Kína nem vitázik, de „viszont-vámot” vet ki és szövetségeseket keres, most például az Európai Unióval tárgyal az összefogásról. Az érdekek kölcsönösek a globalizált világ fenntartása mindkét félnek kölcsönös érdeke.
“Kínának és az Európai Uniónak teljesíteniük kell nemzetközi elkötelezettségüket: meg kell védeni a globalizációt és a tisztességes világkereskedelmet, és együtt kell fellépniük az egyoldalú lépések és a megfélemlítés gyakorlata ellen” – mondta Pedro Sanchez spanyol miniszterelnöknek Pekingben Hszi Csin-ping elnök. A kínaiak újra emeltek az amerikai áruk vámjain miután Trump hasonlóképp járt el.
Pedro Sanchez miniszterelnök válaszából kiderült, hogy sok uniós tagállam gondolkodik már azon, hogy szorosabbra fűzze a szálakat Kínával.
“A jelenlegi komplex helyzet szükségessé teszi, hogy mindenkivel párbeszédet folytassunk, és erősítsük a kapcsolatainkat más országokkal és blokkokkal ugyanis rendkívüli kihívásokkal nézünk szembe” – mondta a spanyol miniszterelnök. Hozzátette:
“Kína alapvető fontosságú partner a számunkra, ha sikeresen akarunk válaszolni a globális kihívásokra.”
Nem is oly rég a Biden kormányzat hatására Brüsszel emelte a kínai villamos autók vámjait.
Washingtonban Scott Bessent pénzügyminiszter így kommentálta a kezdődő kínai – uniós románcot, hogy
“olyan ez mintha valaki maga vágná el a saját torkát.”
Scott Bessent arra célzott, hogy az USA-ból kitiltott áruk egy része irányt válthat Európa felé.
Viták az unióban a kínai kapcsolatról
A tagállamok egy része helyesli az együttműködés javítását Kínával, de mások bírálják Pekinget mondván: Oroszországot támogatják a kínaiak az ukrajnai háborúban. A spanyol miniszterelnök ahhoz a többséghez tartozik, amely támogatja az együttműködést Kínával.
Júliusban EU – Kína csúcs lesz, melyen a korábbi tervekkel ellentétben nem Li Csiang kormányfő vesz részt hanem az első számú vezető, Hszi Csin ping. Jelenleg a világ három legfőbb kereskedőjének sorrendje így néz ki: Kína, Európai Unió, USA. Érdemes megjegyezni, hogy az árukereskedelemről van szó, a szolgáltatások terén az USA a világelső.
Trump: “Mindenki nyalja a seggemet”
Abban a reményben teszik ezt, hogy kedvezményt kapjanak a vámok terén – állapította meg Donald Trump. Ide tartozik Vietnám is, amelynek a legfőbb vezetője, a kommunista párt főtitkára már be is jelentkezett az Egyesült Államok elnökénél, a sors furcsa szeszélye folytán ugyanis Kína mellett Vietnám kapta a legmagasabb vámokat. Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök Pekingen kívül Hanoiban is járt, ahol az agráregyezményt kötött a vietnámi vezetőkkel. Hszi Csin-ping elnök is Vietnámba meg Kambodzsába készül, hogy fokozza a kínai befolyást e két indokinai államban. Kambodzsa és Vietnám csökkenteni szeretne függését Kínától , de Trump vámjai miatt az ellenkező folyamat erősödik fel. Ahogy Trump brutális vámháborúja az európai egység irányába hat, Ázsiában is összefognak vele szemben: a kínai külügyminiszter nemrég egyeztetett dél-koreai és japán kollégájával, akiket Biden még Kína ellenes szövetségbe próbált beszervezni.