Egyre kevesebb az édesvíz a Földön, és a minőség is egyre rosszabb

0
953
National Geographic

Még azt sem tudjuk pontosan, hogy mennyire rossz a helyzet, mert a világ szegényebb fele, ahol több mint 3,7 milliárd ember él, nemigen szolgáltat adatokat – panaszkodik az ENSZ környezetvédelmi hivatalának most közzétett jelentése.

“Az emberiség több mint a fele olyan országban él majd a 2030-ig terjedő időszakban, ahol nincs megfelelő adatszolgáltatás a vízről, amely pedig meghatározó a társadalom szempontjából” – írja a jelentés, amely hozzáteszi: ”hogy lehet így küzdeni az aszály, az árvizek ellen? Mi lesz a szennyvízzel és miképp szervezik meg az öntözést a mezőgazdaságban?”

A beérkezett adatok alapján az derül ki, hogy a 2015-19-es időszakban a világ országainak 61%-ában romlott az édesvíz minősége  a tavakban és a folyókban. A 2017-2021-es időszakban bizonyosan romlott a helyzet, de hogy mennyire azt nemigen lehet kideríteni a hiányos adatszolgáltatás miatt. Az ENSZ környezetvédelmi hivatalának jelentése 50%-ra becsüli azoknak az országoknak a számát, ahol tovább romolhatott az édesvíz minősége.

Egyre kevesebb az édesvíz, és ez különösen nagy gondot okoz Afrikában és Ázsia déli- délkeleti országaiban. Mit tapasztalnak ezekben az országokban? Csökken a folyók vízszintje illetve a tavak egyre kisebbek lesznek. Közben pedig növekszik a vizek szennyezettsége, és egyre nagyobb gondot okoz az ivóvíz. A kormányok nem költenek eleget a víz minőségre és általában a vízgazdálkodásra a fejlődő világban. A kormányok általában annyira nem törődnek a vízgazdálkodással, hogy nincs megfelelő adatszolgáltatás sem. Ezért az ENSZ környezetvédelmi hivatala azt tanácsolja a különböző segélyszervezetnek, hogy forduljanak közvetlenül a lakossághoz, ha meg akarnak valamit tudni a vizek állapotáról.

1,4 millió ember halt meg a rossz minőségű ivóvíz miatt

Ez az adat a 2019-es évről szól, azóta sok állam egészen egyszerűen nem jelenti az ilyen haláleseteket. Az ENSZ jelentése rámutat arra, hogy az egészséget döntő mértékben befolyásolja az ivóvíz minősége, de a szegényebb országokban erre csakis akkor fordítanak gondot, hogyha járvány kezdődik, és tömegesen pusztulnak az emberek. Épp ezért az ENSZ környezetvédelmi hivatala célzott programokat sürget olyan területeken mint Észak Afrika, a Szahel övezet  vagy Dél illetve Délkelet Ázsia. Nagyon fontos, hogy a közvélemény és a kormányok tisztában legyenek a víztisztaság fontosságával, ezért az ENSZ kampányokat szervez ennek érdekében. Különösen arra hívják fel a figyelmet, hogy a rossz minőségű ivóvíz elsősorban a gyerekeket és a nőket fenyegeti a fejlődő világban.

Végül az ENSZ környezetvédelmi hivatalának jelentése megállapítja, hogy 2023-ban ugyan javult az adatszolgáltatás az édesvizek mennyiségéről és minőségéről, de még távolról sem elegendő ahhoz, hogy képet lehessen alkotni a víz háztartásról a fejlődő világban, ahol a kormányoknak nincsen elegendő pénze a vízgazdálkodás megtervezésére és gyakorlati irányítására, és nem szeretnék, hogy a sokszor lesújtó kép a világ tudomására jusson.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .