Kezdőlap Címkék Niall Ferguson

Címke: Niall Ferguson

Miért nem tárgyal közvetlenül Moszkvával az USA Ukrajnáról?

0

Niall Ferguson brit történész, aki a CIA figyelmeztetései alapján megjósolta Putyin agresszióját Ukrajna ellen most azt a kérdést feszegeti, hogy miért nincsenek közvetlen tárgyalások Moszkvával  Ukrajnáról.

A Bloombergben közölt hosszas elmélkedésében azt fejtegeti, hogy az Egyesült Államok, ha nem vigyáz, akkor kirobbanthatja a harmadik világháborút Ukrajnában. A brit történész idézi Kissingert, aki ugyanerre a veszélyre figyelmeztetett. Az idén már 100 éves egykori amerikai külügyminiszter mindenképp fontosnak tartja, hogy Oroszországgal tárgyaljanak. Felidézte a bécsi békét amikor Napóleon legyőzése után a franciák is részt kaptak az európai rendezésben, amely épp emiatt tartósnak bizonyult.

Milyen hibát követ el az amerikai diplomácia az ukrajnai háborúban? A brit történész szerint azzal, hogy a korszerű digitális fegyvereket tömegesen exportálja az Egyesült Államok Ukrajnába kiválthatja azt a reakciót Putyinban, hogy ő meg beveti az atomfegyvert. Az oroszoknak ugyanis nincsen fejlett digitális fegyverzete, amely lehetővé tenné az ukrán hadsereg amerikai fegyverzetének ellensúlyozását. A nukleáris fegyver bevetése pedig beláthatatlan következményekkel járna. Épp ezért a brit szerző szerint azonnal meg kellene kezdeni az amerikai- orosz tárgyalást Ukrajnáról.

Miért hagyja az USA Ukrajnára a döntést?

Ez a legnagyobb hiba, melyet Ferguson és Kissinger szerint az Egyesült Államok jelenleg elkövet. Az ukránok teljes győzelemre törekszenek, és valamennyi terület visszafoglalására – beleértve a Krímet is. Kissinger azt javasolja, hogy az USA-nak rá kellene vennie Ukrajnát arra, hogy lemondjon az orosz többségű területekről: Krím, Donyeck és Luhanszk kormányzóság.

Niall Ferguson a koreai háborúhoz hasonlítja a jelenlegi ukrajnai konfliktust. Az három évig tartott amíg a konfliktust kirobbantó Sztálin meg nem halt. Analógia alapján most Putyinnak kellene meghalnia ehhez.

Putyin a nagy vesztese az ukrajnai háborúnak, mert Oroszország teljesen Kína függvénye lett.

Kína sokkal keményebb dió

Az USA első számú stratégiai ellenfélnek Kínát jelölte meg, és ellene hidegháborús módszerekkel – főként szankciókkal harcol. Ezzel lassítani lehet Kína felzárkózását, de megakadályozni nem. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy Kínának jelenleg mintegy 970 milliárd dollár értékű amerikai államkötvény van a birtokában. Ennél több amerikai államkötvénnyel csak Japán rendelkezik. Ha Peking beveti ezt a pénzügyi fegyvert, akkor fennakadást okozhatna a globális pénzügyi rendszerben, de – igaz – végül ő járna rosszabbul. Ezért

a kínaiak a globalizáció folytatását forszírozzák.

Ha katonai konfliktusra kerülne sor, mondjuk Tajvan kapcsán Kína és az USA között, akkor felmerül a kérdés: az ukrajnai háborúban nyakig benne levő Egyesült Államok tudna-e vállalni egy újabb háborút ezúttal a Távol Keleten?

Az Ukrajnának nyújtott négy hónapos fegyverzeti támogatás szinte teljesen kimerítette az amerikai raktárakat.

Jelenleg az USA olyan helyzetben van mint a brit birodalom volt a harmincas években – állítja a brit történész, aki szerint Hitlert el kellett volna rettenteni a háborútól. Putyint most ugyanígy. Nyugati szempontból most jól alakul az ukrajnai háború – írja Niall Ferguson, de a brit történész óvja attól az Egyesült Államokat, hogy agresszíven lépjen fel Kína ellen, mert akkor Peking követhetné Japán példáját 1941-ben amikor megtámadta Pearl Harbourt. Az USA nem képes arra, hogy egyszerre három hadszíntéren fellépjen: Ukrajna, a Távol Kelet és a Közel Kelet (Irán miatt) meghaladja az USA erejét. Ezért mielőbb béketárgyalások kellenének Putyinnal Ukrajnáról nehogy kirobbanjon a harmadik világháború, amely mindenkinek elképzelhetetlenül nagy károkat okozna – írja a brit történész a Bloomberg portálon.

Orbán, a küldetéses ember

A politikai vezetők feladata, hogy felkészítsék a népüket a rá váró kihívásokra – jelentette ki Orbán Viktor a Mathias Corvinus Collegium 25., jubileumi évnyitóján Budapesten.

Európa gyengül, Ázsia erősödik
A muszlim dagály és a magyarok küldetése
A fő ellenség a nyílt társadalom
A magyar nyelv, a kultúra és a küldetéstudat a legfőbb feladat
Az elit egyetlen dolga, hogy kövesse őt

Európa elveszítette a küldetéstudatát, ezért gyengül pozíciója a világban miközben Ázsia feljövőben van – hangsúlyozta a magyar miniszterelnök amikor beszédet mondott a Mathias Corvinus Collegium évnyitóján.

A nemzeti együttműködés rendszerének elit képzője előtt Orbán Viktor kifejtette, hogy a XXI. században a világgazdaság központja keletre tolódik, a centrum Ázsia lesz. Közben pedig a Nyugat fokozatosan elveszítette a küldetés tudatát.

Olyan nagy baj ez? Orbán szerint igen bár nem árt emlékeztetni arra, hogy a XX-ik század két legbefolyásosabb küldetéses mozgalma a nácizmus és a bolsevizmus volt.

Miért következett be a küldetés tudat elvesztése a nyugati világban? Niall Ferguson brit történész szerint azért, mert ott „neomarxista áramlatok vették át az irányítást a gondolat formáló intézményekben.”

Orbán szerint a Nyugatnak nincs más javaslata a világ számára mint a nyílt társadalom. Csak óvatosan jegyezzük meg, hogy

a nyílt társadalom elméletét Karl Popper osztrák-brit liberális filozófus fogalmazta meg a küldetés tudatos Hitlerrel és Sztálinnal szemben.

Orbán Viktor minden bizonnyal tisztában van ezzel, de szüksége van a nyílt társadalom bírálatára, mert Soros György mindmáig része a politikai kampánynak. Soros annak idején tanítványa volt Karl Poppernek, és tőle vette át a nyílt társadalom ötletét.

Mit üzen Orbán a saját elitjének?

A magyar nyelv és kultúra egyedülálló  – küldetésnek ez nem is kevés – mondta a miniszterelnök.

Aki szerint a közép-európai emberek mások mint a nyugat európaiak.

A magyar szellemi elit onnan ismerszik meg, hogy tudatában van a küldetésének.

Ez régebben a keresztény hit és a Kárpát medence védelme volt – idézte fel a történelmet Orbán Viktor. Akinek ezek után meg kellett volna mondania, hogy ma mit is jelent ez a küldetés tudat? A magyar ember számára a munka hozzájárulás az évszázados küldetéshez, minden gyerek egy őrhely – jelentette ki Orbán Viktor, aki nincs könnyű helyzetben hiszen a magyar népesség továbbra is fogyatkozik, a magyar lakosság pedig a legrosszabbul fizetettek között van az Európai Unióban.

Milyen viszonyban legyünk az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval, Oroszországgal vagy Kínával? Erről semmit sem mondott a miniszterelnök hiszen erről ő dönt egyszemélyben.

A magyar elitnek mi a teendője?

Kövesse a küldetéstudatos Orbánt! De hova? Erre az apróságra elmulasztotta a választ a magyar miniszterelnök – talán nem véletlenül: ő sem tudja, hogy merre tart! A küldetéstudat pedig csak annyit jelent, hogy Orbán Viktor vezér akar maradni mindhalálig. Programnak ez picit kevés még a rendszerhű elitnek is…

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK