Hat év alatt kétszeresére emelkedtek az élelmiszer árak Magyarországon

0
1028
Facebook

Ennél látványosabb kudarc nem sok van a nemzeti együttműködés történetében hiszen az Európai Unióban “mindössze“ 40%-os volt az áremelkedés ugyanebben az időszakban. Magyarország hagyományosan mezőgazdasági ország  volt, amely exportálja az élelmiszert, akkor miért ez a hatalmas élelmiszer infláció az elmúlt hat évben?

Erre nem siet válaszolni sem a miniszterelnök, de az ellenzék sem. A magyar agrárpolitika kudarca ugyanis évtizedekre vezethető vissza, azért felelősek a baloldali kormányok éppúgy mint a jobboldaliak. A rendszerváltás gazdasági kudarca itt tetten érhető: az egykori sikerágazat leszerepelt.

Vita az ársapkáról

Miután az árstopot és a kötelező akciózást kivezette a kormány egyetlen hónap alatt a liszt ára 38%-kal, a cukor 13,9%-kal, az étolaj 9%-kal drágult.

Matolcsy György – sok ellenzéki közgazdászhoz hasonlóan az ársapkák kivezetését sürgette évek óta:

”3-4% veszteséget, azaz inflációs többletet okoz az ársapkák alkalmazása, ezért azonnal ki kell vezetni minden ársapkát!”

Az eredmény: 2023-ban olcsóbb volt az élelmiszer Spanyolországban, Hollandiában és Romániában. Tegyük hozzá Hollandiában és Spanyolországban lényegesen magasabbak a keresetek mint nálunk.

Miért alkalmazta a kormány az ársapkát és a kötelező akciózást? Mert saját közvéleménye, a legszegényebb választópolgárok előtt, bizonyítani akarta: “pártunk és kormányunk fellép az infláció ellen.”

Azt már nem tették hozzá, hogy az Európa bajnok inflációt épp a kormány okozta, amely ily módon szedte vissza azt az 1500 milliárd forintot, melyet a 2022-es választások megnyerésére fordított.

1 millió forintos minimálbér

Magyar Péternek ezt a jól hangzó ígéretét a közgazdászok jelentős része sietett demagógiának nyilvánítani holott az ellenzék vezére Orbán Viktor elképzeléseinek alapos ismeretében közölhette: 2030-ra a minimálbér  elérheti  az 1 millió forintot!

Miért? Mert Orbán Viktor minden bizonnyal úgy akarja megnyerni a 2026-os választást mint a 2022-ben: a legszegényebb rétegek megvásárlásával. Csakhogy míg korábban jöttek a pénzek Brüsszelből, most csak csordogálnak. Az európai konjunktúra jóval kedvezőbb volt, a következő évek csak csekély növekedést ígérnek. A magyar gazdaság fellendülése nem várható viszont legkevesebb 2500 milliárd forintra van szüksége a miniszterelnöknek hiszen az általa gerjesztett “választási” infláció mindenütt megnövelte az árakat. Mire készül Orbán Viktor? Minden valószínűség szerint arra, hogy újra beveti az infláció csodafegyverét: megpróbálja megvásárolni a szavazókat, majd utána visszaveszi a pénzt a magasabb árakkal. Így az egymillió forintos minimálbér már nem is hangzik oly fantasztikusan.

Más kérdés, hogy az mennyit ér majd euróban vagy dollárban?

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .