A továbbjutásról már lemaradt magyar férfi kosárlabda-válogatott magabiztosan 84-65-re legyőzte a horvátokat a világbajnoki selejtezősorozat hatodik, utolsó fordulójában.
A magyar csapat pontszerzői: Vojvoda 21, Ferencz 17, Keller 14, Eilingsfeld 9, Jones 8, Perl 6, Benke 3, Filipovity 2, Horti 2, Váradi 2
Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány együttese annak tudatában lépett pályára Szombathelyen, hogy már nincs esélye kijutni a szeptemberi, kínai vb-re. Ehhez ugyanis az utolsó két selejtezőjét meg kellett volna nyernie, ám pénteken 75-41-re kikapott Olaszországban.
A vb-ről szintén lemaradt horvátok novemberben 74-69-re megverték a magyarokat Eszéken. A „visszavágónak” a házigazdák számára annyi tétje maradt, hogy győzelem esetén előnyösebb kalapból várhatják majd a 2021-es – esetleg részben magyar rendezésű – Európa-bajnokság selejtezőjének sorsolását.
Az adriai gárda csak 2-0-ig vezetett az Arena Savariában, majd a hazaiak Vojvoda Dávid vezetésével nyolc ponttal elhúztak (21-13). Ez a különbség állandósult, majd a második negyedben a Monacóban légióskodó, honosított Jones Jarrod is elkapta a fonalat, Keller Ákos hatalmas zsákolásával pedig már 33-22 állt a nagyórán. Az ellenfél három percen át nem talált gyűrűbe, ezalatt a magyarok egy 9-0-ás rohammal még jobban megléptek, a nagyszünetben 48-33 volt az állás.
A folytatásban Vojvoda bedobta 17. pontját, s ekkor ugyanennyivel vezetett az Ivkovics-legénység (54-37), amit hangos „Ria, Ria, Hungária!” biztatással hálált meg a közönség. Nemsokára 21 pontra nőtt a különbség, így a zárószakaszra már nem maradtak izgalmak. A mezőny legjobbja a 21 pontos Vojvoda lett.
A selejtező első szakaszából a legutóbb Európa-bajnoki nyolcaddöntős válogatott júliusban Litvánia és Lengyelország mögött a C csoport harmadikjaként jutott a kvalifikáció második szakaszába, amelyben a D jelű négyes első három helyezettjével, azaz a horvátokkal, az olaszokkal és a hollandokkal került össze. Az így kialakult J jelű hatos csoportból a legjobb három válogatott jutott ki a Kína nyolc városában sorra kerülő világbajnokságra, azaz Litvánia, Olaszország és Lengyelország.
A válogatott a J csoport negyedikjeként hat-hat győzelemmel és vereséggel fejezte be a kétszakaszos világbajnoki selejtezősorozatot. A magyarok még sosem szerepeltek férfi vb-n.
Gyenge első félidő után a másodikban is csak szenvedett a magyar válogatott a Feröer-szigetek ellen, de végül Böde szerencsés góljával sikerült nyerni. A közönség többször is hangosan tüntetett a csapat ellen.
Már a meccs előtt lehetett tudni, hogy a döntetlen is elég a harmadik helyhez a csoportban, de ahhoz viszont minimum négygólos győzelem kell, hogy az induló Nemzetek Ligájában a magyar válogatott a B-csoportba kerüljön.
A magyar csapat a Gulácsi – Fiola, Guzmics, Kádár, Szabó János – Stieber, Pátkai, Nagy Ádám, Dzsudzsák – Ugrai, Eppel összeállításban kezdett. A feröeriek pedig így: Nielsen – Jonsson, Baldvinsson, Gregersen, Tór Naes – Vatnhamar, Sörensen, Benjaminsen, Edmundsson – Joensen, Faerö.
A meccs elején a szurkolók nagy része 10 percig csendben volt, talán így akarták jelezni elégedetlenségüket a Svájc elleni sima vereség miatt. Támadgattak a magyarok, de komoly helyzet nélkül, az első védést azonban Gulácsinak kellett bemutatnia.
Fél óra után jöttek magyar helyzetek: ebből Eppel fejelt egy szöglet után, majd Dzsudzsák szabadrúgását kellett védenie a feröeri kapusnak.
A közönség elégedetlen volt,
ébresztőt kezdtek skandálni, és a gyenge teljesítményt egy jelzővel is szóvá tették, majd a volt szövetségi kapitányt, Dárdai Pált kezdték éltetni, az Auf Wiedersehen pedig kétség kívül Bernd Storcknak szólt.
A meccs meglehetősen unalmas volt:
a magyar csapat ötlettelenül próbált támadni, az egyetlen újítás az volt, hogy Dzsudzsák és Stieber helyet cserélt, de a feröeri védelem könnyedén állta útját a kísérleteknek. Ugrai volt talán a legaktívabb, ő azért egyszer eltalálta az oldalhálót – ez kapott egy kisebb tapsot. A szünetre viszont füttykoncert kísérte a magyar csapatot.
A félidőben Eppel helyére Böde állt – játékban, kreativitásban ezzel nem nagyon erősödött a magyar csapat. Viszont aktívabban kezdett, de csak veszélytelen beadásokig jutott.
Bő tíz perc után aztán Dzsudzsák lőhetett 20 méterről, de nem találta el a kaput. Utána Fiola amúgy nagyon gyenge beadását elvétették a védők, de Böde sem találta el a labdát.
Kicsit felélénkült a magyarok játéka,
Stieber lövését a kapusnak kellett védenie. Cserélt mindkét csapat: Benjaminsen helyett Hansson jött, Stieber helyére pedig Nagy Dániel.
A kisebb lendület megint eltűnt: főleg Bödét próbálták a többiek ívelésekkel megtalálni, de nem nagyon jártak sikerrel. Aztán váratlanul Kádár adott egy 50 méteres, nagyszerű labdát Ugrainak, aki azonban kicsit hosszan vette át, így a védők tisztáztak.
Jött az újabb feröeri csere: Bartalsstovu állt Sörensen helyére. Megint Ugrai került helyzetbe, jó cselek után, de beleléptek a lövésébe.
A közönség egyre fásultabb lett, azt azonban füttyel vegyes nevetés fogadta, amikor Fiola 10 másodpercen belül kétszer is ugyanolyan rosszul adta be a labdát. Sőt, a feröeriek passzolgatásánál
gúnyosan ollézni kezdtek a nézők.
Ez mintha jel lett volna a vendégeknek: a frissen beállt Bartalsstovu 17 méterről lőtt, centikkel fölé. Válaszul a másik oldalon Böde fejelt egy szöglet után, de nem volt elég pontos, védett a kapus.
A közönség egyre hangosabban tüntetett, de aztán a sokadik szögletnek a 81. percben meglett az eredménye:
az ide-oda pattogó labda Bödéről valahogy a kapuba került.
A feröeriek azonban jelezték, hogy nincs még vége a meccsnek, két veszélyes beadásuk is volt. Faero helyett beállt Olsen, Ugrai helyett pedig Sallai. Más már nem nagyon történt a meccsen, Bödének lehetett volna még ziccere, de nagyon lassú volt.
A lefújás pillanatában hatalmas füttykoncert tört ki.
A magyar csapat a csoport harmadik helyén zárt, messze elmaradva az első kettőtől, Portugáliától és Svájctól.
Különösebben meg se kellett erőltetnie magát a svájci válogatottnak, a kapura a meccs nagy részében veszélytelen magyarok védelmi hibáit kihasználva könnyen nyerték a vb-selejtezőt, 4-0 után sikerült csak szépíteni. A svájciak azt is megengedhették maguknak, hogy több sztárjukat pihentessék. A két csapat nem volt egy súlycsoportban.
Az már gyakorlatilag a sorsolás pillanatában eldőlt, hogy a magyar válogatott nem fog kijutni a vb-re, és ez az előző forduló és a portugálok elleni vereség után matematikailag is biztossá vált. De
van még tétje a hátralevő meccseknek:
egyrészt a jövőre induló Nemzetek Ligája-sorozat csoportbeosztása, másrészt a majdani Eb-selejtezők kiemelési sorrendje miatt.
A selejtezőcsoportot százszázalékos teljesítménnyel vezető hazaiak a Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Moubandje – Xhaka, Freuler – Shaqiri, Frei, Zuber – Seferovic csapattal kezdtek, de a kispadon is olyan sztárok ültek, mint például a milanos Ricardo Rodriguez.
A magyaroknál a legjobb játékosok közül Dzsudzsák eltiltás, Szalai sérülés, Nikolics pedig saját döntés (illetve a korábban elmaradt meghívók) miatt hiányzott. Így a kezdőcsapat ez lett: Gulácsi – Bese, Guzmics, Kádár, Korhut – Pátkai, Elek – Varga, Nagy Á., Lovrencsics – Ugrai. Vagyis a diósgyőriek újonca, Ugrai Roland lett a kezdő csatár.
Két veszélytelen Shaqiri-lövéssel kezdődött a meccs. A svájciak támadtak, a magyar csapat láthatólag kontrákra rendezkedett be, de komoly helyzet az első negyedórában egyik kapunál sem volt.
A 18. percben aztán
Gulácsi hibázott óriásit: egy hazaadás után elcsúszott, Granit Xhaka pedig elvette a labdát
és az üres kapuba gurított: 1-0.
Két perccel később jött a második svájci gól:
Fabian Frei lövése megpattant a becsúszó Bese lábán,
Gulácsi tehetetlen volt: 2-0.
A gól után a hangosbemondónak kellett figyelmeztetni a magyar szurkolókat, hogy sportszerűen drukkoljanak, és ne rángassák a kerítést.
Továbbra is támadásban maradtak a svájciak, egy beadás után a kapu torkából kellett a védőknek tisztázni, majd megvolt az első kicsit veszélyes magyar lövés: Varga próbálkozása egy védőről pattant fölé. A szögletet Ugrai veszélyesen csúsztatta meg, de tisztáztak a védők.
Bese közben megsérült,
ráléptek a vádlijára, hordágyon vitték el – a svájci közönség sportszerű vastapsától kísérve. Lang állt a helyére, de még 10-en voltak a magyarok, amikor Gulácsi nagyot védett Shaqiri lövésénél.
A 35. percben megszületett az első sárga lap: a bíró úgy ítélte meg, a labdáért harcolva Ugrai odaütött Schärnek (azt viszont nem vette észre, hogy nem sokkal korábban Lang lekönyökölte Shaqirit, így a magyar védő megúszta, hogy első megmozdulására lapot kapjon). A meccs amúgy sportszerű volt, kevés szabálytalansággal.
A 39. percben jött az újabb óriási svájci helyzet: Shaqiri beadását Seferovic négy méterről rúgta mellé.
Négy perccel később aztán már nem hibáztak: a magyar védők nem tudtak felszabadítani, többen is hibáztak, Shaqiri passzát pedig
Steven Zuber elrúgta a kapus mellett,
nagyon pontosan a bal alsó sarokba: 3-0.
Alig egy perccel később Elek letarolta Xhakát, ő is kapott egy sárga lapot. A félidő végén még Varga szabadrúgását védte Sommer.
A második félidő veszélytelen Elek-lövéssel indult – és egy újabb svájci góllal:
Zuber távoli lövésébe Gulácsi csak beleütni tudott,
és, bár védhető lett volna, a labda a kapuba esett: 4-0.
Két perccel később megint könnyedén mentek át a magyar védelmen, de az előrekeveredő Schär Gulácsiba lőtte a labdát. Sorra jöttek a svájci helyzetek, Frei kapásból lőtt fölé. Storck cserélt: a Puskás Akadémia játékosa, Márkvárt jött be Elek helyett.
Közben megint a magyar szurkolókat kellett figyelmeztetni, ezúttal arra, hogy ne használjanak petárdákat és rakétákat.
Egy szöglet után aztán az 57. percben váratlanul jött a magyar szépítés: már Kádár csúsztatását bravúrral védte Sommer, de a kipattanót
Guzmics Richárd félfordulatból a kapuba lőtte,
legalább a becsületgól sikerült, 4-1.
Cseréltek a svájciak is: Seferovic helyett jött Embolo. Kicsit leült a meccs, de azért Shaqiri veszélyes elfutása után Gulácsinak kellett védenie. A magyar csapat kihasználta harmadik cseréjét: Varga helyett jött Sallai. A svájciaknál Frei helyére jött Zakaria, aki egyből kapura is lőtt, de méterekkel mellé.
Aztán váratlanul jött egy nagy magyar helyzet: Sallai jól ment el a baloldalon, a beadása is pontos, Lovrencsics azonban
néhány méterről az üresen tátongó kapu helyett
a hosszú kapufánál lévő kapushoz fejelte (vagy inkább vállalta) a labdát. Válaszul a másik oldalon Embolo fejelt, Gulácsi védett, majd egy perccel később ugyanez a jelenet megismétlődött.
Az újabb helyzet aztán már nem maradt ki, a 83. percben egy beadás után a kipattanó Shaqiri elé került, aki továbbpasszolta,
Stephan Lichtsteiner pedig kilőtte a hosszú sarkot,
Gulácsinak esélye nem volt védeni: 5-1.
A gól után megint a magyar szurkolókat kellett figyelmeztetni – az MLSZ valószínűleg újabb büntetésre számíthat miattuk.
Freuler helyett még beállt Derdiyok, egy szöglet után pedig Moubandje távoli lövését kellett Gulácsinak védenie.Gól viszont a másik oldalon született a 89. percben: Nagy Ádám élesen középre lőtte a labdát, Sommer hibázott, beleütött, a meccset végigküzdő
Ugrai Roland pedig átfejelte a kapus fölött a labdát,
szép mozdulat volt: 5-2.
Ezzel gyakorlatilag vége is lett a meccsnek, a bíró nem hosszabbított. A magyarok utolsó meccse kedden lesz, a Feröer-szigetek ellen, Budapesten.
A magyar labdarúgó-válogatott vasárnap hazai pályán 1-0-ra kikapott az Európa-bajnok portugál csapattól a 2018-as világbajnokság európai selejtezősorozatában, ezzel eldőlt, hogy nem lehet ott az oroszországi tornán.
Groupama Aréna, Játékvezető: Danny Makkelie (holland)
Magyarország – Portugália 0-1 (0-0)
Magyarország: Gulácsi – Fiola, Guzmics, Kádár, Korhut – Lovrencsics (Varga R., 78.), Elek (Pintér, 67.), Pátkai, Dzsudzsák – Priskin, Eppel (Böde, 60.) Szövetségi kapitány: Bernd Storck
Portugália: Rui Patrício – Coentrao (Eliseu, 28.), Pepe, B. Alves, Cédric – Moutinho, J. Mário, Danilo, Martins (B. Silva, 63.) – A. Silva (Quaresma, 86.), C. Ronaldo Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Gólszerző: A. Silva (48.)
Sárga lap: Pátkai (20.), Elek (45+2.), Dzsudzsák (82.), Fiola (89.) illetve Cédric (26.), Ronaldo (89.)
A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.
A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.
A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.