Kezdőlap Címkék Olajszállítás

Címke: olajszállítás

Évi 1,2- 1,4 milliárd dollár hasznot hozott a Lukoil üzlet a MOL-nak

Július elsejével tiltotta le a Lukoil olajszállítást Ukrajnán keresztül Zelenszkij ukrán elnök, és emiatt Magyarország és Szlovákia is az Európai Unióhoz fordult. Brüsszel válasza ez volt: egyétek meg, amit főztetek!

Mi áll a háttérben? Egy ukrán szakértő rávilágított Zelenszkij elnök döntésének hátterére. Szerhij Kujun szerint a MOL 20%-os kedvezménnyel kapta az orosz olajat, és ebből borzasztóan nagy profitot csinált: évi 1,2-1,4 milliárd dollárt. Ezt sújtotta védelmi adóval Orbán Viktor, hogy finanszírozni tudja a központi költségvetés növekvő hiányát illetve, hogy viszonylag alacsonyan tartsa a benzin árát, amelynek komoly hatása van az általános inflációra, így az emberek hangulatára is.

Szerhij Kujun szerint Orbán Viktor ebből finanszírozza média birodalmát is, melynek állami része évente 650 milliárd forintból támogatja a nem épp sikeres kormányt. Magyar Péter, aki az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb országának nevezte Magyarországot, legutóbb azt javasolta, hogy ebből a 650 milliárdból 500 milliárdot azonnal utaljanak át az alulfinanszírozott egészségügynek.

Emiatt egyáltalán nem idegeskedik Orbán Viktor, aki tudja, hogy a Lukoilon kívül vannak más orosz olaj cégek is, melyekre nem vonatkozik Zelenszkij elnök rendelete. Szijjártó Péter külügyminiszter persze műhisztit csapott Brüsszelben, de Orbán Viktor első janicsárjának ez a hivatása bár az eredmények nem mutatják, hogy különösebben sikeres lenne ez az irányvonal, melyet Orbán tovább folytat pedig ezzel elszalaszt minden esélyt a befagyasztott uniós euró milliárdok megszerzésére. A magyar miniszterelnök valószínűleg már leírta ezt a pénzt éppúgy ahogy Európa és az Egyesült Államok leírta őt magát.

És Fico?

Szlovákia legnagyobb olajfinomítója a MOL kezében van vagyis Robert Fico és Orbán Viktor barátsága kényszer is a szlovák kormányfő számára. Robert Fico sokkal óvatosabb mint Orbán Viktor, egyáltalán nem kíván Vlagyimir Putyin brüsszeli falovává válni. Úgy akar jó kapcsolatot fenntartani Moszkvával, hogy közben Brüsszellel sem kerül szembe mint a magyar miniszterelnök. Ausztria példája igen érdekes: az ország nem tagja a NATO-nak, ezért vígan komoly üzleti kapcsolatot tart fenn Oroszországgal. A Raiffeisen International óriási hasznot zsebel be az orosz piacon, ahol az orosz nemzeti banknak is segít a nemzetközi fizetésekben.

Az amerikai szankciók levágták Oroszországot a Swift fizetési rendszerről, ezért Oroszország pária lett a pénzügyi világban.

A Raiffeisen International terjeszkedni is akart Oroszországban, de Washingtonból figyelmeztették, hogy ennek komoly negatív következménye lehet, ezért az osztrák bank elállt ettől.

Hogy finanszírozza Putyin Orbán Viktort?

Moszkva évtizedek óta úgy pénzeli a magyar elit számára fontos részét, hogy kedvező viszonylag kedvező feltételekkel szállít kőolajat és földgázt, melyet azután az épp aktuális magyar kormány jó drágán ad el a saját népének és külföldön. Gyarmati István ex külügyminiszter-helyettes, az orosz ügyek jeles szakértője nemrég arra mutatott rá, hogy az energia rendszerhasználati díjak megemelése milyen jelentős haszonhoz juttatja az Orbán kormányt illetve a miniszterelnök olyan hűséges oligarcháit mint Mészáros Lőrinc, aki egyetlen év alatt 660 milliárd forintról 990 milliárdra emelte vagyonát vagyis egyetlen évben 50%-os hasznot produkált amikor a magyar gazdaság visszaesett és a magas infláció miatt a lakosság életszínvonala csökkent.

Putyin barátait a nagyvilágban a Gazprombank finanszírozza. A barátok egy listáját megszerezte a brit hírszerzés, mely tovább passzolta azt a CIA-nak. A magyar diplomácia remegő hangon érdeklődött Washingtonban Putyin barátainak listájáról. Azt a választ kapták, hogy magyar nevet nem leltek a listán. Ha Washingtonban úgy döntenek, hogy Orbán Viktort leveszik a sakktábláról, akkor megtalálják a miniszterelnök nevét és pénzét. Tim Walz, a demokraták alelnök jelöltje diktátornak nevezte Orbán Viktort éppúgy mint Vlagyimir Putyint. Így érthető, hogy Orbán Viktor Trump választási győzelméért imádkozik. Trump, ha nyer, nem váltja le Orbán Viktort, de pénzt sem ad neki. Akkor pedig Orbán üres zsebbel fut neki a 2026-os választásnak egy olyan országban, ahol stagnál az életszínvonal miközben Orbán rokonai, barátai és üzletfelei szemlátomást tovább gazdagodnak.

Mi lesz, ha nem jön az orosz olaj?

Ukrajna leállította az orosz olaj szállítását Magyarország és Szlovákia számára – ez pedig komoly ellátási problémát jelenthet Százhalombatta és Pozsony olajfinomítóinak – írta a brüsszeli Politico.

Mindez összefügghet Orbán Viktor “békeoffenzívájával”, amely Kijevben kezdődött és Moszkvában folytatódott. Zelenszkij elnök annak örülhetett, hogy a magyar miniszterelnök – utolsóként az uniós tagállamok vezetői közül – ellátogatott Kijevbe, de annak biztosan nem örült, hogy Orbán Viktor “elfelejtette” vele tudatni: diplomáciai körútjának következő állomása Moszkva, ahol a magyar miniszterelnök vígan parolázott azzal a Putyinnal, aki az orosz agressziót megindította Ukrajna ellen 2022 február 24-én.

Érdemes megemlíteni, hogy Orbán Viktor azután is vígan parolázott Putyinnal, hogy Donald Trump megüzente neki: ez számára is elfogadhatatlan.

Az USA ex elnöke, aki szeretne visszakerülni a Fehér Házba, azon az állásponton van, hogy ő természetesen tárgyalhat Putyinnal, de egy kis NATO tagállam mint Magyarország, vezetője nem.

Mit jelent a gyakorlatban az ukrán tilalom?

Az orosz Lukoil 2-2 millió tonna kőolajat szállított eddig Ukrajnán keresztül Magyarországra és Szlovákiába. Pozsonyban az olajfinomító Világi Oszkár kezében van, a szlovákiai magyar oligarcha Orbán Viktor legfőbb támogatói közé tartozott. Eddig. Lehet, hogy a Slovnaft – a MOL-hoz hasonlóan – kifarol Orbán Viktor mögül. Meg nem erősített információk szerint Hernádi Zsolt – a MOL vezére – támogatja Magyar Péter mozgalmát – szövetségeseivel:  Csányi Sándor OTP vezérrel és Pintér Sándor belügyminiszterrel együtt. Ezért is kapott a nyakába jókora “védelmi adót” a MOL és az OTP.

“Az ukrán intézkedések súlyos helyzetet teremthetnek: az energiaárak az egekbe szökhetnek és áramhiány is felléphet, ha a magyar kormány nem talál sürgősen megoldást”

– nyilatkozta a Politiconak Ilona Gizinska, a Centre for Eastern Studies szakértője. Aki rámutatott arra is, hogy a hőhullám miatt egyre másra dőlnek meg az áram fogyasztás rekordjai Magyarországon, és az esti csúcs időszakban emiatt bekapcsolják a nem különösebben gazdaságos és környezetszennyező olaj erőműveket is.

Elvben persze Horvátországon keresztül is lehet importálni orosz olajat, de annyit nem, hogy pótolja a kiesett ukrajnai mennyiséget. Ráadásul Horvátországban Hernádi Zsolt korrupciós ügye miatt kissé görbe szemmel néznek a MOL-ra,  jócskán megemelték a tranzitdíjat is.

Orbánt az ág is húzza

A magyar miniszterelnök épp a gyenge hazai teljesítményt akarta feledtetni látvány diplomáciájával, amely így visszafelé sült el hiszen az ukrán döntés húsbavágó míg a moszkvai útból semmi hasznot sem húz a magyar kormány.

Ha viszont megugranak az energia és nyersanyag árak a hőhullám idején sőt részleges áram kimaradás sem elképzelhetetlen, az tovább apasztja Orbán Viktor politikai tőkéjét.

Mindinkább kilóg a lóláb: a lázas diplomáciai aktivitás kontraproduktív, és felidézi Ceausescu utolsó éveit amikor az áru és áram hiánnyal küszködő lakosság minden este azt láthatta a televízióban, hogy “Nicusor”, ez volt a diktátor gúnyneve, újabb kezeket rázott meg a világ minden táján anélkül, hogy ennek hasznát bárki is érezte volna a nép körében. Az eredmény lázadás és a Ceausescu házaspár kivégzése lett, erre párhuzamra aligha emlékszik vissza szívesen Orbán Viktor.

Akinek nincs egy vasa sem az ország problémáinak megoldására, ezért rákényszerül hűséges oligarchái megadóztatására is, akik viszont ennek hatására elgondolkodnak: mennyit ér meg nekünk Orbán Viktor? Ursula von der Leyen újraválasztása azt jelezte, hogy Brüsszel egy centtel sem utal ki többet a következő öt évben mint amennyit muszáj a magyar kormánynak.

A nemzeti együttműködés rendszere viszont üzemképtelen hosszú távon az uniós eurómilliárdok nélkül.

Moszkva és Peking megfizetheti Orbánt, de a nemzeti együttműködés rendszerének finanszírozását nem vállalják fel. Orbán ezt – Ceausescuval ellentétben – nem terhelheti rá a népre hiszen

2026-ban választások lesznek, melyeket Orbán Viktornak mindenképp meg kell nyernie hiszen ellenkező esetben megindulna a lopott milliárdok számonkérése.

Az Orbán család boldog karácsonya a fegyházban – ez a videó milliós nézettséget hozna, de a magyar miniszterelnök – érthető módon – nem erről álmodik. Csakhogy az ésszerű alternatívához pénz kell, az pedig nincsen. Marad Rogán Tóni: média hazugság mindhalálig, és a titkosszolgálat örök ébersége. Ez utóbbira már csak azért is szükség van nehogy a titkosszolgálat exportálja a túlvilágra a “főnököt” saját maga átmentése érdekében.

Nem az olaj piszkos, hanem az orosz politika

Az orosz energiaügyi minisztérium váratlan, kritikus balesetet jelentett be a Kaszpi-tengeri csővezeték konzorcium novorosszijszki tengeri terminálján a nyugati szankciók és az emelkedő olajárak közepette – erről a „Kommersant” számolt be.

Kazahsztánból olajat szállító vezeték különösen azoknak az uniós országoknak fontos, amelyek megtagadják az orosz olaj vásárlását. Az orosz hatóságok szerint az állítólagos vihar miatti károk a terminálon napi 1 millió hordóval csökkenthetik a világpiaci szállítást. 

Az orosz irányítású Kaszpi-tengeri vezetékkonzorcium vezetése azt állítja, hogy a berendezések javítása akár két hónapig is eltarthat, ebben az esetben az Európába irányuló exportra szánt olajszállítás teljesen leállhat.

A balesetről szóló nyilatkozat pont akkor érkezett, amikor a szankciók és a nyugati vásárlók vonakodása miatt az orosz olajtól a Brent olaj uráli árengedménye elérte a hordónkénti 32,6 dollárt.

Gyanússá teszi az egybeesést, hogy a főként kazah fajtákból álló CPC-keverék az Ural-szigeteki olaj lehetséges alternatívája volt a piacon. Ez valószínűleg növeli az urali olaj megvásárlása iránti érdeklődést.

CTC 1,5 ezer km hosszúsággal és évi 67 millió tonna olaj kapacitással – a Kazahsztánból történő olajszállítás fő útvonala, amely a nyugati piacokra irányuló export több mint
80% -át teszi ki!

A konzorcium részvényesei Oroszország (31%), Kazahsztán (20,75%), valamint Chevron (15%), Lukoil (12,5%), Exxon (7,5%), Rosneft-Shell Caspian Ventures Limited (7,5%) és számos kisebbségek.

*Oroszország után a Szovjetunió összes volt köztársasága közül a folyékony szénhidrogének legnagyobb lelőhelyei Kazahsztánban találhatók. A legkonzervatívabb becslések szerint a természetes tartalékai (olaj és gáz) mintegy 40 milliárd hordó, azaz több mint 5 milliárd tonna. Kazahsztán körülbelül 70 évig folytathatja a kitermelést, és vannak még fel nem fedezett területek.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK