Kezdőlap Címkék Dohányzás

Címke: dohányzás

Csökkent a dohányzók száma a világon, de távolról sincs minden rendben

Kevesebben dohányoznak a világon mint korábban, de még mindig 8,7 millió ember halt meg idő előtt a füstölés miatt – közölte az Egészségügyi Világszervezet, mely 15 éve hirdetett meg világprogramot a dohányzás csökkentésére.

Évente 1,3 millió passzív dohányos hal meg idő előtt a világban – írja a WHO jelentése, amelyből kiderül, hogy a világon még van 44 olyan ország, ahol semmilyen intézkedést sem hoztak a dohányzás korlátozására. Ezekben az országokban több mint 2,3 milliárd ember él. Szerencsére az államok többsége megfogadta a WHO dohányzás ellenes ajánlásait, ily módon 300 millió emberrel kevesebben haltak meg! – büszkélkedik a világszervezet.

Nőtt a passzív dohányosok időelőtti elhalálozása a világon 1990 és 2019 között. Ezt állapította meg egy friss tanulmány.

Azokban az országokban, ahol nagyon magas a passzív dohányosok halálozási aránya, ott csökkenés tapasztalható – állapítja meg a tanulmány, melyet a news-medical portál ismertet. Ide tartozik például az Egyesült Államok, Mexikó, Dél Afrika, Ecuador. Nőtt viszont a passzív dohányosok halálozása olyan országokban mint Niger, Mali, Montenegro, Bulgária stb.

Különösen a nők az áldozatai a passzív dohányzásnak

A világon több mint 2,8 milliárd ember volt kitéve a passzív dohányzásnak, több mint
60%-uk  a szebbik nemhez tartozik. Ezek általában olyan országok, ahol a férfiak többsége dohányzik, a nők viszont nem: Vietnam, Kína, Indonézia, India.

A passzív dohányzás halálos áldozatainak 50%-a olyan nő, aki Kínában vagy Indiában élt. Épp ezért a tanulmány azt sürgeti, hogy korlátozzák a dohányzást ezekben az országokban, mert a passzív dohányzás elsősorban a nők egészségét károsítja, és ez kihathat a következő nemzedékek élet esélyeire is.

Nem eléggé emelkednek a dohány árak

Ezt fájlalja Rüdiger Krecht, a WHO egészség propaganda igazgatója, aki a közszolgálati Deutsche Wellenek elmondta, hogy az általános infláció a dohány termékeket kevésbé érintette, így azok viszonylag olcsóbbá váltak sok országban. Például Németországban – panaszkodik Rüdiger Krecht, aki nem érti, hogy szülőhazájában miért nem veszik elég komolyan a dohányzási tilalmat. Épp ezért Németországot a WHO abba a csoportba helyezte el, amely “komoly gondot jelent” a dohányzási problémák miatt az egészségügynek és az egész társadalomnak.

Ha minden így megy tovább, akkor még 50 évbe kerülhet amíg a passzív dohányosokat az egész világon meg lehet óvni a veszélyektől – hangsúlyozza a WHO jelentése, amely arra buzdítja a tagállamokat, hogy hozzanak szigorú intézkedéseket a dohányzás korlátozására és főként arra, hogy ezeket be is tartsák a hétköznapokban mindenütt.

2022- ben ez már sok országban sikerült – írja az Egészségügyi Világszervezet jelentése felsorolva Ausztráliától  Vietnamig az államok jelentős részét – beleértve Magyarországot is.

Mindennek eredményeképp a dohányzás visszaszorulóban van a világon : 22,8%-ról
17%-ra csökkent 15 év alatt.

Lázár a dohányzás teljes tilalmát javasolja

A 2020-tól születettek ne vásárolhassanak dohányárut, ha felnőttek, akkor se – jelentette be a kormánynak teendő javaslatát Lázár János. A tiltás az „új típusú” cigarettákra is kiterjedne, és kiűzné a cigit az autókból is.

Valóban nem vádolható népszerűség-hajhászással, ahogyan maga Lázár vezette fel előadását éppen egy dohányipari konferencián. A cél az, hogy Magyarország belátható időn belül füstmentes legyen – adta ki a jelszót a dohányzás csökkentéséért felelős miniszterelnöki megbízott.

A felsorolt számokból az derül ki, hogy 10 év alatt jelentősen csökkent (27 százalékra) a dohányzók aránya, és jelentősen nőtt (59 százalékra) a soha rá nem gyújtóké. Szerinte egyébként a tetemes adóbevétel kisebb, mint a dohányzás okozta összes állami kiadás.

A java csak most következik a trafikrendszer átalakítása után

– mondta Lázár.

A következő lépés a dohányzás teljes megtiltása lehet, ezt javasolja a kormánynak. Ennek alapja az, hogy

a dohányzás nem alapvető jog, az egészséges élethez való jog viszont az

– fejtegette.

Akár az Alaptörvénybe is beillesztetné, hogy akik 2020-ban vagy ezután születnek, nem vásárolhatnak dohányterméket, akkor se, ha elmúltak 18 évesek. Ezzel fokozatosan szorulna ki a lakosság a dohánypiacról. (Mivel 18 év alattit most is tilos kiszolgálni, ezért a javaslat alapján 2038-ban léphetne életbe a tiltás a gyakorlatban. A felnőtt általi vásárlásnak eddig se volt akadálya.)

Lázár János „nagy vitát” szeretne az új típusú (például elektromos) cigarettákról az unióval is. Ő személy szerint itt is a teljes tilalom híve. Ahogyan ezt javasolja bevezetni az autók belsejére is. További szűkítő szigorítást szeretne a dohánykereskedelemben.

Mindezek mellett a rákbetegségeket feltárni hivatott szűrésekről is beszélt Lázár. Azt szorgalmazza, hogy fizessen többet az (vagy munkaadója), aki a legsúlyosabb daganatok elleni mindenki számára hozzáférhető szűréseken nem vesz részt.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK