Fájdalomcsillapítás gyógyszerek nélkül? 5+1 módszer, ami segíthet

0
1018
FH

Akár nincs kéznél fájdalomcsillapító, akár csak nem szeretnénk gyógyszerhez nyúlni egy fejfájás vagy éppen ízületi panasz esetén, a fájdalmunkat szerencsére mesterséges hatóanyagok nélkül is enyhíthetjük. Hogyan csillapíthatjuk a fájdalmat gyorsan és hatékonyan? Mutatunk 5+1 bevált módszert!

1. Hideg vizes borogatás

Elsősorban fejfájásra és izomfájdalomra javasolt, hiszen a hideg víz megnyugtatja az idegeket. Csak fogjunk egy kisebb törölközőt, engedjünk rá hideg, de nem jéghideg vizet, majd néhány percig fedjük le vele a fájdalmas területet. Ha ízületi panasszal állunk szemben, rendszeresen borogassuk hideg vízzel vagy jegeljük az érintett területet, hogy elkerüljük a csípő- vagy térdprotézis beültetésének szükségességét.

Fejfájás esetén a homlokra és a tarkóra érdemes hidegvizes borogatást tenni

  • Így az idegpályán futó idegeket szó szerint lehűthetjük, és rövid időn belül enyhíthetjük a fájdalmat. Legyen szó migrénről vagy tenziós fejfájásról, a hidegvizes borogatással nem lőhetünk mellé, de súlyosabb panaszok esetén sajnos nem biztos, hogy önmagában elég lesz.

TIPP: Ha fejfájással küzdünk, fogyasszunk bőségesen folyadékot. Gyakran a hidratáció hiánya okoz gondot, ezért akár tompa vagy lüktető fejfájás keseríti meg a napunkat, óránként mindenképpen igyunk meg egy nagy pohár vizet.

2. Légzésgyakorlatok

A különböző légzésgyakorlatok szintén remek gyógyírt jelenthetnek a fájdalmakra. Gyakran a stresszes időszakokban csípődik be a derekunk vagy a hátunk, hiszen ilyenkor a feszültség miatt az izmok és az idegek is erősen megfeszülnek. Azonban fejfájás ellen is érdemes légzéstechnikával felvenni a kesztyűt.

Alkalmazzuk a doboz technikát!

  • Lélegezzünk lassan 4 másodpercig, majd szintén 4 másodpercig fújjuk ki a levegőt, és tartsunk ugyanennyi szünetet a levegővétellel. Ismételjük addig a gyakorlatot, amíg el nem áraszt minket a nyugalom. Ezt az egyszerű gyakorlatot a hétköznapokban is bevethetjük, ha úgy érezzük, hogy egy kis csendre és nyugalomra vágyunk a pörgős időszakokban.

3. Mozgás

A rendszeres mozgásnak milliónyi jótékony hatása van, ezek közül az egyik a fájdalomcsillapítás. Ugyanis a mozgás dopamint szabadít fel a szervezetben, amelyet boldogsághormon néven is ismerhetünk. Ez pedig a fájdalmat is csökkentheti, különösen a fejfájást. Tegyünk egy hosszabb sétát, vagy kapjuk fel a súlyzókat – a lényeg, hogy mozogjunk egy kicsit.

- Hirdetés -

Izomfájdalom esetén csak óvatosan!

  • Izomhúzódás vagy izomszakadás fennállásakor elsősorban a pihenést tanácsos szem előtt tartani. Mozogni csak orvosi engedéllyel szabad, hiszen a sérült izmok az újbóli terhelés hatására akár teljesen el is szakadhatnak. Inkább várjunk néhány napot vagy hetet a mozgással, hogy egy újabb sérülés miatt ne kelljen hosszú hónapokat kihagyni.

4. Masszázs

Ízületi panaszok esetén a masszázs elsőrangú választás a vérkeringés serkentéséhez. Masszírozzuk meg óvatosan a fájdalmas vagy túlterhelt területet, és néhány perc után már kellemes enyhülést fogunk tapasztalni. A rendszeres masszázs és a gyógytorna, illetve a manuálterápia egyaránt hozzájárulhatnak az ízületi problémák hatékony kezeléséhez. Előzzük meg a csípő- és a térdprotézis beültetését, és masszírozzuk minden nap a fájdalmas régiókat.

5. Zeneterápia

A zenehallgatás szintén dopamint szabadít fel, és segíthet a kisebb mértékű fájdalmak leküzdésében. Hallgassuk tehát bátran kedvenc zenéinket, de ne túl hangosan. Ha a tanulmányokra szeretnénk hallgatni, akkor válasszuk a klasszikus, komolyzenéket, és indítsunk el egy Chopin vagy Beethoven lejátszási listát. A zenehallgatás garantáltan el fogja vonni a figyelmünket a fájdalomról.

TIPP: Keressünk a népszerű zenei platformokon klasszikus zenéket tartalmazó lejátszási listákat. Így nemcsak válogatott zenéket hallgathatunk, hanem számos új kedvencet is találhatunk – még akkor is, ha nem ez a műfaj a kedvencünk!

+1 Pihenés

Végül talán a leghatékonyabb módszer fájdalom ellen: a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, illetve pihenés. Ha fáj valamink, akkor a szervezetünknek időre van szüksége a regenerálódáshoz, ezért ha tehetjük, dőljünk le legalább néhány óra erejéig.

Pihenés közben a szervezetünk “karbantartási munkálatokat” végez, hogy mire felébredünk, már ne érezzünk fájdalmat. Gyakran egy kiadós alvással még a legerősebb fejfájásnak is búcsút inthetünk.

Mit tehetünk a könnyebb alvás érdekében?

  • Gondoskodjunk a megfelelő hőmérsékletről, és teremtsünk 18-19 Celsius-fokot a szobában!
  • Használjunk kényelmes párnát, lehetőleg memóriahabost, amely elősegíti a gerincünk és ízületeink védelmét is!
  • Lefekvés előtt 1 órával már kerüljük a számítógép és a telefon használatát!
  • Igyunk egy pohár teát vagy meleg tejet, hogy elősegítsük a melatonin termelést!
  • Olvassunk egy kicsit, majd próbáljuk elengedni a gondolatainkat!

A fenti módszerek segítségével természetes úton is enyhíthetjük a fájdalmunkat. Fontos azonban megjegyezni, hogy ha a fájdalom még napok után sem múlik el, akkor tanácsos minél hamarabb orvoshoz fordulni. Bizonyos esetekben már csak a gyógyszeres kezelés segít, de egy kisebb fejfájást vagy izomfájdalmat mesterséges hatóanyagok nélkül is kezelhetünk.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .