Mi köze Orbán Gáspárnak a Csádban most letartóztatott orosz titkosszolgálati vasemberhez?

0
2472
Facebook

Makszim Sugalej szociológust, az orosz titkosszolgálat vasemberét két kollégájával együtt szeptemberben letartóztatták és kiutasították Csádból, pedig ők nagy segítségére voltak Déby elnöknek, hogy megnyerje a tavasszal tartott elnökválasztást – a nem várt hírről a BBC számolt be.

Sugalej 2010 óta dolgozott együtt Prigozsinnal, aki megszervezte a Wagner hadsereget Putyinnak. Fellázadt az orosz elnök ellen, ezért repülőgépét felrobbantották, de a Wagner hadsereg immár Afrikakorps néven folytatja működését Afrikában. A név nem véletlen: a Rommel hadsereg viselte ugyanezt a nevet Észak Afrikában a második világháború idején.

Sugalej afrikai pályafutása Líbiában kezdődött, ahol 2011-ben megbuktatták Kadhafi elnököt, akit a lázadók darabokra téptek. Sugalej Szaif al Iszlám Kadhafinak dolgozott, aki apja nevében irányította Líbia pénzügyeit. A líbiai kormány azóta is keresi Kadhafi vagyonát, melyet külföldi bankokban rejtett el, és az értéke meghaladja a 40 milliárd dollárt. Sugalejt lecsukták Líbiában. Szabadulása után 138 millió rubelt kapott Moszkvában, mert 138 hónapot töltött börtönben. Sugalej líbiai kalandjairól akciófilm készült, melyet Prigozsin finanszírozott.

Az orosz 007-es ügynök a börtön után Madagaszkáron folytatta, ahol pénzzel teli bőröndökkel befolyásolta az elnökválasztást.

Miért tartóztatták le Sugalejt és társait Csádban? Hivatalos indoklás nincs. Fennáll egy stratégiai együttműködési egyezmény Oroszországgal, de senki sem tudja, hogy mi áll benne. Déby elnök járt Moszkvában, Budapesten Orbán Viktorral tárgyalt a Karmelita kolostorban. Orbán Gáspár őrnagy a hivatalos kapcsolattartó a két állam között. Csád elnöke jelenleg ingázik Kelet és Nyugat között: francia csapatok még állomásoznak az ország területén, oroszok még nem. Déby elnök tart az oroszoktól és nem véletlenül.

Afrikai kezdeményezés – Putyin az ukrajnai háború alatt is nyomul előre a koldusszegény kontinensen

A titkosszolgálat – az FSZB – irányítja az orosz hálózatot Afrikában – nyilatkozta a francia közszolgálati rádiónak – RFI – a Wagner hadsereg egykori összekötő tisztje.

Fizessen Franciaország 300 milliárd dollárt Malinak kárpótlásul a gyarmatosításért! – ezt a kampányt indította el novemberben az orosz hálózat abban az afrikai országban, amelyet francia csapatok szabadítottak meg nem is oly rég az iszlamista terroristák jelenlététől. Az Al Kaida és néhány más iszlamista szervezet a nagy területű állam jórészét elfoglalták, és már a fővárost fenyegették amikor a francia csapatok közbeléptek. Hálából Mali kiutasította a franciákat, és beengedte az oroszokat. Akiknek a hálózatát Kurejev, az FSZB tisztje irányítja Afrikában.

- Hirdetés -

“Az oroszok már a szovjet időkben is megértették, hogy hálózat nélkül nem boldogulhatnak Afrikában”

– mondta Ephrem Yalika, aki a Közép Afrikai Köztársaságban dolgozott az oroszoknak. A felettese Misa volt – Mihail Prudnyikov, az FSZB tisztje. Az oroszok védelmet ígérnek a helyi vezetésnek “a nyugati agresszió ellen.”

Burkina Fasoba úgy érkezett meg a Wagner hadsereg utóda, hogy az orosz hírszerzés azzal vádolta meg Franciaországot, hogy el akarja tenni láb alól Ibrahim Traoré kapitányt, az átmeneti kormányzat fejét. A helyi vezetés ezekután kérte az oroszok védelmét. Macron elnök cáfolt, de akkor már az oroszok birtokon belül voltak.

Az orosz jelenlét fekete lyuk az információban

A Riporterek határok nélkül nemzetközi újságíró szervezet jelentése megállapítja, hogy “a Szahel övezetben puccsal hatalomra jutott rezsimek és a Wagner hadsereg illetve utóda, az Afrikakorps kapcsolata hétpecsétes titok. Azt viszont jól látni, hogy az orosz hálózat átveszi a média irányítását a koldusszegény országokban, ahol alternatív hírforrások nemigen vannak. Az orosz hálózat tesz is arról, hogy ne is legyenek: a L’Enqueteur című lap főszerkesztőjét lecsukták Nigerben, mert nem kizárólag orosz hírforrást használt hanem olykor a párizsi lapokból idézett. Azzal vádolták, hogy tevékenysége nemzetbiztonsági kockázatot jelent – éppúgy inoagentnek – külföldi ügynöknek nyilvánították mint a Putyint bíráló újságírókat Oroszországban.

Az Afrikakorps nyomulását az orosz titkosszolgálatok támogatják illetve irányítják: mind a katonai mind pedig a polgári titkosszolgálatok jelen vannak Afrikában, melyet egy orosz belső dokumentum “az orosz diplomácia ékszerének” nevez.

Artyom Kurejev, az FSZB tisztje szervezte újra az orosz hálózatot Prigozsin halála után Afrikában. A The Insider szerint Artyom Kurejev az ötödik ügyosztály tisztje az FSZB-nél.

“Az oroszok megszállják az afrikai országokat, és mindenütt ugyanazt a taktikát alkalmazzák: tüntetéseket szerveznek a kormány  ellen, majd puccsal hatalomra juttatnak nekik kedvező erőket”

– meséli múltjáról a Wagner hadsereg egykori helyi munkatársa Ephrem Yalike. Elmondta azt is, hogy az orosz kulturális központok az afrikai fővárosokban valóságos kémközpontok. A kulturális központok helyi vezetői rendszeresen jelentést tesznek Artyom Kurejevnek, az FSZB tisztjének.

Primakov unokája a nagy karmester: Borisz Jelcin idejében miniszterelnök volt Primakov, aki a titkosszolgálatot is vezette egy ideig még Putyin előtt. Unokája újságíró, aki igen közel áll az orosz elnökhöz. A Primakov unoka irányítja a Rossotrudnyicsesztvo nevű állami céget, amely felügyeli az oroszok nyomulását a médiában  Afrikában.

Egyenlítői Guineában is együtt nyomul Putyin és Orbán

Az oroszok új célpontja Egyenlítői Guinea, ahol az Obiang család évtizedek óta uralkodik úgy, hogy zsebre teszi a kis ország viszonylag nagy olajjövedelmét. Az amerikai Exxon elhagyta a terepet, ezért a leleményes elnök orosz partnerek után nézett: Obiang elnök a Gazprom és a Lukoil vezetőivel tárgyalt szeptember végén Moszkvában. Obiang elnök 1979 óta irányítja Egyenlítői Guineát, fia az alelnök. Az ifjabb Obiang vagyonát Franciaországban bírói ítélettel elkobozták mondván: állami pénzből vette a luxusingatlanokat és autókat. Az államkassza egyenlő az Obiang família magánpénztárával. Nem is oly rég Szijjártó Péter is járt e kies országban, ahol az elnök családjáé minden. Putyin felajánlotta Obiang elnöknek, hogy orosz tisztek képezik ki a testőrséget, és azóta orosz katonai tanácsadók vendégeskednek Egyenlítői Guineában, ahol saját népétől védelmezik Afrika egyik legkorruptabb elnökét.

Teodoro Obiang megköszönte Putyinnak a 200 orosz katona érkezését, és közölte: kész megrendezni az Afrika – Oroszország csúcstalálkozót 2026-ban. Gyorsan hozzátette: Egyenlítői Guinea nem ismeri el a hágai nemzetközi bíróságot, amely Putyin elnököt elítélte háborús bűnökért vagyis nem fenyegeti letartóztatás Egyenlítői Guineában minden oroszok elnökét.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .