Nagy földrengés Mexikóban

0
1098

Erős, legalább 8,1-es erősségű földrengés volt csütörtök éjjel Mexikó déli részénél, a Csendes-óceánban, a mintegy ezer kilométerre lévő fővárosban is megrázkódtak az épületek – jelentették hírügynökségek. Elrendelték a cunamiriadót. Eddig hat halálos áldozatról tudnak a hatóságok.

Az amerikai földtani intézet (USGS) szerint a Richter-skála szerinti legalább 8,1-es rengés középpontja 123 kilométerrel délnyugatra volt a tengerparti Pijijiapan várostól, 33 kilométeres mélységben. (A kínai földrengéstani intézet 8,2-esnek mérte a földmozgást, 20 kilométeres mélységben.) A rengés közép-európai idő szerint péntek reggel 6 óra 49 perckor (helyi idő szerint éjfél előtt 11 perccel) történt.

Eddig hat halálos áldozatról tudnak a hatóságok.

Három Chiapas szövetségi államban, amelyhez a legközelebb volt a rengés középpontja a Csendes-óceánban. Manuel Valesco kormányzó egy tévének nyilatkozva elmondta, hogy az esetek San Cristóbal de las Casas városban történtek. A három ember között van két nő, akikre rádőlt egy fal. Másik két eset a Chiapastól északra fekvő Tabasco államban történt Arturo Nunez kormányzó bejelentése szerint. Az egyik emberre itt is fal dőlt. A másik áldozat egy csecsemő, aki kórházban halt meg, mert az épületben megszűnt az áramszolgáltatás, emiatt leállt a gyermek életben tartásához szükséges ventillátor.

https://twitter.com/husseinforzan/status/906027138360283136

 

A szomszédos Guatemalában is erős volt a földrengés hatása, és Jimmy Morales elnök bejelentette, hogy legkevesebb egy ember meghalt.

A Csendes-óceáni Cunamijelző Központ

elrendelte a veszélyes szökőárra vonatkozó riadót.

Egy méter magas víztömeg érte el Mexikó partjait Salina Cruz városnál, amely a Chiapastól nyugatra lévő Oaxaca államban van. Ennél alacsonyabb hullámokat mértek sok más helyen. A cunami keltette egyméteres hullámok zúdulhatnak még Ecuador, Salvador és Guatemala partjaira is a központ szerint. Hawaiit és a Csendes-óceán nyugati vagy déli részét nem fenyegeti cunami.

 

A földrengés pontos helyével és mélységével kapcsolatban egyelőre nagyon eltérő adatokat adnak meg a különböző földtani intézetek.

1985 óta nem mértek ilyen erős földrengést az országban.

MTI/FüHü

 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .