A magyar külügyminiszter Szijjártó Péter közölte: Szlovákiával együtt a brüsszeli bizottsághoz fordultak mivel Kijev részlegesen leállította az orosz tranzitszállítását, ez szerinte megsérti az Európai Unió és Ukrajna egyezményét.
Az ukrán kormány arra hivatkozik, hogy Oroszország, amely 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát több mint 180 milliárd dolláros bevételre tett szert az olaj eladásból, és ennek jelentős részét a háborúra fordította.
Ukrajnában nem is nagyon titkolják, hogy a kétmillió tonnás orosz olajszállítás blokkolása a válasz Orbán Viktor moszkvai útjára.
A magyar miniszterelnök közvetlenül kijevi tárgyalásai után parolázott Moszkvában Putyinnal, de erről elmulasztotta tájékoztatni Zelenszkij ukrán elnököt.
Szijjártó tudatosan túloz: nincs igazi veszély
A G7 portál szerint lehet, hogy le sem állt az orosz olaj szállítása, mert csak annyi történt, hogy egy másik cég vette át az üzletet a szankcionált Lukoil helyett. Amióta szankciókat vezettek be Oroszország ellen, azóta Moszkva gyakran él ezzel a módszerrel. Szijjártó Péter és Szergej Lavrov egyeztetett erről New Yorkban az ENSZ közgyűlés szünetében. Korábban Lavrov tűzte Szijjártó kebelére a Barátság Érdemrendet, a legmagasabb orosz kitüntetést, melyet külföldi megkaphat.
Holoda Attila energiaszakértő így vázolta fel a helyzetet a G7-nek:
”Az ukránoknak azzal lehetett gondjuk, hogy az a Lukoil végzi a szállítást és fizeti a tranzitdíjat, amely az országuk elleni háború egyik legfőbb finanszírozója. Ezenkívül a magyar kormány orra alá is szerettek volna borsot törni, éreztetve vele, hogyha Al Capone-val üzletelsz, akkor legyen B terved, mert lehet, hogy a partnered lecsukják.”
Az áramhiányról szóló jelentés is nehezen értelmezhető hiszen az olajerőműveket csakis akkor kapcsolják be, hogyha rekord magas a fogyasztás. Ennek megfelelően az olaj részesedése a magyar villamosáram termelésben 0,1-0,3% között ingadozik.
Vagyis Szijjártó Péter hisztizik, de messze túllő a célon méghozzá pontosan akkor amikor a brüsszeli bizottság újonnan megválasztott elnökasszonya, Ursula von der Leyen kijelentette:
a tagállamok többségének elege van Orbán Viktor oroszbarát külpolitikájából, melyet a soros uniós elnökség keretében próbál meg eladni.
Miért csinálja ezt Orbán Viktor? Neki lehet, hogy származik haszna ebből, de az országnak biztosan nem. Jellemző, hogy az olajügyekben ugyancsak érintett MOL nem reagált erre az ügyre, a védelmi adóra viszont igen. Hernádi Zsolt elnök vezérigazgató gúnyosan azt írta a kormánypárti Mandinernek, hogy
“az Orbán kormány különadói olyanok mint a szovjet csapatok, amelyek ideiglenesen nálunk állomásoztak több mint negyven éven keresztül.”