Kezdőlap Címkék ügyészség

Címke: ügyészség

Jegyzőkönyv

Vadai Ágnes (DK) országgyűlési képviselő a sajtónak jegyzőkönyv részleteket mutatott be azon indokkal, hogy feltárja mindenki előtt, a hatalom részéről az ellenzék korrupciós ügyekbe való provokált belerángatása folyik.

A részlet:

„2021-ben, de a pontos időpontra nem emlékszem, azzal keresett meg XY, hogy őt megkereste egy felsővezető azzal, hogy meg kellene buktatni a III. kerületi polgármestert, és ehhez szükség lenne a cégemre. Közbevetett kérdésre elmondom, hogy a felsővezetővel kapcsolatban annyit mondott, hogy ez egy állami vezető, hivatalos személy, de nem nevezte meg, és én sem kérdeztem, hogy ki az. Nekem azt mondta, hogy mi állami érdekből cselekszünk, és hogy ő is ezért vállalta el.”

A Központi Nyomozó Főügyészség természetesen rögtön reagált. Az MTI-hez eljuttatott közleménye:

A vallomással érintett ügyben valójában egy büntetett előéletű személy tett ajánlatot egy költségvetési csalás miatt eljárás alá vont vállalkozónak, magát fedett nyomozónak kiadva. Azt állította, hogy munkakapcsolatban áll egy miniszterrel és felajánlotta az eljárás megszüntetését, ha a vállalkozó ellenzéki politikusokra vonatkozó bizonyítékokat és pénzt ad át neki. A lefolytatott nyomozás szerint a férfinak nem volt köze a nyomozó hatóságokhoz és nem rendelkezett kapcsolatokkal sem a miniszter, sem a rendőrség felé. A vállalkozó bár pénzt nem, azonban korrupciós bűncselekményre vonatkozó információkat átadott az ál-nyomozónak. A vállalkozó végül önként megjelent a Központi Nyomozó Főügyészségen és felfedte a történteket.”

Tehát van egy vállalkozónk, akit megkeresett XY, és azt mondta neki, hogy ismer valakit a felső állami vezetésből. A két sztori csak ennyiben azonos (hát ez nem valami sok).

Ha a különbségeket vizsgáljuk:

  • a jegyzőkönyv szerint a beszélgetés pillanatában még nem történt korrupciós bűncselekmény, mivel a hívó szerint azt kellene kiprovokálni a vállalkozónak, ezért van szükség a cégre.

A közlemény szerint a vállalkozó már rendelkezett „információkkal” (bizonyítékról nincs szó), azaz a bűncselekmény már megtörtént.

  • A jegyzőkönyvben a megbuktatandó célszemély konkrét (a III. kerületi polgármester).

A közlemény szerint ellenzéki politikusokról van szó (többesszám), azaz bárki jó XY-nak, csak bizonyíték legyen ellene.

  • A jegyzőkönyv szerint XY állami érdekre hivatkozik, amely indokolja a provokációt, és azt várja, hogy a vállalkozó önként csatlakozik az akcióhoz.

A közlemény szerint a vállalkozó ellen eljárás folyik, és XY erre hivatkozva zsarolja a vállalkozót, hogy csak akkor szüntetik meg ellene az eljárást, ha megteszi, amit kér.

  • A jegyzőkönyv szerint XY csak az akcióban való részvételt kéri a vállalkozótól.

A közlemény azt írja, XY pénzt és bizonyítékokat kért, de csak információkat kapott, mást nem.

Mikor az ember ezeken a különbségeken átrágta magát, több dolgon is elgondolkodik.

  • A vállalkozó ugyebár „önként bement az ügyészségre és felfedte a történteket”. Vajon miért ment be? Hiszen ha nem hülye, rég rájöhetett volna, hogy az egész egy nagy átverés, mivel az ellene folyó eljárást egyáltalán nem szüntették meg.
  • Vajon miért hazudott arról, hogy mi a cél?
  • Vajon miért nem említette, hogy az ellene folyó eljárás megszűntetése volt a zsarolási eszköz, mikor az ügyészség erről úgyis tud? Vajon miért nem említette egyáltalán, hogy ez zsarolás volt, azaz miért azt mondta, hogy XY államérdekre hivatkozott?
  • Vajon miért nem beszélt arról, hogy XY pénzt(!) kért tőle, mivel ebből rögtön észrevehette volna, hogy szó sincs fedett nyomozóról, ez csak egy egyszerű átverés?

A fentiek alapján három dologra gondolhatunk

Az egyik az, hogy az ügyészség hazudik. Ez, mondjuk, érthető, rendkívül kellemetlen lenne a regnálóknak (akikhez a „független” ügyészség is hozzátartozik), ha Vadai beletrafált volna.

A másik az, hogy a vállalkozó hazudik. Ez lehetséges, az viszont biztos, hogy a hazugságaiból semmiféle előnye nem származott volna (a „korrupciós információiból” annál több, lásd vádalku), azaz kissé érthetetlen, amit csinál.

A harmadik az, hogy két XY létezik, az egyik a valódi, aki a vállalkozót megkereste, és aki azokat és úgy mondta, amelyek és ahogyan a jegyzőkönyvben szerepelnek, a másik meg az ügyészség konstruálta csaló a vád hárítása érdekében. Persze az is lehet, hogy a kettő ugyanaz, mivel egy ügyészségnek igencsak hatásos érvei szoktak lenni, hogy XY a második énjét is vállalja el. Pláne ha XY büntetett előéletű, aminthogy az ügyészség szerint az.

Mint azt már több helyről hallottuk, Polt vállalkozik Vadai kérdéseinek megválaszolására, de csak tanúk, azaz közvetítés nélkül, így aztán a sötét hátsó szobában lefolytatott kérdések-válaszok akcióról mindenki azt mondhat utólag, amit csak akar. Ezzel Vadai kapálózása ad acta, snitt. Polt részéről gúnyos mosoly.

Létezik még a fenti katyvasznak egy krimiszerű, vagy inkább mesebeli változata is: a végén kiderül az igazság.

De nem fog. Majd hülye lenne.

Pentítók

A pentito olasz szó, bűnbánót jelent. Az olasz büntetőeljárási terminológiában azon személyek megjelölésére szolgál, akik korábban bűnszervezetek tagjai voltak, de úgy döntöttek, hogy együttműködnek az ügyészséggel.

A „pentiti” (többesszám) kategóriát eredetileg az 1970-es években hozták létre Olaszországban, hogy leküzdjék a camorra és a maffia által használt nyílt erőszakot és terrorizmust. Az 1986–87-es Maxi-per során Tommaso Buscetta vallomása után a kifejezést egyre gyakrabban alkalmazták a szervezett bűnözés korábbi tagjaira, akik otthagyták a bűnszövetkezetet, és elkezdtek segíteni a nyomozóknak. Az általuk átadott információkért cserébe rövidebb büntetést kaptak bűneikért, esetenként akár szabadságot is. Ez a gyakorlat más országokban is elterjedt. Az Egyesült Államokban a korábbi társaik ellen tanúskodó bűnözők beléphetnek a Tanúvédelmi Programba, és új személyazonosságot kaphatnak, alátámasztó papírokkal.

Mint nemrég kiderült, kies hazánkban is élnek ilyen bűnbánó egyének. Itt van például F. Zsolt. Leírhatnám ugyan a teljes nevét, mert tudjuk, ki ő, de a bonyodalmak elkerülése érdekében talán inkább mégse. Az ügyészség azzal vádolja F. Zsoltot, hogy társaival (Sz. Zoltán, akivel a börtönben ismerkedtek össze, és V. Gergellyel, akivel most kölcsönösen a másikra próbálnak kenni mindent) bűnszervezetet irányított, és szerteágazó csalássorozatot hajtott végre. A bűnözők külföldi állampolgárokat és hajléktalanokat is beszerveztek a papíron informatikai vagy takarítási szolgáltatásokat nyújtó fiktív cégek vezetésére. A számlagyár ügyében olyan nagy halaknál, állami cégnél is volt házkutatás, mint az Antenna Hungária, a T-Systems vagy a tőzsdén is jegyzett 4iG. Sok szereplőből álló birodalma éveken át milliárdokat termelt, és aranyéletet hozott néhány főnöknek, de végül egy győri nyomozócsapatnak köszönhetően 2021 nyarán lebukott.

A győrieknek valamikor két és fél évvel ezelőtt az „online számlarendszerben” feltűnt egy gyanús cég. Később több olyan társaság is horogra akadt, amelyek gyanúsnak bizonyultak. Ezekre jellemző, hogy

  • csak egy-két alkalmazottjuk van.
  • a nagy árbevétel, de gyakorlatilag nulla nyereség,
  • a cég tulajdonosa az üzleti életben ismeretlen, néha külföldi,
  • a cégnek nemhogy honlapja nincs, de még a keresőprogramban sincs találat a nevére.

A vizsgálat a 2018 óta történt időszak adócsalásaira koncentrált, ám mivel a cégek korábban is hasonló módon működtek, a tevékenységük nyilván akkor sem volt makulátlan. Az adóhatóság szerint a több mint 30 cégből álló számlagyár összesen 19 milliárd forintnyi áfát próbált eltüntetni takarításról és informatikai szolgáltatásról kiállított fiktív számlákkal. Az adóhatóság közlése szerint végül a 2018 – 2021-es időszakban 4 milliárd értékben sikerült is nekik. A takarítás az egyik legkedveltebb számlagyári tevékenység, ugyanis nincs nyoma. Ugyan ki a fene tudná megmondani, hogy egy székházban vagy hasonló épületben másfél éve tényleg takarítottak-e, vagy csak a befizetendő adót akarta a cégtulaj magának megtartani?

Mint ismert, a költségvetési csalás, adócsalás büntetése ha „a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalást bűnszövetségben vagy üzletszerűen követik el”, öttől tíz évig terjedő szabadságvesztés. Miután a különösen jelentős vagyoni hátrány alsó határa a törvénykönyv szerint 500 millió HUF, amelynél a 4 milliárd valamicskével nagyobb, a bűnszövetség és az üzletszerű elkövetés pedig abszolút egyértelmű, F. Zsoltnak és bűntársának úgy 8 – 9 börtönévet saccolnék. Ami nem kevés.

A magyar ügyészségnek van egy érdekessége. Név szerint Polt Péter. 2019-ben lett újra legfőbb ügyész, mégpedig ismét 9 évre, azaz még négy évig ő határozza meg a működését, amely működésről köztudott, ami köztudott. Mármint hogy kinek hálás Polt. Erről nyilván F. Zsoltnak is tudomása volt, van és lesz, ahogy az ország nagy részének szintén, és én úgy gondolom, egy minden hájjal megkent bűnöző ezt könyörtelenül szokta kihasználni. F. Zsolt szólt is az ügyészeknek, hogy lenne még mondanivalója. Azok persze röhögtek rajta, hogy mit akar, hiszen a számlagyárral kapcsolatban már mindent felderítettek, de akkor halkan odasúgta nekik, hogy akad még itt egy pár komcsi politikus… persze csak ha van vádalku!

Haj, megörültek ám az ügyésznyomozók! Hát az mindjárt más! Már hogyne lenne vádalku, tisztelt gyanúsított úr, már hogyne lenne!  Szabadon még sajnos nem engedhetjük, az túl feltűnő, de amit tudunk, azt megtesszük az érdekében. De valamit valamiért. Halljuk, halljuk, mit csináltak már megint a komcsik!

  1. történet

Nem a számlagyárról van szó, hát persze, hogy nem. Hanem a zuglói parkolásról. F. Zsolt állítása szerint a zuglói polgármesternek, Horváth Csabának körülbelül 10-12 millió forintot, a Zuglóban nagy tekintéllyel bíró Tóth Csabának pedig 250 millió forintot fizetett a bevételből folyamatosan, azért, hogy övé legyen a parkolási szerződés. Szegény Horváth Csaba alighogy belépett a kedvezményezettek közé, rögtön kibukott az ügy, azaz egy polgármesterhez képest fillérekkel lett megkenve. Képzelem, hogy irigykedik most Tóth Csabára!

Az ügynek, azon túlmenően, hogy a számlagyárhoz semmi köze, két érdekessége is van. Az egyik, hogy a SIS Parking kft-vel való, nyilvános pályázaton elnyert szerződés megkötését az összes fideszes képviselő is megszavazta, másrészt két fideszes vezetésű kerületben is ez a cég végezte a parkolási díjak beszedését. Azoknál nem kellett senkit lefizetni, legalábbis F. Zsolt ilyesmiről nem beszélt. Csak nem azért, mert az ügyészek közölték vele, hogy komcsi politikus bemártása ugyan mínusz börtönéveket jelent, de fideszes politikus bemártása esetén a mínusz pluszra változik? Vajon tényleg ez lenne az ok?

A végére még egy kérdés: ha nyílt pályázat volt 2019-ben (akkor lett Horváth polgármester), vajon minek kellett őt megvesztegetni? Ha viszont nem nyílt volt a pályázat, az utólag könnyen ellenőrizhető, és akkor Horváth már rég lebukott volna.

  1. történet

A BKV informatikai tendere. 2019 elején írtak ki közbeszerzést „informatikai és üzemeltetési feladatok” elvégzésére (miniszterelnök Orbán Viktor, főpolgármester 2019 októberéig Tarlós István), majd 2019. június 28-án kötöttek szerződést 5 évre a Sys IT Servicessel. A szerződésben alvállalkozóként a T-Systems Magyarország Zrt., illetve a 4iG Nyrt. lett megjelölve.

F. Zsolt vallomása szerint 2019. június 20-án, 25-én, július 2-án és 17-én is találkozott Bajával. Közismert volt, hogy a szocialista politikus a nyertes céget nem tartja alkalmasnak a feladatra (a kis cég nagy alvállalkozókkal nem tetszett neki, de a fideszes vezetés mégis mellettük döntött). F. Zsolt azt mondta Baja Ferenc 30 millió forintot kért azért, ne támadja meg a szerződést. 2019. nyarán „Baja Ferenc jelezte” neki, hogy a BKV-SYS IT Services Kft. által megnyert BKV-tenderről szeretne vele beszélni Molnár Zsolt, akit Baja „nagyon fontos személynek” nevezett. Molnár 40 millió forintot kért „a szerződés meg nem támadásáért”, amelyet F. Zsolt 2019. augusztus 6-án az Olimpia parkban adott át Molnárnak. Ez a 30 + 40 millió forint „a két éves díj” volt, amely 2019. július 1-től 2021. július 1-ig „tart”.

Tegyük föl, hogy Baja 30 milliója életszerű, hiszen a politikus, egy az egy évvel azelőtti választáson nagyot bukott (31 >> 20 képviselő), 10 %-os párt huszonhatodik senkije meg tudta ijeszteni szegény, naiv F. Zsoltot, mert még a szerződés megkötése előtt találkozott vele, de akkor mit mondjunk Molnárról, aki ugyanazon pártban akkor épp a hetedik senki, mert csak októberben lett pártigazgató? Augusztus 6-án a Tarlós vezette főváros közlekedési vállalatával F. Zsolt már megkötötte a szerződést, mégpedig 5 évre, ott volt a zsebében aláírva, hogy tudta volna ezt az MSZP-s Molnár megváltoztatni?

A végeredmény? Négy MSZP-s politikus megvádolva, elkezdődhet a NER sajtó hosszas, 2026-ig tartó kéjelgése arról, hogy „a botrány” szálai „a nagyhalakig” érnek, akár bűnösök, akár nem, azaz mehet a néphülyítés ezerrel, ahogy szokott. A FIDESZ bezzeg nem egy akadékoskodó, védelmi pénzt kérő társaság, tőlük akár minden tendert F. Zsolt cégei nyerhettek volna, mert mindent megszavaztak. Zuglóban is, a BKV-nál is, meg a többi, fideszes önkormányzatnál is, ahol a parkolási ügyeket ugyancsak F. Zsolt cége vitte.

Akit lehet, hogy le sem ültetnek egy percre se. Hja, kérem, a vádalku az vádalku. Mínusz két év ellenzéki politikusonként, és négyszer kettő az nyolc. Senki többet, harmadszor!

Aranyos, nem?

“Lázár János zsarolhatja a Fidesz vezérkart”

A Telexnek  nyilatkozott Simonka György, a Fidesz egykori országgyűlési képviselője. Szerinte Lázár zsarolja a Fidesz vezérkarát. Árnyalja az állítást, hogy Simonka karrierjét Lázár János tette tönkre. “Lázár János gaztetteiről regényt tudnék írni. Már meg is írtam, sőt ki is nyomtattam, nehogy feltörjék a gépemet, és “véletlenül” eltűnjön.” – nyugtatja meg a bombasztikus botrányokra szakosodott médiumokat az igazság mellett megvilágosodott polgármester.

Orbán Viktor korábban leváltotta Lázár Jánost, aki viszont 2022-ben mégiscsak visszakormányozta magát a kormányba. Miért?

“Lázár János egy ufó az én szememben. Olyan dolgokat csinál meg amiket másnak nem engednek meg. Ha 12 milliárdot akar költeni a makói fürdőre, akkor költ. Miközben nincs pénze az országnak. Ez számomra értelmetlen.”

Miért ilyen befolyásos Lázár János?

“Egy időben ő felelt a titkosszolgálatokért. A parlamentben azt pletykálták, hogy lehetnek olyan információi, amelyekkel zsarolja a felső vezetést.”

Most Rogán Antal felügyeli a titkosszolgálatokat: ”ők minden titkok tudói.”

Magyar Péter azt állítja, hogy Rogán Antal befolyásolta az ügyészséget a Völner – Schadl ügyben. Simonka György így nyilatkozott az ügyészség és a hatalom viszonyáról:

”Az ügyészség egyik vezetője minden hétfőn eljár valamilyen eligazításra. Hogy pontosan hova, azt nem tudom, de valamilyen magasabb szintre. Az ügyészség egyik vezetője azután visszajön, és elmondja: mit kell tenni, az ügyeket milyen irányba kell terelni.”

Ennyit a jogállamról…

Hogyan halt meg Lázár János egykori titkosszolgálati tanácsadója?

Cséfalvay Tamás vezérőrnagy azért kapta meg az altábornagyi harmadik csillagot, mert a választások előtt leleplezte a szocialista Simon Gábor pénzügyi botrányát, és ezzel erősítette a Fidesz kampányt, amely végülis kétharmados győzelmet hozott. Lázár János javasolta az előléptetést Cséfalvay Tamás tábornoknak, aki a Szovjetunióban kapott kiképzést, és korábban hírszerző volt Olaszországban. A tábornok, aki a kémelhárításnál belsősként szolgált, nem volt különösen népszerű hiszen ellenük is nyomozott. A többi között Pintér Sándor belügyminiszter is “a látókörébe került.” Cséfalvay tábornok mentette meg Lázár Jánost a hadbíróságtól amikor az akkori kancellária miniszter úgy berúgott Orbán Ráhel esküvőjén, hogy elveszítette a titkosszolgálati telefonját. Ez főbenjáró bűnnek számított, de Lázár János mégiscsak megúszta, mert voltak információi Orbán Viktor múltjáról.

Cséfalvay tábornok ugyanis kiderítette, hogy Orbán Viktor a katonai szolgálat idején kapcsolatba került az állambiztonsággal.

A tábornok több vasat is tartott a tűzben: miután Lázár János megbukott, az ellenzék felé tájékozódott, amely felajánlotta neki ugyanazt az állást mint amit Lázár János mellett korábban betöltött. A beszélgetést követően Cséfalvay Tamás altábornagy szívrohamot kapott, és meghalt. Egész életében attól rettegett, hogy a kollégái teszik el láb alól: ajtaján 26 zár volt…

“Magyar Péter megköti a dealt a Fidesszel”

“Magyart a Fidesz találta ki. Ezt mondta Csintalan Sándor, és nekem is leesett, hogy nem ez lenne az első eset. Csináltak már ilyet a Fidesznél. Rogán Tóni, Gyürk Andris meg még páran mások összedugják a fejüket, akkor tudnak ilyesmit csinálni” – mondta Simonka György, aki hozzátette:

”Magyar most nagyon hőbörög a Fidesszel szemben, de amikor odaérnek, akkor megfogják kötni a dealt, és együtt fognak kormányozni.”

Fouché, Napóleon legendás belügyminisztere szintén maga szervezte az ellenzéket, de végül azután maga buktatta meg Napóleont a vesztes waterlooi csata után.

Magyar Péter éppúgy lehet az USA nagykövetség embere is, akinek az a feladata, hogy destabilizálja Orbán Viktor oroszbarát rendszerét. Simonka György utalt hosszú interjújában, hogy a Fidesz eddig a helyi politikai problémákat úgy oldotta meg, hogy milliárdokat  utalt ki a központi alapból. Csakhogy akkor még volt pénze Orbán Viktornak, most pedig nincsen. Simonka György hosszan ecsetelte, hogy őt nem érdekli Mészáros Lőrinc ezermilliárd forintos vagyona vagy Orbán Viktor kastélya Hatvanpusztán mindaddig amíg a választókerülete megkapja azokat a pénzeket, amelyekre szüksége van. Most nem ez a helyzet, ezért újraindul 2026-ban a parlamenti választáson.

“Mindazt, amit Magyar Péter mond a Fideszről, azt alá tudom írni”

– hangsúlyozta Simonka György.

Kínos

Kínos, írja az egyik független újság tiszta tekintetű, szigorú szemű munkatársa. Egy másik hasonló munkatárssal vitatkoztam már egyszer, és addig el is jutottunk, hogy Gyurcsány konkrétan nem hazudott a népnek, de azt a munkatárs elvárta volna tőle 2006-ban, hogy választás előtt jelentse be a népnek: ha újra megválasztják, megszorításokkal fogja kezdeni.

Legyen politikailag öngyilkos (nem lett, viszont a saját párttársainak, azaz a beszéd-kicsempészőknek végül sikerült politikailag legyilkolni – országostul, harminc évre). Az érdekesség kedvéért megemlítendő hogy az ország rossz állapotához, amely miatt a megszorítások szükségessé váltak, Gyurcsánynak semmi köze, annál több viszont az Orbán-Medgyessy-Járai triónak, ám mivel erről nem tud senki, az egész ország Gyurcsányt szidja helyettük. Pláne, hogy hazudott. Holott nem. Csoda, hogy sokan belezavarodtak?

A véleménycikkhez visszatérve, Szerző azt írja az óbudai letartóztatásokról, hogy:

Az átláthatatlan dagonyában egyre zavartabban tapicskol az ellenzék. Gyurcsány Ferenc kínos sikolyánál csak Karácsony Gergely mindent eltávolító csendje fülsértőbb.

Én azt úgy gondolom, hogy ha újságíró vagyok, és valami átláthatatlan, akkor inkább nem írok róla. Gyurcsány „kínos sikolya” tulajdonképpen egy vád megfogalmazása a regnálók ellen, kínos rész az nincsen benne (= egy mindenki által ismert és elismert tény nyilvános meghazudtolása), és a végére írt „Bizonyítani fogjuk” sem sikoly, hanem ígéret. Zavartságot nem nagyon látok benne, mert ez messze inkább fenyegetés, mint tapicskolás.

Karácsony csendjé”-ről negatívan nyilatkozni elég bugyuta ötlet, mert most mit tegyen a főpolgármester Kiss-sel?

Vegye védelmébe? Még nem tudjuk, hogy ártatlan-e. Határolódjon el tőle? Még nem tudjuk, hogy bűnös-e.

Legjobb tehát, ha nem mond semmit, és ha ez valakinek sértené a fülét, az terelje el a figyelmét mással.

Itt van például Czeglédy Csaba, akit először 2017. jún. 14-én vettek őrizetbe, azóta 7 év és 2 hónap telt el, és még mindig nincs jogerős ítélet ellene, annál több azok ellen, akiket ő perelt be hitelrontásért. A nyertes perei óta az ügyében nagy a kuss, pedig folyt ám párszor az ügyben átláthatatlan dagonyázás a NER sajtó részéről. Vajon hogy állnak most az ügyei Polt Hercule-jeinek, Sherlock-jainak és Jane-jeinek félelmetes tehetségét ismerve? Rég tapicskolt benne bárki.

Itt van aztán Simon Gábor, aki ellen 2014-ben indult nyomozás egy 2008-as ügyben, 2016-ban indult a per a szokott hatalmas nagy, átláthatatlan dagonyázással, amely dagonyában máig ott áll a Polt vezette nyomozó ügyészség. Térdig. A Simon vádlott-társa ellen indult büntetőeljárás már véget ért, a bíróság csak „megrovásban” részesítette a férfit, aki részletes, Simonra „kedvezőtlen” beismerő vallomást tett. Ki hitte volna, emberek? Menő a vádalku mostanában…

Persze nem tagadható, hogy az írásban konkrétumok is vannak, nem csak dagonya. Például:

Kiss László minderre csak annyit válaszolt: erőtlen politikai próbálkozások. De közben a saját lakcímére volt bejelentve a cég, amelyik a korrupciós ügyletek egyik fontos szereplője, felesége volt az egyik tulajdonos, s a társasággal kötött szerződéseket is lefoglalták a kerületnél tartott házkutatáskor. Kiss ügyvédje szerint a cégnek semmi köze a büntetőügyhöz, csak baráti szívességből volt a székhelye a polgármester címén.

  • A cég bejelentése a lakcímre 2016-ban történt, a cég, melyben Kiss felesége is tulajdonos volt 2022-ig, a Sight-Tech Hungary Kft.
  • A másik cég, amelyik „a korrupciós ügyletek egyik fontos szereplője”, az RF Production Hungary Kft, melyben Kiss felesége nem tulajdonos. A cég teljes egészében az üzlettársé.
  • Mivel még nincs bírósági ítélet, nem tudni, hogy történt-e „korrupciós ügylet”. Hogy a cikkíró honnan tudja biztosan, hogy történt ilyen, az az írásból sajnos nem derül ki.

Még ennél is furcsább, hogy miért épp most csaptak le a nyomozók. Ezek a szerződések több évesek, Kisst évek óta figyelhetik.

Nyilván. Ahogy Czeglédy Csabát meg Simon Gábort. És?

Alpolgármestere, a szintén előzetesben lévő Czeglédy Gergő, régi üzlettárs a NER-ben.”

Hallatlan! Egy üzletember, aki üzletel, és miután NER kormány van, velük üzletel, mert más kormánnyal nem tud. Na de meg is kapja a magáét a cikkírótól: egy brancs ezek, ami nagy pofon az ellenzéknek. Mi meg csodálkozunk, hogy miért állnak annyira ramatyul a régi ellenzéki pártok.

Egyébként az, hogy Czeglédy „NER üzlettárs”, onnan tudható, hogy állami és önkormányzati pályázatokon konzorciumban vagy alvállalkozóként együtt indult Várnai Tamással, aki abszolút fideszes NER kedvezményezett, lévén az Ezüsthajó korábbi ügyvezetője, valamint a TV2 igazgatósági tagja! Sőt, Czeglédy cége egyszer még a (horribile dictu) Mészáros & Mészáros céggel is együtt dolgozott, az egyik cég a tetőt javította, a másik a kilincseket fényesítette. Sapienti sat!

És akkor a befejezés:

Úgy tűnik, nincs többé szükség rájuk. Ahogy a régi ellenzékre sem. A Fidesz elengedte az eddig szorosan tartott, megizzadt tenyereket és az újonnan támadt ellenszél felé fordult. Az elengedettek kapkodnak és reménykednek, hogy elég kínosakat tudnak mondani ahhoz, hogy őket ne kérdezzék.”

A korrupt ellenzék jogos pusztulása. Ez már az ítélet, Pelikán elvtárs. Itt nem egyénekről van szó, hiszen nem Kiss meg Czeglédy, hanem a komplett, izzadó tenyerű régi ellenzék a bűnös, legalábbis Szerző szerint, amely ellenzékre a FIDESZ-nek eddig szüksége volt (vajon mire kellhettek neki?), de mostan aztán már nincsen pardon, irány a börtön, bűnözők! Hacsak nem tudtok valami ránk nézve kínosakat mondani, vigyorog a FIDESZ, aki nyilván hülye, ha azokra próbál lesújtani, akik tudnak róla efféléket, és eddig csak azért nem mondtak, mert nem fenyegette őket Orbán börtönnel.

Az írás szövege mögött hirtelen-váratlanul bukkan fel a hasonló gondolat, illetve a magyar korrupcióellenes harc daliás vezéralakja, azaz Az Ember, Aki a Legtöbbször Fényképezte Le Hatvanpusztát:

A Czeglédy-ügy túlmutat önmagán, és végső soron arról szól: megpróbálja-e az ügyészség segítségével a Fidesz a maradék régi ellenzéket helyzetben tartani, vagy azt mondják, hogy ez már úgyis menthetetlen, nincs rá szükség.”

Nesze neked régi ellenzék. Sokan szeretnék ám, ha már eltűnnél végre.

Pár megjegyzés a végén:

  • az ügyészség azért várt ilyen sokáig, hogy a gyanúsított cégek eltűnjenek, és a szerződéseket mindenki elfelejtse, mert most már ki emlékszik arra, hogy a tízezer szórólapot leszállították-e szerződés szerint, vagy nem? Így Polték azt bizonyítanak be a bíróságnak, amit csak akarnak. Ráadásul a vádalku működik: ezt mondod, és akkor megrovást kapsz, vagy nem ezt mondod, de akkor 10 év szigorított. Választhatsz, öcsi.
  • Úri körökben a véleménnyel megvárják a bíróság ítéletét, amíg az nincs, se bűnösségről, se bűntelenségről nem beszélhetünk.
  • A különbség a régi ellenzék és a FIDESZ között nem az, hogy az egyikben vannak bűnösök, a másikban meg nincsenek, hiszen mindkettőben halálbiztosan vannak, hanem az, hogy mi történik velük, ha kiderül. A különbséget egyértelműen mutatja be, hogy mi történt Zuschlaggal, mikor Gyurcsány volt a miniszterelnök, és mi történt Tiborcz esetében, mikor Orbán, tekintve a párttagságot, a börtönt, a büntetlen előéletet, valamint a pénzt, amelynek nagy részét az egyik visszafizette, a másik viszont elsétálhatott vele, mert a 13 milliárdos EU támogatást az ország adófizetői fizették vissza az EU-nak, hogy ne legyen vizsgálat.

Na, ezt kellene a választóknak megérteni.

Nem bízom benne, hogy sikerül. Még a Lángoszlopoknak se nagyon.

Magyar Péter jogi akciója az egészségügy érdekében

Miniszterelnök úr, jelentem, hogy megtaláltam azt a pár száz milliárd forintot amire szükség lenne az egészségügy működőképességének fenntartásához.

„Miközben Önök a kórházi fertőtlenítőszereken, valamint a kórházi klíma kötelező fertőtlenítésén spórolnak, és ezzel veszélyeztetik sokezer honfitársunk érdekét, aközben Ön hűtlen kezelést elkövetve, titkos kormányhatározatokkal vásárol teljesen feleslegesen, a piaci ár legalább másfélszereséért 600 milliárd forint közpénzért a saját vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető magántőke alapoktól irodaépületeket” – írta a legnépszerűbb ellenzéki párt vezetője a Facebookon. Magyar Péter hozzátette:

“Miniszterelnök úr! Elég volt! Találkozunk a bíróságon!”

A nagyszabású ingatlancsalást a valasz.hu portál tárta fel rámutatva arra, hogy az Orbán kormány titokban három nagy irodakomplexumot vásárolt fel messze túlárazva azokat. A 40-70%-os túlárazás miatt juthattak Tiborcz István és üzlettársai 580-600 milliárd forinthoz, amelynek Magyar Péter szerint jobb helye lett volna az alulfinanszírozott magyar egészségügyben. A Transparency International kiperelte az iratokat a hatóságoktól, ebből derültek ki a kínos részletek. Válaszul a Szuverenitásvédelmi Hivatal rávetette magát a Transparency Internationalre, amely már amúgyis a célkeresztben volt hiszen tényekkel bizonyította, hogy Magyarország az Európai Unió legkorruptabb államává vált. Orbán Viktor az adóhivatalt is ráküldte a Transparency Internationalre. Magyar Péter  azzal kampányol az Orbán kormány ellen, hogy “a nemzeti együttműködés rendszere 14 év alatt Magyarországot az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb államává tette”.

Korábban az ellenzéki párt vezére azt javasolta a miniszterelnöknek, hogy Rogán Antal propaganda minisztériumának 650 milliárd forintos költségvetését kurtítsa meg 500 milliárd forinttal, és azt utalja át az egészségügynek, ahol a tartós hőhullám komoly gondot okoz hiszen sok kórházban nincs elég klíma berendezés.

Jogállam-e Magyarország?

A Tiborcz Istvánnak juttatott hatalmas állami pénzek miatt már bírálta az Orbán kormányt Hadházy Ákos független képviselő és a DK-s Arató Gergely is. Az utóbbi aziránt érdeklődött, hogy “a beruházási stop idején miért költenek 580 milliárd forintot a kormányzati negyedekre a Bosnyák tér környékén, az Ajtósi Dürer soron és a Kopaszi gátnál?”

Sem Orbán Viktor sem az illetékes miniszter Nagy Márton nem válaszolt.

Végül a szerencsétlen Fónagy János államtitkár kapta a feladatot: indokolja meg a védhetetlen ingatlan botrányt. Fónagy János államtitkár közölte, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő, a Magyar Fejlesztési Bank, az Eximbank, a Garantiga és a Start garancia költözik be az új épületekbe, melyek gazdaságosabbak mint a jelenlegiek. A régi ingatlanokat értékesíteni fogják. A túlárazásra nem tért ki.

Orbán Viktor pechére Magyar Péter maga is jogász méghozzá régi dinasztia sarja. Kiváló jogi csapata van, melynek élén egy másik jogász dinasztia kiválósága áll: dr. Bárándy Péter, az egykori igazságügyi miniszter, aki ma is irányítja ügyvédi irodáját.

Álláspontjuk szerint a mai törvények alapján is lehetne komoly vizsgálatokat folytatni a kormány ellen amennyiben erre a legfőbb ügyész hajlandó lenne.

Polt Péter persze a nemzeti együttműködés rendszerének kulcsfigurája, aki be is van betonozva. Ámde kérdés, hogy kíván-e együtt bukni Orbán Viktorral? Polt Péternek arra is fel kell készülnie, hogy az USA amnesztiát kínál Orbán Viktornak a békés elvonulás reményében – éppúgy mint jelenleg Venezuelában. Ebben az esetben a miniszterelnök és családja a lopott vagyonnal együtt távozhatna, de kérdés, hogy az amnesztia kiterjedne-e Orbán Viktor csapatára is. Polt Péter jól ismeri a magyar börtönök állapotát, és aligha akarja ott befejezni pályafutását. Malajziában 12 éves fegyház büntetésre ítélték a korrupt miniszterelnököt. A vizsgálatot ellene a New York-i korrupcióellenes ügyészség kezdte el.

Orbán csádi barátját korrupció miatt vizsgálják Franciaországban

Csád hivatalosan felháborodott, mert elnökét korrupció miatt akarják bíróság elé citálni  Franciaországban, ahol 900 ezer eurót költött el Párizs legelőkelőbb ruhaszalonjaiban Csád elnökének családja, és ez szemet szúrt a francia rendőrségnek.

Franciaországban a törvény lehetővé teszi, hogy megvizsgálják: milyen forrásból származik az a pénz, melyet külföldi vezetők az országban elköltenek? Egyenlítői Guinea alelnökét, aki az államfő fia, emiatt már el is ítélték Franciaországban.

“Ez gyáva vádaskodás, melynek egyetlen célja van, hogy besározza elnökünket” – harsogja az első alelnök Csád fővárosában.

“Ez a vádaskodás nemcsak elnökünk, Mahamat Déby elnök ellen irányul, hanem sérti országunk szuverenitását!”

Tournons le page – lapozzunk – ez a civil szervezet neve Csádban, amely felhívta a figyelmét a francia hatóságoknak a 900 ezer eurós költésre, amely csillagászati összegnek számít a koldusszegény afrikai országban.

A francia pénzügyi rendőrség már január óta vizsgálódik a három évvel ezelőtti ügyben, de a sajtó csak most adott hírt erről. Ezért érkezett meg a dühös reakció Csádból, ahol a diktátor elnök viselt dolgairól nemigen értesülhet a 17 millió koldusszegény polgár. Bár a vizsgálat a 900 ezer eurós ruhavásárlás miatt indult meg Déby elnök ellen, de valójában ez csak a jéghegy csúcsa – mutat rá a Mediapart oknyomozó portál. Csád elnökének és családjának több ingatlana is van Franciaországban. Vajon miből vásárolta ezeket az afrikai állam feje? Ezt is vizsgálják a pénzügyi nyomozók, akik minden ilyen vizsgálat előtt szorgosan egyeztetnek a párizsi külügyminisztériummal nehogy sértsék Franciaország diplomáciai érdekeit.

Nazarbajev akkori kazah elnök ellen például a külügy kérésére állt le a vizsgálat, melyet luxus ingatlanok miatt indítottak el Franciaországban. Nazarbajev és családja kedvelte a francia Riviérát, ahol méregdrága ingatlanokat vásároltak. Párizsnak azonban fontosabb volt a jó kapcsolat az ásványkincsekben gazdag egykori szovjet tagállammal mint az akkori elnök korrupciójának leleplezése.

Nyugati búcsú Csádtól?

Az afrikai állam sokáig Párizs gyarmata volt, és a függetlenség kikiáltása után is meghatározó maradt a francia katonai és gazdasági befolyás, de az utóbbi időben ez megváltozott:

“Franciaország ezzel a vizsgálattal válaszol arra, hogy az államfő Oroszországban tett látogatást, utána pedig Szergej Lavrov külügyminiszter Csádban járt”

– mondta a hatalom egyik magát megnevezni nemkívánó fejese az RFI tudósítójának Csád fővárosában. Az ellenzéki Tournons le page szervezet elnöke viszont úgy nyilatkozott, hogy

“a francia rendőröknek végig kell vinniük a vizsgálatot!”

Miközben a francia katonák kivonulóban vannak Csádból, Magyarország 200 fős stratégiai missziót létesít ott. Csád az amerikai támaszpont felszámolását is követeli vagyis a franciákkal együtt az USA is távozóban van abból az afrikai országból, ahol a magyar kormány missziót létesít.

Januárban magyar küldöttség látogatott el Csádba Szijjártó Péter külügyminiszter vezetésével. A delegáció tagja volt Orbán Gáspár is, aki összekötő szerepet játszik a magyar misszió és a csádi hatalom között.

Déby elnök papája 30 évig uralkodott Csádban, ahol végülis gyilkosság áldozata lett. Fiát három éve a hadsereg ideiglenes elnökké kiáltotta ki. Idén májusban választásokat tartottak, és ezt Déby megnyerte. Orbán Viktor sietett gratulálni :

“Magyarország a soron következő uniós elnökség idején támogatni fogja Csádot abban a létfontosságú munkában, melyet a Szahel övezet biztonságának és stabilitásának megerősítésére folytat”

– hangsúlyozta a magyar miniszterelnök arra utalva, hogy Csád szomszédainak jórésze szakított a Nyugattal, és egyre inkább Kínával és Oroszországgal működik együtt.

A térségben jelen van a Wagner hadsereg, mellyel Putyin elnök a Prigozsin lázadás leverése után közölte: ezentúl az orosz hadsereg részét képezik, de zsoldot nem kapnak. Így a Wagner hadsereg most abból él, hogy az afrikai vezetőket védelmezi a saját népük ellen illetve vigyáz a kínai gazdasági érdekekre, amelyek mind jelentősebbek Afrikában.

A vádak szaporodnak, a választás meg közeleg

Trumpot azzal vádolják, hogy felkérte munkatársait, hogy töröljék le a kamerák felvételeit a floridai titkosított dokumentumok ügyében.

Egy frissített vádirat szerint Trump segítséget kért a Mar-a-Lago-i birtokán lévő felvételek törléséhez, hogy megakadályozza a titkos dokumentumok birtoklásával kapcsolatos szövetségi vizsgálatot.

A július 27-én, csütörtökön lepecsételt frissített vádirat szerint Donald Trump arra kérte egy munkatársát, hogy törölje le a floridai birtokán lévő kamerafelvételeket, hogy megakadályozza a titkos dokumentumok birtoklásával kapcsolatos szövetségi vizsgálatot.

A vádemelés új akadályokat és a honvédelmi információk szándékos megőrzését is magában foglalja, ami tovább súlyosbítja Trump jogi ügyét, még akkor is, amikor újabb vádemelésre készül Washingtonban a 2020-as elnökválasztás eredményének megdöntésére tett erőfeszítései miatt. A további vádpontok alátámasztják a Trump elleni egy évig tartó nyomozás mértékét, amely a múlt hónapban emelt vádat először Trump és inasa, Walt Nauta elleni 38 rendbeli vádemelés formájában.

Trump szóvivője elutasította az új vádakat, mint „nem más, mint a Joe Biden-adminisztráció folyamatos kétségbeesett és csapnivaló kísérlete” Trump elnök és a körülötte lévők zaklatására és a 2024-es elnökválasztási verseny befolyásolására. A titkos iratokat Trump vitte el Mar-a-Lagoba, miután 2021 januárjában elhagyta a Fehér Házat.

Trumpot azzal vádolják, hogy szándékosan megőrizte a honvédelmi információkat azzal kapcsolatban, hogy a volt elnök egy 2021 júliusában, Bedminsterben, New Jersey államban található golfklubjában egy interjú során egy másik ország megtámadására irányuló amerikai katonai tervekről tárgyalt. Az interjú egy emlékirathoz készült, amelyet egykori vezérkari főnöke, Mark Meadows írt, aki későbbi könyvében Iránnak nevezte az országot.

A vád szerint Trump 2022. január 17-én visszaküldte a szövetségi kormánynak azt a szigorúan titkosként megjelölt dokumentumot.

Trump szóvivője elutasította az új vádakat, mint „nem mást, mint a Joe Biden-adminisztráció folyamatos kétségbeesett és csapnivaló kísérletét” Trump elnök és a körülötte lévők zaklatására és a 2024-es elnökválasztási verseny befolyásolására. A titkos iratokat Trump vitte el Mar-a-Lagoba, miután 2021 januárjában elhagyta a Fehér Házat.

Jelentős változást jelez az ügyészség Trump ügyéhez való hozzáállásában, mert megvádolják egy olyan dokumentum megtartásával is, amelyről azt állítják, hogy a volt elnökre nézve rendkívül kényes tartalmú volt, miután távozott hivatalából – és nem csak azért, mert nem küldte vissza azt a kormánynak, amikor arra kérték. Trump és Nauta is ártatlannak vallotta magát.

‘Nevetséges’

Csütörtökön este Trump a Fox News Digitalnak adott interjújában „nevetségesnek” minősítette az új vádakat. „Ez a legmagasabb szintű választási beavatkozás” – mondta, és potenciális kampányellenfelét, Biden elnököt és az igazságügyi minisztériumot okolta az „ügyészi kötelességszegésért”.

Egy szűkszavú nyilatkozatában pedig kampánya „megzavarásának” nevezte az ügyben kinevezett különleges jogtanácsost, Jack Smith-t, és azt mondta, „aki pontosan tudja, hogy nincs ügyük”. Korábban az amerikai média arról számolt be, hogy Trump ügyvédei találkoztak Smith-szel, és arról tájékoztatták őket, hogy vádemelés várható a január 6-i különálló ügyben is.

Adócsalással gyanúsíthatják Olaf Scholz német kancellárt

A pénzügyi ügyészség 160 embere kutakodik 6 bank és pénzintézet adócsalási ügyében Párizsban, ahol német ügyészek is szorgoskodnak, mert külföldi ügyfelek is bőven vették igénybe a BNP-Paribas, a Société Générale és a többiek pénzügyi szolgáltatásait az adózás elkerülésére. Olyan ravaszul csaltak adót a francia és a német bankok, hogy a vizsgálat hosszú évekig eltarthat.

“Sokáig elhúzódhat ez a vizsgálat, mert olyan komplex pénzügyi konstrukcióról van szó, amely hatalmas információmennyiséget jelent. A kedd óta tartó helyszíni vizsgálat során olyan sok információhoz jutottunk, hogy azok elemzése hosszabb időt vehet igénybe” – nyilatkozta a párizsi Les Échos című gazdasági lapnak az egyik pénzügyi ügyész, aki persze nem árulhatta el a nevét. Annyit elmondott, hogy

Franciaországban 1 milliárd euró fölötti adócsalás ügyében nyomoznak, Németországban viszont ez az összeg meghaladja a 35 milliárd eurót is.

Ezért dolgoznak most német ügyészek is Párizsban. Francia ügyészek viszont Frankfurt am Mainben kutakodnak, ahol a BNP-Paribas ottani bankfiókját ellenőrzik. A ravasz konstrukció lényege épp az – magyarázza a pénzügyi ügyész, hogy devizakülföldinek kell lennie annak, aki ezt a különleges banki szolgáltatást igényli. Másképp bírálja el ugyanis a devizakülföldieket a jog adózás szempontjából. Így az éves nyereség nem adóköteles, ha az adózás pillanatában az ügyfél nem a saját számláján tartja a pénzét, hanem azt ideiglenesen a bank felügyeletére bízza. Ezzel a jogi átruházással óriási pénzeket lehet megtakarítani. Miután az adóbevallás elkészült, a pénzek természetesen visszakerülnek az ügyfél számlájára. A “spórolt” pénzen pedig osztozik az ügyfél és a bank. Mindenki jól jár – kivéve az államot illetve az államokat, melyek sok milliárd eurós adóbevételtől esnek el.

Ez a nevezetes cumcum botrány, melyet egy európai médiacsoport már hat éve leleplezett mondván, hogy többszáz milliárd euróról is szó lehet, de konkrét vizsgálat eddig nem nagyon folyt.

Politikai szálak

Nathalie Goulet centrista szenátor egyenesen azzal gyanúsítja meg Macron elnök kormányzatát, hogy tudatosan lassítja a vizsgálatot, és hanyagolja el ezt az adócsalási botrányt miután az érintettek gazdag és befolyásos polgárok. A szenátor asszony arra is utal, hogy közel-keleti szála is lehet az ügynek hiszen Katar és más államok is éltek ezzel a megoldással. Katar pénzügyeinek piszkálása Franciaországban igencsak kényes téma hiszen vizsgálat folyik Nicolas Sarkozy ex elnök és Michel Platini ex FIFA alelnök ellen amiatt, hogy megszerezték az emírségnek a 2022-es futball világbajnokságot. Cserében az emírség megvette a Paris Saint Germain futball csapatát, amely így feltőkésítve olyan világsztárokat tudott megvásárolni mint Mbappé, Messi vagy Neymar.

A szenátor asszony azzal vádolja a Macron kormányzatot, hogy elmulasztotta a pénzügyi egyezmények felülvizsgálatát Katarral és más közel-keleti államokkal, amelyek érintettek lehetnek ebben a pénzügyi botrányban.

Németországban azért érzékeny kérdés ennek az adócsalási ügynek a vizsgálata, mert érintett lehet Olaf Scholz kancellár is, akinek eddig már háromszor kellett eskü alatt vallani ebben a kacifántos adócsalási ügyben.

Független vizsgálat a nem minden gyanú felett álló ex elnök ellen

Merrick Garland amerikai igazságügyi miniszter november 18-án bejelentette, hogy független ügyészt, Jack Smith-et nevez ki a Donald Trump volt elnök elleni nyomozás felügyeletére. Az önmagát a 2024-es elnökválasztás jelöltjévé nyilvánító milliárdos ellen jelenleg két külön vizsgálat folyik a szövetségi igazságszolgáltatásban.

„Tekintettel a közelmúlt fejleményeire, különös tekintettel a volt elnök következő elnökválasztására való jelöltségének bejelentésére és a jelenlegi elnök jelöltségére, úgy döntöttem, hogy a közérdeket szolgálja egy különleges ügyész kinevezése. ” – mondta Merrick Garland egy sajtótájékoztatón. Jack Smith eközben egy sajtóközleményben megígérte, hogy „gyorsan” és „teljes függetlenségben” fog cselekedni.

Donald Trump a maga részéről kijelentette, hogy az ügyész „nem fog pártatlanul nyomozni” és természetesen továbbrais  boszorkányüldözésnek állítja be az eljárást.

„Ez a szörnyű hatalommal való visszaélés a legújabb a boszorkányüldözések hosszú sorozatában, amely nagyon régen kezdődött „

– mondta a volt elnök péntek esti beszédében. „Nem engedhetjük meg, hogy ez a szörnyű visszaélés folytatódjon ” – tette hozzá.

Tizenöt doboz

Az első vizsgálat Donald Trump hívei által a Capitolium ellen 2021. január 6-án, demokrata riválisa, Joe Biden győzelmének 2020-as elnökválasztáson való igazolásakor elkövetett támadással kapcsolatos. A nyomozás során közel 900 ember ellen emeltek vádat, akik közvetlenül részt vettek az erőszakban. Az ügyészek azonban soha nem zárták ki, hogy más szereplőkre is kiterjedhet a nyomozás.

„Mindenkinek, aki büntetőjogi felelősséggel tartozik a választások semmissé tételére tett erőfeszítésekért, felelnie kell tetteiért”

– mondta Merrick Garland többször is.

A második vizsgálat a Fehér Ház archívumához kapcsolódik. Az elnöki posztot elhagyva Donald Trump egész doboznyi iratot vitt el. Egy 1978-as törvény azonban kötelezi az összes amerikai elnököt, hogy minden e-mailjét, levelét és egyéb munkadokumentumát továbbítsa a nemzeti levéltárnak. Trump januárban tizenöt kartont adott vissza.

A vizsgálat után a szövetségi rendőrség úgy becsülte, hogy valószínűleg másokat is tartott házában a floridai Mar-a-Lago-ban. Az FBI ügynökei augusztus 8-án látványos házkutatást tartottak ott, „minősített dokumentumok visszatartására” és „szövetségi nyomozás akadályozására” hivatkozva, és mintegy harminc másik dobozt foglaltak le. Ezután heves jogi harc kezdődött a lefoglalt dokumentumok természetének meghatározásáról – minősített, személyes, feloldott? -, ami lelassította az eljárást, de ismét lehetséges a szövetségi vádemelés.

Az összes elem összegyűjtése után a különleges ügyész „függetlenül gyakorolja szakmai megítélését annak eldöntésére, hogy kell-e vádemelés” az egyik vagy a másik aktában – mondta Garland . Smith azonban csak az ajánlás kiadásáért lesz felelős, és erről a miniszter dönt. Ha végül ezen az alapon vádat emelne Donald Trump ellen, akkor döntését nehezebb lesz támadni. A jogi eljárások megindítása nem akadályozná meg az ingatlanmágnást a versenyben, de árnyékot vetne jelöltségére.

Veterán ügyész

Donald Trump a Foxnak adott interjújában kijelentette, hogy ez a kinevezés „tisztességtelen” és „politikai indíttatású” volt. Hozzátette, hogy nem vesz részt a vizsgálatokban.

„Szégyenletes, csak azért teszik ezt, mert én vezetem a közvélemény-kutatásokat”

– folytatta a volt elnök.

Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője szerint Joe Bident nem tájékoztatták „előre” a független ügyész kinevezéséről, és nem „vonták be” a döntésbe.

Jack Smith veterán ügyész. A minisztériumban a nyilvánosság feddhetetlenségi osztályának vezetőjeként szolgált. 2018 óta a Koszovói Különleges Bíróság vezető ügyésze.

Donald Trump ellen már korábban is folyt egy másik különleges ügyész által felügyelt nyomozás: Robert Muellert 2017-ben vádolták meg azzal, hogy összejátszás történt-e kampánycsapata és Oroszország között. Két évnyi nyomozás után úgy ítélte meg, hogy nincs elég bizonyítéka Moszkva és Donald Trump csapata közötti összeesküvésről, de felfigyelt arra, hogy a Fehér Ház bérlője nyomást gyakorolt ​​a nyomozásra.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK