Kezdőlap Címkék Világkereskedelem

Címke: világkereskedelem

Kínát fosszák meg a legnagyobb kereskedelmi kedvezménytől! – javasolják Trumpnak

0

Az USA – Kína gazdasági és biztonsági bizottság a washingtoni kongresszusban azt javasolja az Egyesült Államok elnökének, hogy Kínát zárja ki a normális világkereskedelemből, amelyet a legnagyobb kereskedelmi kedvezmény elve tett eddig lehetővé.

A bizottság javaslata megvalósíthatóvá teszi Donald Trumpnak, hogy oly mértékben emelje a vámokat a kínai árukkal szemben amennyire csak akarja. Eddig is meg lehetett így kerülni a WTO szabályait, de akkor Washingtonnak mindig a nemzetbiztonságra kellett hivatkoznia. Ha ezt a javaslatot megszavazza a washingtoni kongresszus, és efelől kevés kétség van, mert a republikánusoknak mindkét házban többsége van, de sok demokrata is egyetért Kína megrendszabályozásával, akkor Trump mindjárt a jövő év elején bevezetheti a büntetővámokat a kínai árukkal szemben. Már persze, ha akarja. Az infláció ugyanis ebben az esetben elkerülhetetlen. Csak egyetlen példa: amióta az USA védővámokkal akadályozza a mosógépek behozatalát Kínából, az amerikaiak átlagosan 12%-kal drágábban veszik a mosógépet mint korábban.

Mi lesz a világkereskedelemmel, ha az USA befelé fordul?

Kínának az Európai Unióval kellene összefognia, hogy együtt mentsék meg a világkereskedelmet – javasolja az Asia Times szakértője. Renaud Foucard szerint a kereskedelem sokkal fontosabb Kína és az Európai Unió számára mint az Egyesült Államoknak. Brüsszelnek be kellene fejeznie a saját vámháborúját Kínával, és akkor a kínai ipar túltermelési válsága enyhülhetne miközben Európa inflációs gondjai mérséklődhetnének.

Felgyorsulhatna a zöld átmenet Európában a kínai napelemek és elektromos járművek importjával, és ennek következtében kevesebb drága amerikai cseppfolyósított földgázt kellene vásárolnia az Európai Uniónak az Egyesült Államoktól.

A szakértő Peking álláspontját fogalmazza meg, amelyet az Európai Unió egyelőre nem fogad el, mert az USA-hoz hasonlóan védővámokkal védi a piacát az olcsó kínai importtól. Csakhogy így az Európai Unió csapdába kerülhet, és végképp lemaradhat az USA és Kína mögött – figyelmeztet Mario Draghi. Itália ex miniszterelnöke, az Európai Központi Bank ex vezére azt javasolja az Európai Uniónak, hogy lépjen előre az Európai Egyesült Államok irányában: vegyen fel közös hitelt a gazdasági stagnálás elkerülésére.

Orbán és Eurázsia

A magyar miniszterelnök visszarendeződést akar vagyis az ukrajnai háború előtti időket kívánja vissza amikor Merkel kancellár koncepciója érvényesült az Európai Unióban a nagy kontinentális együttműködésről. Merkel-Kohl és Schröder vonalát követve az Európai Unió – Oroszország – Kína együttműködésen munkálkodott, hogy ily módon olyan gazdasági erőt hozzon létre, mely egyenrangú az Egyesült Államokkal. Putyin és Biden  ezt zúzta szét az ukrajnai háborúval amikor a CIA szimbolikusan felrobbantotta az Északi Áramlat gázvezetéket Oroszország és Németország között. Az USA számára a nagy kontinentális együttműködés túlságosan is nagy veszély. Biden ezért atlanti együttműködést ajánlott Európának, de Trump már azt sem.

Trump USA-ja csakis vazallusokat akar látni Európában is.

Orbán Viktor, a készséges vazallus ebben lehet Trump eszköze Európában: az unió gyengítésében illetve szétverésében. Mindezért mit kapunk cserébe Washingtonból? A britek ezt már kipróbálták: Trump fűt-fát ígért a brexit idején, de az USA mindmáig nem kötött kereskedelmi egyezményt Nagy Britanniával. Az ígért amerikai aranyeső  elmaradt, megválasztása után viszont Trump sietett megfenyegetni Nagy Britanniát: ha közeledik az Európai Unióhoz, akkor ennek USA kapcsolata látja majd a kárát.

Trump antiglobalista politikája véget vethet a dollár világuralmának

Azt jósolja a japán Nikkei nem sokkal azután, hogy a japán tőzsde mélyrepülése fellendülésbe csapott át, hogy érhet a dollár elsődlegessége. A részvényárfolyamok esése meghaladta az 1987-es negatív rekordot amikor Washington megállította Japán nyomulását a világpiacon, és a Plaza Egyezménnyel véget vetett a japánok nagyhatalmi ábrándjainak.

Most azonban új és hatalmasabb kihívó jelentkezett: Kína, amely 1,4 milliárdos népességével és diktatórikus vezetésével, mely ügyesen használja ki a piacgazdaságot az ország erejének növelésére, ezért az Egyesült Államok már 2021-ben elsőszámú stratégiai ellenfélnek nyilvánította Pekinget. Trump már korábban megindította a kereskedelmi háborút Kína ellen, és ezt Biden elnök fokozta: immár nem Kína a legfontosabb kereskedelmi partnere az Egyesült Államoknak hanem Mexikó – jelentős részben persze azért, mert a kínaiak jórészt az USA déli szomszédján keresztül kerülik meg meg a szankciókat. Trump fogadkozik: ha újra ő lesz az elnök, akkor lesújt Mexikóra is emiatt. Mi lesz ebből? Kereskedelmi és pénzügyi háború? Mindenki harca mindenki ellen?

A dollár nem marad sokáig általános tartalék valuta

Ezt jósolja Satiyait Das a Nikkei portálon. Arra alapozza véleményét, hogy a geopolitikai feszültség miatt növekszik a protekcionizmus mindenütt, gyengül a szabadkereskedelem és a tőkeáramlás.

Paradox módon az USA, amely mindeddig a szabadkereskedelem szószólója volt, sőt erre alapozta a világkereskedelmet és a dollár világuralmát, maga az, amely lebontja ezt a globális rendszert.

Kína épp ellenkezőleg a szabadkereskedelem mellett érvel, mert bízik a versenyképességében. Nem véletlenül hiszen Biden 100%-os külön vámot kényszerült kivetni, hogy megállítsa a kínai elektromos járművek térhódítását az Egyesült Államokban. A kínaiak annyival olcsóbban tudnak elektromos járműveket exportálni, hogy az USA és az Európai Unió védővámok mögé menekül.

Ha viszont irányzat lesz az autarchia (önellátás), akkor jóval kevesebb dollárra lesz szükség – írja a Nikkei, amely arra is rámutat, hogy a kínaiak mind gyakrabban használnak jüant a kereskedelemben Oroszországgal, Iránnal és más közel-keleti államokkal.

A japán portál ezért arra hívja fel az ázsiai döntéshozók figyelmét, hogy kezdjenek el gondolkodni azon, hogy

mi következik a dollár világuralma után?

Trump ex külügyminisztere megőrizné a dollár világhatalmi szerepét

Pompeo, aki a Wall Street Journalban  tett javaslatot Trumpnak az új külpolitikára meg akarja őrizni a dollár vezető szerepét megismételve Henry Kissinger külügyminiszter bravúrját, amely a hetvenes években az olaj kereskedelemben találta meg az amerikai fizetőeszköz biztos fedezetét miután az USA 1971-ben lemondott az arany alapról. Kissinger a Jom Kippur háború után  nemcsak a Közel Keleten teremtett békét hanem új paktumot kötött Szaúd Arábiával, a világ legnagyobb olaj exportőrével: kereskedni az olajpiacon csakis dollárban lehet! Pompeo ezért új paktumot javasol Szaúd Arábiával: az USA és Szaúd Arábia együtt irányítsa az olajkereskedelmet a világon kiszorítva onnan az oroszokat, akikkel jelenleg Mohamed bin Szalman herceg trónörökös vígan együttműködik. Ma Putyinnal ők ketten határozzák meg az olaj árát, és ez nagyon nem tetszik az Egyesült Államoknak. Biden elnök személyesen kérte Mohamed bin Szalman herceget, hogy szakítson az együttműködéssel Oroszországgal, és térjen vissza az amerikai szövetséghez.

A szaúdi trónörökös látványosan elutasította az Egyesült Államok elnökét,

majd pedig belépett a BRICS szövetségbe, ahol Kína és Oroszország játssza a vezető szerepet. Peking létrehozott egy békemegállapodást Szaúd Arábia és Irán között.

Trump elnöksége első külföldi útját a Közel Keleten tette meg: Szaúd Arábiával óriási fegyverüzletet kötött. Hiába. Szaúd Arábia Oroszországgal és Kínával paktál, egyre inkább távolodik az Egyesült Államoktól.

Szaúd Arábia palesztin államot követel Izraeltől, Benjamin Netanjahu – Trump szövetségese – erről hallani sem akar. Így kicsit nehéz lesz megújítani az amerikai – szaúdi szövetséget. Ha viszont az olaj kereskedelem nem biztosítja a dollár világuralmát, akkor mi fogja? Biden és Kamala Harris válasza erre az, hogy a nyugati szövetségi rendszer gazdasági és technológiai fölénye (ide tartozik Japán is). Trump viszont semmibe veszi szövetségeseit is, ezért aktuális lehet a Nikkei figyelmeztetése: fel kell készülni arra a korszakra amikor a dollár világuralma véget ér.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK