Győr információhiányos polgármestere arra kérte a magyar külügyminisztert – aki korábban a város önkormányzati képviselője volt -, tegyen lépéseket, magyarán lobbizzon az USA-ban új befektetésekért.
Mit kér Pintér Bence polgármester Szijjártó Pétertől?
“Érje el, hogy az amerikai – magyar külgazdasági kapcsolatok erősítéseképp olyan amerikai beruházások érkezzenek Győrbe, melyek magas hozzáadott értékű árukat termelnek és innovatív kutatás-fejlesztési tevékenységet is végeznek.”
Miért van most erre fokozottan szükség? Mert a Trump kormányzat, mellyel Orbán Viktor jó kapcsolatot ápol, olyan vámokat hozott az európai autóipar ellen, melyek a Győrben működő Audi gyárban termelés csökkenést és elbocsátásokat jelenthet.
“Kérjük, hogy kezdjen tárgyalásokat amerikai kollégáival a 25%-os autóipari vámok visszavonásáról” – írja Győr polgármestere a Facebookon.
Pintér Bence nincsen egészen tisztában azzal, hogy a külkereskedelem európai ügy vagyis Brüsszel az illetékes. Brüsszelt Szijjártó Péter hanyagsággal vádolta, de megérkezett a csattanós válasz, mely szerint az Európai Unió mindent megtett Trump vámjainak megakadályozására, de Washingtonban semmiféle párbeszédkészségre sem találtak. Brüsszelben csak csodálkoznak azon, hogy az Orbán kormány ezek után is lelkesedik Donald Trumpért.
Az Európai Unió Kínával is paktálni akar Trump ellen, Brüsszelbe várják Li Csiang miniszterelnököt.
Trump nem akar alkut kötni Kínával
Bár Hszi Csin-ping elnök volt az egyetlen külföldi, akit meghívott az elnöki beiktatásra, és azt ígérte, hogy az első elnöki útja Pekingbe vezet majd, de Trump a hétvégén kijelentette:
”Addig nem kötök alkut Kínával amíg meg nem oldódik a kereskedelmi deficit ügye!”
Kína jóval többet exportál az USA-ba mint amennyit importál onnan: 1000 milliárd dollár a különbség.” – állította Trump, akit az sem zavart, hogy tavaly a két állam kereskedelme 685 milliárd dollárt tett ki vagyis aligha lehetett 1000 milliárd a különbség.
“A hiány veszteség. Addig nincs alku amíg többletünk nem lesz vagy legalábbis elérjük a nullát “- mondta Trump az elnöki gép fedélzetén.
Az elnök elmeállapota már régen elérte a nullát – állítják a tüntetők, akik több városban is tüntettek a hétvégén az Egyesült Államokban. Ha komolyan vennénk Trump szavait, akkor Kína esetében ez azt jelentené, hogy sohanapján nem lesz alku, de Trump már oly sokszor megváltoztatta a véleményét, hogy senki sem lehet biztos abban: nem mondja-e az ellenkezőjét másnap?
Peking keményen visszavágott Trump 34% százalékos vámjaira, mert ugyanekkora vámot vetett ki az amerikai importra.
“Egy erős állam nem okoz bajt a világnak, de nem fél attól, hogy szembeszálljon a bajkeverővel!”
– így reagált a pekingi Global Times Trump vámjaira.
“Nemet mondunk a gazdasági zsarolásra” – hangsúlyozza a kínai kommunista párt angol nyelvű lapja. A kínaiak rámutatnak arra, hogy a reformok kezdete óta eltelt 45 év alatt a kereskedelem több mint a kétszázszorosára növekedett Kína és az Egyesült Államok között a kölcsönös előnyök alapján.
“Az USA problémákkal néz szembe a versenyképesség terén, de ezért nem másokat kellene hibáztatnia”- írja a Global Times. Amely hozzáfűzi:
“Az USA és Kína gazdasága komplementer egymással, ezért a szankciók ellenére idén is tovább nőtt a kereskedelem.”
“Magyarország német gyarmatból kínai tartomány lesz”
Ezt jósolja Bogár László, az Orbán kormányzat egyik szellemi háttérembere. Jól megmutatja ezzel azokat a szellemi korlátokat, melyek között Orbán és csapata elmulasztotta megérteni a huszonegyedik századot. Ebben hasonlítanak Donald Trumphoz és Vlagyimir Putyinhoz, de a kínai vezetőkhöz egyáltalán nem. Pekingben megértették a globális gazdaság fontosságát, és ezért elvetik a protekcionizmust.
Míg Biden idején az USA szőtt hálót Kína köré most Peking szervez szövetséget Trump kereskedelmi háborújával szemben.
Az egyik lehetséges partner ebben épp az Európai Unió, melyet oly hevesen támad Orbán Viktor miközben lelkesen igyekszik egyetérteni Trumppal a szuverenista politika jegyében. Ez színtiszta hülyeség – mutatnak rá Pekingben, ahol látják: hova jutott a szuverenista Észak Korea és hova a globális gazdaságra nyitott Dél Korea vagy Kína. Trump, Putyin és Orbán a panoptikumból fenekednek a világra míg a kínaiak magabiztosan készülődnek a jövőre, mert úgy vélik, hogy az idő nekik dolgozik. Míg Trump az Európai Unió szétverését célozta meg – Vlagyimir Putyinhoz hasonlóan – Peking épp ellenkezőleg szövetségest lát Brüsszelben, akivel együtt lehet fejleszteni a globális gazdaságot. Kína és az Európai Unió a világ legnagyobb kereskedői, az Egyesült Államok csak a harmadik helyen áll a világkereskedelem 13 százalékával.
Trump a saját csapdájába eshet, ha kivonul a világgazdaságból – figyelmeztetnek Pekingben, ahol gazdasági és technológiai eszközökkel akarják elérni a világgazdaság irányítását fokozatosan háttérbe szorítva az Egyesült Államokat. Peking G 2 megoldást akar egyelőre vagyis közös kormányzást az Egyesült Államokkal. Trump, Putyin és Orbán eközben Jalta 2-ről álmodik, a területszerző múltról, egy olyan világról, melynek napja letűnt.