Kezdőlap Címkék Ideológia

Címke: ideológia

Orbán nemcsak az EU-ból, de a NATO-ból is ki akar lépni?

0

“A probléma az, és most őszinte leszek, hogy nem jó blokkban vagyunk. Ez a blokk, az észak-atlanti blokk, az értékrendszerünk szerint nem a mi blokkunk. Mi mégis ebben a blokkban vagyunk. Hogy ennek mi lesz a vége, az egy nehéz kérdés” – mondta Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója a közszolgálati televízió Kommentár klub műsorában.

Békés Mártonnak ugyanaz a szerepe mint Schmidt Máriának: ideológiát fabrikálni Orbán Viktor épp aktuális politikájához. A miniszterelnök rutinos politikusként egészen mást csinál mint amiről beszél viszont szüksége van arra, hogy hívei valamiféle morális politizálást lássanak tevékenységében, mely kizárólag a hatalom megtartására irányul. Ezért míg Békés Márton Budapesten már azt pedzegeti, hogy ki kellene lépnünk nemcsak az Európai Unióból hanem a NATO-ból is, addig Orbán Viktor ezt mondta Strasbourgban az Európai Parlament vitájában:

“Nincs olyan kérdés, hogy mi lenne, ha nem lennénk NATO tagok! Az a lényeg, hogy hogyan kell helyesen viselkedni, ha NATO tagok vagyunk”

– jelentette ki a magyar miniszterelnök Strasbourgban.

Orbán Viktornak semmiféle értékrendje sincsen, ezért is értik meg egymással oly jól Donald Trumppal, Vlagyimir Putyinnal vagy Hszi Csin-pinggel.

Kiléphet-e Orbán Viktor az Európai Unióból vagy a NATO-ból?

Amikor Silvio Berlusconi akkori olasz miniszterelnök bejelentette, hogy fontolóra veszi Olaszország kilépését az eurózónából, akkor működésbe lépett az atlanti diplomácia: Merkel kancellár szervezte az akciót, melynek eredményeképp – Washington, Párizs és Moszkva hatékony együttműködésével – Berlusconit eltávolították a kormányfői posztról. Orbán sokat tanult Berlusconitól, például azt is, hogy a jobboldalnak le lehet, sőt le is kell paktálni a szélsőjobbal Európában. Csakhogy a magyar miniszterelnök késve figyelt fel arra, hogy Európa sorsáról végső soron Washingtonban döntenek. Washingtonban pedig nem tartják elfogadhatónak a jobboldal – szélsőjobboldal koalícióját olyan fontos államokban mint Németország. Ezért szorult ki Orbán Viktor az Európai Néppártból, ezért tűnt el az osztrák politika csodagyereke, Sebastian Kurz Bécsből. Orbán Viktor azért vásárolta meg 10 millió dollárért Trump barátságát, hogy Washingtonban legyen irányváltás. Trump tanácsadói lelkesednek a nemzeti együttműködés rendszeréért Magyarországon, de egyáltalán nem tölti el őket örömmel Orbán orosz és Kínabarát politikája. Orbánnak mint “barátnak” még csak elnézhetnék ezt, de az Európai Uniónak már nem.

Az Egyesült Államok 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot. Ebben a republikánusok és a demokraták egyetértenek, ahogy ezt republikánus honatyák egy csoportja közölte is Budapesten: aggasztja őket Orbán orosz és Kínabarát külpolitikája.

Az ukrajnai háború célja Washington szempontjából egyértelműen az, hogy megakadályozza Európa Oroszország és Kína stratégiai együttműködését.

Orbán legnagyobb problémája éppen az, hogy ő ennek az európai – orosz – kínai együttműködésnek az utolsó mohikánja. Orosz és kínai szövetségesei szemében ő csak mint trójai faló használható, önálló értéke nincsen. Emiatt Orbán nemlétező értékrendje nem más mint a permanens hazudozás: logikai salto mortale-k sorozata. Mindhalálig hazugságra van ítélve ráadásul mindenütt mást kell hazudnia: Magyarországon nemzeti szuverenitást, Washingtonban és Brüsszelben lojalitást, Moszkvában és Pekingben a “hasznos idióta” szerep vár rá.

Nem is lenne csoda, ha a magyar miniszterelnök évek óta elmegyógyászati kezelés alatt állna…

Világ autokratái egyesüljetek!

A diktátorokat és az autokratákat tökéletesen hidegen hagyják az ideológiák, mert kizárólag a hatalom megtartására koncentrálnak – ez a véleménye a Pulitzer díjas amerikai újságírónőnek, Anne Applebaumnak, aki a Budapest Fórumon tartott előadást, ott ahol David Pressman amerikai nagykövet nyíltan feltette a kérdést: demokrácia-e még Magyarország?

Anne Applebaum nemrég könyvet tett közzé ezzel a címmel: Autocracy Inc. vagyis Autokrácia tröszt. Mi tartja össze ezt az ideológiailag igencsak heterogén csapatot: kommunista Kínát, a poszt kommunista nacionalista Oroszországot, az iszlamista Iránt vagy Venezuelát, esetleg Orbán Viktor Magyarországát?

“A közös ellenség: a liberális demokrácia”

– hangsúlyozza Anne Applebaum, aki a 444- nek nyilatkozott.

“Látványos a hadiipari együttműködés : Vlagyimir Putyin a többi között észak-koreai lövedékekkel és iráni drónokkal vívja háborúját Ukrajnában. Ezek a vezetők készek összefogni, hogy egy gyengébb lábakon álló vezetést megsegítsenek például Venezuelában.”

10 éve épül a hálózat az autokraták között Anne Applebaum szerint: “2014-ben az ukrán nép elűzte a korrupt oroszbarát kormányt. Ez ijesztő lehetett Putyin számára, mert pontosan az történt amitől ő mindig is tartott Oroszországban. “Kínában Hszi Csin-ping saját kezében összpontosította a hatalmat mondván

“a legnagyobb veszély a kommunista pártra nézve a liberális demokrácia terjedése.”

Money makes the world go round – a pénz mozgatja a világot

A diktátorok és autokraták dollár milliárdosok – hangsúlyozza Anne Applebaum, aki megírta: ”az illegálisan felhalmozott vagyonokat adóparadicsomokban rejtegetik a diktátorok és autokraták. Ez talán a leginkább leleplező momentum a működésükben: mivel a saját országukban nincsen jogállam, ezért olyan helyen bújtatják a vagyonukat, ahol azt a törvény védi. A pénz az egyik, ha nem legfontosabb ambíciójuk, amikor a hatalomról beszélünk. Sok veszítenivalójuk  van.”

Hogy dőlnek meg a demokratikus rendszerek?

“A demokratikusan megválasztott vezetők maguk látnak ehhez hozzá: a törvények újraírásával bontják le a demokráciát mint Orbán Viktor Magyarországon. A baloldali Hugo Chavez volt ebben az úttörő Venezuelában vagyis az ideológia nem játszott különösebb szerepet. Grúziában az inoagent törvényt megálmodó Bidzina Ivanisvili dollármilliárdokról nehéz lenne megmondani, hogy jobboldali-e vagy baloldali, leginkább a kleptokráciában hisz” – mondja Anne Applebaum.

Két táborra szakadt a világ?

A nyílt társadalomról és ellenfeleiről a jeles bécsi filozófus, Karl Popper elmélkedett először, akinek Soros György a tanítványa volt Londonban. Csakhogy Sztálin rémes rendszere a szövetségese volt a Nyugatnak – nélküle nem győzhetett volna a náci Németország és szövetségesei ellen. A Nyugat később diktatúrákat támogatott, hogy megakadályozza a szovjet befolyás terjedését: a leghíresebb példa Chile és az 1973-as puccs amikor meggyilkolták a törvényesen megválasztott elnököt, és Kissinger amerikai külügyminiszter hatalomra segítette Pinochet véres diktatúráját.

Szaúd Arábiával, Egyiptommal vagy Izraellel nemigen törődik Anne Applebaum pedig ott is sok kérdés merülhet fel a demokrácia és a jogállamiság ügyében, de ezek az országok az USA szövetségesei.

Washington 2021-ben deklarálta stratégiai ellenfélként- Kissinger bírálatát kiváltva – Kínát és Oroszországot. Addig kiválóan együttműködtek Putyinnal és a mindenkori kínai vezetéssel. Mint ahogy Iránban is remek kapcsolatot ápolt az USA a sah rendszerével, amely egyáltalán nem volt demokratikusabb az iszlamista rendszernél.

A demokrácia fedőszöveg

David Pressman amerikai nagykövet ugyanazon a tanácskozáson, ahol Anne Applebaum is felszólalt, nyíltan megkérdőjelezte az Orbán rendszer demokráciáját. Valójában azonban az Egyesült Államokat hidegen hagyja a magyar demokrácia állapota, de az viszont nagyonis izgatja, hogy két stratégiai ellenfelével, Kínával és Oroszországgal milyen kapcsolatban áll Orbán Viktor? Nyíltan megüzente a magyar miniszterelnöknek az amerikai nagykövet: ha mi maradunk Washingtonban hatalmon, akkor Orbán nem marad Budapesten az ország élén.

A demokraták alelnökjelöltje diktátornak nevezte Orbán Viktort, akit viszont Donald Trump többször is pozitívan említett választási kampánya során. Orbánnak nincsen B terve arra az esetre, ha az Egyesült Államokban nem Trumpot választják elnöknek, de Donald Trump sem nézné el a jó orosz és kínai kapcsolatot. Maduro venezuelai elnöknek azt javasolta az USA, hogy pereputtyával együtt távozzon Venezuelából – viheti a lopott vagyont is. Orbán is kaphat hasonló ajánlatot…

Búcsú Novák Ifigéniától

A leghatalmasabb görög király a nemzeti egység megteremtése érdekében a trójai háborúra összegyűlt csapatok előtt feláldozta lányát, a szépséges Ifigéniát. Az egymást utáló görögöket így akarta egységes nemzetté összeforrasztani Agamemnon, aki azután borzalmas véget ért miután hazatért a győztes trójai háború után. Saját neje döfte le.

Miért áldozta föl Orbán Viktor ily látványosan Novák Katalint, aki OV fülbevalót viselt, és fegyelmezett köztársasági elnökként mindent aláírt amit elétettek?

Ifigénia vére a nemzeti egység megteremtéséhez kellett, Orbán Viktornak is ezért lehetett szüksége Novák Katalin feláldozására.

Persze vannak olyan görög legendák is, hogy Agamemnon csak szimbolikusan áldozta fel lányát, akit a tauroszok közé küldött a mai Krím félszigetre. Novák Katalin is havi 4,5 milliót kap bukott köztársasági elnökként is, és az állam gondoskodik lakásáról és autójáról. Schmitt Pál nyugdíjba mehetett a bukás után, de ehhez még Novák Katalin túlságosan fiatal. Talán később kaphat egy nagyköveti posztot mondjuk Peruban, ahol Kaleta, a pedofil nagykövet lebukott. Ez már csak technikai kérdés, de az viszont politikai dráma, hogy megszilárdul-e Orbán Viktor táborának egysége Novák Katalin feláldozása után?

Bayer Zsolt újabb békemenetre mozgósít

Vajon miért érzékel Orbán válságot amikor látszólag minden rendben van hiszen politikai hatalma sziklaszilárd, az ellenzék pedig romokban? Az ellenzék olyan területen támad, amely eddig a hatalomé volt, az LMBTQ fügefalevél volt hivatva leplezni azt, hogy az uniós eurómilliárdokat azért nem kapja meg Magyarország, mert Brüsszel joggal tart attól, hogy ezt Orbán Viktor rokonai, barátai és üzletfelei lenyúlják. Az elmúlt hétéves periódus során csekély 10 milliárd euró landolt így a hatalomhű elit zsebében a 30 milliárdból, melyet Brüsszel kiutalt.

“Hét szűk esztendő következik”

Orbán Viktor egy gyenge pillanatában a 2022-es választások megnyerése után őszinte volt, és megemlítette:

“a bőség időszaka után hét szűk esztendő következik.“

Hithű választói, a kisemberek megpróbálták nem meghallani ezt, de jött az óriási infláció, amely mindenkit kijózanított: az életszínvonal csökkent annak ellenére, hogy Mészáros Lőrinc tavaly 150 milliárd forinttal lett gazdagabb, és ezzel szépen javította a statisztikát. Nagy Márton gazdasági miniszter azzal büszkélkedik, hogy legyőztük az inflációt, de azt nem teszi hozzá, hogy ez nem a gazdaság remek teljesítményének hanem a nemzetközi trendnek köszönhető, és elsősorban annak, hogy elfogyott a hazai vásárlóerő! Egy főre jutó fogyasztásban immár Bulgária is megelőzte Magyarországot, amely az utolsó helyre került az Európai Unióban.

Orbán Viktor immár nem tudja úgy megtömni a zsebét, hogy közben maradjon pénz a választópolgárok életszínvonalának emelésére is. Márpedig ez a titka a nemzeti együttműködés rendszerének: politikai siker és gazdasági kudarc.

Egy olyan országban, ahol a lakosság legkevesebb háromnegyede az európai szegénységi küszöb alatt tengődik nem könnyű nemzeti egységet létrehozni nulla forint nulla fillérből márpedig csak ennyi marad, ha a piramis csúcsán állók továbbra is csillagászati pénzeket akarnak bezsebelni.

Rogánnak mennie kell!

Ezt hangsúlyozta Magyar Péter, aki a Partizánnak nyilatkozott. Varga Judit elvált férje neje és Novák Katalin bukásáért is Rogán Antalt okolja. Célzott arra, hogy

“ebben az országban mindenkinek a cégét el lehet venni.

”Ha nincs elég pénz, akkor az éhes cápák egymás ellen fordulhatnak. Pintér Sándor a Völner-Schadl ügyet azért indította el, hogy megbuktassa Rogán Tónit. Orbán Viktor ellene döntött, de Pintér, aki messze túl van minden korhatáron, maradt a posztján. Miért? Mert túlságosan sokat tud Orbán Viktorról, és mert az USA benne bízik, a miniszterelnökben nem. Rogán Antal propaganda gépezete azért igazán hatékony, mert a hatalom valóságos működését tökéletesen titokban tartja. Ha viszont

Varga Judit elvált férjéhez hasonlóan mások is beszélni kezdenek azok közül, akik belülről ismerik a hatalmat, akkor baj van, és még inkább lesz.

A nemzeti egységet ugyanis pénz híján ideológia propagandával kellene fenntartani a hét szűk esztendő folyamán. Ez nem könnyű hadművelet. A Rákosi rendszernek is körülbelül ennyi idő jutott, hogy azután 1956-ban megbukjon pedig a propaganda terén olyan monopóliumot élvezett, melyről Rogán Antal csak álmodhat.

Új korszakot ígér a kínai elnök, de valójában minden marad a régiben

0

Ma Kínában kezdetét vette a XIX. kongresszus, amely során megválasztják a párt új politikai bizottságát, amely majd a következő öt évben irányítani  fogja a kelet-ázsiai országot. Az előzetes elemzések szerint nem várható nagy változás Peking kül-és belpolitikájában.

Hszi Csin-ping főtitkár egy három órás beszéddel nyitotta meg  a Nagy Népi Csarnokban tartott pártkongresszust, amelyen 2300 küldött vett részt. Az állami tévében is közvetített beszédében felszólította a 89 milliós Kínai Kommunista Párt (KKP) minden tagját, hogy

„szóban vagy tettben vegyék fel a küzdelmet minden ellen, ami veszélyeztetheti a párt hatalmát és tisztaságát”

Továbbá elégedetlen nyilatkozott a „rókavadászat” eredményéről, amely a Hszi által indított antikorrupciós kampányt jelenti. Ennek során eddig 1,3 millió kínai tisztségviselőt büntettek meg, többen közülük a kínai elnök ellenfelei voltak nemcsak a pártban és az állatiránymásban, hanem a Kínai Népi Felszabadító Hadseregben is.

Modern szocialista ország felépítését és egy „új korszak” elindítását ígérte Hszi Csin-ping kínai elnök szerdán a kommunista párt ötévenként megrendezett, egyhetes kongresszusát megnyitó pekingi beszédében, hozzátéve, hogy Kína soha nem fogja lemásolni semelyik másik ország politikai rendszerét, mégis nyitott marad a világra.

Hszi úgy vélte, hogy Kína előtt szerinte fényes jövő áll, egyúttal súlyos kihívások elé néz, amelyek között mindenekelőtt a gazdaságiakat említette, például a „kiegyensúlyozatlan és nem megfelelő fejlődést”, valamint az egyre növekvő államadósságot. Beszélt arról az álmáról, hogy Kína szuperhatalommá válik. „Az ország megújítása nem lesz könnyű menet, a párttagoknak készen kell állniuk arra, hogy még keményebben dolgozzanak e cél érdekében” – szögezte le.

Az AFP francia hírügynökség úgy vélte, hogy Hszi beszéde szertefoszlatott minden reményt arra, hogy liberalizálnák a kínai politikai rendszert. Noha az elnök nem akarja visszatéríteni az országot a „szocialista piacgazdaságra”

az ideológia tekintetében visszatért a marxizmushoz. 

Hszit elnöksége első öt évében sokan bírálták amiatt, hogy vezetésével lassan viszik keresztül a szükséges reformokat, az alulteljesítő állami vállalatokat támogatják, és visszafogják a magánszektort. Beszédéből kiderült, hogy az állami vállalatok megerősítése továbbra is fontos lesz gazdaságpolitikájában. Tajvannal kapcsolatban Peking eddigi politikájának folytatását ígérte, határozott akadályozását annak, hogy a sziget külön ország legyen a kontinentális Kínától.

AFP/FüHü/MTI

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK