Kezdőlap Címkék Győzelem Napja

Címke: Győzelem Napja

Kutuzov orosz tábornok is meghalt Ukrajnában

0

Az ukrán hadvezetés már néhány napja bejelentette, mostanra Moszkva is megerősítette a hírt, hogy újabb generális veszítette életet a február 24. óta tartó harcokban Ukrajnában. Azt nem közölték, hogy Roman Kutuzov tábornok hol és hogyan halt meg.

A tizenegyedik orosz tábornok, aki életét veszítette a harcokban Ukrajnában, ahol nagyon magas a főtiszti áldozatok száma. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy az amerikai hírszerzés nagy figyelemmel kíséri a hadműveleteket Ukrajnában, és a megszerzett információkat villámgyorsan továbbítja az ukránoknak. Akik előszeretettel veszik célba az orosz generálisokat. Majdnem sikerült kilőniük Oroszország első számú katonáját amikor a vezérkari főnök titokban Ukrajnában járt. Valerij Geraszimov tábornok megúszta, hogy ukrán rakéta csapás érte az őt szállító autó konvojt, de az Ukrajnában harcoló csapatok informatikai főnöke, aki szintén tábornok volt belehalt a támadásba.

Kutuzov legendás név

Napóleon sikeres ellenfele Oroszországban Kutuzov tábornok volt, aki feladta Moszkvát, hogy megmentse a hadsereget. A franciák katasztrófális vereséget szenvedtek, és Napóleon európai uralma alapjaiban megrendendült. Oroszországban ezt hívják az első nagy honvédő háborúnak, a második az, amely visszaverte a nácik agresszióját. Az orosz hadsereg presztízse óriási csapást szenvedett el a több mint három hónapos ukrajnai háború során, és ezt a legtöbben a vezetés számlájára írják. Először a villámháborus tervek fulladtak kudarcba, majd később kiderült, hogy az ukrán hadsereg ellenállása egyre erősödik. Nem utolsó sorban azért, mert Nyugatról egyre több és egyre korszerűbb fegyverek érkeznek Ukrajnába.

Putyin a kiszivárgó hírek szerint egyre kevésbé elégedett a “korlátozott hadművelet” ugyancsak korlátozott eredményeivel. Ezért állítólag felfüggesztette Valerij Geraszimov hadseregtábornokot, a vezérkar főnökét. Hírek terjedtek el arról is, hogy Dvornyikov hadseregtábornok, az Ukrajnában harcoló orosz csapatok parancsnoka sem élvezi immár Putyin bizalmát.

Az orosz elnök május 9-én a Győzelem napján szeretett volna díszmenetet a Vörös téren Moszkvában, ahol az Ukrajnában győztes csapatok vonultak volna fel a náci Németország elleni győzelem évfordulóján. Csakhogy Ukrajnában a győzelem elmaradt. Sőt Kijevből azzal távozott az amerikai hadügyminiszter, hogy az ukránok megnyerhetik a háborút. Biden elnök pedig végülis korszerű rakéta rendszert szállít Ukrajnának miután Zelenszkij elnök megígérte: Oroszország területét nem támadják vele. Putyin orosz elnök válaszul azzal fenyegetőzött, hogy olyan célpontokat is támadnak  majd az oroszok, melyeket eddig megkíméltek. Kijevet hosszú idő után újra rakéta támadás érte, de az elnöki palotát egyelőre nem érte találat az ukrán fővárosban.

Blinken amerikai külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az ukrajnai háború még hosszú hónapokig elhúzódhat.

Putyin kitüntette Kim Dzsong un-t

Alig tért vissza a nyilvánosság elé az észak-koreai diktátor máris kitüntetést kapott jó barátjától, Putyin orosz elnöktől. Méghozzá a Győzelem napja alkalmából amikor egyikük sem élt még.

Moszkvában május 8-án ünneplik meg a náci Németország legyőzésének 75-ik évfordulóját. A kitüntetést Oroszország nagykövete adta át Észak Korea külügyminiszterének. Kim Dzsong un nem volt jelen.

A közös múlt

Amerikai és brit szövetségeseinek kérésére 1945 augusztusában indított Sztálin elsöprő támadást a japán erők ellen Kínában és a koreai félszigeten. Az amerikai atombombák ledobása után a japánok megadták magukat. A Kínában és a koreai félszigeten állomásozó japán alakulatok fegyvereit a kínai és koreai kommunisták kapták meg. Akik ennek segítségével vették át a hatalmat Pekingben és Phenjanban.

A jelenlegi diktátor nagypapája egy szovjet táborban készülődött a hazatérésre. Kim Ir Szen szovjet századosi egyenruhában érkezett meg szülőföldjére, ahol hamarosan teljhatalmú úr lett az északi részen. Sztálin parancsára megindította a koreai háborút, melyben katasztrofális vereséget szenvedett volna, ha a kínaiak nem segítettek volna Észak Koreának. Moszkva fegyvereket szállított. A harci repülőgépeket orosz pilóták vezették a koreai háborúban. Erre emlékezve kapott most kitüntetést Putyin elnöktől Kim Dzsong un.

Az orosz kitüntetés átadása során mind a nagykövet mind pedig az észak-koreai külügyminiszter maszkot viselt. Ez arra mutat, hogy a világtól elzárkózó nemzeti kommunista államban is jelen lehet a koronavírus bár hivatalosan ezt nem ismerték el. Korábban Putyin elnök meghívta Kim Dzsong un-t, hogy vegyen részt Moszkvában a Győzelem napi ünnepségeken. A koronavírus járvány miatt azonban úgy az ünnepséget mint a szokásos katonai díszszemlét elhalasztották Moszkvában.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!