Koronavírus: egyre több a fertőzött

0
1323

A legfrissebb összesítés szerint már 14 628 fertőzött és 305 halottja van a koronavírusnak. Egy áldozat már Kínán kívüli. A hazaszállítottak között is találnak betegeket. Lehet, hogy más úton is terjed a kór.

A koronavírusos adatokat globálisan gyűjtő oldal legfrissebb feljegyzése szerint reggel óta tovább nőtt a fertőzések száma 14 628-ra, aminek zöme, 14 451 Kínán belüli, zöme Hupej tartományi. Halálos áldozatból 305-öt regisztráltak, és egy már Kínán kívüli.

A Fülöp-szigeteken elhunyt egy kínai, ez az első eset, hogy a járvány halálos áldozatot szedett Kína területén kívül. Francisco Duque, a Fülöp-szigetek egészségügyi minisztere vasárnap közölte, hogy a 44 éves férfi február 1-jén belehalt a súlyos tüdőgyulladást okozó fertőzésbe. A férfi és a szintén megbetegedett 38 éves élettársa január 21-én érkezett Hongkongból a Fülöp-szigetekre. A férfi a járvány gócpontjának számító közép-kínai Hupej tartomány székhelyének, Vuhannak a lakosa, ahogy a párja is.

Változatlanul sok, 26 ország küldött adatot arról, hogy megbetegedést azonosítottak. Szerényen, de emelkedik a bizonyított felgyógyulók száma is, most 348-an vannak.

A Vuhanból

- Hirdetés -

hazaszállított németek között két fertőzöttet találtak

– jelentették német hatóságok. A germersheimi járás közigazgatási hivatalának tájékoztatása szerint a német légierő által Vuhanból elszállított 124 fő közül kettőnél volt pozitív a koronavírus jelenlétét vizsgáló teszt, mindketten német állampolgárok, a frankfurti egyetemi klinikán helyezték el őket.

A Luftwaffe gépével 100 német, 22 kínai, egy amerikai és egy román állampolgár érkezett szombaton a frankfurti nemzetközi repülőtérre. Tizenegy embert rögtön az egyetemi klinikára szállítottak, egyiküket koronavírus fertőzés gyanúja miatt, a többit egyéb panaszok miatt. A Vuhanból érkezett csoportot karantén alá helyezik a Germersheim melletti légi támaszponton egy laktanyában. Két hétig, a vírus lehető leghosszabb lappangási idejéig tartják elkülönítve őket.

A germersheini tartózkodás költségeit a szövetségi kormány költségvetéséből fedezik.

A Vuhan-Frankfurt repülőút költségeinek egy részét azonban az utasoknak kell kifizetniük.

A Luftwaffe Airbus A310-es repülő az eredeti tervek szerint Moszkva érintésével tette volna meg a 11 órás utat, ám az orosz hatóságok megtagadták a leszállási engedélyt. Emiatt a Luftwaffe gépének Helsinkiben kellett megállnia tankolni. Annegret-Kramp Karrenbauer védelmi miniszter azt mondta, hogy Moszkva kapacitáshiánnyal indokolta a kérelem megtagadását. Hangsúlyozta, hogy a védelmi tárca a külügyminisztériummal együtt vizsgálatot indít annak megállapítására, hogy milyen más okai lehettek még az orosz elutasításnak.

Előzőleg Németországban nyolc fertőzöttet találtak. Az esetek továbbra is Bajorország tartományra korlátozódnak, és összefüggésben állnak az első fertőzéssel, amely a Webasto nevű autóipari beszállító cég egy továbbképzésén történt január 21-én a társaság központjában, a München melletti Stockdorfban. Az volt az első olyan eset, amikor a vírus Kínán kívül terjedt emberről emberre.

Közben kínai orvosok arra a következtetésre jutottak, hogy nem csak cseppfertőzéssel terjed a betegség.

Több olyan koronavírus-fertőzöttet találtak,

akiknek hasmenésük volt, de lázuk nem, vagyis nem légúti fertőzéssel került a vírus a szervezetükbe,

hanem lenyelték. Tehát az emésztőrendszeren keresztül is terjedhet az új koronavírus – számolt be a Hszinhua kínai állami hírügynökség. A vuhani egyetem Zsenminpi kórháza és a vuhani virológiai intézet szakértői több beteg székletmintájának és végbélnyílásának vizsgálatát követően jutottak erre a következtetésre.

A Hszinhua szerint sok koronavírussal fertőzött páciens csak hasmenésre panaszkodott, és nem mutatott a vírusfertőzéssel járó klasszikus tüneteket, például lázat. A hasmenés annak jele lehet, hogy a vírus széklettel, illetve szájon át került a szervezetbe. A kézmosás hiánya és a rossz higiéniai körülmények megnövelik a fertőzés veszélyét. Kína egyes részein gyakoriak a nyilvános guggolós vécék.

Az új koronavírus lehetséges globális terjedését vázolták fel brit kutatók, akik azonosították azokat az országokat és városokat, amelyek esetében a legnagyobb a kockázata a 2019-nCoV vírus terjedésének.

A Southamptoni Egyetem szakembereinek modellezése szerint

a thaiföldi főváros, Bangkok esetében a legnagyobb a vírus globális terjedésének kockázata

az új koronavírus-járvány által leginkább sújtott kínai városokból légi úton érkező utasok nagy száma miatt – írja a napidoktor.hu a phys.org nyomán. A kockázati lista második helyén Hongkong, a harmadikon Tajvan fővárosa, Tajpej áll, amelyet Szöul, Tokió és Szingapúr követ. Sydney a 12., New York a 16., London a 19., Párizs pedig a 27. helyen van.

A legnagyobb kockázatnak kitett országok: Thaiföld és Japán, az Egyesült Államok a listán a 6., Ausztrália a 10., Németország a 15., Nagy-Britannia a 17. helyen áll. Kínában a legkockázatosabb városok Peking, Kanton, Sanghaj és Csonking, a legkockázatosabb tartományok Kuangtung, Csöcsiang, Szecsuán és Henan.

Létfontosságú, hogy megértsük a lakosság mozgásának mintázatát mind Kínában, mind globálisan ahhoz, hogy felbecsüljük, hogyan terjed a vírus belföldön és szerte a világban. Ezeknek a trendeknek a feltérképezésével és a nagykockázatú térségek azonosításával segíthetjük a közegészségügyi hatóságok munkáját – mondta Andrew Patem, az egyetem földrajz- és környezettudományi tanszékének professzora.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .