Mindössze 39 éves volt az az orosz menedzser, aki nem sokkal azután halt meg, hogy Putyin elnökkel együtt részt vett a nemzetközi gazdasági együttműködési találkozón Vlagyivosztokban.
Ebből az alkalomból először látogatott magasrangú kínai vezető Oroszországba azt követően, hogy Putyin megindította csapatait Ukrajna ellen február 24-én. Kína és Oroszország együttműködése azóta fokozódott, nemrég közös hadgyakorlatot tartottak.
Putyin és Hszi Csinping elnök a héten Szamarkandban találkozik Üzbegisztánban.
Hogyan fulladt meg Ivan Pecsorin?
A hivatalos rendőri közlés szerint Putyin bizalmi embere a Ruszkij sziget mellett hajózott amikor a vízbe esett, és megfulladt. A Ruszkij sziget a Japán tengeren van.
Hogy eshetett a vízbe egy 39 éves férfi? Állítólag be volt rúgva. Ez nem ritkaság a nagy Oroszországban, de Putyin környezetében viszonylag ritkaság, mert az államfő tüntetően antialkoholista, és a hírek szerint zéró toleranciát tanúsít az alkoholistákkal szemben. Miért nem sikerült élve kimenteni Putyin emberét?
Ezt a kérdést nemigen merik feltenni Oroszországban, ahol még emlékeznek rá, hogy Pecsorin főnöke nyolc hónappal ezelőtt meghalt “agyvérzésben”. Ő 43 éves volt. Pecsorin Putyin közvetlen környezetében dolgozott, maga az elnök bízta meg számára fontos ügyek elintézésével. Főnöke volt az Északi és Távol-Keleti fejlesztési társaságnak, amely fontos szerepet játszik az orosz-kínai kapcsolatokban.
Nemrég a Lukoil olajtársaság igazgató tanácsának elnöke esett ki egy kórház ablakán a hatodik emeletről. Szörnyet halt. Pár nappal a halála után kiderült, hogy miért ? Putyin államosítani akarta Oroszország második legnagyobb olaj vállalatát, mely sok pénzt hoz az országnak. Az igazgató tanács azonban szerette volna megőrizni a függetlenség egy kis darabját. Ebbe még nem kellett volna belehalnia a szerencsétlen főnöknek, de abba igen, hogy kiszivárgott egy nagyon fontos lista. Ezen szerepeltek azok a külföldi politikusok és újságírók, akik lelkesen támogatják Putyin politikáját némi anyagi előnyökért cserében. A titkosszolgálat az olaj és gázóriások segítségével finanszírozza Putyin külföldi barátait.
Orbán számítása
A magyar miniszterelnöknek állítólag részesedése van a MET-ben, ebben a Svájcban bejegyzett nemzetközi gázkereskedelmi cégben, amely különösen jól pénzel akkor amikor a földgáz ára egy év alatt a tízszeresére emelkedik.
Mit nyújt cserébe Orbán ezért? Nemcsak szorgosan vétóz az Európai Unióban, ahol elszántan küzd az Oroszország elleni szankciók ellen hanem kidolgozott egy javaslatot arról, hogy az orosz energia a német technológiával Magyarországon találkozzon. Németország egyáltalán nem kap földgázt, de Magyarország igen. Ez a jövőben is valószínűleg megmarad, mert Szerbia felől jön az orosz földgáz egy része. Szerbia pedig Putyin kedvence méghozzá nemcsak érzelmi okból hanem amiatt is, hogy sok orosz cég Szerbia segítségével játssza ki a nyugati szankciókat oly módon, hogy névleg áttelepül Belgrádba.
A magyar miniszterelnök állítólag erről Kötcsén is beszélt felvázolva a német-orosz gazdasági együttműködés fenntartását Magyarországon. Nagy kérdés, hogy lesz-e ebből valami, de az Egyesült Államok új nagykövete állítólag igencsak érdeklődik aziránt, hogy mi élteti Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin barátságát?