Nagy többséggel Wladár Sándort választották a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) elnökének. Az olimpikon úszó 143 igen és 5 nem szavazatot kapott, 1 ember tartózkodott. Az 1980-as, moszkvai olimpián 200 méter háton aranyérmes sportvezető, visszalépések után egyedüli jelölt volt a posztra.
Rendkívüli közgyűlést kellett összehívni az új elnök megválasztása céljából miután a szeptember elsején tartott szintén már rendkívüli közgyűlésen a tagok visszahívták Bienerth Gusztávot.
Az akkor leváltott elnök ellen utóbb a szentendrei úszócsapat vezetője, Tóth István feljelentést tett, amit az ORFK befogadott.
Nem lesz szeptember 1-én még új vezetője a Magyar Úszó Szövetségnek, értesült a Független Hírügynökség.
A tét ugye az volt, hogy Bienerth Gusztávnak, a januárban Gyárfás Tamást váltó elnöknek mennie kell-e, vagy sem.
Az eredeti terv az volt, hogy a közgyűlésen visszahívják Bienerthet és megválasztják az új elnököt is.
Már persze, ha hinni lehet azoknak a híreknek, hogy az úszótársadalomnak elege lett az új elnökből. Ezt a feltevést igazolta vissza, hogy az elnökség tagjai sorra mondtak le mandátumukról, a végén már csak hárman maradtak a grémiumban, amely így működésképtelenné vált. Vagyis mindenképpen újjá kell választani a testületet, de nem szeptember 1-én.
Híreink szerint ekkor csak a visszahívás történhet meg, amellyel szemben az elnök még erőteljes küzdelemben van. Olyannyira, hogy azt a háborút, amelyet Gyárfással szemben vívott lezárta és most már kifejezetten pozitív nyilatkozatokat ad elődjéről. Ezért is maradt el a nyílt vita; miután Bienerth az Origónak nyilatkozva kifejtette:
semmilyen visszaélést nem igazoltak vissza a vizsgálatok, legalább is Gyárfással szemben,
ezért ő úgy gondolja, hogy a FINA és a LEN vezetőségi tagja nagyon fontos szereplője a magyar úszósportnak.
Az elnökválasztás, a visszahívás esetén egy hónap múlva lesz, mert azt állítják: csak is így lesz törvényes. Az indulók között változatlanul Wladár Sándor tűnik a legesélyesebbnek, főként azok után, hogy sem Hargitay András, sem pedig Fürjes Balázs nem jelölteti magát.
Lemondott dr. Rákosfalvy Zoltán, a Magyar Úszó Szövetség elnökségi tagja – az eredetileg 15 tagból álló testület létszáma ezzel háromra csökkent.
A FÜHÜ tudomására jutott legújabb lemondással tovább gyengülhet az elnök, Dr. Bienerth Gusztáv pozíciója. A január 8-án megválasztott Bienerth elleni demonstrációként sorra távoznak a szövtég elnökségének és más testületeinek a tagjai. Így bejelentette ezt a szándékát nem csak az Ellenőrző Testület elnöke és egy tagja, de felálltak az elnökségi tagok közül többi között olyan, a magyar úszósport ikonikus képviselői, mint Wladár Sándor és Cseh László. Ráaádsul a sportág több legendája, köztük Székely Éva kétszeres olimpiai bajnok, Darnyi Tamás négyszeres olimpiai bajnok, Hargitay András háromszoros világbajnok, Rózsa Norbert, Szabó József, Risztov Éva olimpiai bajnokok és Güttler Károly olimpiai ezüstérmes is távozásra szólította fel Bienerthet, akit időközben Tóth István hűtlen kezelés, rágalmazás és csalás miatt feljelentett a Fővárosi Főügyészségen.
Szeptember 1.-re rendkívüli közgyűlést hívott össze, ám annak napirendi pontján nem szerepek a sorsa, csupán a lemondott elnökségi tagok helyett újak választása.
Közben elterjedt, hogy esetleg Wladár Sándor venné át a helyét – ahogy arról mi is beszámoltunk.
Még tartanak – egészen vasárnapig – az úszóvilágbajnoksághoz csatlakozó masters versenyei, még Magyarországon tartózkodnak a FINA vezetői, de túlzás lenne azt állítani, hogy a sportág képviselői e rendezvény lázában égnek. Sokkal inkább foglalkoztat mindenkit a szeptember 1-jére összehívott közgyűlés.
Ezen, egybehangzó vélemények szerint, megpecsételődik a januárban elnökké választott Bienerth Gusztáv sorsa; a rövid és meglehetősen dicstelen karrier véget ér. Véget ér annak ellenére, ő maga még mindig hisz a folytatásban, és abban is, hogy a kormány továbbra is őt támogatja. Csakhogy a zuhanyhíradó az ellenkezőjét állítja; a kormány, még inkább a kormányfő,
elküldte már Bienerth számára a selyemzsinórt.
Ebből fakadóan már nem a leendő ex-elnök személye az izgalmas – legfeljebb annak felmérése, mekkora kárt okozott -, hanem az, ki fogja őt követni. Egy ideig tartotta magát az a vélekedés, hogy Fürjes Balázs veszi át az elnöki szerepkört, amelyet maga a kormánybiztos sem cáfolt, és amely megoldás igazodna ahhoz a tendenciához, amelyben a Fideszhez köthető politikusok kerülnek sportszövetségek élére. A fuhu.hu úgy tudja, hogy Fürjes jelenleg a szabadságát tölti, arról pedig nincs információnk, hogy pályázott-e egyáltalán a posztra.
Azt viszont pontosan lehet tudni, hogy
Hargitay András nem indul el a versenyben,
annak ellenére nem, hogy sokan támogatnák őt, a volt elnök, Gyárfás Tamás pedig kifejezetten benne látná a megoldást.
Nincs értelme pályáznom – mondta a volt világbajnok, szövetségi kapitány a FüHünek. „Mint azt köztudott, levélben fordultam Hosszú Kationkához: akar-e, tud-e velem együtt dolgozni. Ma ugyanis nélküle lehetetlen eredményesen működni. Sajnos a levelemre semmilyen válasz nem érkezett,
Katinka nem vett tudomást rólam, ezért aztán ki is szálltam a lehetséges jelöltek közül.”
Ezzel együtt még előfordulhat, hogy ő lesz a befutó, hiszen az alapszabály szerint a közgyűlés résztvevőinek a helyszínen is van lehetősége jelölni, vagyis a Hargitay-lobbisták a hátralévő két hetet arra szánják, hogy részint meggyőzzék őt, részint a közgyűlés résztvevőit, hogy jelöljek és válasszák meg a világbajnokot. Mindenesetre „Hares”, a fuhu.hu-nak nyilatkozva meglehetősen határozottnak tűnt; a Katinkához fűződő viszonya biztosan nem fog e rövid idő alatt kiegyenesedni.
Hosszú Katinkával kapcsolatban annyit azért érdemes megjegyezni:
sehol a világon nem a versenyzők és főként nem egy versenyző határozza meg, mi történjék a sportág vezetésében.
Mert bár Katinka immár háromszoros olimpiai bajnok, de van rajta kívül még sikeres ember a sportágban – Egerszegi Krisztina például ötszörös olimpiai bajnok -, mégsem ők diktálják a feltételeket. Ráadásul, egyes szakértők szerint, Hosszú túljutott a zenitjén, amit a legutóbbi külföldön megvívott rövidpályás versenye is bizonyít. Nem pusztán az a tény, hogy a spanyol Belmonte elvette tőle a 400 méteres vegyesúszás világcsúcsát, hanem ahogy elszenvedte ezt a vereséget: majd két testhosszal verték a legerősebb számában. Természetesen az lenne a jó, ha ezek a szakértők tévednének, és Katinka még hosszú ideig, a mostani vereség dacára, világelső lenne.
Akárhogy is: ma
Hosszú meghatározó alakja a sportágnak és ezt a szerepét, ha túlterjeszkedve is az elfogadhatón, be is akarja tölteni.
Vagyis hozzáállása, véleménye befolyásolhatja a szavazást. És, ha abból indulunk ki, hogy Hargitay, ennek megfelelően, ragaszkodik döntéséhez, valamint hitelesnek tekintjük a sportállamtitkár Szabó Tünde szavait, miszerint szakmabelit akar a kormányzat is a szövetség élére, akkor,
a fuhu.hu értesülése alapján Wladár Sándornak lehet a legnagyobb esélye megszerezni a szövetség vezetői posztját.
A most 54 éves Wladár, aki Hargitayhoz hasonlóan „civilben” állatorvos, 1980-ban, Moszkvában 200 háton olimpiai bajnok lett, ezen kívül van egy világbajnok ezüstje, ugyancsak ezen a távon és két Európa-bajnoki aranya is (1981 Split, 100 és 200 hát).
Wladár esélyeit növeli, hogy a sportág művelői kedvelik őt, kifejezetten pozitív személyiségnek tartják. Akik úgy gondolják, hogy Wladár nem alkalmas elnöknek, pont ebből a megközelítésből bírálják: túl puha, mondhatni nem elég impulzív, nem elég konfrontatív.
A fuhu.hu tippje, annak elismerése mellett is, hogy nincs a portálunknak rálátása a belső ügyekre, az, hogy Wladár lesz az elnök. De
akárki is kerül oda, nem lesz könnyű a helyzete:
a budapesti világbajnokság költségeiről egyre másra kerülnek ki az újabb és újabb adatok; a héten portálunk is feltárt egy ilyet, újabban pedig a balatonfüredi helyszínről derült ki eddig nem közölt költés, illetve az is most került a nyilvánosság tudtára, hogy újabb több száz milliót fordítanak a világbajnokság imázsfilmjére, amely utólag fényezné aranyra a rendezést, a kormányt és a helyszíneket.
A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.
A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.
A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.