Kezdőlap Címkék New Orleans Saints

Címke: New Orleans Saints

Őrült meccsek: meglepetés és hihetetlen végjáték az NFL rájátszásában

0

A védelmek csatájára számított a legtöbb szakértő a Pittsburgh Steelers – Jacksonville Jaguars meccsen, ehhez képest összesen 87 pont született. A látványos jelenetekben, hihetetlen elkapásokban bővelkedő meccset végül a végig vezető vendégek nyerték. A másik meccs is rendkívül izgalmas volt, a New Orleans Saints az első félidőben 17 pontos hátrányba került a Minnesota Vikings otthonában, innen fordítottak, az utolsó másodpercben azonban mégis a Vikings nyert.

Pittsburgh Steelers – Jacksonville Jaguars 42-45

Antonio Brown sérülése rendbe jött, így újra összeállt a Steelers félelmetes hármasa, a Ben Roethlisberger, Brown, Le’Veon Bell trió, akiknek most viszont a liga egyik legjobb védelmével kellett szembenézniük. Októberben már találkozott a két csapat, akkor Roethlisberger ötször is eladta a labdát és simán nyert a Jaguars.

Most

minden szakértő nagy párharcot várt:

a Steelers elkapói, Brown és az újonc JuJu Smith-Schuster ugyanis a liga legtermékenyebb duóját alkotják, ketten összesen 2450 yardot szereztek a szezonban, viszont a Jaguarsé a legjobb cornerback-páros, Jalen Ramsey és A.J. Bouye személyében, akiket a Calais Campbell vezette félelmetes védőfal is segít.

A Steelers pihenhetett a múlt héten, míg a Jaguars nagy védelmi csatában verte a Buffalo Billst. Előzetesen a szakértők most is hasonlót vártak, azzal, hogy a Steelers biztosan több pontot ér majd el, mint a Bills. Vagyis a Jaguars irányítójának, Blake Bortles-nek mindenképpen jobb teljesítményre volt szüksége a hazai védelem ellen, ahonnan horrorsérülése óta nagyon hiányzik Ryan Shazier, főleg a futás elleni védekezésben, ez pedig Leonard Fournette számára volt bíztató jel.

Ugyanakkor

a Steelersnél több problémáról is lehet hallani.

A hírek szerint Roethlisberger és a csapat támadókoordinátora, Todd Haley rossz viszonyban van, és Haley a szezon végén el is hagyja a csapatot. Bell pedig bejelentette, hogy ha megint nem kötnek vele hosszú távú szerződést, hanem csak úgynevezett franchise taget kap, akkor inkább nem is játszik a következő évben.

A Jaguars aztán úgy kezdte a meccset, mintha csak meg akarnák mutatni, hogy Bortles igenis tud passzolni: az első drive-ban több mint feleannyi yardot szerzett, mint a múlt héten egész meccsen összesen. A gólvonalnál pedig bátran nekiment a csapat a negyedik kísérletnek is mezőnygól helyett, Fournette pedig szó szerint beugrott az endzone-ba.

A következő drive-okat megállították a védők – a Steelers második támadásánál pedig megtörtént az, amit mindenképp el akartak kerülni: Roethlisberger eladta a labdát, Myles Jack szerzett interceptiont.

A labdaszerzés után pedig Fournette az első játékból újabb touchdownt futott. 100 támadóyardja volt ekkor a Jaguarsnak – a Steelersnek pedig hét. Fournette-nek pedig ez volt idén a negyedik futott TD-je a Steelers ellen, a Super Bowl korszakban egy játékos sem szerzett ellenük ennyit egy szezonban.

Ezután magukra találtak a hazai támadók: Bell több futása is jól sikerült, pontjaik viszont nem lettek: hiába jutottak el a 20 yardos vonalhoz, negyedik kísérletre nem mezőnygólt rúgtak, hanem megpróbáltak first downt szerezni, Ramsey azonban a futás ellen is remekül védekezett.

A hazai védők viszont továbbra sem tudtak mit kezdeni a Jaguars futásaival, amelyekből maga Bortles is többször részt vállalt, Fournette pedig ekkor hét yard fölött átlagolt próbálkozásonként. A drive végén ezúttal a cserefutó, T.J. Yeldon szerzett touchdownt – hazai rájátszásmeccsen még soha nem volt ekkora hátrányban a Steelers., mínusz 21 pontról pedig utoljára pont 21 éve nyertek meccset.

Bell továbbra is hozta a yardokat, és aztán villant Antonio Brown is: bravúrosan kapta el az endzone-ban Roethlisberger passzát. Ez volt az egész szezonban az első touchdown, amit A.J. Bouye mellett kaptak el.

A következő drive-ban még jobban megijedhettek a vendégszurkolók:

Fournette-nek megsérült a bokája

egy elkapás után, be kellett sántikálnia az öltözőbe. Így a támadók nem is tudtak újabb pontot szerezni, a védők viszont igen: Yannick Ngakoue kiütötte Roethlisberger kezéből a labdát, Telvin Smith pedig végigrohant vele a pályán.

A maradék idő viszont elég volt még egy látványos Steelers-touchdownra: negyedik kísérletnél Roethlisberger hosszú passzát Martavis Bryant kapta el az endzone-ban.

A félidő érdekessége volt, hogy mindkét csapat ugyanannyi yardot ért el, de így is 28-14-re vezetett a vendégcsapat. A Jaguars passzjátéka viszont az első drive-ot leszámítva megint csak nem volt túl erős.

A második félidőben viszont a Steelers támadhatott először, gyors, rövid passzokkal szépen is haladt előre – így nem hagytak időt arra sem, hogy az irányítóhoz odaérjenek a védők. A drive végén újabb touchdownt szereztek: Bellre hiába tapadt a védő, így is elkapta Roethlisberger passzát az endzone-ban.

Jó hír volt a Jaguarsnak, hogy Fournette-et összedrótozták a szünetben, így visszatérhetett a pályára. A Steelers védelme ugyanakkor egyre jobban tartotta magát, elkezdték megfogni a futásokat, valamint Bortles-re is nyomást gyakoroltak, így kétszer is támadhatott a csapat az egyenlítésért – egy blokkolt punt miatt másodszor ráadásul a félpályáról indulhattak, de nem tudtak élni a lehetőséggel.

Bortles-nek viszont végre sikeres volt egy hosszú passza, amivel a háromyardos vonalig jutottak, onnan pedig Fournette megfutotta harmadik touchdownját is.

A Steelers azonban gyorsan, kevesebb mint másfél perc alatt válaszolni tudott: negyedik kísérletre Brown ismét hihetetlen módon kapta el a labdát Bouye mellett – erre az elkapásra rajta kívül kevesen lettek volna képesek a ligában.

Már-már úgy tűnt, hogy gyorsan megállítják a Jaguars támadását a védők – ekkor viszont Bortles rövid passzával Yeldon 40 yardot tudott futni. A második és harmadik negyed bizonytalankodása után pedig az irányító is újra magára talált: a fullback Tommy Bohanonnak adott TD-passzal növelte csapata előnyét.

Négy perc alatt két TD kellett a Steelersnek, az egyiket viszonylag gyorsan, két perc alatt meg is szerezték, persze ezt sem „hagyományos” módon: Roethlisberger futás közben passzolt hátrafele Bellnek, aki bevitte a labdát.

Az onside kick viszont nem sikerült, a Steelers 36 yardosáról jöhetett a Jaguars: egy first down vagy egy pontszerzés a győzelmet jelentette – előbbi nem sikerült, Josh Lambo viszont 45 yardról berúgta a mezőnygólt. 1:45 alatt kellett volna 10 pontot szereznie a hazai csapatnak, időkérés nélkül, az utolsó másodpercben Smith-Schuster ugyan még elkapta Roethlisberger passzát az endzone-ban, de

nagyon jó meccsen végül három ponttal győzött a Jacksonville Jaguars.

Az előzetes várakozások annyiban bejöttek, hogy Shazier nagyon hiányzott a hazai védelemből és Fournette-nek nagy meccse volt, 109 yardot futott a három TD mellett (Bortles és Yeldon is hozzátett 35-öt és 20-at), Smith-Schustert pedig levették a pályáról a védők, a végén szerzett TD-vel együtt is csak öt elkapott yardja volt.

Antonio Brown viszont hatalmasat játszott 132 yardot és két touchdownt szerzett – ezen a meccsen is látszott, hogy

ha nincs a sérülése, akkor ő érdemelné meg a legjobban az MVP-címet.

Bellnek is jó meccse volt 67 futott, 88 elkapott yarddal és két touchdownnal. Roethlisbergert elég jól megvédte a támadófal, de így is dobott egy interceptiont és elvesztett egy fumble-t, mellé viszont 469 passzolt yardig és öt TD-ig jutott. Blake Bortles pedig végül két negyed gyenge játéka ellenére 214 yardot és egy TD-t passzolt, a kulcspillanatokban pedig nagyon pontos volt.

Minnesota Vikings – New Orleans Saints 29-24

A Vikings lehet az első csapat, amelyik hazai pályán játszik Super Bowlt – már persze, ha bejut oda. A múlt heti pihenőnap után ehhez először a Carolina Pantherst remek játékkal legyőző New Orleans Saints csapata jelentett akadályt.

Szeptemberben már találkozott a két csapat, akkor a Vikings nyert, de a két csapat eléggé átalakult azóta. A Saints elküldte a korábbi Vikings-legendát, a szezon előtt hozzájuk igazoló Adrian Petersont. A minnesotaiaknál pedig Sam Bradford sérülése után Case Keenum lett a kezdőirányító, és megsérült az akkori kezdő futó, Dalvin Cook is.

Keenum viszont az egész szezonban remekül játszott, így most

nagy kérdés volt, hogy a Saints idén sokat javuló védelme mit tud kezdeni a hazaiak támadásaival.

Cameron Jordan már a Panthers támadófalát is szétszedte, Marshon Lattimore pedig bárkit le tud venni a pályáról – Adam Thielen és Stefon Diggs viszont az egész szezonban kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, ráadásul a Vikings futójátéka is erős, a Saints védelme pedig futás ellen gyengébb.

New Orleansban idén a Mark Ingram-Alvin Kamara futópáros a liga egyik legjobbjává vált, így kevesebb volt a teher Drew Breesen, aki azért a múlt héten megmutatta, hogy még mindig a legjobb irányítók közé tartozik, az elkapók közül pedig Michael Thomas egész évben elit teljesítményt nyújtott. Főleg nekik köszönhetően rengeteg pontot termelt idén a csapat.

A Vikings védelme viszont az egyik legjobb az egész ligában,

futások és passzok ellen is. Ezen a meccsen is várható volt egy nagy pártharc, Thomas és Xavier Rhodes között. Bradford egyébként felépült, így ő volt a csereirányító Keenum mögött.

A Saints támadhatott először, de hamar megállították őket a védők, a Vikings viszont pontokat szerzett az első támadásából: Jerick McKinnon futott touchdownt.

Sőt, egy jó védekezés után újra támadhattak a hazaiak, és egy vitatható szabálytalanság után megint közel kerültek az endzone-hoz, de most csak mezőnygólt tudtak szerezni. Ez is rossz hír volt a vendégeknek, mert

a Vikings az elmúlt 28 meccsét megnyerte, amikor legalább tízpontos előnybe került.

A hazai védők pedig továbbra is remekeltek, különösen a passzok ellen: Brees első öt átadásából csak egy volt jó. A hatodiknál pedig el is adta a labdát: Andrew Sendejo hatalmas vetődéssel szerzett interceptiont – ha Brees labdája kicsit pontosabb, könnyen touchdown lehetett volna belőle, az elkapóról ugyanis kicsit lemaradtak a védők.

A labdaszerzést pedig pontokra váltotta a Vikings, Keenum pontos passzai után ezúttal Latavius Murray futott be az endzone-ba, ezúttal egy yardról. Vagyis,

egyre nagyobb bajban volt a Saints.

Ráadásul hiába haladtak előre a következő drive-ban, Brees egyik passzába beleütött Everson Griffen (az irányítónak háttal állva), így a labda Anthony Barr kezébe esett: újabb interceptiont szereztek a védők.

A Saints ugyan gyorsan visszaszerezte a labdát, de pontot nem sikerült szerezniük az első félidőben, a távoli, 58 yardos mezőnygól-kísérlet ugyanis kimaradt, mint ahogy egy 49 yardos próbálkozás is a másik oldalon. A gyakorlatilag minden téren jobban játszó Vikings 17-0-ra vezetett a szünetben.

A második félidő két hosszú drive-val indult, a hazaiak nem tudtak pontot szerezni, a vendégek viszont igen: Michael Thomas kapta el Brees passzát, vagyis tíz pontra csökkent a két csapat közti különbség.

A következő playben pedig nyomás alatt Keenum rossz döntést hozott: eladta a labdát, Marcus Williams szerzett interceptiont bőven a Vikings térfelén.

A hibát touchdownnal büntette a Saints, újból Thomas kapta el Brees passzát, a negyedik negyed elejére szoros lett a meccs. Közben ráadásul fontos emberek dőltek ki a Vikings védelméből agyrázkódás-gyanú miatt: előbb Sendejo, majd Rhodes (utóbbi később visszatért a pályára).

Keenum egy hosszú passzának köszönhetően mezőnygól-kísérletig újra eljutott a hazai csapat, Kai Forbath pedig ezúttal nem hibázott 49 yardról. Hatpontos hátrányban így is a vezetésért támadhattak a vendégek. Meg is próbálkoztak egy trükkös játékkal, az elkapó Willie Snead passzolt, de túl hosszan, pedig Kamara üresen maradt.

Jött a punt, de a Vikings se sokáig tudta megtartani a labdát, az ő puntjukat viszont blokkolták: jó helyzetből, a hazai térfélről jöhetett a Saints. A második félidőben nagyon pontos Brees pedig tökéletes labdát adott Kamarának: három perccel a vége előtt átvette a vezetést a vendégcsapat.

Egy mezőnygóllal viszont fordíthatott a Vikings, ehhez Adam Thielen egy bravúros elkapással járult hozzá, Lattimore mellett.

Forbath 53 yardról próbálkozhatott, és berúgta, újra a hazai csapat vezetett, de volt még másfél perc: Drew Breesék támadhattak a győzelemért. Egy darabig jól is haladtak, utána viszont Brees háromszor is Thomast célozta – Rhodes pedig mindháromszor jól védekezett rajta. Negyedik kísérletre viszont Snead volt a célpont, ő el is kapta a labdát. Will Lutz 43 yardról próbálkozhatott mezőnygóllal: ő is berúgta,

25 másodperccel a vége előtt megint a Saints vezetett.

De ez azt is jelentette, hogy a Vikings is támadhat még egyet – az újonc védő, a korábban interceptiont szerző Williams hatalmas hibáját pedig Stefon Diggs kihasználta, touchdownt szerzett az utolsó másodpercben.

A hihetetlen játék után

másodpercekig tartott, amíg Keenum elhitte, hogy megnyerték a meccset.

Nagyszerű második félidejével Drew Brees 294 yardig és három TD-ig jutott a két interception mellett. 40 passzából egyébként ugyanúgy 25 lett sikeres, mint Case Keenumnak, aki az utolsó passzának köszönhetően 318 yardot és egy TD-t passzolt, egy interception mellett.

A szombati meccseken hazai győzelmek születtek, így a főcsoportdöntőkben a Philadelphia Eagles a Minnesota Vikings, a New England Patriots pedig a Jacksonville Jaguars csapatát fogadja majd.

Újabb rekordok dőltek az NFL rájátszásában

0

Soha nem volt még annyi punt egy playoff-meccsen, mint a Jacksonville Jaguars és a Buffalo Bills találkozóján, vagyis a várakozásoknak megfelelően a védelmek remekeltek, végül 10-3-ra nyert a labdára jobban vigyázó hazai csapat. A másik vasárnapi meccsen a fénykorát idéző Drew Brees nagyszerű játékával a New Orleans Saints a Carolina Pantherst verte egy, az utolsó másodpercekig izgalmas meccsen. Itt a két rúgó állított be rekordot.

Jacksonville Jaguars – Buffalo Bills 10-3

Gyakorlatilag az alapszakasz utolsó másodperceiben, a Cincinnati Bengals Baltimore Ravens felett aratott győzelmének köszönhetően jutott 18 év után ismét a rájátszásba a Buffalo Bills – nem kis meglepetésre, hiszen a szezon elején minden arról szólt náluk, hogy ezt az évet az újjáépítésre szánják. Többek között elküldték a védőfalember Marcel Dareust is, akit épp a Jaguarsszal cseréltek el.

A hazai csapat sem mostanában járt a playoffban, 2007 óta most először jutottak be, elsősorban a liga egyik legjobb védelmének köszönhetően. Az utolsó két meccsen azonban kikaptak, így ismét előjöttek azok a kérdések, hogy vajon Blake Bortles helyett nem kellene-e egy jobb irányító.

Előzetesen a védelmek csatájára lehetett számítani, valamint arra, hogy mindkét oldalon a futójáték dominál majd.

A Billsben felépült sérüléséből a legjobb támadójátékos, LeSean McCoy, a védelemben pedig ott volt az egész liga egyik legjobb újonc védője, Tre’Davious White. A Jaguars védelme olyan jó volt idén, hogy nehéz bárkit kiemelni, de a falember Calais Campbell esélyes lehet az év védőjátékosa díjra. A támadók közül az újonc futóra, Leonard Fournette-re volt érdemes figyelni.

A meccs a várakozásoknak megfelelően kezdődött, mindkét csapat védelme jól állt a lábán, egymás után jöttek a puntok. Az első negyedben egyik csapatnak se volt egyetlen olyan játéka sem, amelyet az ellenfél térfelén indíthattak volna. A Bills taktikája egyértelmű volt: minél jobban limitálni Fournette-et, így nagy terhet helyezni Bortles-re.

A meccs hetedik drive-ja hozott némi változást: Tyrod Taylor passzába Myles Jack beleütött, Aaron Colvin pedig némi szerencsével szerzett egy interceptiont.

A Jaguars támadói azonban ezzel sem tudtak mit kezdeni – jött az újabb punt. A Bills játékosai viszont hamar túltették magukat a hibán, a támadófal jól védte meg Tyrod Taylort, futásokkal is tudtak haladni – amikor kellett, maga Taylor futotta meg a szükséges yardokat. Az endzone-ba ugyan nem tudtak bejutni, és már fel is álltak a mezőnygólhoz, csakhogy egy védő a rúgás előtt bemozdult: a büntetés miatt újra próbálkozhattak a támadók. A következő játéknál viszont ők szabálytalankodtak – így maradt végül a mezőnygól, azaz

a második negyed végén megszülettek a meccs első pontjai.

Egy-egy sikertelen drive után még visszakapta a szünet előtt a Jaguars a labdát, és Bortles két futásának köszönhetően ők is eljutottak mezőnygólig, 3-3 volt az állás a szünetben. Az első félidőben Bortlesnek több futott yardja volt (35), mint passzolt (33).

A második félidő első játékában Bortles majdnem megduplázta passzolt yardjait, utána viszont megint megállították a védők a támadást. De a Billsben is hiába mutatott be McCoy végre egy hosszú futást, az ő drive-juk és punttal zárult.

A hazai támadók viszont kezdték összeszedni magukat, Fournette futásaira építve hosszú drive-ot vezettek. A végén úgy tűnt, hogy egy yardra az endzone-tól megállítják őket a védők – mezőnygól helyett azonban a Jaguars negyedik kísérletre is megpróbálta bevinni a labdát, és Bortles meg is találta Ben Koyacket, vagyis a harmadik negyed végén megszületett a meccs első touchdownja.

A Bills sorozatban 18 olyan meccset veszített el, amikor hátrányban volt a harmadik negyed után. Ráadásul a támadásuk kétszer egymás után ismét punttal zárult, igaz, viszonylag hamar megállították a Jaguars támadásait is.

Három és fél perccel a vége előtt támadhatott újra a Bills az egyenlítésért, de a támadófal hiába védte nagyszerűen Taylort, ahogy szinte az egész meccsen, most is pontatlanok voltak a passzai, így muszáj volt újra puntolni. A Jaguars azonban nem tudta összehozni a győzelmet jelentő first downt, 1:50-nel a vége előtt újra visszakapta a Bills a labdát.

Két pontatlan passz után harmadikra Taylor futni, de a védők úgy vitték a földre, hogy bele is sérült –

ijesztő jelenet volt,

még a Jaguars játékosai is aggódva figyelték, ahogy vizsgálják az irányítót. Taylor végül saját lábán ment le a pályáról, „megúszta” egy agyrázkódással.

A legfontosabb játékra annak a Nathan Petermannek kellett a pályára lépni, aki egy meccsen kezdett a szezonban, az katasztrofálisra sikerült. Most futott egy first downt, majd adott egy jó passzt – utána viszont Jalen Ramsey ellopta a passzát, ezzel a Jaguars megnyerte a meccset. A Billsnél ugyan reklamáltak, hogy földet ért a labda, de a videózás után sem vonták vissza az ítéletet.

A két csapat összesen 17 puntot rúgott,

ez playoff-rekord,

a korábbi csúcs 14 volt.

Tyrod Taylor 134 passzolt yarddal és egy interceptionnel zárta a meccset. Blake Bortles mindössze 87 yardot (és egy TD-t) passzolt, de emellé volt 88 futott yardja is – 30-cal több, mint Fournette-nek. Bortles egy klubrekordot is megdöntött: egyetlen Jaguars-irányító sem futott annyi yardot egy meccsen, mint ő most.

New Orleans Saints – Carolina Panthers 31-26

Két csoportrivális találkozott a forduló utolsó meccsén, vagyis idén már harmadszor került a két csapat egymással szembe – az első két meccset a Saints nyerte. A hazaiaknál a már 38 éves

Drew Breest is elhomályosította a szezonban a remek futópáros,

Mark Ingram és az év támadóújonca cím nagy esélyese, Alvin Kamara. De idén végre a védelem is nagyon jó volt, köszönhetően többek között egy másik újoncnak, Marshon Lattimore-nak, valamint Cameron Jordannek.

A Panthers kicsit felemás szezonon van túl, bravúros győzelmek és furcsa vereségek követték egymást. Itt is főleg a futójáték húzta a csapatot, amelyben nagy szerepe volt Cam Newton irányítónak is: ő futotta a legtöbb yardot a csapatban. Emellett ismét elit teljesítményt nyújtott a védelem vezére, Luke Kuechly is.

Ez a meccs is puntokkal kezdődött, majd egy jó drive végén a Panthers szerezhette volna meg az első pontokat, az alapszakasz egyik legbiztosabb rúgója, Graham Gano azonban mellé rúgta a mezőnygól-kísérletet. Utána viszont Brees hosszú passzával a volt Panthers-játékos Ted Ginn befutott az endzone-ba: ez egy 80 yardos touchdownt jelentett. Ez volt a Saints leghosszabb játéka az egész szezonban, és a leghosszabb, amit a Panthers engedett.

Válaszul megint mezőnygól-kísérletig jutott a vendégcsapat, Gano ezt most berúgta. Nagyon jól működött viszont a Saints passzjátéka, így aztán a Saints újabb TD-t szerzett, ezúttal Josh Hill kapta el Brees passzát. Újabb mezőnygóllal szépített a Panthers, több mint két és fél perc viszont még volt a félidőből, Brees újabb jó passzaival és egy-két bravúros elkapással újabb pontokat is szereztek a hazaiak: a fullback Zach Line futott be az endzone-ba.

A maradék 43 másodperc elég volt arra, hogy a Panthers eljusson egy újabb mezőnygólkísérletig, Gano pedig javítva korábbi hibáját, 58 yardról nagy bravúrral be is rúgta – és

ezzel beállította a playoff-rekordot.

De hiába volt az első félidőben majdnem kétszer annyit a vendégeknél a labda, 21-9-re vezetett a Saints a szünetben.

Brees egy félidő alatt 230 yardot passzolt,

miközben Ingram és Kamara összesen hozott 17 yardot – igaz, a Panthers futás elleni védekezése az egész ligában a legjobbak közé tartozik.

A második félidő első pontjait is a Panthers szerezte, de megint csak mezőnygólig jutottak. Brees pedig ott folytatta, ahol abbahagyta: a támadófal jól védte meg, ő meg pontos passzokat dobált az elkapóinak, akik nehéz helyzetekben is biztosan húzták be a labdát. Egy szabálytalanság miatt a Saints is csak mezőnygólig jutott, de Wil Lutz sem akart lemaradni Ganótól: ő 57 yardról rúgta be.

Ez is rekordot jelentett:

a Super Bowl-korszakban nem volt még olyan, hogy mindkét csapat berúgott volna egy-egy 55 yardnál hosszabb mezőnygólt.

Néhány jó védekezés után a Panthers megint közel került a pontszerzéshez, és ezúttal már sikerült is touchdownt szerezniük: Greg Olsen kapta el Newton passzát.

Egy újabb jó védekezést követően pedig már a vezetésért támadhatott a Panthers – de egy sacknél hatalmas ütést kapott Cam Newton, agyrázkódás-gyanú miatt le kellett mennie a pályáról. Breesnek viszont újabb hosszú passza volt jó, ismét Michael Thomasnak, ami után Alvin Kamara futott két yardról touchdownt.

Némi meglepetésre az orvosi stáb visszaengedte Newtont a pályára, aki gyorsan adott is egy passzt Christian McCaffrey-nek, 56 yardos TD lett a játék vége.

A Panthers védői továbbra is remekül állították meg a futásokat, így a Saints kockázatos játékot vállalt, negyedik kísérletre is nekimentek a félpályánál – csakhogy Drew Brees eladta a labdát. Ezzel egyébként jobban járt a Saints, mint egy sima rossz passzal, akkor ugyanis a játék kiindulópontjáról jöhetett volna a Panthers, így viszont a labdaszerzés helyéről.

És most már náluk is jött a bravúros elkapás, Kaelin Claytől, majd egy (elég véleményes) védőszabálytalanság – 20 yardról jöhetett négy próbálkozással a Panthers.

Elsőre Newtont megütötték passz közben, centiken múlt, hogy nem adta el a labdát. A következő játékban Cameron Jordan két emberen is átküzdve magát rossz passzra kényszerítette Newtont. Harmadikra sem sikerült elkapni az irányító passzát, negyedikre pedig remek védelmi playhívás után sackelték Newtont, és

ezzel a Saints nyerte a meccset.

Drew Brees végül 376 yardot és két TD-t passzolt az egy eladott labda mellett, Michael Thomas pedig szinte mindent elkapva jutott 131 yardig, de Ted Ginn-nek is 115 elkapott yardja volt. Kamara és Ingram végül összesen 45 yardot futott. Cam Newton 349 yardot és két TD-t passzolt, itt Olsen és McCaffrey jutott 100 elkapott yard fölé.

Szombaton a Tennessee Titans nagy hátrányból fordítva nyert 22-21-re a Kansas City Chiefs otthonában,

egy rendkívül szokatlan touchdownnak is köszönhetően,

és idegenben győzött az Atlanta Falcons is a Los Angeles Rams ellen, 26-13-ra. Mindkét meccsről itt olvashat bővebben.

A rájátszás következő fordulójában Minnesota Vikings – New Orleans Saints, Philadelphia Eagles – Atlanta Falcons, New England Patriots – Tennessee Titans és Pittsburgh Steelers – Jacksonville Jaguars meccseket rendeznek majd.

A legjobb irányítók is tudnak nagyokat hibázni

0

Két elit irányító játszott az Atlanta Falcons-New Orleans Saints meccsen, de mindketten nagyokat hibáztak: Matt Ryan háromszor is eladta a labdát, Drew Brees pedig kulcspillanatban dobott interceptiont.

A rájátszás szempontjából kulcsfontosságú meccs az egész liga legerősebb divíziójában – igazi rangadót várt mindenki az NFL 14. játékhetének első, csütörtök éjszakai meccsétől.

Az elején egy Saints-mezőnygólra hasonlóval válaszolt a Falcons, de a vendégeknél komoly problémát jelentett, hogy

megsérült az év támadóújonca címre is esélyes futó,

Alvin Kamara, agyrázkódás gyanúja miatt hamar véget ért neki a meccs.

A következő drive-okban a védelmek domináltak, sokáig nem születtek újabb pontok, végül a második negyed vége felé egy hosszú drive után Davonte Freeman vitte be a labdát az endzone-ba, vezettek a hazaiak – de csak pár percig, TommyLee Lewis első NFL-touchdownjával ugyanis egyenlített a Saints.

A Falconsnak lett volna még ideje újra átvenni a vezetést, de Matt Ryan eladta a labdát, a nagyszerű szezont futó újonc cornerback, Marshon Lattimore pedig egészen addig visszavitte, hogy egy mezőnygólt rúghatott a Saints – de hiába rúgta be Will Lutz, szabálytalan felállás miatt érvénytelen volt a játék, véget ért a félidő.

Aztán a második félidő megint egy Matt Ryan-interceptionnel kezdődött, de ez nem az irányító hibája volt, hanem a tight endé, Austin Hooperé, akiről a védőhöz pattant a labda, és ezt Michael Thomas elkapott TD-jével büntette a Saints.

Hamar válaszolhatott volna a Falcons – az endzone-nál azonban

Matt Ryan harmadszor is eladta a labdát.

A következő drive-ok megint a védelmekről szóltak, a negyedik negyedben aztán Ryan valamelyest javította korábbi hibáit, és adott egy touchdown-passzt Mohamed Sanunak.

A Saints támadói teljesen megálltak, így a következő pontokat is a hazaiak szerezték: Matt Bryant 52 yardos mezőnygóljával vették át újra a vezetést. Jöhetett a Saints a győzelemért, de másfél perccel a vége előtt

Drew Brees rossz passzát a meccs egyik legjobbja, Deion Jones leszedte az endzone-ban.

Lett volna még ideje a Saintsnek visszaszerezni a labdát, de Sean Payton vezetőedző agresszív reklamálásának büntetés lett a vége: 20-17-re nyert a Falcons, és életben tartotta playoff-reményeit.

A Saints dolgát jelentősen megnehezítette a sok büntetés, és az is, hogy szinte fél csapatnyi kezdőjátékosát vesztette el a csapat a meccsen sérülés miatt – a leginkább persze Kamara hiányzott.

Drew Brees az eladott labda mellett 271 yardot és két TD-t passzolt, Matt Ryan pedig 221 yardot és egy TD-t, a három interception mellett.

Egyre élesebb a harc a rájátszásért

0

A végéhez közeledik az alapszakasz az NFL-ben, ez látszott a 13. játékhét vasárnapi meccseinek izgalmain is. A Vikings egyre magabiztosabb lehet, a csoportrangadót remek futópárosának köszönhetően a Saints nyerte a Panthers ellen, a Jaguars és a Ravens védelme ismét remekelt, a Packers hosszabbításos győzelem után reménykedhet még, a Chiefs viszont a jó szezonkezdet után egyre inkább aggódhat. A Seahawks megállította az Eaglest.

A hét meccse: New Orleans Saints – Carolina Panthers 31-21

Csoportmeccs, két 8-3-mal álló csapattal, a liga talán legerősebb csoportjában – igazi rangadót ígért ez a párosítás, amelynek győztese komoly lépést tehetett a csoportgyőzelem, így az automatikus rájátszás-részvétel felé. A Saints idén nagyon jól játszó védelméből hiányzott egy fontos láncszem: az újonc cornerback, Marshon Lattimore.

A Saints vezette az első drive-ot, jól is haladtak, a végén az remek szezont futó újonc Alvin Kamara szerzett nem akármilyen touchdownt.

Hasonlóan jó drive-val válaszolt a Panthers, a végén Jonathan Stewart repült be az endzone-ba.

https://twitter.com/NFL/status/937438271625314304

A következő drive-ok punttal értek véget, utána viszont jött a Saints másik nagyszerű futója, Mark Ingram, egy 72 yardos futással, majd utána ő szerzett touchdownt is.

Sőt, egy elrontott punt után a Panthers térfelén kapta vissza a labdát a Saints, majd Julius Peppers buta szabálytalansága után újabb TD-t szereztek. A Panthers védői tettek ezután azért, hogy meccsben maradjon a csapat: megszereztek egy fumble-t, a támadók pedig összehoztak egy touchdownt.

A második félidő elején aztán megint a Saints futói villantak: ezúttal Alvin Kamara futott egy húszyardos touchdownt.

A Panthers támadói nem tudtak haladni, a Saintsnél viszont nem csak a két futó játszott jól, hanem az irányító, Drew Brees is, egy kihagyott mezőnygólkísérlet miatt mégsem nőtt a hazaiak előnye.

Azonban a Panthers sem tudott pontot szerezni, és hiába állították meg a Saints támadását, a puntnál a visszahordó elejtette a labdát, amelyet a hazaiak szereztek meg, és mezőnygóllal büntették a hibát.

Gyors drive-val szépített a Panthers, ehhez kellett Cam Newton nagy futása is.

Ezután viszont a Saints már végig megtartotta a labdát, és immár

a csoport legnagyobb esélyesének mondhatja magát.

Drew Brees 269 yardot és egy TD-t passzolt, de a döntő faktor megint a futópáros volt: Mark Ingram 85 yardot és egy touchdownt futott, volt mellé 37 elkapott yardja, Alvin Kamara 60 yardot és két TD-t futott, neki 66 elkapott yardja volt még.

Cam Newton 183 yardot és két touchdownt passzolt, és ő volt csapata legjobb futója is – de ehhez 51 yard is elég volt neki.

Atlanta Falcons – Minnesota Vikings 9-14

A rájátszásért küzd mindkét csapat, a Vikingsnak még arra is jó esélye van, hogy az első két kiemelt egyike legyen. A hazaiaknál magára talált az utóbbi hetekben a támadósor, a vendégek védelme viszont a legjobbak közé tartozik a ligában.

Ennek megfelelő volt a meccs is, az első félidőben alig voltak pontok, a Vikings szerzett egy TD-t, a Falcons csak két mezőnygólig jutott. Hasonló volt a helyzet a második félidőben is: egy hazai mezőnygólra a Vikings egy TD-vel válaszolt, a Falcons pedig egyáltalán nem szerzett már több pontot.

Case Keenum nagyon jól játszott, 227 yardot és két TD-t passzolt, ráadásul

a második félidőben mindegyik passza jó volt.

A Falcons irányítója, Matt Ryan mindössze 173 yardig jutott. A múlt heti fantasztikus teljesítménye után Julio Jonesnak most csak 24 elkapott yardja volt.

Baltimore Ravens – Detroit Lions 44-20

Újabb két, a rájátszásért hajtó csapat, igaz, nem ugyanabban a konferenciában játszanak. A Ravensnek ehhez azonban jobb teljesítményre van szükség a támadók részéről. Ugyanakkor a liga egyik legjobb védelme a Ravensé, és ők megint kitettek magukért.

Az első félidőben egy pontot sem tudott szerezni a Lions, így el is húztak a hazaiak, de a második félidőben szoros lett a meccs. Legalábbis egy ideig: a Ravens ezután újabb TD-ket szerzett, a védők is visszavittek egy interceptiont, így aztán nagy különbséggel nyertek.

Most Joe Flacco sem játszott rosszul, 269 yardot és két TD-t passzolt, Alex Collins pedig két touchdownt futott. Matthew Stafford 292 yardot és egy TD-t passzolt, volt egy interceptionje, ráadásul a keze is megsérült, le kellett cserélni.

Egy rossz hír a Ravens-szurkolókat is érte: elszakadt a nagyszerű cornerback, Jimmy Smith Achillese.

Green Bay Packers – Tampa Bay Buccaneers 26-20

Az utolsó esélyüket akarták megragadni a hazaiak – egy vereség ugyanis a playoff-remények elvesztését jelentette volna, ami egyébként a sok sérültet nélkülöző (Robert Ayers, Vernon Hargreaves, T.J. Ward és Doug Martin) vendégekre is igaz volt. A Buccaneersnél újra a felépülő Jameis Winston irányított.

Az első pontokat az ő passzából a vendégek szerezték, de aztán a Packers futásaival nem nagyon tudtak mit kezdeni a védők. Az újonc Jamaal Williams például védőkkel a nyakán küzdötte be magát az endzone-ba, ezzel fordítottak a hazaiak.

https://twitter.com/NFL/status/937397044712431616

Sőt, Winston hibája után a védők is pontot szereztek:

https://twitter.com/NFL/status/937398636123586560

A második félidőben aztán teljesen megváltozott a játék képe. A Packers támadójátéka csődöt mondott, és így a rengeteget a pályán lévő védelem egyre jobban fáradt, mezőnygólok után Cameron Brate második touchdownjával fordított a Buccaneers. Egy drive-ra viszont még össze tudták magukat szedni a támadók, mezőnygóllal egyenlítettek, jöhetett a hosszabbítás.

Itt aztán ismét szétfutotta a védőket a Packers: amikor pedig a sérülésből visszatérő Aaron Jones a meccsen először megkapta a labdát, egyből be is vitte az endzone-ba, ezzel nyertek a hazaiak.

Az Aaron Rodgers helyén játszó Packers-irányító, Brett Hundley nem játszott jól, mindössze 84 yardot passzolt, dobott egy interceptiont, de volt 66 futott yardja is. Jamaal Williams végül 113 yardot futott. Jól ment a vendégek futójának, Peyton Barbernek is, 102 futott és 41 elkapott yardja volt, Jameis Winston pedig 270 yardot és két touchdownt passzolt.

A Packers védői Clay Matthews vezetésével összesen hét sacket értek el.

New York Jets – Kansas City Chiefs 38-31

Visszatalál-e szezon eleji formájához a Chiefs, vagy folytatódik az elmúlt hetek gyengélkedése – ez volt a meccs nagy kérdése. A meccs elején aztán úgy nézett ki, hogy az előbbi verzió lesz igaz: Travis Kelce egymás után két touchdownt is szerzett.

Ezután viszont egyenlítettek a vendégek, sőt, hiába volt Alex Smithnek egy irányítótól szokatlanul hosszú futása, vezettek is a szünetben.

https://twitter.com/NFL/status/937402998862495744

A vendégek azonban Tyreek Hill hosszú touchdownjával egyenlíteni tudtak.

https://twitter.com/NFL/status/937415802801741824

Egymás után jöttek a pontok ezután is, végül kicsit több mint két perccel a vége előtt 7 pontos előnyt szerzett a Jets. A Chiefs pedig erre már nem tudott válaszolni –

a remek szezonkezdés után lassan elköszönhetnek a playofftól.

Pedig Alex Smith nagyszerűen játszott, 366 yardot és négy TD-t passzolt, egyetlen futása pedig 70 yardos volt – rajta kívül azonban csak 42 yardot futott a Chiefs. Kelce mellett Tyreek Hill is két touchdownt szerzett, neki 185 elkapott yardja volt.

A Jets irányítója, Josh McCown is jól játszott, 331 yardot és egy touchdownt passzolt (157 yardot Jermaine Kearse-nek), két TD-t pedig futott is.

Tennessee Titans – Houston Texans 24-13

Hiányzott a hazaiaktól a legfontosabb elkapó, Rishard Matthews, így is a rájátszásért küzdő Titans volt az esélyesebb a rengeteg sérüléstől sújtott Texans ellen.

Fordulatos volt a meccs: előbb 10 ponttal elhúztak a vendégek, majd sorozatban 17 pontot szerezve fordítottak a hazaiak. Megint jött a Texans, egy mezőnygóllal, a végén viszont hiába támadhatott a győzelemért, az endzone-ban Tom Savage eladta a labdát – Derrick Henry pedig futott utána egy 75 yardos TD-t.

Savage 365 yardot és egy touchdownt passzolt az interceptionje mellett, Marcus Mariota pedig mindössze 150 yardot és egy TD-t, de neki volt egy futott touchdownja is, futásokkal egyébként a Titans összesen 198 yardot hozott össze.

Jacksonville Jaguars – Indianapolis Colts 30-10

A múlt heti meglepő vereség után ez a meccs kötelező győzelemnek számított a hazaiak számára, még úgy is, hogy a remek védelem egyik fontos tagja, Telvin Smith sérülés miatt nem játszhatott.

Az első pontszerzéshez egy trükkös játékra is szükség volt:

Ezután azonban fokozatosan elhúztak a hazaiak, és biztosan nyerték meg a meccset. A Jaguars irányítója, Blake Bortles ma a jobbik arcát mutatta, 309 yardot és két TD-t passzolt, a Colts-ban Jacoby Brissett mindössze 174 yardot passzolt, egy TD mellett két interceptiont dobott.

Buffalo Bills – New England Patriots 3-23

A hazaiaknak a rájátszás, a vendégeknek az esetleges első kiemelés miatt volt fontos a meccs. Fontos hiányzói voltak mindkét csapatnak: a Billsnél Kelvin Benjamin, Cordy Glenn és Mike Tolbert, a Patriotsnál Marcus Cannon és Chris Hogan nem játszhatott többek között sérülés miatt.

A meccset aztán viszonylag simán nyerte a Patriots, annak ellenére, hogy az első félidőben egy TD-t sem tudtak szerezni, de mezőnygólokkal így is vezettek. Tom Brady mégis frusztrált volt,

egy játék után a támadókoordinátorával üvöltözött.

A második félidőben aztán Rex Burkhead futásaival már a touchdownok is jöttek, miközben a Bills irányítóját, Tyrod Taylort sérülés miatt le kellett cserélni.

Sem ő, sem a helyére beállt Nathan Peterman nem játszott jól, Taylornak 65, Petermannek 50 passzolt yardja volt, Taylor dobott egy interceptiont is. Tom Brady 258 yardot passzolt, neki is volt egy interceptionje. A Patriots futásokkal viszont 193 yardig jutott.

A meccsen a Patriots tight endje,

Rob Gronkowski megúszott egy kiállítást,

amikor Brady interceptionje után rendkívül alattomosan ütött oda a Bills védőjének, Tre’Davious White-nak.

Miami Dolphins – Denver Broncos 35-9

Három hét alatt a harmadik irányító kezdett a Broncosban, ismét Trevor Siemian kapott lehetőséget, aki a múlt héten, Paxton Lynch sérülése után nem is játszott rosszul.

Most viszont igen, így a vendégeknek esélyük sem volt a meccsen, egyre jobban elhúztak a hazaiak, és magabiztosan nyertek. Siemian végül 200 yardot passzolt, és három interceptiont dobott. Jay Cutler is dobott két interceptiont, de ő két TD-t is passzolt 235 yard mellett. A Dolphins futója, Kenyan Drake is jól játszott, 120 yardja és egy touchdownja volt.

Chicago Bears – San Francisco 49ers 14-15

Jimmy Garoppolo első meccse kezdőként a 49ersben, emiatt várták sokan a találkozót, amelyen az újonc Tarik Cohen megmutatta, milyen szenzációs visszahordásokra képes:

A Bears ennek ellenére nem tudta megnyerni a meccset, hiába szereztek ugyanis két touchdownt, a vendégek öt mezőnygólt is be tudtak rúgni – a csapat rúgója ráadásul az a Robbie Gould, aki korábban évekig a Bearsben játszott.

Garoppolo jól játszott, végül 293 yardot passzolt, és dobott egy interceptiont. A Bearsben Mitch Trubisky mindössze 102 passzolt yardig és egy TD-ig jutott, és a csapatnak a futások sem nagyon mentek.

Los Angeles Chargers – Cleveland Browns 19-10

A rájátszásért nagy hajrát indító Chargers a mezőny egyetlen nyeretlen csapata ellen – a sima hazai győzelmen kívül minden más meglepetésnek számított volna. Még úgy is, hogy a Brownsban hosszú eltiltása után, 2014 decembere óta először,

újra pályára léphetett a liga egyik legtehetségesebb, de egyben egyik legbalhésabb elkapója,

Josh Gordon. Hamar megmutatta, hogy nem felejtett el játszani:

A Browns jól tartotta magát az első félidőben, a Chargers mindössze két mezőnygólt tudott elérni, sőt, egy DeShone Kizer–David Njoku összjáték után a vendégek vezettek.

Igaz, a félidőből hátralevő rövid idő elég volt a Chargersnek arra, hogy egy újabb mezőnygóllal visszavegye a vezetést, a második félidőben aztán el is húzott a hazai csapat, és a végén magabiztosan nyerte a meccset – pláne, hogy a végén Kizer kétszer is elvesztette a labdát.

A Chargers irányítója, Philip Rivers 344 passzolt yarddal és egy TD-vel zárta a meccset, Kizer 215 yardot és egy TD-t passzolt, volt 46 futott yardja is, de sokszor pontatlan volt és a meccs végi interception és fumble elvette a Browns maradék esélyét is. Josh Gordon végül négy elkapásból szerzett 85 yarddal tért vissza az NFL-be.

Oakland Raiders – New York Giants 24-17

A hazaiaknak még van esélye a playoffra, a Giantsnél viszont hivatalosan is feladták a szezont azzal, hogy bejelentették:

Eli Manninget a kispadra ültetik.

A Raidersnél viszont hiányzott a két legjobb elkapó: a múlt heti verekedés miatt Michael Crabtree-t eltiltották, Amari Cooper pedig sérült.

A hazaiak futója, Marshawn Lynch 50 yardos touchdownnal kezdte a meccset:

https://twitter.com/NFL/status/937434757909979136

Ezután még egyenlített a Giants, de szép lassan tízpontos előnyt épített fel hazai csapat, amit már nem tudtak ledolgozni a vendégek, hiába mutatott be az újonc tight end, Evan Engram egy fantasztikus, egykezes elkapást.

Manning helyén Geno Smith 212 yardot és egy TD-t passzolt, de két fumble-t is elvesztett. Derek Carr két legjobb elkapója nélkül is passzolt 287 yardot és egy touchdownt.

Arizona Cardinals – Los Angeles Rams 16-32

Nem elég, hogy a Cardinals kezdő irányítója és futója is sérült, ezen a meccsen a szezon közben igazolt Adrian Peterson sem játszhatott az ellen a Rams ellen, amely a liga egyik leglátványosabb támadójátékát mutatja. A Ramsnek ráadásul nagyon jó a védelme is, ahogy ezt a meccs elején is megmutatták:

A következő interceptiont már TD-re is vitték a védők, de 16-0-s Rams-vezetés után magára talált a hazai csapat, két touchdownnal zárkóztak, de aztán újra elhúzott és magabiztosan nyert a hazai csapat.

A Cardinals irányítója, Blaine Gabbert 221 yardot és egy touchdownt passzolt, de két interceptiont is dobott. Jared Goff számai hasonlóak voltak, csak ő a 220 yard mellett két TD-t passzolt és egy interceptiont dobott. Ki kell még emelni a Rams futóját, Todd Gurley, aki 74 futott yard mellett elkapásokkal is szerzett 84-et. A Rams védői hatszor sackelték Gabbertet.

Seattle Seahawks – Philadelphia Eagles 24-10

Meg tudja-e állítani a sérülésektől sújtott Seahawks a liga legjobb mérleggel rendelkező csapatát – erre a kérdésre várta mindenki a választ a meccs előtt, amelyen

az MVP-cím két legnagyobb esélyese, Carson Wentz és Russell Wilson is pályára lépett.

A hazaiak Richard Shermant és Cam Chancellort nélkülöző védelme aztán remekül játszott, az első félidőben mindössze egy mezőnygólt engedtek a vendégeknek, így tíz ponttal vezettek. A második félidőben pedig tovább növelték előnyüket, és hiába zárkózott egy touchdownnal az Eagles…

…a Seahawks ugyanazzal válaszolt, miközben ilyen játékokat mutattak be – amelyet egyébként valószínűleg visszavontak volna, ha az Eagles edzői stábja challenge-el, hiszen Wilson passza előre ment, miközben már átlépte a kiindulópontot, ami után már csak hátrafele passzolhat, de a challenge valamiért elmaradt.

https://twitter.com/NFL/status/937533538013868032

Russell Wilson nagyszerűen játszott, 227 yardot és három TD-t passzolt, 31 yardot pedig futott is. Carson Wentz egy TD mellett 348 yardot passzolt, ebből 141-et Nelson Agholornak:

https://twitter.com/NFL/status/937530325365800965

Ugyanakkor dobott egy interceptiont, és kritikus helyzetben elvesztett egy fumble-t.

A Cincinnati Bengals hétfő éjjel fogadja a Pittsburgh Steelerst. A forduló első meccsén a Dallas Cowboys 38-14-re verte a Washington Redskinst.

Újabb tömegverekedés volt a pályán

0

Az Atlanta Falcons két elkapója is emlékezetes teljesítményt nyújtott az NFL 12. játékhetének vasárnapi meccsein: Julio Jones-nak 253 elkapott yardja és 2 touchdownja is volt – ebből az egyiket Mohamed Sanu passzolta neki. Ennél is látványosabb volt azonban egy tömegverekedés az Oakland Raiders és a Denver Broncos meccsén.

A hét meccse: Los Angeles Rams – New Orleans Saints 26-20

Nyolcmeccses győzelmi sorozattal érkezett a Saints, köszönhetően a remek futópárosnak, Mark Ingramnek és az újonc Alvin Kamarának, valamint az idei szezonra hatalmasat fejlődő védelemnek – amelynek egyik oszlopa, az újonc cornerback Marshon Lattimore most nem játszhatott sérülés miatt. A Rams is a várakozások felett teljesített eddig, de kidőlt a védelemből Alex Okafor (egész szezonra), a támadósorból pedig Robert Woods. A két csapat meccse a playoff miatt is fontos volt:

mindkettőnek van még esélye arra, hogy pihenhessen a rájátszás első körében.

Jól kezdte a Rams a meccset, egy jó visszahordás után Jared Goff Sammy Watkinst találta meg az endzone-ban, majd jó védekezés után egy mezőnygóllal növelte előnyét a hazai csapat. Ezután viszont Alvin Kamara futott egy 74 yardos touchdownt.

Ezután egy ideig nem születtek pontok, jól védekezett mindkét csapat, aztán Jared Goff és Todd Gurley vezérletével újabb jó drive-ot vezetett a Rams, amelynek végén Goff passza után az újonc Josh Reynolds megszerezte első TD-jét a ligában.

Az első félidőben még egy Saints-mezőnygólra volt idő, így hét ponttal vezettek a hazaiak a szünetben.

A második félidő puntokkal kezdődött, jól védekezett mindkét csapat. Végül a harmadik negyed végén egy mezőnygóllal szerzett újabb három pontot a Rams, majd a negyedik negyed elején ugyanígy növelték előnyüket.

Ezután viszont a Saints tudott pontokat szerezni, ők is mezőnygólt rúgtak, ehhez kellett Kamara több nagyszerű megmozdulása is.

https://twitter.com/NFL/status/934933186139660289

A következő drive-ban aztán furcsa módon szerzett labdát a Saints: Goff passzát Watkins egyszerűen odaütötte a védő kezébe. Ezt sem tudta kihasználni a vendégcsapat, a Rams újabb mezőnygóllal növelte előnyét két és fél perccel a vége előtt.

Erre egy gyors Kamara-touchdownnal válaszolt a Saints, de már nem kapták vissza a labdát, a Rams nyerte a rangadót.

Az ismét nagyon jól játszó Jared Goff 354 yardig és két TD-ig jutott az egy (furcsa) interception mellett, Todd Gurley-nek pedig 74 futott és 54 elkapott yardja volt. Ki kell emelni az újonc elkapót, Cooper Kuppot is, aki 116 yardot hozott össze.

A Saints irányítója, Drew Brees viszont nem játszott jól, így is eljutott 246 yardig és egy TD-ig. Alvin Kamara 87 yardot és egy touchdownt futott, és elkapásokból is volt 101 yardja és egy TD-je.

Oakland Raiders – Denver Broncos 21-14

Újabb csoportrangadó – és újabb kezdőirányító a Broncosnál, ezúttal Paxton Lynch kapott lehetőséget. Mindkét csapat negatív mérleggel áll, a feszültség érződött is a meccsen: egy tömegverekedés után az első negyedben kiállították a hazaiak elkapóját és guardját, Michael Crabtreet és Gabe Jacksont, valamint a vendégek védőjét, Aqib Talibot.

 

Pontok sokáig nem születtek, amikor a Broncos közel jutott az endzone-hoz, a Raiders védői hihetetlen módon szereztek labdát – ez volt a csapat első interceptionje a szezonban.

Ezután a vezetést is megszerezték, az előnyüket pedig folyamatosan növelték is, miközben a Broncos támadójátéka egyáltalán nem működött – hiába váltották le a héten a támadókoordinátort,

zsinórban hetedszer kapott ki a csapat.

Lynchet a harmadik negyedben sérülés miatt le kellett cserélni, addig összesen 41 yardot passzolt az interception mellett. Trevor Siemian állt a helyére, aki 149 yardot és két touchdownt is passzolt, de ezzel csak szorosabbá tudta tenni a meccset. A Broncosnál a futások se működtek. A másik oldalon Derek Carr 253 yardot és két touchdownt passzolt, ő egy fumble-t vesztett el.

Arizona Cardinals – Jacksonville Jaguars 27-24

Mire képes a Cardinals támadósora a csereirányítóval a liga egyik legjobb védelme ellen? Erre a kérdésre várta mindenki a választ a meccs előtt, az első félidőben aztán úgy tűnt, mintha szerepet cserélt volna a két csapat: a hazai védők állították meg folyamatosan a vendégek támadásait.

Első pontjait a félidő végén szerezte a vendégcsapat, majd a második félidőben már tartották a lépést a Cardinals – aztán ismét jött a védelem: Yannick Ngakoue kiverte Blaine Gabbert kezéből a labdát, amit Calais Campbell TD-re vitt vissza, ezzel átvette a Jaguars a vezetést.

Gabbert egyébként korábban a Jaguarsban, Campbell pedig az elmúlt kilenc évben a Cardinalsban játszott. A következő drive-ban aztán Gabbert egy Jaron Brownnak adott 52 yardos TD-passzal állt bosszút.

A Jaguars azonban szereti az őrült végjátékokat: válaszul az irányító, Blake Bortles másodszor is futott egy touchdownt.

Az őrület folytatódott: előbb Gabbert, aztán Bortles is dobott egy interceptiont. 16 másodperccel a vége előtt saját térfelének közepén még visszakapta a labdát a Cardinals – ez elég volt ahhoz, hogy eljussanak egy mezőnygól-kísérletig, amit Phil Dawson be is rúgott, ezzel meglepetésre nyertek a hazaiak.

Blake Bortles végül 160 yardot passzolt, egyszer adta el a labdát, emellett neki volt a legtöbb futott yardja is, 62, két TD-vel. Blaine Gabbert 241 yardot és két TD-t passzolt, egy interception mellett egy fumble-t veszített el.

Atlanta Falcons – Tampa Bay Buccaneers 34-20

Szintén egy csoportrangadó, az egyre inkább magára találó Falconshoz a Jameis Winstont továbbra is nélkülöző Buccaneers látogatott. A hazaiaknál az elkapó Mohamed Sanu megmutatta azt, amit előző csapatában, a Cincinnati Bengalsban többször is, hogy ő is tud passzolni:

Sanunak karrierje során ez volt a hatodik passzkísérlete: mindegyik pontos volt, háromból touchdown lett, összesen 228 yardot ért el. Ezzel az úgynevezett passer ratingje, vagyis az a mutató, amelyet az irányítóknak szoktak számolni, 158,3-es – ez pedig az elérhető legmagasabb. Vagyis akár azt is mondhatjuk:

az elkapó Sanu passzol a legjobban a ligában.

Elhúzott a Falcons, és bár a második félidőben feltámadtak a vendégek, a végén magabiztosan nyertek a hazaiak.

Sanu mellett Matt Ryan is passzolt egy TD-t, mellette 317 yardig jutott, Tevin Coleman pedig két touchdownt is futott. A vendégeknél Ryan Fitzpatrick 283 yardot passzolt, a futók közül pedig Peyton Barber ugyan öt próbálkozásból csak hét yardig jutott, de ebből kettő TD lett.

Philadelphia Eagles – Chicago Bears 31-3

A ligát vezető Eagleshöz az a Bears látogatott, ahol egyre inkább az a kérdés, hogy a szezon végén John Fox főedző megtarthatja-e az állását.

A meccs ennek megfelelően kezdődött, az Eagles már az első félidőben elhúzott, a szünetben 24-0-ra vezettek, többek között egy ilyen touchdownnak köszönhetően:

Aztán a második félidőben is növelték az előnyüket a hazaiak: Jay Ajayi ugyan elejtette a labdát, de azt csapattársa szedte össze az endzone-ban:

Az ismét jól játszó Carson Wentz 227 yardot és három touchdownt passzolt, de az Eagles futásokkal is összehozott 179 yardot. A vendégeknél Mitch Trubisky 147 passzolt yard mellett kétszer is eladta a labdát, futásokkal a Bears pedig összesen hat yardig jutott az Eagles ismét remeklő védelme ellen.

Kansas City Chiefs – Buffalo Bills 10-16

A héten igazolt Darrelle Revis egyelőre még nem került be a szezont remekül kezdő, de az elmúlt hetekben visszaeső Chiefs meccskeretébe. A múlt heti katasztrofálisan alakult próbálkozás után a Billsben ismét Tyrod Taylor kezdett, méghozzá jól, az első félidőben ugyanis tíz ponttal elhúztak a vendégek – leginkább amiatt, mert

a Chiefs támadójátéka gyakorlatilag teljesen csődöt mondott.

A második félidő első drive-jában aztán TD-t ért el a Chiefs, de egy Bills-mezőnygól után teljesen leálltak a pontgyártással a csapatok. A végén még volt esélye a hazaiaknak a fordításra, de Alex Smith eladta a labdát. Az egész meccsen feltűnő volt, hogy a szezont MVP-formában kezdő Smith mennyire pontatlan volt, többször nem vette észre üresen álló elkapóját.

Végül 199 yardot passzolt, az interception mellett egy TD-je volt. Ő volt a csapat legjobb futója is, 35 yarddal – a szezont szintén nagyszerűen kezdő Kareem Hunt is komolyan visszaesett az elmúlt hetekben. A vendégeknál Tyrod Taylor 183 yardot és egy touchdownt passzolt.

New York Jets – Carolina Panthers 27-35

A Panthers a Saints és a Falcons csoportjában van, ezért minden győzelemre szüksége van a csapatnak a rájátszáshoz. Ennek megfelelően kezdtek, és vezettek is, de aztán Robby Anderson két touchdownjával fordított a Jets.

Egy újabb TD-vel megint a vendégeknél volt az előny – egy mezőnygóllal viszont megint fordítottak a hazaiak. Utána viszont jött a liga egyik legjobb védője, Luke Kuechly: miután egyik csapattársa kiverte a Josh McCown kezéből a labdát, ő összeszedte, és befutott vele az endzone-ba.

Utána ráadásul Kaelin Clay egy puntot is TD-re vitt vissza, és ezzel gyakorlatilag eldöntötte a meccset.

McCown végül 307 yardot és három TD-t passzolt, Andersonnak pedig a két touchdown mellé 146 yard jött össze. A Panthersnél Cam Newton pontatlan volt, mindössze 168 yardot passzolt, egy futott TD-je volt. Érdekesség, hogy

mindössze négy játékosnak volt elkapása a vendégeknél:

két tight endnek, egy futónak és csak egy elkapónak, Devin Funchessnek, igaz, neki 108 yard jött össze. A Panthersnél amiatt is idegesek lehetnek, hogy hiába tért vissza lábtörése után Greg Olsen – sérülés miatt megint le kellett cserélni.

New England Patriots – Miami Dolphins 35-17

A csoportrangadók ugyan mindig különlegesek, de most az elvakult Dolphins-rajongókon kívül valószínűleg senki nem fogadott vendéggyőzelemre. A meccs a várakozásoknak megfelelően alakult, végig a hazaiak vezettek, az elején még egy trükkös játékot is bemutattak:

https://twitter.com/NFL/status/934847072288759808

A Patriots irányítója, Tom Brady 227 yardot és négy TD-t passzolt, de dobott egy interceptiont, és egy fumble-t is elvesztett, amelyet TD-re vittek vissza a vendégek. A Dolphinsban Matt Moore (akit hétszer sackeltek a védők) 215 yard és egy TD mellett kétszer adta el a labdát.

Cincinnati Bengals – Cleveland Browns 30-16

A liga egyetlen nyeretlen csapata az idén szintén csalódást okozó Bengalshoz látogatott. A hazaiak gyakorlatilag végig vezettek, és uralták a meccset, miközben A.J. Green ilyen elkapásokat mutatott be:

A hazaiak hőse azonban nem ő, és nem is a 214 yardot és két TD-t passzoló Andy Dalton volt, hanem az újonc Joe Mixon, aki 114 yardot és egy TD-t futott, mellette még 51 elkapott yardja is volt. A Browns irányítója, DeShone Kizer 268 yardot passzolt, egy touchdownt pedig futott.

Indianapolis Colts – Tennessee Titans 16-20

A csoportrangadón (Andrew Luckot nem számítva persze) a Titansből hiányzott fontosabb játékos: Rishard Matthews elkapó. Fordulatos meccset láthattak a nézők, előbb a vendégek, majd a hazaiak vezettek, a negyedik negyedben aztán a Titansnek sikerült fordítania, és meg is nyerték a meccset.

A hazaiaknál Jacoby Brissett egy fumble mellett 196 yardot passzolt, a másik oldalon Marcus Mariota 184-et, ő egy TD mellett kétszer eladta a labdát. A Titans védői összesen nyolc sacket értek el.

San Francisco 49ers – Seattle Seahawks 13-24

Csoportrangadón fogadta a sok sérüléstől sújtott Seahawkst az eddig egyetlen győzelmet szerző 49ers. A hiányzók ellenére a rájátszásért küzdő vendégek voltak az esélyesebbek, és bár kicsit nehezen indult be a játékuk, a második félidőben már egyre inkább kontrollálták a meccset, és végül magabiztosan nyertek is.

Russell Wilson 228 yardot és 2 TD-t passzolt, dobott egy interceptiont, de volt egy futott touchdownja is. A 49ersnél C.J. Beathardnak 201 yardja és egy interceptionje volt – a végén sérülés miatt beállt a helyére Jimmy Garoppolo, akinek mindkét passza jó volt, az egyikből ráadásul TD lett.

Pittsburgh Steelers – Green Bay Packers 31-28

A szezon előtt minden focirajongó nagyon várta ezt a meccset, és az első hetek után is arra lehetett számítani, hogy két SuperBowl-esélyes csapat találkozik majd. Aztán Aaron Rodgers eltörte a kulcscsontját, a Packers pedig lassan a playoffra is elveszti az esélyét. Ráadásul

a legjobb védők közül ketten is hiányoztak sérülés miatt:

Clay Matthews és Kenny Clark, a Steelersnél az egyre jobban játszó újonc elkapó, JuJu Smith-Schuster nem léphetett pályára.

A meccs aztán a vártnál sokkal szorosabb lett, a Rodgers helyén játszó Brett Hundley ugyanis eddigi talán legjobb teljesítményét nyújtotta. A hazaiak első TD-jére a Packers egy 39 yardos Randall Cobb touchdownnal válaszolt, majd az újonc futó, Jamaal Williams futott be az endzone-be egy screen passzal.

A következő hazai TD-re a vendégek egy még hosszabb touchdownnal válaszoltak: Davante Adams kapott 55 yardos passzt Hundley-tól.

A Packers sérülésektől sújtott védelme azonban Blake Martinez újabb nagyszerű játéka ellenére sem tudott mit kezdeni a Steelers két legnagyobb sztárjával, Antonio Brownnal és Le’Veon Bell-lel: utóbbi 95 futott és 88 elkapott yardig jutott, előbbinek pedig 169 elkapott yardja volt – az ő két touchdownjával fordított a Steelers.

https://twitter.com/NFL/status/934995598733844480

Williams ugyan egyenlített, a Steelersnek azonban még maradt 17 másodperce, és Brown egy újabb hihetetlen elkapása után egy utolsó másodperces, 53 yardos mezőnygóllal megnyerték a meccset.

Hundley végül 245 yardot és három TD-t passzolt és nem adta el a labdát, a hazaiak irányítója, Ben Roethlisberger pedig 351 yard és négy touchdown mellett két interceptiont is dobott.

A forduló csütörtöki meccsein:
Detroit Lions – Minnesota Vikings 23-30
Dallas Cowboys – Los Angeles Chargers 6-28
Washington Redskins – New York Giants 20-10

Hétfő éjszaka a Baltimore Ravens fogadja a Houston Texanst.

Indul az egyik legizgalmasabb bajnokság

Magyarországon is egyre népszerűbb az NFL, a profi amerikai futball, amelyet sokan a világ legizgalmasabb bajnokságának, és egyik legösszetettebb sportjának tartanak. Most kezdődik a bajnokság, beharangozónkban áttekintjük az összes csapatot, és azt is, mely játékosokra érdemes figyelni.

A bajnokság, amelynek előző szezonjában a meccsek közel harmadában a későbbi győztes hátrányban volt az utolsó negyedben. A bajnokság, ahol a meccsek több mint felében maximum nyolcpontos, tehát egy labdabirtokláson belüli volt a különbség a végén. Ez a profi amerikaifutball-liga, vagyis az NFL.

Itt valóban teljes a kiszámíthatatlanság:

egyik meccsen sem lehet biztosra menni, a ligautolsó is bármikor megverheti a legerősebb csapatok egyikét.

Minden évben vannak filmekbe illő történetek is (némelyiket valóban meg is filmesítették már), amelyek legtöbbször a nincstelenségből feltörő, vagy épp betegséget, családi tragédiát legyőző fiúról szólnak.

Az NFL döntője, a Super Bowl mára a legnépszerűbb amerikai sportesemény lett, ez évek óta a legnézettebb tévéműsor. Ha az egész világon mért nézettséget tekintjük, akkor is többen nézik, mint például az Oscar-díjkiosztót.

Fotó: Flickr

A Super Bowlt a két konferencia, az NFC és az AFC bajnoka játssza – a mostani NFL ugyanis két különálló bajnokság, a Nemzeti és az Amerikai Futball Liga egyesülésével jött létre. A két konferencián belül négy-négy csoport van. Ezek győztese jut be a rájátszásba, valamint konferenciánként a két legjobb mérleggel rendelkező csapat.

Mindegyik csapat 16 meccset játszik az alapszakaszban:

hatot a csoporttársak, négyet a konferencia egy másik csoportjának csapatai ellen, szintén négyet a másik konferencia egy csoportja ellen (minden évben más csoportok játszanak egymás ellen), a maradék kettőt pedig a saját konferencia két másik csapata ellen.

Nézzük tehát csoportonként, hogy az egyes csapatok mire is számíthatnak idén, és hogy kik azok, akikre érdemes odafigyelni.

NFC Észak

Chicago Bears

A csoport leggyengébb csapata komoly változásokon megy keresztül. Megváltak a sokat bírált irányítótól, Jay Cutlertől, és mindjárt két utódot is hoztak. Egyrészt leigazolták, komoly pénzért, Mike Glennont, aztán a drafton, három pickért cserébe,

egy hellyel feljebb cseréltek, hogy elvigyék a San Francisco elől azt a Mitchell Trubiskyt, akit amúgy a kaliforniaiak nem is akartak kiválasztani.

Trubisky viszont még nincs kész az NFL-re, így Glennon lesz a kezdő, de nem lesz könnyű dolga. Igazán jó elkapó ugyanis gyakorlatilag nincs a keretben, így a támadójáték nagyban múlik majd a másodéves futón, Jordan Howardon. A védelem sem számít elitnek (bár Leonard Floydtól retteghetnek az ellenfelek irányítói), de azért ennél az egységnél vannak gyengébbek a ligában.

Detroit Lions

A liga legtöbbet kereső irányítója
Fotó: Wikimedia Commons

A Lions még a szezon előtt a liga legjobban fizetett irányítójává tette Matthew Staffordot. Az ugyan nem kérdés, hogy messze nem ő posztja legjobb játékosa, de

már többször bizonyította, hogy képes meccseket nyerni.

Célpontjai is vannak (Marwin Lewis és Golden Tate az elkapók, Eric Ebron a tight endek között), itt inkább a futójáték nagy kérdés. Ha Ameer Abdullah egészséges tud maradni, akkor tavalyhoz képest itt is előreléphetnek. Már csak azért is, mert a támadófal azzal együtt is erősödött, hogy a legjobb tackle, Taylor Decker hetekre kidőlt. Érkezett viszont Ricky Wagner és T.J. Lang.

A drafton elsősorban a védelmet erősítették, ha az újoncok, elsősorban Jarrad Davis, gyorsan beépülnek, akkor a Lions eséllyel pályázik a rájátszásra. Ebben segíthet a liga egyik legjobb speciális csapategysége is (a puntokért, kirúgásokért, visszahordásokért felelős csapatrész).

Green Bay Packers

A rekordbajnok Packers mindaddig nemcsak rájátszás-, hanem

Super Bowl-esélyesnek számít, amíg játszik a liga (egyik) legjobb irányítója, Aaron Rodgers.

Ő két éve megmutatta, hogy elkapók és tight endek sem kellenek neki ahhoz, hogy versenyben tartsa a csapatát, tavaly pedig futójáték és védelem nélkül, gyakorlatilag egyedül vitte el a Packerst a főcsoport döntőjébe.

Ilyen passzokra képes:

Idén viszont a Packers épp a kérdéses posztokon erősödött. A korábbi évekkel ellentétben több szabadügynök is érkezett, és bár a csoportriválishoz távozó T.J. Lang hiányozni fog a támadófalból, Martellus Bennett tight enddel Rodgers újabb célpontot kapott az eddig is félelmetes trió, Jordy Nelson, Davante Adams és Randall Cobb mellé. A futásoknál az elkapóból átképzett Ty Montgomery mellett több ígéretes újoncra is lehet számítani.

A kérdés a védelem:

Mike Daniels igazi sztár a falban, de a linebackerek közül többektől jobb teljesítményt várnak el, mint tavaly – elsősorban persze Clay Matthewstól. A safety sor az egyik legjobb a ligában, a cornerbackek viszont tavaly az egyik leggyengébbek voltak. Ha a visszatérő Davon House és az újonc Kevin King beválik, Damarious Randall pedig egészséges marad, akkor a Packersnek minden esélye megvan, hogy sorozatban kilencedszer is bejusson a rájátszásba.

Minnesota Vikings

Tavaly ilyenkor szinte minden Vikings-szurkoló temette a szezont Teddy Bridgewater irányító súlyos sérülése után – aztán a Philadelphiából pánikszerűen elhozott Sam Bradford a rájátszásba vezette a csapatot. Elkapóposzton nem tűnik túl acélosnak a Vikings, de megfelelő sémában Adam Thielen és Stefon Diggs is hasznos lehet.

Az sem okozhat nagy gondot, hogy

távozott az elmúlt 10 év egyik legjobb futója, Adrian Peterson,

a drafton megszerzett Dalvin Cook ugyanis évekre megoldást jelenthet ezen a poszton.

A védelem már tavaly is a liga egyik legjobbja volt, Everson Griffen, Anthony Barr és Harrison Smith bármelyik csapatba beférne. Ha a meghatározó emberek egészségesek tudnak maradni, a rájátszás ismét összejöhet.

A FüHü tippje a csoportgyőztesre: Green Bay Packers.

NFC Nyugat

Arizona Cardinals

Valószínűleg ez az utolsó esély, hogy Carson Palmer és Larry Fitzgerald Super Bowlt nyerjen – de ez az esély nem túl nagy. Hiába a liga egyik legjobb edzője Bruce Arians, a riválisok közül szinte mindenki erősödött.

A Cardinals fő fegyvere a támadóoldalon idén is az elkapásoknál is remeklő futó, David Johnson lehet, aki pályafutása harmadik profi évében igazolhatja, hogy valóban

a liga egyik legjobbja a posztján.

Persze ehhez arra is szükség van, hogy a támadófal egészséges maradjon.

Komoly szerep hárul a védelemre is. A csapat elvesztette Calais Campbellt és Tony Jeffersont, főleg előbbi távozása fájhat, a statisztikák alapján tavaly a liga egyik legjobb falembere volt. A linebacker-sor viszont Chandler Jones-szal és Deone Bucannonnal félelmetesnek számít, Patrick Peterson cornerback és Tyrann Mathieu safety pedig bárkit képes levenni a pályáról. Ha hozzájuk felnőnek a fiatalok, akkor a Cardinalsszel számolni kell a rájátszásban.

Los Angeles Rams

Mi lesz Goff-fal?
Forrás: Wikimedia Commons

A nagy kérdés: mi lesz a tavalyi draft első választottjával, Jared Goff-fal? Tavaly elég elveszettnek tűnt a pályán, hamar kiderül majd, hogy liga legfiatalabb vezetőedzője, az újonnan kinevezett Sean McVay tud-e ezen változtatni.

Ebben segíthet a Buffalótól megszerzett elkapó, Sammy Watkins, aki egyértelműen előrelépést jelent a poszton. Andrew Whitworthszel és John Sullivannel a támadófal is erősödött, ha pedig a futó Todd Gurley teljesítménye a két évvel ezelőttit idézi, akkor Goffról levehetnek némi terhet.

A győzelmekhez persze a védelemre is szükség van,

ebben a védőkoordinátor Wade Phillips hatalmas tapasztalata segíthet. Meg az is, ha a kezdők, főleg Robert Quinn és Connor Barwin nem sérülnek meg, mert mögöttük nem igazán van megfelelő csere. Az se ártana, ha a liga egyik legjobb védőfalemberével, Aaron Donalddal végre meg tudnának egyezni a fizetéséről, és újra játszana.

A rájátszás mondjuk így is kisebb csoda lenne egyelőre annak a csapatnak, amelyik 13 éve nem zárt pozitív mérleggel szezont.

San Francisco 49ers

Egy újabb, komoly átalakulás alatt lévő csapat.

A legnagyobb reménység az új vezetőedző, Kyle Shanahan,

aki az elmúlt években a liga egyik legjobb támadó-koordinátora volt. A kezdőirányító azonban az a Brian Hoyer lesz, aki ugyan le tud menedzselni egy-egy meccset, de az nem várható tőle, hogy a csapatot hátára véve szállítja a győzelmeket. De legalább dolgozott már együtt Shanahannel.

A sztárokat amúgy is nagyítóval kell keresni a támadósorban, talán a tackle Joe Staley nevezhető annak, a futó Carlos Hyde-ban ugyan van lehetőség, de neki még bizonyítania kell – amihez nem árt, ha egészséges marad.

A védelem tavaly még a támadósornál is rosszabb volt.

Ennek megfelelően a drafton főleg ide hoztak játékosokat, jött Solomon Thomas és Reuben Foster, és persze még mindig itt van NaVorro Bowman és Eric Reid is. Ahmad Brooks ugyan elment Green Baybe, de az egység mindenképp erősödött.

A 49ers-nél azonban a legvalószínűbb, hogy a legtöbbet egy olyan játékosról beszélnek majd, aki már nincs is a csapatnál: Colin Kaepernickről, akinek még mindig nincs új klubja.

Seattle Seahawks

A Seahawks védelmének tulajdonképp egyetlen sebezhető pontja volt: hiányzott egy olyan védőfalember, aki belülről képes nyomást gyakorolni az ellenfél irányítójára. Erre a szezon előtt elhozták a Jetstől Sheldon Richardsont. Így most már ki lehet jelenteni:

a játékosokat tekintve Seattle-ben van a legjobb védelem.

A félelmetes secondary
Fotó: Wikimedia Commons

Szinte minden poszton van legalább egy sztár: a fal szélén Michael Bennett és Cliff Avril, a liga egyik legjobb középső linebackere, Bobby Wagner, a félelmetes safety páros, Kam Chancellor és Earl Thomas, és persze a cornerback Richard Sherman, akiről legalább annyit lehet beszélni a nyilatkozatai, mint a játéka miatt.

Ha hozzátesszük, hogy a támadósorban az elit irányító, Russell Wilson mellett ott van Doug Baldwin, Jimmy Graham és a villámgyors Tyler Lockett, akkor ki is jelenthetjük, hogy

a csoportban nincs igazán ellenfele a Seahawksnak.

Ugyanakkor vannak kérdések is. A támadófal a gyengébbek közé tartozik, ha nem szedik össze magukat, Wilsonnak folyamatosan nyomás alatt kell majd játszania. A futójáték is kérdéses: érkezett ugyan a Packerstől Eddie Lacy, de nem tudni, mennyire van túl a sérüléseken és a súlyproblémákon.

A Seahawks az első fordulóban Green Baybe látogat – könnyen lehet, hogy a párosítás megismétlődik a főcsoportdöntőben is.

A FüHü tippje a csoportgyőztesre: Seattle Seahawks.

NFC Kelet

Dallas Cowboys

Ritka az, hogy egy csapatnál olyan könnyen túl tudnak lenni egy klasszis irányító, nem lehet finomabban fogalmazni, kiöregedésén, mint a Cowboysnál. Tony Romo rengeteg sérülés után vissza is vonult, Dak Prescott azonban már tavaly bizonyította, hogy méltó örököse.

Prescott is hiányolni fogja Elliottot
Forrás: Wikimedia Commons

Mellette ráadásul ott van a sztárelkapó Dez Bryant és Ezekiel Elliott, a fantasztikus tehetségű futó – akit azonban hat meccsre eltiltottak, mert korábban megverte a barátnőjét. A liga egyik legjobb támadófala, Zack Martinnal, Tyron Smithszel, Travis Frederickkel, La’el Collinsszal segíthet abban, hogy a cserefutók jól tudják pótolni, bár Doug Free visszavonulása azért okozhat gondot.

A nagyobb gondok a védelemmel vannak.

A secondaryben (azaz a safetyk és cornerbackek között) több újonc is van, a linebackerek közül Sean Lee sérülékeny, Anthony Hitchens pedig már hetekre kidőlt, így Jaylon Smithnek kell majd igazolni, hogy teljesen felépül a horrorsérüléséből.

A csoport annyira kiegyensúlyozott, hogy jósolni szinte lehetetlen, mindenesetre meglepetés lenne, ha a Cowboys lemaradna a rájátszásról.

New York Giants

A Dallasszal ellentétben New Yorkban a védelemmel nincs gond. Az NYPD rövidítés itt nem a rendőrséget, hanem a New York Pass Defense-t, vagyis a passz elleni védelmet takarja, ahol olyan klasszisok vadásszák a labdákat, mint Janoris Jenkins vagy Landon Collins. Előttük a linebacker-sor kicsit gyengébb, de a fal közepén ott van Damon Harrison, a két szélén pedig Olivier Vernon és Jason Pierre-Paul.

A támadósor is erősödött tavalyhoz képest.

A liga egyik legnagyobb sztárja, Odell Beckham természetesen maradt, így biztosan láthatunk majd tőle ilyen látványos elkapásokat:

Mellé érkezett Brandon Marshall, ott van a másodéves Sterling Shepard, és idővel az újonc tight end, Evan Engram is sok labdát kaphat majd. Ilyen célpontokkal pedig talán Eli Manning is kevesebbszer adja majd el a labdát.

A kérdés inkább az, ki fog futni. Paul Perkinsnek ugyan tavaly voltak jó meccsei, de azért sokan kételkednek benne, hogy ő lehet a hosszú távú megoldás. A komoly eredményekhez a támadófalnak is sokat kell javulnia.

Philadelphia Eagles

Az Eaglesnél lassan sikerül teljesen túl lenni a Chip Kelly-féle ámokfutáson. Már tavaly is voltak erre utaló jelek, de nagyon sok szoros meccset elvesztettek. Második évében Carson Wentz irányító

képes lehet arra, hogy megnyerje az ilyeneket.

Ebben segíthet, hogy érkezett Chicagóból Alshon Jeffery, aki klasszisokkal jobb, mint a többi itteni elkapó, a futóknál pedig több stílusú játékos is rendelkezésre áll: a Patriotstól érkező LeGarrette Blount igazi erőfutó, Darren Sproles még mindig villámgyors – mindezek ellenére nem lenne meglepetés, ha végül Wendell Smallwood kapná a legtöbb labdát.

A védelem a Buffalóból érkező Ronald Darbyval erősödött sokat, a védőfal Fletcher Coxszal és Brandon Grahammel már eddig is a legjobbak közé tartozott, Bennie Logan ugyan távozott, de a draftról érkezett Derek Barnett, és a linebackerek is megbízhatóak, bár Connor Barwin azért hiányozni fog.

Washington Redskins

Elment DeSean Jackson, de érkezett Terrelle Pryor. Távozott Matt Jones, de jött a draftról Samaje Perine. Vagyis a Redskins támadósora nem igazán gyengült, ha pedig hozzátesszük, hogy Jamison Crowder folyamatosan fejlődik, Jordan Reed pedig a liga egyik legjobb tight endje, akkor Kirk Cousins igazán nem panaszkodhat a célpontok miatt. Amiatt viszont a szurkolók igen, hogy

az irányító továbbra sem írt alá hosszú távú szerződést.

Cousins és Reed
Forrás: Flickr

A támadóknál a legnagyobb gondot tavaly az jelentette, hogy a vörös zónában (a gólvonaltól számított 20 yardon belül) kevés touchdownt szereztek, az erőteljesebb játékosok érkezése ebben segíthet.

A védelem is erősödött: kezdőnek érkezett többek között Zach Brown és a draftról Jonathan Allen. Ha Ryan Kerrigan mellett más is képes lesz nyomást gyakorolni az ellenfél irányítójára, és még egy cornerback felnő Josh Norman mellé, akkor nehéz lesz megállítani a Redskinst.

A FüHü tippje a csoportgyőztesre: New York Giants.

NFC Dél

Atlanta Falcons

Tavaly a Falconsé volt a liga egyik legjobb támadósora, de ehhez kellett Kyle Shanahan is. Kérdés, hogy nélküle mire lesz képes a csapat. Az biztos, hogy Matt Ryan továbbra is elit irányító,

Julio Jones a liga egyik legjobb elkapója,

Devonte Freeman és Tevin Coleman pedig félelmetes futópárost alkot. Ha a támadófal egészséges marad, a játékhívás és az összhang az új támadókoordinátor és Ryan között problémamentes lesz, akkor a támadósor ismét szárnyalhat.

Julio Jones ilyen elkapásokra képes
Fotó: MTI/EPA/Andrew Gombert

A fiatal védelemtől pedig mindenki fejlődést vár tavalyhoz képest – pedig a Falcons akkor is Super Bowlt játszott, amit

drámai körülmények között, nyert helyzetből veszített el.

Végre megtalálták Vic Beasley valódi helyét, érkezett a fal közepére Dontari Poe, Deion Jones és Keanu Neal pedig már tavaly is meggyőző volt. A Falcons-szurkolóknak minden oka megvan az optimizmusra.

Carolina Panthers

Két éve Super Bowlt játszottak, tavaly viszont szenvedtek – a sok sérülés mellett többek között azért, mert a támadófal nem tudta megvédeni Cam Newtont. Túlzottan sokat nem erősítettek rajta, de legalább Matt Kalil érkezett, ez számíthat valamit.

Sokkal többet jelenthet Christian McCaffrey érkezése.

A frissen draftolt futó tökéletesen illik a Panthers rendszerébe, passzokkal is bátran lehet keresni, várhatóan az egyik legjobb lesz az újoncok között. Ez elvonhatja a figyelmet Kelvin Benjamintól, valamint a még mindig klasszis tight endtől, Greg Olsentől is.

A védelemben az a kérdés, egészségesek tudnak-e maradni. Ha igen, akkor a támadófal közepén Kawann Short és Star Lotulelei félelmetes párost alkothat, a Luke Kuechly-Thomas Davis-Shaq Thompson linebacker-sor pedig bárkivel felveszi a versenyt. A gyenge pont a cornerback-sor lehet.

New Orleans Saints

Évről évre az a kérdés New Orleansban, hogy elkezdik-e keresni végre Drew Brees utódját. Meg persze az, hogy sikerül-e összehozni egy legalább elfogadható védelmet, mert ez az utóbbi években nem nagyon ment. Ezért

hiába termelt rengeteg pontot a Saints, még annál is többet kapott.

Idén viszont teljesen átalakult a linebacker-sor, meglepetésre még az eddigi legjobb Stephon Anthony is elvesztheti a kezdőhelyét Manti Te’óval szemben. Ezzel együtt a védelem messze van a félelmetestől, igazán jó játékosok a fal két szélén vannak Cameron Jordan és Alex Okafor személyében, illetve az újonc cornerback Marshon Lattimore válhat még idővel klasszissá.

A támadóoldalon jobb a helyzet, még akkor is, ha Brandin Cooks elkapót elcserélték. Maradt a másodéves Michael Thomas, jött a Pantherstől Ted Ginn, de a legnagyobb név a futókhoz érkezett: Adrian Peterson. Az mondjuk kérdés, hogy miért jött. Mark Ingram személyében eleve volt egy megbízható futó a csapatban, ráadásul a drafton kiválasztották Alvin Kamarát is.

Tampa Bay Buccaneers

Winston és Evans
Forrás: Flickr

A Tampa a bizonyíték arra, hogy

szisztematikus munkával jó csapatot lehet építeni.

A harmadik évét kezdő Jameis Winston irányító egyre jobb, ráadásul az eddig is remeklő Mike Evans elkapó mellé érkezett DeSean Jackson is, a drafton pedig kiválasztották a legígéretesebb tight endet, O.J. Howardot.

Némi gondot okozhat, hogy a csapat első számú futóját, Doug Martint négy meccsre eltiltották, de ezt úgy is fel lehet fogni, hogy pihentebb lesz a szezon második felében.

A Buccaneers 10 éve nem játszott rájátszás-meccset, de idén könnyen lehetnek a liga meglepetéscsapata. Főleg, ha a védelem felnő a támadósor mellé. Gerald McCoy, Lavonte David, Vernon Hargreaves, Brent Grimes és a Denverből frissen érkezett T.J. Ward – minden csapatrészben van legalább egy klasszis, már csak a megfelelő rendszert kell kitalálni.

A FüHü tippje a csoportgyőztesre: Tampa Bay Buccaneers.

AFC Észak

Baltimore Ravens

Joe Flaccóról nem tudni, mennyire épült fel a sérüléséből, Steve Smith visszavonult, a helyére érkezett Jeremy Maclin képes egész meccsekre eltűnni, a használható tight endek sérültek, az első számú futó Terrance West inkább jó iparos, mint olyan, aki meccseket nyer – vagyis

a támadóoldalon nincs túl sok ok a bizakodásra.

A védelemben viszont annál inkább: Brandon Williams a falban, C.J. Mosley a linebackerek között, Eric Waddle pedig a safetyknél vezéregyéniség, utóbbi mellé érkezett Tony Jefferson is Arizonából, Terrell Suggs pedig még mindig képes nyomást gyakorolni az irányítóra.

Tehát a Ravens alkalmazkodik a hagyományaihoz: bivalyerős védelem, tele fiatal tehetséggel, kérdés, hogy

képesek lesznek-e még annál is kevesebb ponton tartani az ellenfeleket, mint amennyit a támadósor össze tud hozni.

De legalább itt van a liga legjobb rúgója, Justin Tucker.

Cincinnati Bengals

A Bengals éveken keresztül mindig bejutott a rájátszásba, hogy ott aztán az első meccset mindig elveszítse. Tavaly változott a helyzet: be sem jutottak.

Andy Dalton
Forrás: Wikimedia Commons

Idén sem lesz könnyű dolguk.

Andy Dalton irányító az alapszakaszban általában jól játszik, és számíthat arra is, hogy A.J. Green és (ha egészséges) Tyler Eifert elkapja a passzait, ráadásul a drafton érkezett a villámgyors John Ross – de ő már ki is dőlt néhány hétre. Futóposztra hozták a balhés, de hatalmas tehetség Joe Mixont, nála az a kérdés, mennyire koncentrál majd a játékra. Őt sem segíti, hogy a támadófal sokat gyengült.

A védelemből pedig Domata Peko, Karlos Dansby és Rey Maualuga fog hiányozni (bár utóbbit Kevin Minter pótolhatja), Vontaze Burfictet meg ismét eltiltották. Geno Atkins és Carlos Dunlap maradt, de velük sem lesz egyszerű bejutni a rájátszásba.

Cleveland Browns

A csapat, amelyen két évig kis túlzással mindenki nevetett, úgy tűnik, jó útra lépett. Remekül használták ki, hogy háromszor is választhattak a draft első körében. A legelső választással jött a védelembe

Myles Garrett, akitől sokáig retteghetnek majd az ellenfelek támadói,

aztán David Njoku tight end és Jabrill Peppers safety. Az persze nem jön jól, hogy a legfrissebb hírek szerint Garrettnek több hetet ki kell hagynia sérülés miatt.

A második körben pedig DeShone Kizer irányító, aki annyira jó teljesítményt nyújtott az előszezonban, hogy Brock Osweilert el is küldte a csapat. Ha Corey Coleman elkapóval megtalálja a hangot, akkor a támadósorral nem lesz gond, Isaiah Crowell futó megbízható, ráadásul remek támadófal van előtte, Joe Thomasszal, valamint a frissen érkezett Kevin Zeitlerrel és JC Tretterrel.

A védelem vezére Jamie Collins lehet, de ide még kéne jó játékos, pláne, hogy Joe Hadent elengedték – majd talán jövőre, amikor is

a Browns ötször választhat a draft első két körében.

Pittsburgh Steelers

Ben Roethlisberger, LeVeon Bell, Antonio Brown – nincs még egy csapat, amelyiknél ennyire jó lenne az irányító-futó-elkapó hármas. Ha a támadófal jól működik, akkor

biztosan sok pontot termelnek majd idén is,

és erre minden esély megvan, amennyiben persze a falemberek, köztük elsősorban Maurkice Pouncey, egészségesek tudnak maradni.

Ketten a félelmetes trióból: Brown és Roethlisberger
Forrás: Wikimedia Commons

Ha a támadók folyamatosan elérik a 30 pontot, akkor a védelemnek is könnyebb dolga lesz, ráadásul itt is erősödött a csapat. A front seven (védőfal és linebackerek) eddig is rendben volt, Cameron Haywarddal, Stephon Tuitt-tal, Ryan Shazierrel, az újonc T.J. Watt pedig nagyszerű előszezonon van túl, és sokat tanulhat a közel 40 évesen is félelmetes James Harrisontól. A secondary volt gyengébb – a Clevelandből érkező Joe Haden viszont sok pronlémát megoldhat.

Némi szerencsével, vagyis főleg a sérülések elkerülésével,

a Steelers idén a Super Bowlig is eljuthat.

Valószínűleg azért is mindent bele fognak adni, mert Roethlisberger a szezon után lehet, hogy visszavonul.

A FüHü tippje a csoportgyőztesre: Pittsburgh Steelers.

AFC Nyugat

Denver Broncos

Mint több más csapatnál, az előszezonban itt is az volt a kérdés,

ki lesz a kezdő irányító?

A megbízható, de közel sem elit Trevor Siemian? A jövő embere, Paxton Lynch? Végül egyelőre Siemian a nyerő, hogy könnyebb dolga legyen, érezett az elég gyenge támadófalba Ronald Leary Dallasból és Garrett Bolles a draftról.

Miller így nem is tűnik annyira félelmetesnek
Fotó: Wikimedia Commons

Az elkapókat, Demaryius Thomast és Emmanuel Sanderst sok más csapat irigyelheti, a futókhoz C.J. Anderson mellé jött Jamaal Charles, de kérdés, hogy sérülései után ő mire lesz képes.

A védelem két éve Super Bowlt nyert a csapatnak, tavaly azonban gyengébben teljesített. DeMarcus Ware visszavonult, de Shane Ray átveheti a szerepét, és persze ott van a zseniális Von Miller. A cornerbackek, Aqib Talib és Chris Harris bárkit le tudnak venni a pályáról, T.J. Ward viszont hiányozhat a safetyk közül. Az erős csoportban mindenesetre nem lesz könnyű dolguk.

Kansas City Chiefs

A Chiefsnél sokan bírálják Alex Smith irányítót, pedig ő a jobbak közé tartozik a ligában. A drafton már kiválasztották az utódját, Patrick Mahomes személyében, de idén őt nem valószínű, hogy látni fogjuk a pályán – hacsak Smith nem sérül meg. Jeremy Maclint elengedték, így a villámgyors Tyreek Hill lesz az első számú elkapó, mellette Smith továbbra is Travis Kelce tight endet fogja labdákkal keresni.

A Chiefs támadásai a futásokra épülnek,

így gondot jelenthet, hogy Spencer Ware sérülés miatt az egész szezonra kidőlt – a másik oldalról nézve ez alkalmat ad az újonc Kareem Huntnak, hogy bizonyítson.

A Chiefsnél is a védelem a fő erősség. A falból ugyan távozott Dontari Poe, akit támadásoknál is bevetettek, de jött Bennie Logan. Az irányítók Justin Houston mellett egyre inkább retteghetnek Dee Fordtól is, Marcus Peters továbbra is vadászni fog a passzokra, Eric Berry safety pedig a rákból felépülve jobb, mint valaha.

Ahogy sok másik csapatnál, itt is igaz: ha elkerülik a sérülések, sokra vihetik, bár egy jó elkapó azért még elférne.

Los Angeles Chargers

A San Diegóból Los Angelesbe költöző Chargersnél

minden szurkoló abban reménykedik, hogy idén végre elkerülik őket a sérülések.

Philip Rivers irányító eddig mindig megúszta, most az elkapókhoz Keenan Allen mellé jött a draftról Mike Williams, az Antonio Gates-Hunter Henry tight end páros sok csapatba beférne, Melvin Gordon futó pedig a csalódást keltő első éve után tavaly igazolta, miért vártak tőle sokat. Újjáépült a támadófal is, de az majd csak a meccseken derül ki, hogy jobbak is lesznek-e, mint tavaly.

A védelemben az irányítósiettetéssel nem lesz gond, erről Joey Bosa és Melvin Ingram gondoskodik, de mellettük inkább csak a cornerbackek kiemelkedőek: Jason Verrett és a sémába remekül illeszkedő Casey Hayward. Bizonyítania kell az új főedzőnek, Anhony Lynn-nek is.

Oakland Raiders

A Raiders is arra bizonyíték, hogy tudatos építkezéssel a liga hátsó felébe tartozók viszonylag rövid idő alatt a legjobbak közé kerülhetnek.

Derek Carr, az egyik legígéretesebb fiatal irányító

felépült tavalyi lábtöréséből, a passzait továbbra is Amari Cooper és Michael Crabtree várja, de jött Jared Cook tight end is, aki tavaly Green Bayben megmutatta, mire képes egy jó irányítóval. A fal bal oldala Donald Penn-nel és Kelechi Osemelével nagyon jó, a jobb oldalon viszont lehetnek gondok.

A jó fal ahhoz is kell, hogy az egy év kihagyás után visszatérő és szülővárosába igazoló sztárfutó, Marshawn Lynch, becenevén

a „Szörnyeteg” régi formáját idézze.

Azt is kíváncsian várhatjuk, itt is dobálnak-e neki majd cukorkát touchdownjai után, mint Seattle-ben, ahol 2011-ben a szurkolók úgy ünnepelték a touchdownját, hogy még a földrengést mérő műszerek is jeleztek:

A védelemben is van egy nagy sztár, Khalil Mack, a többieknek viszont fejlődni kell, hogy ne engedjenek annyi pontot az ellenfeleknek, mint tavaly. Itt azért nem ártana még némi erősítés, nem véletlen, hogy a drafton az első három picket ide áldoztak, de közülük nem mindenki lesz még kezdő. Az biztos, hogy a Las Vegas-i költözés előtt a játékosok mindent megtesznek majd, hogy szépen búcsúzzanak Oaklandtől.

A FüHü tippje a csoportgyőztesre: Oakland Raiders.

AFC Kelet

Buffalo Bills

Egy újabb csapat a teljes újjáépítés elején. Tyrod Taylor irányító nem biztos, hogy marad jövőre, a legjobbjaikat, Sammy Watkinst, Ronald Darbyt és Stephon Gilmore-t vagy elcserélték, vagy elengedték –

a vezetőség gyakorlatilag feladta az idei szezont.

Kérdés, hogy ezt mennyire viseli jó az egyik legnagyobb sztár, a futó LeSean McCoy, akit, elég meglepő módon, két remek fullback is támogat, Patrick DiMarco és Mike Tolbert személyében. A védelemben ott van még Marcell Dareus, Lorenzo Alexander és Jerry Hughes, de a Billstől a pozitív mérleggel zárt szezon is meglepetés lenne.

Miami Dolphins

A Dolphinsnál komoly reményekkel várták a szezont: van két nagyszerű fiatal elkapójuk, Jarvis Landry és DeVante Parker, jött Julius Thomas tight end, Jay Ajayi futó a hátára tudja venni a csapatot, a fal is nagyjából rendben van. A szurkolók abban bíztak, hogy a Patriots végre kap egy komoly ellenfelet a csoportban.

Aztán megsérült a kezdő irányító, Ryan Tannehill.

Helyette Jay Cutlert győzték meg, hogy mégse vonuljon vissza egyelőre, ő legalább ismeri a főedző, Adam Gase rendszerét. Kérdés, hogy melyik arcát mutatja: meccseket nyer, vagy inkább az ellenfél védőinek dobálja a labdákat. Az segítheti, hogy itt most inkább megváltóként, mint kerékkötőként tekintenek rá.

A védelemben a front sevenben vannak inkább nagy nevek: Ndamukong Suh, Cameron Wake, Kiko Alonso, és még Lawrence Timmons is jött, a secondaryben azért vannak gondok.

New England Patriots

Tom Brady
Forrás: Flickr

Tom Brady betöltötte a 40-et, mindenki azt akarja tudni,

mennyi ideig képes még ezen a szinten játszani.

A címvédőnél komoly változások voltak, de ezek közül több épp Bradyt segíti: régóta nem volt a Saintstől érkező Brandin Cookshoz hasonló célpontja, mellette még ott van Rob Gronkowski is – félelmetes lehet a támadóegység.

Amennyiben sikerül átlendülni Julian Edelman kiesésén. Ő volt ugyanis Brady kedvenc elkapója, nélküle sokkal gyengébben játszott, és Edelman most az egész szezonra kidőlt. Elment Martellus Bennett is, a helyére hozott Dwayne Allen nem biztos, hogy ugyanaz a kategória. Az is kérdés, hogy ki és hogyan fog futni a csapatnál. A támadófal Sebastian Vollmer visszavonulása ellenére jó lehet, erre a liga legjobb pozíciós edzője, Dante Scarnecchia a garancia.

A védelemben a szintén visszavonuló Rob Ninkovichot Kony Ealyvel akarták pótolni, de ez nem jött össze, már nincs is a csapatnál. Jött viszont Stephon Gilmore, aki Malcolm Butlerrel nagyon jó cornerback-párost alkothat, Dont’a Hightower pedig igazi vezér a linebackerek között.

A Patriots másik nagy erőssége pedig az oldalvonal mellett van: Bill Bellichick főedző.

A gyenge csoportellenfelek miatt nekik van a legkönnyebb sorsolásuk,

a rájátszás a minimum, több szakértő szerint a Super Bowl nem elérhetetlen idén sem.

New York Jets

Itt is teljes újjáépítés zajlik, ennek fényében mondjuk érdekes, hogy a 38 éves Josh McCown lesz a kezdőirányító, de szinte biztos, hogy idén Christian Hackenberget is látjuk majd a pályán. Nem lesz könnyű dolguk, mert

normális elkapó gyakorlatilag nem maradt a csapatnál,

nincs már Brandon Marshall és Eric Decker sem, a futók közül Matt Fortét pedig el akarták cserélni, ráadásul 32 lesz, ami ezen a poszton soknak számít.

A védelemben még vannak olyanok, akikre lehet építeni Sheldon Richardson távozása után is, leginkább Leonard Williams és Muhammad Wilkerson, de rajtuk kívül ott is inkább csak az újonc Jamal Adams az, aki a jobb safetyk közé tartozhat. Itt is meglepetés lenne a pozitív mérleg a szezon végén.

A FüHü tippje a csoportgyőztesre: New England Patriots.

AFC Dél

Houston Texans

A Texans sokra viihetné, ha a liga egyik legjobb védelme mellé fel tudna nőni a támadósor is. Már-már igazságtalan, hogy

a védők között két olyan játékos is ott van, mint J.J. Watt és Jadeveon Clowney,

akik szinte teljesen elhomályosítják a többieket, pedig olyanok vannak még a csapatban, mint Whitney Mercilus, Benardrick McKinney és Brian Cushing linebackerek és Johnathan Joseph cornerback. Némi gyengülést jelent ugyanakkor, hogy A.J. Buoye elment Jacksonville-be, a hatalmas termetű védőfalember, Vince Wilfork pedig visszavonult.

A támadósorban több a kérdőjel.

Egyelőre Tom Savage a kezdő irányító, de csak idő kérdése, hogy az idén draftolt Deshaun Watson kiszorítsa csapatból. Ha ő töretlenül fejlődik, akkor hosszú évekre megoldja a posztot Houstonban. Első számú célpontja DeAndre Hopkins lesz, futni pedig főleg Lamar Miller fog.

A csapatnál főleg abban bízhatnak, hogy a védelem olyan kevés pontot enged az ellenfélnek, hogy annyit még a gyengébb támadósor is össze tud hozni.

Indianapolis Colts

Mikor épül fel Andrew Luck?
Forrás: Wikimedia Commons

Andrew Luck sérült.

Ez az a mondat, amelyet egy Colts-szurkoló sem akar hallani, a szezon azonban úgy kezdődik, hogy a sztárirányítóra egyelőre nem számíthatnak. Így aztán vagy Scott Tolzien, vagy a Patriotstól pár napja elhozott Jacoby Brissett lesz a kezdő – egyik esetben sem rémüldöznek az ellenfél védői.

Az elég gyenge támadófal sem erősödött, sőt, a legjobb ember, Ryan Kelly center lehet, hogy egész szezonban nem játszhat sérülés miatt. Az első számú futó, Frank Gore 34 éves, bármikor jöhet nála rohamos teljesítmény-visszaesés, így pedig T.Y. Hilton nagyon egyedül maradna a támadók között.

A védelem valamelyest erősödött, a fal jónak számít, főleg Johnathan Hankins érkezése miatt. Robert Mathis ugyan visszavonult, de az érkező Jabaal Sheard talán tudja annyira siettetni az irányítókat, hogy a Vontae Davis vezette secondary megállja a helyét.

A Colts-szurkolók leginkább abban bízhatnak, hogy Luck hamar felépül, ő ugyanis egyedül is képes a rájátszásba vinni a csapatot.

Jacksonville Jaguars

A Jaguarsnál is egyre több elem kerül a helyére.

A védelem már abszolút rájátszás kaliberű:

a falban már eddig is ott volt Malik Jackson, Dante Fowler és Yannick Ngakoue, melléjük még érkezett Calais Campbell is. A linebackerek között a fiatal Myles Jack és Telvin Smith mellett a megbízható Paul Posluszny képviseli a rutint. A secondarybe tavaly berobbant Jalen Ramsey, mellé ideigazolt A.J. Buoye és Barry Church.

A támadóknál a fal lehetne ugyan erősebb, de az elkapók között ott egy Allen Robinson, a draftról érkezett a szupertehetség Leonard Fournette futó – már

csak az a kérdés, hogy játszik az irányító.

Aki egyelőre még Blake Bortles, de csak azért, mert a cseréje, Chad Henne még nála is gyengébb. Pedig a legfontosabb posztot leszámítva minden adott ahhoz, hogy hosszú évek után végre újra rájátszásba jusson a Jaguars.

Tennessee Titans

A Titans a tudatos újjáépítés újabb jó példája. Tavaly Marcus Mariota irányító még jobban játszott, mint újoncévében, és lehet abban bízni, hogy tovább fejlődik. Pláne azért, mert

egyre jobb elkapói vannak:

az erősen alulértékelt Rishard Matthews mellé érkezett Eric Decker, valamint Corey Davis a draftról, és itt van a megbízható tight end, Delanie Walker. DeMarco Murray futó újjáéledt Tennessee-ben, ráadásul a támadófal is jó, főleg a két tackle, Taylor Lewan és Jack Conklin.

A neveket nézve a védelem is rendben van, a falba jött Sylvester Williams, a cornerbackek közé pedig Logan Ryan, de a többi poszton is vannak jó játékosok, mint például Brian Orakpo.

A Titansnek évek óta nem volt ilyen jó esélye, hogy akár megnyerje a csoportját, amennyiben ki tudja használni a többiek problémáit.

A FüHü tippje a csoportgyőztesre: Tennessee Titans.

A szezon magyar idő szerint péntek hajnalban a New England Patriots és a Kansas City Chiefs meccsével kezdődik.

Cikkünkhöz az NFL.com, az ESPN és az SB Nation összeállításait is felhasználtuk.

Borítókép: MTI/EPA/Andrew Gombert

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK