Donald Trump többször is hevesen támadta Jerome Powellt, a Federal Reserve Board elnökét, mert önálló kamatpolitikát folytat vagyis nem csökkenti a kamatlábat az elnök követelésére sem, mert tart attól, hogy a globális vámháború, melyet Washington kezdett el április másodikán inflációhoz vezet az Egyesült Államokban.
Trump visszalépett, de nyilvánvalóan nem tett le céljáról: a jegybank szerepet betöltő Federal Reserve Board alárendeléséről. Vagyis olyan rendszert szeretne, melyet Orbán Viktor már elért: először jobbkezét, Matolcsy Györgyöt ültette a Nemzeti Bankba, majd a nála is szervilisebb Varga Mihályt. A Magyar Nemzeti Banktól csak a forint sorsa függ, de a Federal Reserve Boardtól a dolláré, amely a globális pénzügyi rendszer kulcs devizája. Mit jelent ez a gyakorlatban? Szépen kiderült 2008-ban amikor az Egyesült Államokból elindult pénzügyi világválság majdnem fizetésképtelenséget idézett elő Magyarországon is, és olyan válságot indított el, amely a baloldali kormányok bukásához vezetett el, és megalapozta Orbán Viktor első kétharmados győzelmét épp tizenöt évvel ezelőtt.
A Federal Reserve Board mentette meg Európát 2008-ban
Erre emlékeztet Varoufakisz egykori görög pénzügyminiszter, aki a 2008-as nagy pénzügyi válságot közvetlen közelről figyelhette. Görögországot akkor a trojka mentette meg: az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Valutaalap, de ki mentette meg Európát? A Federal Reserve Board, amely 600 milliárd dolláros swap kölcsönt utalt át villámgyorsan az európai bankrendszernek. Japán 100 milliárd dollárt kapott. A kínai pénzügyi támogatás mellett ez döntő fontosságú volt 2008-ban a globális pénzügyi rendszer megmentésében.
2020-ban a Federal Reserve Board a Covid pandémia miatt ismételt: 450 milliárd dollárt kölcsönzött a világ nemzeti bankjainak.
“Ha Trump ráteszi a kezét a Federal Reserve Boardra, akkor veszélybe kerülhet a világ pénzügyi rendszere, és az Európai Unió nem számíthatna automatikusan arra, hogy végveszélyben az USA jegybankja többszáz vagy épp ezer milliárd dollárral kisegíti”
– írja oldalán az egykori görög pénzügyminiszter. Aki arra hívja fel a figyelmet, hogy Brüsszel nem nagyon ugrálhat az Egyesült Államokkal szemben a vámok ügyében, mert a pénzügyi függés túlságosan is nagy. A feladat tehát az lenne, hogy az Európai Unió megteremtse pénzügyi szuverenitását, de ez még hosszú folyamat amíg az euró alternatíva lehet a dollárral szemben. A kínai jüan ugyancsak pályázik a dollár helyére, de részesedése még csak 3% a világ pénzügyeiben, úgyhogy még ez is egy hosszú folyamatnak ígérkezik.
Addig pedig marad a Federal Reserve Board kulcsszerepe a világ pénzügyeiben, melyek kaotikussá válhatnak, ha Trumpnak sikerülne rátennie a kezét a globális gazdaság legfontosabb pénzintézetére.