Kezdőlap Címkék Immunválasz

Címke: immunválasz

WHO: További kutatásokra van szükség

Arra az egyik kulcskérdésre azonban, hogy szükség van-e most egy új Omicron-specifikus vakcinára, az ENSZ-ügynökség nem kapott azonnali választ.

Az Egészségügyi Világszervezet kedden közölte, hogy további kutatásokra van szükség annak kiderítésére, hogy a meglévő COVID-19 vakcinák megfelelő védelmet nyújtanak-e a rendkívül fertőző Omicron-változat ellen, még akkor is, ha a gyártók új generációs injekciókat fejlesztenek ki.
A WHO legfrissebb technikai összefoglalójának célja, hogy választ adjon a novemberben először megjelent, erősen mutáns variánssal kapcsolatban felmerülő néhány nagy kérdésre, mint például a súlyosságra, a fertőzőképességre és a vakcinák elkerülésének képességére vonatkozóan. Emellett prioritásokat is rögzít a tagállamok számára.
Arra az egyik kulcskérdésre azonban, hogy szükség van-e most egy új Omicron-specifikus vakcinára, az ENSZ-ügynökség nem kapott azonnali választ.

„További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy jobban megértsük az Omicron immunválaszának lehetőségét az oltás és fertőzés által kiváltott immunitás ellen, valamint az Omicron-specifikus válaszokat a vakcinákra”  – áll a közleményben.

A WHO egyik tisztviselője korábban azt mondta, ez a kérdés „globális koordinációt” igényel, és nem szabad a gyártókra bízni, hogy egyedül döntsenek.

Az autoantitestek késői támadása

A Los Angeles-i Cedars-Sinai Medical Center tudósai által végzett új kutatás szerint még a COVID-19 enyhe esete is olyan immunválaszt válthat ki, amely tovább tart, mint a kezdeti fertőzés és a gyógyulás.

Az eredményeket a Journal of Translational Medicine tették közzé, az első tanulmányban, amely nemcsak az enyhe vagy tünetmentes fertőzés után megemelkedett autoantitestek jelenlétéről számolt be, hanem azok hat hónapon túli fennmaradásáról is.

Amikor az emberek vírussal vagy más kórokozóval fertőződnek meg, testükben antitesteknek nevezett fehérjék szabadulnak fel, amelyek felismerik az idegen anyagokat, és megakadályozzák őket a sejtek behatolásától. Bizonyos esetekben azonban az emberek autoantitesteket termelnek, amelyek idővel megtámadhatják a szervezet saját szerveit és szöveteit. A megállapítások, amelyek 177, korábbi COVID-19 fertőzésre utaló bizonyítékkal rendelkező személyen alapulnak, azt mutatják, hogy a COVID-19-et okozó vírus, a SARS-CoV-2 által korábban megfertőzött emberekben az autoantitestek széles skálája van. hat hónappal azután, hogy teljesen felépültek.

„Ezek az eredmények segítenek megmagyarázni, hogy mi teszi a COVID-19-et különösen egyedi betegséggé” – mondta Justyna Fert-Bober PhD, a tanulmány társszerzője. „Ezek az immunrendszeri diszregulációs mintázatok állhatnak a különböző típusú tartós tünetek hátterében, amelyeket azoknál az embereknél tapasztalunk, akiknél kialakul a már hosszú COVID-19-nek nevezett állapot.”

A kutatók megjegyezték, hogy ki kívánják terjeszteni a vizsgálatot annak érdekében, hogy felkutassák azokat az autoantitesteket, amelyek tartósan fennállhatnak a COVID-19 tüneteit mutató emberekben.

Továbbra is tisztázatlan, hogy az autoantitestek hasonló módon keletkeznek-e az áttöréses fertőzésben szenvedő emberekben, mivel a vizsgálatot a vakcinák bevezetése előtt végezték.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!