Kezdőlap Címkék Závecz Tibor

Címke: Závecz Tibor

Závecz: a Fidesznek abszolút többsége lesz, de….

Az nem lehet kétséges, hogy a Fidesz a listás szavazásban az első helyen végez, ezt állította Független Hírügynökségnek Závecz Tibor, a ZR kutatóintézet ügyvezetője, a délután három órás részvételi adatok alapján. A szakember szerint változatlanul nehéz megjósolni, hogy kinek nyit majd utat a kiugró választási kedv. Závecz szerint a Fidesz mozgósítása feltehetően korlátos volt, előfordulhat, hogy a várt 2.2 millió szavazó mellé további 250 ezret el tud vinni, de ez is csak 65 százalék, vagy valamivel afölé vinné a részvételi arányt. Vagyis a 65 fölötti szavazók feltehetően az ellenzéket erősítik, de nagyon szórtan. Vannak olyanok, állítja Závecz, akik azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy a kvóta-népszavazás hárommillió emberét tudhatja maga mögött a Fidesz, ez azonban kevéssé valószínű.

A három órás adatok némileg módosították a nap előző időszaka alapján kialakított képet, az adatokból az látszik, mondja Závecz, hogy Budapest és a balos területek ekkorra lassan ébredezni látszanak, bár – teszi hozzá – a voksolási kedv mindenütt magasabb volt, mint négy évvel ezelőtt. A végeredményre azért nehéz bármit előre jelezni, mondja a kutató, mivel az egyéni választókerületi eredmények teljességgel kiszámíthatatlanok. Ha a részvétel felmegy 72-75 százalék fölé, a Fidesznek meglesz a listán az abszolút többsége, de a végeredmény, könnyen lehet, hogy csak egy hét múlva alakul ki, amikor kibontják a levélszavazatokat, illetve megszámolják a külföldről és itthonról leadott átjelentkezői voksokat.  Závecz szerint az látszik most, hogy ezen a napon csak a listás eredményt tudjuk meg biztosan.

Závecz Tibor: Kevés politikusból lett sikeres márka

0

A közvéleménykutató cég vezetője szerint ma harcos, erőt mutató, konfliktust generáló típusra van szükség.

A ZRI Závecz Research ügyvezető igazgatója a markamonitor.hu honlapnak adott, még a hódmezővásárhelyi választás előtt készült interjúban arról beszélt, hogy ahhoz, hogy egy politikusból sikeres brand legyen, „túl sok képességre és évek sziszifuszi munkájára” van szükség. Szerinte csak blöffökkel ezt nem lehet elérni,

„egy sikeres politikusnak mindenképp szüksége van néhány erőteljes tulajdonságra és persze kitartó munkára.”

Ugyanakkor szerinte bárkiből lehet sikeres politikus, ehhez mindössze három dolog kell:

  • egyéni személyiségjegyek,
  • politikai tartalom,
  • és politikai viselkedés.

Ezek alapján egy sikeres politikus egy sikeres menedzserhez is hasonlít – Bajnai Gordon azonban Závecz szerint azért nem tudott igazán sikeres lenni, mert nem volt jó szónok, és túl szerény és visszafogott volt Orbánhoz képest.

Szerinte Botka Lászlónak „eleinte el lehetett hinni, hogy nagyon felkészült, elvégre volt mögötte sok év sikeres városvezetés, szakértés és kompetencia. De

sem az MSZP-ben, sem a többi ellenzéki pártot illetően nem volt ura a helyzetnek.”

Arról is beszélt, hogy a konfliktuskezelésben két alapvető karakter létezik: az egyik generálja az ellentéteket, a másik kompromisszumokat keres. Szerinte 2002 óta, amikor Orbán a választási vereség után sem adta fel a küzdelmet, a konfliktuskereső modell a sikeresebb Magyarországon. Pedig előtte, ahogy Göncz Árpád példája is mutatta, a másik volt népszerű.

Závecz Tibor szerint

„olyan időket élünk, amikor a hatalomnak és az erőnek látszania kell egy sikeres politikus arculatában.”

Arról is beszélt, hogy a Fidesz kommunikációjáról látszik, hogy még mindig Gyurcsánytól tartanak a leginkább. Ahogy fogalmazott:

„Gyurcsány a karakterét tekintve nagyon sok azonosságot mutat Orbán Viktorral:

dinamikus, jó szónok, erőt sugároz, akarja a hatalmat, nem menekül el a konfliktusok elől, van tapasztalata.”

Ugyanakkor szerinte Gyurcsánynak 2006 után beszűkült a támogatottsága, és, bár fontos politikusi képesség, hogy valaki tudjon kivárni és ideiglenesen visszavonulni, neki ez nem megy.

Závecz Tibor szerint a Soros-kampány a fideszes tábor egyben tartására alkalmas.

Arról is beszélt, hogy kialakult brandről csak Göncz Árpád, Orbán, Gyurcsány, Torgyán József, Horn Gyula, Kuncze Gábor és Lendvai Ildikó esetében lehet beszélni a rendszerváltás óta.

Vona Gábornál szerinte túl gyors volt az arculatváltás, és még el sem dőlt nála, hogy a konfliktuskereső, vagy a kompromisszumkész személyisége dominál majd.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!