Kezdőlap Címkék Szabályok

Címke: szabályok

Minden, amit a kézilabdáról eddig tudni szerettél volna – Most bemutatjuk a szabályokat.

0

A kézilabda eredete a középkorig vezethető vissza, de 1906-ban, Dániában alkották meg először a modern kézilabda szabályait. A játék rendkívül népszerű Észak- és Kelet-Európában, de világszerte játsszák. Lássuk, ez pontosan hogyan történik!

A kézilabdát hagyományosan zárt térben játsszák, de léteznek olyan változatok is, mint például a terepkézilabda és a strandkézilabda (utóbbit néha sandballként is emlegetik), amelyeket a szabadban játszottak.

A játék irányító testülete a Nemzetközi Kézilabda Szövetség, amely a világbajnokságot is szervezi. A bet365 sportfogadas oldal adatai szerint ma körülbelül 19 millió kézilabdázó él a világon.

A játék tárgya

A kézilabdában a cél több pontot szerezni, mint az ellenfél. Egy kézilabda meccs 60 percig tart, ami két 30 perces periódusra oszlik, 15 perces időközökkel. Fiatalabb játékosok esetében az időtartam 20 percre csökkenthető.

Játékosok és felszerelések

A bevezetett szabályok szerint mindkét oldalon 7 játékosnak, azaz hat mezőnyjátékosnak és egy kapusnak kell helytállnia. Egy csapatnak 7 cserejátékosa van, akiket folyamatosan lehet cserélni, és erről nem kell értesíteni a játékvezetőt.

Minden kaput egy félkör alakú terület vesz körül, amelyet zónának is neveznek. A kaputól 9 méterre található egy szaggatott félkör vonal is, amely a szabaddobás vonala.

A labdának bőrből vagy szintetikus anyagból kell készülnie, és olyan méretűnek kell lennie, hogy elférjen a játékos kezében. A kézilabdának ezért három szabványos mérete létezik: az első a 8 év felettieknek, ahol a labda kerülete 50-52 cm, a második a 12 és 16 év közötti nők és férfiak számára, ahol a labda kerülete 54-56 cm, valamint a harmadik a 16 év feletti férfiak számára, ennek kerülete kb. 58-60 cm.

A hivatalos játékokon a csapatok egyenruhában lépnek a pályára. A mezőnyjátékosok bármely térd feletti testrészükkel megérinthetik a labdát.

Amint egy játékos megszerezte a labdát, passzolhat, magánál tarthatja vagy kapura lőheti.

Eközben cselezhet vagy legfeljebb három lépést legfeljebb három másodpercig anélkül, hogy hárítana. A labda csak a kapus érintkezhet a kaputér padlójával. A kapusok kiléphetnek ugyan a kapu területéről, de nem tarthatják maguknál a labdát, ha a kaputerületen kívül vannak.

Pontozás

A kézilabdában akkor születik gól, amikor a labdát az ellenfél kapujába dobják. A győzelemhez értelemszerűen több pontot szükséges megszerezni, mint az ellenfél.

Ha a kézilabdameccs döntetlenre zárják, akkor a hosszabbításokat maximum 2-5 perces periódusokban játsszák. Ha a pontszámok továbbra is egyenlőek, célbadobás alapján határozzák meg a játék eredményét.

Orbánék veszélyeztetik a hazánknak járó forrásokat!

Egyre nehezebben elviselni, amikor a fideszes propaganda azt harsogja, hogy az ellenzék áskálódik Magyarország ellen és azon dolgozik, hogy minél kevesebb uniós pénz jusson hazánknak.

A lehető leghatározottabban állítom – írja Ujhelyi István EU parlamenti képviselő nyílt levelében -, hogy a kormánypárt vezetői totálisan lenézik és semmirekellő hülyének tartják azokat a fideszes szavazókat is, akik ebből egyetlen vesszőt sem hisznek el.

Azok a kormánypárti politikusok és propaganda-inasok, akik ezt komoly arccal még bele is mondják a kamerákba: bizonyosan egy sötét bugyorban végzik majd a keresztényi elszámolás idején. (Náluk csak egy fideszes politikusi kör jut még mélyebbre, akik képesek rezzenéstelenül állítani, hogy az ellenzék képviselői „gyűlölik a hazájukat”; ennél aljasabb hazugság talán nincs is.)

A szándékok eredményességén és hatékonyságán mindig lehet vitatkozni, de egymás hazaszeretetét kétségbe vonni, csak a legsötétebb fasiszta időkben szokták.

Szerinte ez összfügg a Fidesz általt sugalmazott propagandával, és azzal, hogy a fasiszta történelmi alakok örökségét felvállaló és követő politikai kalandorokkal köt Európa-ellenes szövetséget. Ez utóbbin elszörnyedni lehet, meglepődni már kevésbé – állítja.

Ami pedig a hazánknak járó uniós forrásokat és azok veszélybe kerülését illeti: ideje tisztán látni és helyre tenni néhány dolgot.

A Magyarországnak járó támogatások sorsa alapvetően nem „Brüsszel” vagy az Európai Bizottság jóakaratán múlik, hanem a Fidesz-kormány döntésein.

A szalonból csak azt szokás kitenni, aki nem illik oda.

Orbán és rezsimje olyan, mint az a furcsa vendég az úri klubban, aki teszkós szatyorba pakolja a svédasztal legjobb falatait, beletörli a csizmáját az abroszba, kedélyesen a szőnyegre vizel, szotyihéj köpködés közben sértegeti a többi klubtagot. Amikor a sokadik felszólítás után a pincérek megkérik, hogy a következő fogás előtt inkább az előtérben legyen kedves várakozni, akkor jogtalanságot kiált. Dühösen lever még egy-két vázát kifelé menet, de szavait így is alig érteni, mert még mindig tele van a szája pogácsával és potyog kifelé, ahogy üvöltözik.

Ha a Fideszben nem értették volna a színes képeket, akkor egyszerűbben: a fociban tilos a kezezés, meg a les és nem szabad a másik lábát agyonrúgni.

Ha valaki labdával a kezében lesre fut, majd páros lábbal beletalpal a kapusba, akkor ne csodálkozzék, ha a sárgalap után villan a piros is. Ilyenkor pedig nem a bírót, nem a szabályokat, vagy a nézőket kell anyázni, hanem azt a játékost kell levenni a pályáról.

Vagy nem érti, vagy direkt megszegi a szabályokat.

A hazánknak járó helyreállítási alap forrásaival kapcsolatban a benyújtott nemzeti tervet elvben holnap kellene elfogadnia az Európai Bizottságnak; ez azonban egy nappal az első határidő előtt még erősen kérdésesnek látszik.

Nem „Brüsszel” vagy sorosgyörgy, esetleg a meleg-gender-migráns-hollandfickós lobbi miatt, hanem azért, mert a magyar kormány egyszerűen képtelen megfelelni a szabályoknak.

Emlékezetes, hogy korábban már elkészítettek egy első verziót a hazánknak járó forráskeret elköltése kapcsán. (Ebben szerepelt például az a közel 1600 milliárdos tétel is, amit az épp fideszes alapítványokba kiszervezett egyetemi fusira akartak elverni.) Ursula von der Leyen közölte Orbánnal a brüsszeli tárgyalásukon: ez így nem fog menni. A Fidesz a teljes arcvesztés elkerülése érdekében gyorsan váltott is: már csak a vissza nem térítendő (ejtsd: nem kell visszafizetni) támogatási összeget igényeljük a nagy pénzes bödönből, a szuperkedvezményes hitelrészt – még – nem.

Azzal érvelnek, hogy nem akarunk eladósodni, ami a kínai- és orosz megahitelek felvétele idején meglehetősen nevetséges.

Ujhelyi szerint ez nem csak nevetséges, de végtelenül hazug is.

A valóság ezzel szemben az, hogy a kormány azért nem kéri a visszatérítendő részt, mert nem akarja, hogy a magasabb kontroll miatt beleszóljanak: mire költheti ezt a pénzt.

A kormány által másodjára beadott terv elfogadása is azért csúszik, mert „Brüsszel” nem látja eléggé garantáltnak a források tisztességes és átlátható felhasználását.

a Fidesz ugyanis szétlopta az elmúlt években ezeket az európai közpénzeket, ehhez pedig többet nem kívánnak asszisztálni.

A nemzeti reformterv elfogadásának késlekedése és csúszása tehát a Fidesz-rezsim közpénzéhségével és korrupt szándékaival függ össze. Nem mással, végképp nem valamiféle ismeretlen nemzetközi összeesküvés húzódik a háttérben.

A magyar hazának járó támogatásokat alapvetően a magyar kormány veszélyezteti. Ha a NER tartaná magát ahhoz, amit az uniós csatlakozás idején Magyarország vállalt fel sem merülne a forrásbefagyasztás vagy az esetleges megvonás.

Le kell venni a pályáról a szabálytalankodó játékosokat és be kell küldeni az újakat – ez ilyen egyszerű.

A választókat pedig nem kell a valósággal ellentétes hülyeséggel megvezetni és lenézni. A magyar emberek józanabbak és okosabbak annál, minthogy emoji-szintű üzenetekkel irányítsák őket – írja Ujhelyi István EP képviselő.

A hatalmasok sem úszhatják meg a szabályok megsértését

A liberális demokráciákban, ahol egy kormány döntést hoz az általánosan kötelező vírusszabályok betartására, akkor azt elvárja a hatalmasoktól és a gazdagoktól is. Elvben.

Phil Hogan, az Európai Unió nagy tekintélynek örvendő kereskedelmi biztosa nemrég azért kényszerült lemondásra, mert hazájában, Írországban olyan döntést hozott a kormány, hogy hat személynél többen nem gyűlhetnek össze nyilvánosan – a Covid 19 vírus veszély miatt. Korábban 50 fő volt ez a határ. Phil Hogan egy olyan rendezvényen vett részt, amely számára igen fontos volt egy golf klubban, ahol több mint 80-an voltak! Napokig töprengett a lemondásán, de Ursula von der Leyen asszony az értésére adta: nincs kivétel! Az uniós biztosok sem állnak hazájuk törvényei felett! A brüsszeli bizottság elnökasszonya igen fontosnak tartja az etikai normák betartását, mert úgy véli: a hatalmon levőknek jó példával kell elől járniuk nem pedig megszegni a mindenkire kötelező szabályokat. Írországban az agrárminiszter már lemondott azután, hogy részt vett a nevezetes összejövetelen, ezért Phil Hogan-nek is mennie kellett noha az Európai Uniónak ugyancsak nagy szüksége lenne a nagy tapasztalatú, komoly nemzetközi gyakorlattal rendelkező politikusra.

Új Zélandon maga az egészségügyi miniszter sértette meg a szabályokat amikor strandra ment a családjával olyan időszakban amikor ez mindenki számára tilos volt. Le is mondott…

Trump fütyül erre

A republikánus konvención több mint ezer ember figyelte, hogy Donald Trump elfogadja az elnökjelöltséget. Az előírt távolságtartásról szó sem lehetett. Ráadásul a küldöttek nagy része nem viselt maszkot sem – állapította meg a CNN tudósítója.

Nagy Britanniában Boris Johnson kormányfő kedvenc tanácsadója, Dominic Cummings sértette meg a vírus előírásokat, de nem mondott le pedig erre többen is felszólították. Az ellenzék kettős mércét emleget miközben rámutat arra, hogy Boris Johnson a saját bőrén tapasztalhatta a Covid-19 vírus fertőzés következményeit. A miniszterelnök maga mondta, hogy bele is halhatott volna a járványba, és mindmáig nem nyerte vissza a teljes munkaképességét.

A negatív példák tartós hatása a közvéleményre

Erre hívta fel a figyelmet a University College London egészség pszichológiával foglalkozó professzora. Susan Michie asszony ráadásul tagja a kormány tudományos tanácsadó testületének. „Tudjuk, hogy az emberek akkor fogadják el az intézkedéseket, ha bíznak a döntéshozókban, és abban, hogy azok fair módon viselkednek.”

Dominic Cummings főtanácsadó keresztül autózott Nagy Britannián a családjával együtt az elzárás idején. „Az adatokból tudjuk, hogy ez jelentős mértékben csökkentette a közbizalmat. Amelyet elveszíteni könnyű, de visszaszerezni annál nehezebb” – nyilatkozta a professzor asszony a CNN-nek.

A futball világban is gyakran megsértik a vírus szabályokat

A Premier League nagyon is a világ szeme előtt levő játékosai közül többen is átléptek a szabályokon, mert úgy vélték: rájuk azok nem vonatkoznak. Amikor aztán lebuknak, akkor sietnek bocsánatot kérni. Kylie Walker, a Manchester City és az angol válogatott játékosa olyan partikat rendezett a tilalom idején, melyeket szex munkások is szorgosan látogattak. José Mourinho, a világhírű portugál edző is megsértette a szabályokat az elzárás idején. Manapság könnyű lebukni, mert okos telefonnal mindenki kínos fotókat vagy videókat készíthet.

„Ezeknek az ismert embereknek inkább példát kellene mutatniuk” – érvel az egészségügyi pszichológia professzor asszonya, aki többször is javasolta a brit kormánynak: használjon fel népszerű sportolókat és színészeket arra, hogy népszerűsítse a Covid-19 kampányt! Bár Boris Johnson miniszterelnök is a vírus túlélő áldozatai közé tartozik, de a kormány eddig nem reagált a felvetésre pedig a fiatalok számára nagyon is hiányoznak a pozitív példák miközben arról, hogy a hatalmasok és gazdagok megsértik a vírus szabályokat percenként értesülhetnek a médiából.

Mától új pénzforgalmi szabályok, amelyek kedveznek a bankkártya-tulajdonosoknak

0

A módosítások egyik legkedvezőbb eleme az, hogy a korábbi 45 ezer forint helyett 15 ezer forintra csökken az a kárösszeg, amelyet az ügyfélnek kell állnia abban az esetben, ha ellopták a bankkártyáját. Sőt, még ezt az összeget sem kell befizetnie, ha a plasztikkártya ellopását, illetve jogosulatlan használatát a visszaélés előtt nem vehette észre, vagy a kár bekövetkezéséért a bank, vagy a pénzügyi szolgáltató tehető felelőssé, illetve, ha az adott szolgáltató nem írt elő erős, egyértelmű ügyfél-hitelesítést a kártyás fizetésekre.

Továbbra is érvényben marad az a szabály, mely szerint a bank mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a jóvá nem hagyott fizetési művelettel összefüggésben a kárt a fizető ügyfél csalárd módon eljárva, vagy a kárt a kártyahasználati szabályok szándékos vagy súlyosan gondatlan megszegésével okozta, például a PIN-kódot felírta a bankkártyára, így az másvalaki tudomására is juthatott.

Az enpenzem.hu portál a napokban részletesen írt arról, hogy szombattól, azaz január 13-ától a kártya ellopását, eltűnését bármikor díj-, költség- vagy egyéb fizetési kötelezettségtől mentesen lehet bejelenteni a kibocsátó banknál. A letiltás feloldására is ugyanezt írják elő a jogszabályban. A költségmentesség csak magára a bejelentésre vonatkozik, a letiltási díj marad, sőt még nőhet is.

A kártyapótlás díja várhatóan alacsonyabb lesz, mert a bankok legfeljebb a pótlással összefüggésben ténylegesen és közvetlenül felmerülő költséget számíthatják csak fel.

Kedvező változás az is, hogy kártya, illetve az ahhoz tartozó PIN-kód ügyfél részére megküldésével összefüggő kockázat ezentúl a bankot terheli.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK