Így leplezte le magát szerelme, Heller Ágnes előtt Bródy Ferenc az ötvenes években. A jeles filozófus asszony emlékiratait részleteiben közli a Facebookon lánya, Hermann Zsuzsa. A címben idézett bizarr mondat onnan származik.
Lukács György kedvenc tanítványának visszaemlékezéseiből kiderült, hogy nemcsak akkori szerelme, Bródy Ferenc jelentette őt fel rendszeresen a kommunista párt központjában, de legjobb barátnője, Makai Mária is. Amikor felháborodottan magyarázatot követelt a barátnőjétől, akkor azt a választ kapta:
”csak a meggyőződésemet követtem!”
Lukács György a marxista filozófiát tanította Budapesten, de egyetlen szóval sem utalt arra, hogy milyen is a szovjet gyakorlat, amely a marxizmus – leninizmusra hivatkozva kialakult a Szovjetunióban. Pedig ott maradt a magyar kommunista emigráció zöme – élén Kun Bélával, aki megkapta az egy font ólmot, mert szembeszállt Sztálinnal. Lukács önkritikusan elismerte:
“csak azért maradtam életben, mert nekem volt a legrosszabb lakásom a magyar emigrációban, az nem kellett a kutyának sem.”
Heller Ágnes első férje, Hermann István reformkommunista filozófus volt, második férje, Fehér Ferenc már túllépett a marxizmuson, de azért szorgosan feljelentette nejét és filozófus barátait a kommunista pártközpontban. Végül Aczél György útlevéllel száműzte az egykori marxista ellenzéket, mely szétszóródott a világban Ausztráliától az Egyesült Államokig. A rendszerváltás után Heller Ágnes hazatért, és itthon folytatta filozófiai munkásságát. Véleményére Macron francia elnök is kíváncsi volt, ezért meghívta őt más európai filozófusokkal együtt az Élysée palotába 2019-ben. Heller Ágnes nem sokkal ezután meghalt: a Balatonban úszás közben érte a halál.
A titkosszolgálat mindenütt ott van
A sztálini Szovjetuniónak ezt a receptjét valamennyi szocialista országban alkalmazták, és ez egyáltalán nem ért véget a rendszerváltáskor. Különösen jól látszik ez Romániában, melynek titkosszolgálatát az ország határain kívül, a Krímben alapították meg – amint ez a híres áruló, Pacepa tábornok emlékirataiból kiderült. Ceausescu és Iliescu is a titkosszolgálat tisztje volt, és a Securitate utódszervezete ma is igen befolyásos: a teljesen esélytelennek tűnő szélsőjobboldali jelölt, Calin Georgescu az ő támogatásukkal lett az első az elnökválasztás első fordulójában.
Nálunk Magyar Péter karrierje mutatja be, hogy a titkosszolgálatok befolyása mennyire jelentős a közéletben. A permanens lehallgatás a családban is – ez teljesen titkosszolgálati módszer. Hiába állítja azt Gulyás Gergely kancellária miniszter, Magyar Péter egykori barátja, hogy Magyarországon a titkosszolgálatok nem szólnak bele az ország politikai életébe, a valóság egészen más. És akkor még nem beszéltünk arról a kapcsolatról, amely Orbán Viktort Vlagyimir Putyinhoz fűzi.