Kezdőlap Címkék Hallgatók

Címke: hallgatók

Újabb hallgatók hagyták ott a Színház és Filmművészeti Egyetemet

74 hallgató szeptembertől a Freeszfe Egyesület közreműködésével a salzburgi Mozarteumban, a ludwigsburgi előadóművészeti egyetemen, a varsói színművészeti egyetemen, a svájci Academia Dimitrijben, a pozsonyi színművészeti egyetemen és a bécsi zeneművészeti egyetemen folytatja tovább tanulmányait – áll a Freeszfe Egyesület szombati közleményében.

A Színház- és Filmművészeti Egyetemmel a következő osztályok hallgatói szüntették meg jogviszonyukat:

  • Színházrendező – zenés színházi rendező szakirány, III. évfolyam: teljes osztály, 7-ből 7 hallgató
  • Színházi dramaturg, III. évfolyam: teljes osztály, 8-ból 8 hallgató
  • Látványtervező művész MA, II. évfolyam: 6-ból 6 hallgató
  • Színházrendező – bábszínházi rendező szakirány, V. évfolyam: teljes osztály, 6-ból, 6 hallgató
  • Drámainstruktor – színjáték szakirány, II. évfolyam: 1 hallgató
  • Színművész, V. évfolyam: 13-ból 7 hallgató
  • Dokumentumfilm-rendező művész, II. évfolyam: 9-ből 3 hallgató
  • Doktori iskola: 12 hallgató.

Továbbá a végzős, idén diplomázó osztályok közül:

  • Színházrendező: teljes osztály, 6-ból 6 hallgató
  • Színházi dramaturg: teljes osztály, 8-ból 8 hallgató
  • Színművész: 11-ből 10 hallgató.

Nem sikerül érvényteleníteni a félévet az SZFE-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetése „tekintettel az elmúlt hónapok eseményeire” új tantervi rendet készített, erről levélben értesítette a hallgatókat – írja közleményében az SZFE hallgatóinak sajtóközleménye.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem illegitim vezetősége „felismerte” a dokumentáltan megtartott tanórákat és kurzusokat meg nem történtnek tekinteni nem lehet, így már csak az általa elrendelt felfüggesztéstől számított két hét érvénytelenítéséhez ragaszkodna.

A hallgatók és oktatók közössége a tanév rendjének módosítását elutasítja.

Közvetetten, az egyetem honlapján megjelentetett levélben értesítette a SZFE polgárságát, hogy a 2020/2021-es tanév őszi szemeszterében „elmaradt” tanegységek „utólagos teljesítését” tennék lehetővé. A tanév rendjének módosításáról a hallgatók az általuk el nem ismert kancellár és a jogszerűtlenül kinevezett általános rektorhelyettes az őszi szemesztert a Neptun-rendszer önkényes kiiktatása után elrendelt felfüggesztésig, azaz november 27-ig, teljesítettnek tekintik.

A „felismerés” annak a következménye, hogy a hallgatók november 30-án közigazgatási perben támadták meg az általuk el nem ismert kuratórium és vezetőség közös rendelkezését a tanulmányi félév felfüggesztéséről. Szerintük az oktatást betiltani nem lehet, pontosan úgy ahogy a tudásról való számadást sem.

A Fővárosi Törvényszék kimondta, hogy az Egyetemen az oktatás nem tekinthető felfüggesztettnek, a Neptun-rendszert ezért működtetni kell – az oktatók és az oktatásszervezés munkatársainak a rendszerhez való hozzáférésüket, jogosultságaikat biztosítani kell.

A digitális oktatásra való átállás zökkenőmentesen történt, a vonatkozó kormányrendelet értelmében halasztó hatállyal megtámadhatatlan felfüggesztés ellenére a szorgalmi időszakból fennmaradó két hétben is maradéktalanul zajlott az oktatás
– a hallgatók és oktatók közössége értelmetlennek látja a tavaszi szemeszter meghosszabbítását, melyet az illegitim vezetőség a nemlétező körülményekre és szükségtelen pótlásokra hivatkozva másfél hónappal később kezdene el és másfél hónappal később fejezne be, mint rendesen.

A fentiek értelmében a vizsgaidőszak ezen a héten kezdetét veszi.

A kialakult helyzetre jellemző, hogy egy kormánydöntéssel az intézmény fölé rakott alapítvány új kuratóriumának elnökévé olyan személyt neveztek ki, aki az egyetemet korábban több alkalommal is bírálta, és akit az egyetem a demokratikusan választott szenátusa nem fogadott el, ezért kinevezését a hallgatók illegitimnek tekintik.

Az illegitimnek tekintett kuratóriumi elnök által illegitim módon kinevezett Szarka Gábor kancellár és Novák Emil általános rektorhelyettes november 6-án felfüggesztette  az SZFE őszi félévét, mert a blokád miatt az egyetem vezetése nem tudott bejutni az egyetem épületeibe. Szarka kijelentette, február 1-ig oktatási tevékenység nem folytatható az egyetemen, és a kollégiumot is bezáratta. Szarka, katonai múltját nem megtagadva itt is folytathatja és parancsokat osztogathat. Az alapítvány elnökére is jellemző, hogy olyan embert nevez ki az egyetem élére, aki sem a saját, sem a hallgatók jogaival nincsen tisztában. A hallgatók jogaik ismeretében viszont ellenálltak és folytatódott a tanítás. Végül november 10-én jelentették be a hallgatók, hogy alkalmazkodva a koronavírus-rendeletekhez felfüggesztik a blokádot.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK