Kezdőlap Címkék Budapest Bank

Címke: Budapest Bank

Matolcsy mentené az unokatesó bankját

Az NHB Bankkal már tudatták, hogy újabb 30 nap kifizetési korlátozást kapnak az MNB-től. Ez a harmadik lenne, ami után dönteni kell a bank sorsáról, ha addig se sikerül a tőkepótlás.

Fenntartja a 7 millió forint feletti betétkifizetési korlátozást az NHB Bankkal szemben a Magyar Nemzeti Bank – ezt mondták egy ügyfélnek az mfor.hu szerint.

A Matolcsy György MNB-elnök unokatestvére, Szemerey Tamás csaknem 100 százalékos tulajdonában álló Növekedési Hitelbank (NHB) rövid távú likviditási helyzete december közepére rendült meg annyira, hogy kifizetési korlátozást kellett elrendelnie a felügyeletet ellátó MNB-nek, és megtiltotta újabb kötelezettségek vállalását, továbbá négy hónapra felügyeleti biztost is kirendelt.

A tőkehelyzet rendezését nem tudta megoldani az NHB, ezért január közepén újabb 30 napos korlátozás kezdődött. Ez ma telik le.

Ez az intézkedés

legfeljebb háromszor 30 napra lehetséges,

ha Szemereynek addigra se sikerül kipótolnia a bank tőkéjét, akkor valamilyen más módot kell választani. Végső eszköz a működési engedély visszavonása.

Az MNB egy hónapja tudatta azt is, hogy az NHB benyújtotta neki intézkedési tervét. Alighanem a rendezés jegyében döntött úgy a pénzintézet, hogy mind a kilenc fiókját bezárja, csak a központnak is helyet adó budapesti belvárosi egység marad meg. S bizonyára a tulajdonos pénzszerzési forrása az is, hogy alig fél év után kiszállt az immáron Mészáros Lőrinc és felesége mintegy 80 százalékos érdekeltségében lévő MKB Bankbeli egyharmados részét.

Ha nem sikerül megmenteni a kereskedelmi banki részt, akkor a befektetési szolgáltatás akár önállóan is tovább élhet, az MNB korlátozó intézkedése ezt nem érinti. Az NHB-t hozzácsaphatják az MKB-hoz, amely szeretné megszerezni a konszolidáció után állami tulajdonba került, és most eladósorban lévő Budapest Bankot. Lehetséges azonban, hogy az egy fiókosra olvadt törpebankot egyszerűbb megszüntetni, az ügyfeleket pedig átadni.

Eladják a Budapest Bankot – irány Mészáros Lőrinc?

Legalább 700 millió dollárért az év közepéig el kell adni a Budapest Bankot a kormány döntése alapján. Tartja magát az értesülés, hogy aztán a BB is a Mészáros-féle MKB-ba kerül, s később a Takarékbank.

A legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat értelmében a nemzeti vagyon kezeléséért miniszternek, Bártfai-Mager Andreának június 30-ig le kell folytatnia a tárgyalásokat a potenciális pénzintézetekkel a Budapest Bank eladása érdekében. Az állam nevében jelenleg a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. birtokolja a BB-t.

Az eladási árnak el kell érnie vagy meghaladnia a Corvinus által kifizetett összeget. A kormány 2015-ben 700 millió dollárt (akkor mintegy 200 milliárd forintot)

fizetett az amerikai General Electric Capitalnek a BB-ért,

de ígéretet tett az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknak (EBRD), hogy három éven belül eladja azt magánbefektetőknek. (Akkoriban döntött úgy a kormány, hogy az európai intézményekkel folytatott – soros – háborúskodását lezárandó 15 százalékot vásárol az Erste Bankban.)

Jelenleg három olyan bank van, amely jelezte, hogy érdekelné a BB. Közülük a K&H és az Erste lenne képes kifizetni ekkora összeget. A harmadik az MKB, amely a közelmúltban került Orbán Viktor közvetlen baráti-üzleti érdekkörébe (Mészáros Lőrinc és felesége, valamint Szíjj László 80 százalékot meghaladó tulajdonába). Ennek vezetője, Balog Ádám tavaly interjúban mondta azt, hogy érdekelné őket a BB.

Makacs piaci értesülések szerint a menetrend az lenne, hogy a BB-t megszerzi az MKB, később egybeolvadnak a Takarékbankkal, amely 2020 elejére tervezi egyetlen banki csoportba gyúrni a korábbi takarékszövetkezetekből és az FHB Bankból létrejött pénzintézeti csoportot. Kérdés azonban, hogy ha a minimális cél a négy évvel korábbi vételár elérése (amelyet a korábbi érdeklődők sokallottak), a pár éve az állam által megmentett MKB miből fizetné ki.

Csökkenti a nemzetközileg is elismert bank részvételét az ügyletben az, hogy később be kellene sorolnia az államhoz igen közeli gigabankba.

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!