Kezdőlap Címkék Világpiac

Címke: világpiac

Orbán: “az elmúlt 500 év nem a mi időszakunk volt”

0

Arról vizionált Kötcsén a miniszterelnök, hogy felvázolja a szerinte eljövendő az új világrendet: “A Keletnek behozhatatlan előnye van mind technikai mind anyagi mind demográfiai szempontból“ – állította a kormányfő Kötcsén, ahol a józan ész ezúttal sem játszhatott domináns szerepet.

Kötve hihetjük el ugyanis Kötcsének, hogy a Kelet előnye behozhatatlan a technológiában hiszen például a mesterséges intelligenciát az Egyesült Államokban találták fel és fejlesztették ki. Egyébként Peking sosem hirdette meg a Kelet fölényét hanem sokkal józanabbul G2-es világot javasolt vagyis azt, hogy az USA és Kína együtt irányítsa a világgazdaságot. Ezt az Egyesült Államokban sem Trump, sem pedig a demokraták nem fogadják el, mert ragaszkodnak az USA vezető szerepéhez. Ezt Donald Trump meg is üzente Orbán Viktornak, aki ennek ellenére a Kelet fölényére hivatkozik, amely sehol sincsen. A demográfiában különösen nem, mert a 340 milliós USA lakossága állandóan növekszik a bevándorlás miatt, az 1,4 milliárd lakosú Kína népessége viszont csökkenésnek indult. A dollár dominanciáját jelenleg nem fenyegeti semmi, a jüan csak hosszabb távon lehet esetleg konkurencia.

A tökéletesen értelmetlen eszmefuttatást Orbán Viktor ezzel zárta:

”ha Trump nyeri a választásokat, akkor ez nyíltan nacionalista korszakot eredményezhet, ahol bárkivel lehet üzletelni, és ez sokat segít majd”

– jelentette ki egy kis közepesen fejlett gyengén teljesítő állam miniszterelnöke Kötcsén, ahol ismét azt bizonyította: hűséges híveit közönséges hülyéknek tekinti! Valójában mire törekszik Orbán Viktor?

A politikai hatalom célja nem a gazdaság fejlesztése

Orbán Viktort egyáltalán nem érdekli a magyar gazdaság, az egészségügy vagy az oktatás állapota. Kizárólag a hatalom megtartására koncentrál. Mi kell ehhez? 3-4 millió olyan szavazó, aki egzisztenciálisan tőle függ. Magyarországon olyan alacsonyak az átlagos jövedelmek és nyugdíjak, hogy állami támogatás nélkül az emberek döntő többsége nem tud megélni. Őket tartja kézben Orbán a rezsicsökkentéssel, a tizenharmadik vagy épp tizennegyedik havi nyugdíjjal, a családtámogatással stb. Ennek a kiszolgáltatott társadalmi csoportnak a szavazatait vette meg Orbán 1500 milliárd forinttal 2022-ben. Ezt vette vissza az Európa rekorder inflációval. Ezért vált villámgyorsan népszerűvé Magyar Péter. 2026- ban tehát több kell, de az eurómilliárdok egy része be van fagyasztva Brüsszelben. Honnan szerezhet pénzt Orbán? A világpiaci hitel drága, a kínaiak közölték, hogy nem segítenek, csak piaci kölcsönt nyújtanak. Orbán tanulhat Putyintól és Mohamed bin Szalman hercegtől:

A leggazdagabb szaúdi herceg alatt tüzet gyújtottak , hogy adja be vagyonának jórészét a közösbe

Mohamed bin Szalman herceg, Szaúd Arábia trónörököse nagyszabású tervvel akarja modern állammá tenni hazáját. Az árcédula 400 milliárd dollárt mutatott. Ennyi pénze a világ legnagyobb olajexportőrének sincs. Ezért Mohamed bin Szalman herceg felszólította a hazai oligarchákat: adakozzanak a haza javára! Az okosabbak ezt rögtön megtették. A többség azonban vonakodott, különösen azok, akik a királyi család tagjai voltak. Ez hiba volt: Mohamed bin Szalman testőrsége egy luxus szállodába invitálta őket, ahol mindenkit felkértek az adakozásra. Számlaszámokat követeltek és a vagyon egyharmadát. Az első pofonok után a többség megértette, hogy vége: befizette az oligarcha adót, és szabadon távozhatott. A leggazdagabb szaúdi herceg azonban ellenállt mondván a királyi család tagjai sérthetetlenek. Tévedett: a testőrök tüzet raktak a luxus szálloda közepén, és fölé függesztették föl a renitens herceget, aki a szó szoros értelmében égett a vágytól, hogy vagyonának egy részét a köz javára ajánlja fel.

Ugyanígy járt el Putyin elnök Oroszország leggazdagabb oligarchájával, Hodorkovszkijjal. Nemcsakhogy teljesen levetkőztette a renitens dollár milliárdost, de tíz évre Szibériába küldte. Csak Merkel kancellár közbelépésének köszönhette, hogy életben maradt, és végül Nyugatra távozhatott.

Orbán már levetkőztetett olyan renitens milliárdosokat mint Simicska Lajos vagy Spéder Zoltán. Matolcsy György, akár lehet a következő is hiszen a Nemzeti Bank pénze kissé furcsa módon veszítette el közpénz jellegét. Matolcsy Orbán bírálatával kihívta a sorsot maga ellen. Kiváló bűnbak lehet belőle, akinek vagyona gyarapíthatja Orbán választási kasszáját, de ez még kevés. A miniszterelnök hűséges oligarcháira is sor kerülhet: nekik elég annyit mondani, hogyha a Fidesz elveszíti a választásokat , akkor ők nemcsak vagyonukat, de szabadságukat is elveszíthetik. Malajzia korrupt kormányfője 12 év fegyházat kapott – amerikai támogatással. Ennyi Orbán Viktornak is kinéz. Hacsak a miniszterelnök nem kap olyan amnesztia ajánlatot Washingtonból mint Maduro venezuelai elnök: ”minden lopott vagyonát megtarhatja, ha egész családjával együtt örökre elhagyja hazáját.” Maduro elnök egyelőre ellenáll, bízik az erejében. Orbán is. Ha viszont belegondol Ceausescu sorsába, akit a saját bűntársai áldoztak be 1989-ben, hogy túléljék a rendszerváltást, akkor a magyar miniszterelnöknek is el kell töprengenie a jövőjén. Kérdés, hogy meg tud-e bukni Orbán úgy, hogy ne húzza le a mélybe Magyarországot is?…

Idén tovább nőhetnek az élelmiszer árak

Azzal a kínos igazsággal lepi meg olvasóit a CNN gazdasági rovata, hogy az idén ismét jelentősen emelkednek az élelmiszerárak. Rámutat arra, hogy az infláció ugyan egyes helyeken csökkenhet a világon, de az élelmiszerek ára tovább növekedhet. Miért?

10 éve nem volt ilyen magas a FAO élelmiszer árindexe. Az ENSZ mezőgazdasági és élelmezési szervezete ezt azzal indokolja, hogy a pandémia nagy hatással van az élelmiszer gazdaságra is. Például úgy, hogy nem érkeznek vendégmunkások a termés betakarítására. Ugyanakkor viszont Kínában nem állt le az élet: az élelmiszer kereslet dinamikusan növekszik, és ez felfelé viszi az árakat a globális piacon. Tehát nő a globális kereslet, magasabbak a szállítási költségek, drágább a műtrágya és sok helyen rossz az időjárás. A tavaly megugrott árak ezért nem csökkennek idén sem, inkább tovább emelkednek – mondták a szakértők a CNN-nek.

28%-os globális áremelkedés

A Rabobank évvégi jelentése szerint ilyen drámai volt a változás, amely azt jelenti, hogy a járvány előtti árszint 40%-al lett magasabb! A szegény családok számára ez egzisztenciális dráma, mert az ő költségvetésükben az élelmiszerek nagy szerepet játszanak. Afganisztánban például eladják a családok a gyereklányokat, hogy élelmezni tudják magukat.

A búza világpiaci ára 24%-al nőtt,
a kávé esetében ez 80%!

Szégyen, hogy Afganisztánban az élelmiszerárak növekednek, míg a gyereklányoké a nagy túlkínálat miatt csökken.

Pandémia és pánikfelvásárlás

A járvány előtt a családok annyi élelmiszert vásároltak amennyire épp szükségük volt, de az elzárások rádöbbentették őket a tartalékolás fontosságára. A 13 milliós Hszianban a zárás előtt ezért szabályos roham indult az üzletek ellen amikor a hatóságok jelezték a régi kínai  főváros lezárását. Az árak elszabadultak: hiába fenyegettek a hatóságok 50 ezer jüanos büntetéssel. Michael Magdovitz, a Rabobank szakértője ezzel kapcsolatban a CNN munkatársának elmondta, hogy a vásárlók nagyon árérzékenyek. Ha az elzárás után csökkenni kezdenek az árak, akkor épp azért indulhat felvásárlás, hogy kihasználják a viszonylag olcsó lehetőséget. Épp ez akadályozhatja az árak jelentős csökkenését 2022-ben.

Mindehhez járul az, hogy a mezőgazdasági piac nem igazán rugalmas: ha nő a kereslet, akkor azt csak lassan követi a kinálat emelkedése, mert nem olyan könnyű villámgyorsan új öntözhető földterületeket találni vagy egyik évről a másikra dinamikusan növelni a termés átlagokat.

Végül pedig az időjárás az, amely ronthatja a mezőgazdasági termelés esélyeit. A La Nina jelen van a Csendes óceán térségében, és ez nem ígér sok jót a mezőgazdaságnak. Ez szárazabb és melegebb időjárást jelent olyan fontos mezőgazdasági területeken mint Argentina, Brazília vagy az USA déli része. Michael Magdovitz Rabobank szakértő szerint ez az egyik legfőbb oka annak, hogy a szója ára megugrott a világpiacon.

Az élelmiszer termelés és kereskedelem munkaerő hiánnyal küszködik

Szinte mindenütt, ez is ár felhajtó tényező. Ezért a CNN azzal zárja összeállítását, hogy közli: két nagy élelmiszer termelő cég, a Kraft Heinz és a Mondelez máris jelezte a kiskereskedelmi láncoknak, hogy emelik az árakat.

Bokros Lajos: Jelentéktelenedünk

1

Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom elnöke országunk leszakadását elemzi Jelentéktelenedünk című legújabb blogbejegyzésében. A Horn-kormány egykori pénzügyminisztere szerint rugalmasan alkalmazkodni képes, nyelveket beszélő, a mostaninál talán drágább, de világszínvonalú termelékenységre képes munkaerőre lenne szükség.

2017-ben a világ bruttó jövedelmének 25%-át az Egyesült Államokban, 15%-át Kínában állították elő. A sorrend a továbbiakban: Japán 6,2%, Németország 4,4%, azután India, Franciaország és Nagy-Britannia alig több mint 3%-kal. A 145 milliós Oroszország gazdasági összteljesítménye mindössze 2%, alig haladja meg a kicsi Dél-Koreáét.

Ez olyan sorrend, amiben nem érdemes Magyarországot megkeresni, hiszen a hazai teljesítmény világviszonylatban nem százalékban, hanem ezrelékben is alig mérhető.

Nem lenne ez baj, ha felismernénk: kis ország vagyunk, jelentéktelen gazdasággal, aminek a világpiac réseiben kell megkapaszkodni és ott nagyot alkotni. Hogyan lehetséges ez? Kivételes tudással felvértezett, rugalmasan alkalmazkodni képes, nyelveket beszélő, talán drága, de világszínvonalú termelékenységre képes munkaerő révén.

A nemzeti szégyen kormánya a kiműveletlen emberfők szolgalelkű hadseregének tenyésztésében érdekelt.

Szétverte mind a közoktatást, mind a felsőoktatást. Alacsony hozzáadott értékű és technológiai színvonalú feldolgozóipari termékek engedelmes összeszerelőivé igyekszik zülleszteni a jobb sorsra érdemes hazai munkaerőt.

Ez nem a multik hibája, hanem kizárólag a magyar kormányé.

Nem lesz ebből Szingapúr, de még Finnország sem. Ott ugyanis a fejlődés motorja a világszínvonalú oktatás, aminek első feltétele a tanszabadság és az oktatási autonómia. Második feltétele a nyitott szellem, a nyitott gazdaság és a nyitott, befogadó társadalom.

Harmadik feltétele a kivételesen alacsony társadalmi korrupció, állami korrupció nélkül.

Zsákutcába jutott a magyar gazdaság és társadalom fejlődése.

Az elmúlt évszázad folyamán sokadszor.

Magyar népem, nyisd ki a szemed és kezdj el gondolkodni. Amíg önkényuralom van, addig nem lesz nagyobb a torta. Mielőtt az elosztással bíbelődnénk, jó lenne nagyobb kenyeret sütni. Amihez ész, szív és lélek is kell. Magyar és nyitott.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK