Lapszem – 2018. január 3.

0
931

Ma a Genovévák és a Benjáminok ünneplik a névnapjukat. Akinek vannak ilyen nevű ismerősei, ne felejtse el őket felköszönteni! A Genovéva germán eredetű név, jelentése: nemzetségbeli. A Benjámin héber eredetű, a Biblia szerint Jákob legfiatalabb fia, egyike a zsidó törzsek ősatyjának. A név jelentése: a szerencse fia. Már itt is van a lapszemle!

 

Magyar Hírlap: Kiderül, kap-e bírságot a Jobbik

Január első felében elkészülhet az Állami Számvevőszék végleges jelentése a Jobbik gazdálkodásának ellenőrzéséről, amely – hacsak Vona Gáborék észrevételei a jelentés tervezetéről nem bizonyítják az ellenkezőjét – megállapítja, hogy a párt tiltott támogatást fogadott el – tudta meg a Magyar Hírlap.

Bár a vonatkozó törvény szerint január 21-ig van ideje az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) elkészíteni a Jobbik gazdálkodásának ellenőrzéséről szóló végleges jelentését, információink szerint ez már a hónap első felében megtörténik. Ahogy arról lapunk korábban beszámolt, az ÁSZ értékelte a Jobbik gazdálkodására vonatkozó, hatósági kockázatjelzés alapján birtokába jutott dokumentumokat. Eszerint a Jobbik 2017. első félévi plakátszerződéseivel – a gazdasági társaságok hirdetési listaáraitól jelentősen elmaradó egységárak miatt – 331 millió 660 ezer forint összegben tiltott támogatást fogadott el.

Magyar Nemzet: Embert csempészett a Csíki Sör tulajdonosa

Érdekes ügy jutott a Magyar Nemzet tudomására: Lénárd Andrást, a magyar kormány által is támogatott székelyföldi sörgyár, a Tiltott Csíki Sört előállító üzem tulajdonosát embercsempészet miatt keresik az Amerikai Egyesült Államokban.

A lap birtokában lévő periratok szerint (az ügyet tárgyaló kerületi bíróság New York állam Syracuse nevű városában van) Lénárd Andrást 2001. január 21-én Champlain település közelében fogta el a rendőrség, amint Kanada és az Egyesült Államok közötti zöldhatáron, két mérföldre a hivatalos határátkelőhelytől autójában három külföldi nőt csempészett az országba. Utóbbiak állampolgársága nem derült ki a periratból, de nevük alapján vélhetően magyarok.

Az Erdélyi Átlátszó újságírója elérte egyiküket, aki Facebook-profilja szerint ma is Pécsett él, és az erdélyi portálnak azt mondta: egy amerikai sztriptízbárban táncoltak volna, de nem kaptak vízumot. Így Kanadába utaztak, ahol Lénárd várta őket autóval, hogy a zöldhatáron csempéssze át őket az Egyesült Államokba.

Magyar Idők: Alakul a Szél-Vona paktum

Szél Bernadett és Vona Gábor néhány évvel ezelőtt még valószínűleg felháborítónak tartotta volna azt a feltételezést, hogy a Jobbik és az LMP között választási szövetség jöhet létre – írja a Magyar Idők. Volner János, a Jobbik frakcióvezetője azonban tegnapi sajtótájékoztatóján már arról beszélt, hogy míg az MSZP-vel és a DK-val sehol nem támogatnak egyetlen közös választási jelöltet sem, a Momentummal és az LMP-vel készek tárgyalni.

Így akár már a választásokat megelőzően létrejöhet a szövetség a Jobbik és az LMP között, holott néhány napja még csupán az esetleges koalíciós kényszer esetére, vagyis az általuk remélt kormányalakításkor tartották elképzelhetőnek az együttműködést.

Népszava: Cáfolja a NATO a kormányt

Diplomatikusan, de cáfolta az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) brüsszeli központja Dömötör Csabát, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkárát, aki a hétvégén azt nyilatkozta, hogy az Orbán-kormány egy „NATO-kötelezettség” miatt kér az iskoláktól és óvodáktól úgynevezett Honvédelmi Intézkedési Tervet (HIT) – olvasható a Népszavában.

Az óvodák és iskolák december végén fél évet kaptak a humántárcától, hogy elkészítsék saját intézményük terveit arról, hogyan működnének egy szükségállapot idején. A programban le kell írniuk, hogyan készítik fel saját oktatási intézményüket egy ilyen helyzetre, hogy szervezik meg a rájuk háruló honvédelmi feladatokat, illetve a válságkezelés katonai feladatainak támogatását. Dömötör szerint azért vezetik be az új rendszert, mert „a migrációs válság következtében Európának nincs olyan pontja, ahol ki lehetne zárni, hogy terrorcselekményt követnek el.”

A lap érdeklődésére azonban a NATO-nál úgy reagáltak a magyar kormány kezdeményezésére: a nemzeti hatóságok felelőssége, hogy az állampolgárokat és az ország infrastruktúráját megvédjék a terrortámadástól és annak következményeitől. „A NATO tagállamok eltökéltek, hogy megerősítsék az ellenálló képességüket a fegyveres támadásokkal szemben, a szövetség azonban csak tanácsokat ad és minimum elvárásokat fogalmaz meg a tagjai felé, továbbá fórumot biztosít a tapasztalatcserére” – mondta el lapunknak egy NATO hivatalnok.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .