Hogyan lehet hosszú távon is fenntartható a pénzügyi stratégiád?

0
212
FH

Az anyagiaktól nem tudjuk függetleníteni magunkat: a legtöbb hétköznapi döntésünk során erre is figyelemmel kell lennünk. Érthető tehát, hogy mindenki szeretne egy fenntartható pénzügyi stratégiát kialakítani, ami nemcsak a jelenlegi anyagi helyzet biztonságát garantálja, hanem hosszú távon is stabilitást biztosíthat. De hogyan lehetséges ennek megvalósítása? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.

1. Határozz meg reális pénzügyi célokat

Könnyen belátható, hogy bármilyen stratégia alapját egy pontosan meghatározott terv képezi. Ez lehet rövid, közép és hosszú távú is, a döntés csakis rajtad múlik. A rövid távú célod lehet egy nyaralás finanszírozása vagy egy vésztartalék létrehozása, a középtávú célok között szerepelhet egy autó vásárlása, az önerő összegyűjtése egy lakáshitelhez vagy a tanulmányaidhoz szükséges költségek előteremtése, míg a hosszú távú célod lehet egy nyugdíjcélú megtakarítás kialakítása.

Természetesen érdemes nagyot álmodni, ugyanakkor az is fontos, hogy ezek a célok összhangban legyenek a jelenlegi, illetve a várható jövőbeli anyagi helyzeteddel, és reálisan megvalósíthatók legyenek. Ha túl magas elvárásokat állítasz fel, az csalódáshoz és frusztrációhoz vezethet, a kérdést tehát érdemes alaposan átgondolni.

2. Kezeld tudatosan a pénzügyeidet

Ha a céljaidat el szeretnéd érni, tisztában kell lenned az anyagi lehetőségeiddel, amelynek első lépése egy részletes költségvetés elkészítése. Számold össze minden bevételedet, a munkabéren kívül vedd figyelembe az egyéb juttatásokat, adókedvezményeket vagy egy esetleges megtakarítás hozamát is. Ezt vesd össze a kiadásaiddal, így megtudhatod, hogy pontosan milyen összeggel gazdálkodhatsz.

Ha ezzel megvagy, a mindennapokban is próbálj tudatosan eljárni: a nagyobb, nem feltétlenül szükséges kiadások előtt gondold át, hogy mennyire fontos az adott termék vagy szolgáltatás, nézz utána, hogy milyen kedvezőbb árú megoldás lehetséges. Ha ez szokássá válik, azzal számos felesleges kiadást kerülhetsz el, ami az anyagi helyzeteden is gyorsan meglátszik majd.

- Hirdetés -

3. Hozz létre egy tartalékot

A fenntartható pénzügyi stratégia fontos részét képezik a megtakarítások és befektetések. Érdemes első lépésként a rövid távú anyagi biztonságod megalapoznod. Ennek elengedhetetlen része egy 3-6 havi kiadásodat fedező vésztartalék létrehozása, amely óriási segítséget jelent arra az esetre, ha átmenetileg elveszíted a munkádat, vagy egy hosszabb betegség miatt táppénzre kényszerülsz. Egy ilyen vészhelyzeti alap segít csökkenteni a pénzügyekkel együtt járó stresszt, hiszen bárki kerülhet nehéz helyzetbe.

4. Fektess be tudatosan és rendszeresen

Ha már rendelkezel valamekkora tartalékkal, a megtakarításod fennmaradó részét érdemes befektetned, így a pénzed dolgozik és hasznot is hajt neked. Természetesen a befektetések különböző mértékű kockázatokkal is együtt járnak, ezeket mindenképpen érdemes figyelembe venned.

Az alacsony kockázattal rendelkező lehetőségek alacsonyabb hozamot hoznak, a nagyobb kockázat pedig nagyobb nyereséget is magával hozhat – ugyanakkor természetesen a vagyonod esetleges csökkenésével is számolnod kell. Ha bizonytalan vagy, egy pénzügyi tanácsadó segíthet a megfelelő stratégia kialakításában, de jó ötlet az is, ha a számlavezető bankodtól kérsz segítséget a neked való konstrukció megtalálásában.

Ha képződik havonta megtakarításod, akkor érdemes lehet rendszeres befektetést indítanod, akár a mobilbankodban, amely automatikusan, minden hónapban teljesül az általad meghatározott összegben és befektetési alapban. Ezzel szinte észrevétlenül, hónapról hónapra gyűlik a vagyonod, amiből meg tudod valósítani az álmaidat.

A kulcs a tudatosság

A mai gyorsan változó gazdasági környezetben érthető, hogy mindannyian vágyunk a kiszámítható, hosszú távú anyagi biztonságra, ehhez azonban szükség van egy okos pénzügyi stratégiára. A lényeg az, hogy tűzz ki magad elé reális célokat, és dolgozz értük kitartóan és tudatosan. Ha következetes vagy, lehetőséged van egy stabil alap létrehozására, amelyre építkezve aztán te is elérheted a pénzügyi céljaidat vagy akár a pénzügyi függetlenséget.

Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetők el.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .