuk használni, hogy találjunk magunknak egy, a mostani nyugati jellegzetességektől különböző fejlődési modellt?”

A nemzeti együttműködés rendszere nem nyugati modell

Orbán Viktor a politika primátusára épít, amely a lenini modell hibrid változata: mindent a hatalom irányít a gazdaságtól a médiáig és a titkosszolgálatokig. Ebben a rendszerben semmiféle kontroll vagy ellensúly sincsen. Csak az álcázó szöveg nyugati, a hatalom felépítése és működése teljesen keleti. Orbán problémája az, hogy a modell közelebb áll Putyinhoz mint Hszi Csin-pinghez. Míg a kínaiak a világtörténelem legnagyobb gazdasági forradalmát hajtják végre az 1978-as reform óta, és az USA-val együtt akarják kormányozni a világot addig Putyin zsákutcába vezette Oroszországot, amely versenyképtelen a világpiacon, ahol Kína nagyon is sikeres. Magyarországon csakis a külföldi cégek versenyképesek.

Trump tanácsadója figyelmezteti Orbán Viktort

Matthew G. Boyse a washingtoni külügy közép-kelet-európai államtitkárhelyettese volt a Trump kormányzat idején. Ő hivatásos diplomata, nem politikai kinevezett. A biztonságpolitikai konferencián diplomatikusan, de egyértelműen bírálta Orbán Viktor Kína és oroszbarát politikáját:

”Orbán oda ment, ahol senki sem bírálta: Pekingbe és Moszkvába. Talán nem mindenki vette észre, hogy a Trump adminisztráció a kínai kommunista párttal szemben keményebb álláspontot képviselt mint előtte bármelyik más amerikai adminisztráció.”

Trump kereskedelmi háborút hirdetett Kína ellen, ezt a Biden adminisztráció kiterjesztette amikor 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot.

“Miközben Washingtonban előkészületeket tettek a Kínától való válásra – decoupling – addig a magyar kormány megkétszerezte a kapcsolatait Pekinggel. Magyarország stratégiai együttműködési kapcsolatot épített ki Kínával éppúgy mint Belarusz, Oroszország, Venezuela, Etiópia, Pakisztán és Zambia” – mondta a washingtoni külügy egykori államtitkárhelyettese, aki hozzátette:

”nem emlékszem olyan időszakra amikor az amerikai-magyar kapcsolatok olyan rosszak lettek volna mint manapság.”

Mi lesz, ha Kamala Harris nyer novemberben? “Akkor negatív spirál alakulhat ki” – jósolja Trump külügyi tanácsadója. És ha Trump nyer? “A kapcsolatok azonnal drasztikusan javulni fognak, de megmarad a Kínával és Oroszországgal kapcsolatos probléma.”

Az amerikai diplomata rámutatott arra, hogy a magyar diplomácia mást hirdet mint amit a valóságban csinál:

„A magyar kormány azt hangsúlyozza, hogy a Nyugat része, és meg akarja menteni a nyugati civilizációt. Ez nagyszerű, de a magyar kormány néha úgy viselkedik mintha inkább a Nyugat lenne az ellensége mint a Kelet.”

Orbánt átverik Moszkvában és Pekingben: ”Putyin és Hszi Csin-ping néhány külföldi vezetőt az orránál fogva vezet.”

Miért nem hallgatja meg Trump és tanácsadói figyelmeztetését Orbán Viktor? Mert Trumptól csak barátságot remélhet, de pénzt nem. Márpedig a magyar miniszterelnöknek euró milliárdokra van szüksége, hogy ellensúlyozza a brüsszeli pénzek kiesését. Ezért vett már fel egymilliárd eurós hároméves kölcsönt Pekingtől, mert finanszírozni kell a költségvetés hiányát és fel kell tölteni a házipénztárat a 2026-os választásokra.

Ha akkor Orbán megbukna, akkor Trump is levenné a kezét róla, és száműzetésben vagy börtönben tűnődhetne a világ múló dicsőségén…

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .