Kezdőlap Címkék Bruck Edith

Címke: Bruck Edith

93 éves Signora Auschwitz, akit Ferenc pápa is meglátogatott

1931-ben Tiszabercelen született Steinschreiber Edit, akit a világ azután Bruck Edithként ismert meg. Sokgyermekes haszid zsidó család legfiatalabb tagja volt 1944-ben a holokauszt idején.

Vidéken az antiszemitizmus nagyon erős volt, ahogy Bruck Edith az emlékirataiban felidézte:

”mindig éreztették velünk, hogy nem vagyunk egyenjogú tagjai a közösségnek.”

A falusi tanító a negyvenes évek elején már Heil Hitlerrel köszönt az orvosnak, a helyiek közül sokan büdös zsidónak nevezték a kisebbség tagjait a nyilvánosság előtt. A zsinagógából hazatérő öregeket leköpdösték.

Nem mindenki viselkedett így: Bruck Edith egyik tanítónője bocsánatot kért az atrocitásokért, és hangsúlyozta:

”nem minden magyar ilyen!”

Sokan élelmiszert vittek a gettóba, ahol a zsidók éheztek. Auchswitzban egy német őrnek köszönhette az életét, de ő akkor nem értette meg a helyzetet:

“Ez a német puskatussal ütött, hogy elválasszon anyámtól, aki abban a sorban állt, amely egyenesen a gázkamrába ment. Megütötte Anyut is a puskatussal, Anyu a földre bukott, és én nem láttam őt többet soha!”

Így lett Edith a 11152-es fogoly Auschwitzban. Utána több lágert is megjárt, Bergen Belsenben érte meg a felszabadulást 1945 tavaszán.

Hazatérés?

Edit nővérével együtt, akivel egymást védelmezték és támogatták a náci lágerekben, hazatért, mert Magyarországon akart élni, de a szomszédok antiszemitizmusa visszariasztotta őket. Edit először Csehszlovákiába emigrált majd Izraelbe, de sehol sem találta a helyét. Három rossz házasság és a holokauszt emlékeivel megterhelve 1954-ben Olaszországban végre meglelte hazáját. Olaszul írja könyveit, melyekből több mint 30 jelent már meg. Megismerkedett Primo Levivel, aki az olasz holokauszt emlékezés klasszikusává vált. Önéletrajzi regénye címéül József Attila versét választotta: Ki téged így szeret – Chi ti ama cosi – 1959. Bruck Edith sok magyar költő versét fordította olaszra: József Attilán kívül Illyés Gyula, Radnóti Miklós, Vas István stb. Signora Auchswitz című könyvét 1999-ben írta.

Bruck Edithet 90-ik születérnapján otthonában Ferenc pápa személyesen köszöntötte fel.

Magyar holokauszt túlélőt fogadott a pápa

Tavaly februárban Ferenc pápa római lakásán kereste fel Bruck Edithet, akit Magyarországról hurcoltak el a haláltáborokba 1944-ben. Most a holokauszt emléknapon Ferenc pápa saját otthonában, a Szent Márta házban látta vendégül a magyar írónőt, akit Olaszországban több  neves díjjal ismertek el.

Az egyórás találkozón mindketten felbecsülhetetlen értéknek nevezték a múlt emlékeinek átadását a fiataloknak, mert a fájdalmas emlékek felidézése megakadályozhatja újabb szörnyűségek bekövetkezését.

„Az is a szabadságomhoz tartozik, hogy nem gyűlölök senkit!”

– hangsúlyozta Bruck Edith. Akinek édesanyja Auschwitzban, édesapja és bátyja pedig Dachauban halt meg a holokauszt idején.

Ferenc pápa budapesti látogatását követően Bruckh Edith nyílt levelet intézett a katolikus egyház fejéhez, melyben megköszönte annak szavait az antiszemtizmus ellen. Ezt a levelet felolvasták a pápának azon a repülőgépen, amely budapesti és pozsonyi látogatása után hazaszállította őt a Vatikánba.

A budapesti látogatás a keresztény-zsidó megbékélésről szólt

Erdő Péter bíboros szervezésében Ferenc pápa és kísérete ellátogatott Közép Európa legnagyobb zsinagógájába Budapesten. A keresztény és zsidó főpapok a megbékélést hangsúlyozták a szimbolikus helyszínen, mely a holokauszt idején a budapesti gettó része volt.

Ferenc pápa és a 90 éves Bruck Edith a találkozás végén megölelték egymást a Szent Márta házban, ahol a katolikus egyház feje fogadta a magyar holokauszt tanúságtevőjét az emléknapon.

Orbán amerikai barátja: a Fidesz tart a választástól

Rod Dreher hónapokat töltött Magyarországon, ahol Orbán Gáspár még egy Ákos koncertre is elvitte. Az amerikai szerző Szent Benedek válaszútján című könyvét Orbán Viktor kedvenc nyári olvasmányai között említette meg.

„A Fidesz vezetői őszintén tartanak a közelgő választásoktól. Ez is bizonyítja, hogy Orbán Viktor nem autokrata – ahogy nyugati bírálói tartják. Az autokraták ugyanis nem félnek a választásoktól” – nyilatkozta Rod Dreher a New Yorkernek.

A nyilatkozatból kiderül, hogy többször is találkozhatott a magyar miniszterelnökkel. Aki minden bizonnyal az eucharisztikus kongresszus miatt érdeklődött Szent Benedek válaszútja iránt. De miről is szól a könyv? Barát József, a 168 óra munkatársa elolvasta és némiképp meglepődött.

Ferenc pápa elszánt bírálójáról van szó

Rod Dreher a nyugdíjba vonult pápa, a német XVI-ik Benedek híve, de nála sokkal radikálisabb. A német pápa vallásilag konzervatív, de nem javasol nagy változásokat hanem épp ellenkezőleg: a hagyományos katolikus keretek megőrzését tekinti fontosnak. Rod Dreher szerint erre már nincs lehetőség, ezért a kisebbségben maradt hívőknek ki kell vonulniuk a hitetlen társadalomból!

„Nyugaton kialvóban van a kereszténység fénye”

– hangsúlyozta Benedek pápa.

Dreher szerint a kereszténység és a szexuális forradalom, amely a hatvanas években kezdődött, kizárják egymást. 2015-ben a Legfelső Bíróság kimondta az Egyesült Államokban, hogy a melegeknek joguk van a házasságra. „Ezzel meghalt a keresztény erkölcs” – állitja Orbán Viktor amerikai barátja.

Érdemes ezen a ponton megemlíteni, hogy Svájcban népszavazáson nagy többséggel döntöttek a melegházasság engedélyezése mellett holott az alpesi állam ugyancsak konzervatív. Mindmáig innen toborozzák a Vatikán svájci gárdistáit.

Orbán barátja viszont úgy gondolja, hogy Szent Benedek útját kell követni: kivonulni az „erkölcstelen” társadalomból.

Addig is amíg ez megtörténik a családoknak korlátozniuk kell a gyerekek okostelefon használatát hiszen a szerző szerint „amint pornográfiával találkoznak a gyermekkor végetér.”

Rod Dreher az internetet is bírálja bár maga is ott terjeszti eszméit. Szerinte a világháló liturgikus média, amely „azt sugallja, hogy a világnak olyan jelentése van, amit mi rendelünk hozzá.”

Orbán és Dreher először Rómában találkoztak mindketten részt vettek egy konferencián, ahol a keresztény és nemzeti konzervativizmusról volt szó. Jellemző, hogy Giorgia Meloni, az olasz szélsőjobboldali vezér ott vált Orbán kedvenc partnerévé Salvini mellett vagy inkább helyett.

Rod Dreher, aki egyébként korábban Trump elszánt híve volt, mára  kiábrándult elnökéből, négy hónapos magyarországi meghívást kapott. Ő készítette elő Tucker Carlson magyarországi látogatását. Természetesen mindketten el voltak ragadtatva a nemzeti együttműködés rendszerétől.

Mit vár amerikai támogatóitól Orbán?

A magyar miniszterelnöknek nincs szüksége ideológiára, de politikai támogatásra annál inkább.

Ehhez pedig olyan technológia kell, amelyet az USA-ban már szinte tökélyre fejlesztettek ki. Emlékeztessünk csak Orbán korábbi amerikai tanácsadójára, aki a kisebbségek elleni kampányokat ajánlotta a magyar miniszterelnök figyelmébe (Soros majd most a melegek). Az időközben elhunyt tanácsadó maga meleg volt és zsidó, de pontosan kiszámolta, hogy a kisebbségek elleni kampányok jelentik a mozgósítás legalkalmasabb eszközét a választások idején.

Csakhogy Trump veszített Bidennel szemben. Bidentől meglehetősen tart a magyar miniszterelnök. Blinken külügyminiszter pedig Soros György baráti köréhez tartozik. Édesapja Budapesten volt nagykövet és a CEU támogatói közé tartozott. Orbán tart tőlük, és ezért gátlástalanul a legkétségesebb módszerekhez folyamodik.

Love to hate – kit szeretnek leginkább gyűlölni az emberek?  – ez a mozgatója ezeknek a kereszténynek végképp nem nevezhető kampányoknak. Ezért is van oly kedvezőtlen véleménye Ferenc pápának Orbán Viktorról.

A katolikus egyházfő nemrég római lakásán kereste fel Bruck Edith magyar holokauszt túlélőt, aki elmondta neki:

Orbán Magyarországára nem kíván hazatérni.

Nem akarok hazatérni Orbán Magyarországára

Edith Bruck, akit nemrég Ferenc pápa is meglátogatott, a Dante Társaság alelnöke lett. Ebből az alkalomból kérdezte őt a La Repubblica delle Idee (Az eszmék köztársasága) című műsor.

A 90 éves írónőt, aki Tiszakarádon született 1944-ben családjával együtt haláltáborba hurcolták, ahol szeretteinek többsége meg is halt.

„Még ma is sírok, ha az édesapámra vagy az édesanyámra gondolok”

– mondta Edith Bruck, aki 1954 óta él Olaszországban, ahol elismert író és költő lett. A magyar nyelvről és a magyar népről rossz emlékei vannak. Ennek ellenére József Attila, Radnóti Miklós és Illyés Gyula műveit olaszra fordította.

Nem akar visszaköltözni Orbán Magyarországára

Bruck Edith szerint sok magyar rasszista és antiszemita. Attól tart, hogy bántanák Magyarországon zsidó származása miatt. Abban reménykedik, hogy Orbán Viktor hamarosan megbukik. Utána pedig igazi demokrácia épül Magyarországon.

Miről beszélt a Szentatyával?

Nagyon meglepődött amikor Ferenc pápa felkereste otthonában Rómában. Az egyházfő elolvasta legújabb könyvét, mely ezt a címet viseli: Il pane perduto – Az elveszett kenyér. Az írónő a holokauszt témáját dolgozta fel újra, és természetesen erről is beszélgetett Ferenc pápával. Elsősorban a koncentrációs táborban eltöltött időszak került szóba, de a jelen problémáit sem kerülték meg. A migráns kérdésben Ferenc pápa álláspontja élesen szembenáll Orbán Viktor véleményével, melyet a magyar katolikus püspöki kar jórésze is támogat.

A 90 éves Bruck Edith elmondta: gyűlölet és harag nincs már benne Isten ellen, de sohasem tudja megbocsátani azt, hogy hagyta elpusztulni emberek millióit a holokauszt idején.

A holokauszt tanúságtevője, Bruck Edith 90 éves

Az Olaszországban élő Bruck Edith magyar költőnőt 90. születésnapja alkalmából Sergio Mattarella elnök Olasz Köztársaság Érdemrendjének Nagykeresztje lovagjának járó érdemrenddel tüntette ki.

A magyar Anna Frank

Bruck Edith Tiszakarádon született 1932-ben. Több náci haláltáborban is raboskodott: Auschwitzban, Bergen Belsenben és Dachauban. Édesanyját Auschwitzban ölték meg, édesapja és bátyja Dachauban halt meg.

1954-ben Olaszországba költözött, és azóta ott él. Olasz költő lett, aki gyakran fordított magyar klasszikusokat olaszra. (József Attila, Radnóti Miklós stb.) Barátságot kötött Primo Levivel, aki hozzá hasonlóan holokauszt túlélő volt. Az ő hatására írta meg visszaemlékezéseit a nácik haláltáboraira.

Nemrég Ferenc pápa látogatást tett Rómában a magyar holokauszt túlélőnél.

Vatican

„Azért jöttem el Önhöz, hogy megköszönjem a tanúságtételét a holokausztról, és hogy tiszteletemet tegyem a mártír nép előtt, amely a nácik őrültségének áldozatává vált”

– mondta Ferenc pápa.

Ronald Lauder, a Zsidó Világkongresszus vezetője sietett üdvözölni a katolikus egyházfő gesztusát: „mélységesen átérzem Ferenc pápa látogatásának jelentőségét, mert olyan személyt látogatott meg, aki több náci haláltáborban is raboskodott, ahol családtagjait megölték, és aki utána megosztotta a tapasztalatait a világgal. A pápa együttérzésével azt fejezte ki, hogy továbbra is fel kell hívni a figyelmet a népirtásokra beleértve a holokausztot is. Olyan időkben amikor a neonácizmus, az antiszemtizmus és más szélsőséges bigott irányzatok újra hatást gyakorolnak a világ sok részén, a pápa erkölcsi integritást mutatott, és egyben mintát a világ minden vezetőjének.

Hálás vagyok Bruck Edithnek is, aki beszámolt arról a traumáról, mely őt és családját érte a holokauszt idején. Ahogy a túlélők egyre idősebbek lesznek, úgy válik a tanúságtételük kifejezhetetlenül értékessé. Azzal, hogy ezt megértjük egyben imádkozunk is azért, hogy ilyen szörnyűségek többé ne történhessenek meg.”

Ferenc pápa magánlátogatása

Ferenc pápa a katolikus egyházfő római otthonában kereste fel a 89 éves magyar származású írónőt, Bruck Edith-et, aki a koncentrációs táborokban eltöltött időről beszélt a szentatyának.

„Azért jöttem el Önhöz, hogy megköszönjem a tanúságtételét a holokausztról, és hogy tiszteletemet tegyem a mártír nép előtt, amely a nácik őrültségének áldozatává vált”

– mondta Ferenc pápa.

Ronald Lauder, a Zsidó Világkongresszus vezetője sietett üdvözölni a katolikus egyházfő gesztusát:

„mélységesen átérzem Ferenc pápa látogatásának jelentőségét, mert olyan személyt látogatott meg, aki több náci haláltáborban is raboskodott, ahol családtagjait megölték, és aki utána megosztotta a tapasztalatait a világgal.”

A pápa együttérzésével azt fejezte ki, hogy továbbra is fel kell hívni a figyelmet a népirtásokra beleértve a holokausztot is. Olyan időkben amikor a neonácizmus, az antiszemtizmus és más szélsőséges bigott irányzatok újra hatást gyakorolnak a világ sok részén, a pápa erkölcsi integritást mutatott, és egyben mintát a világ minden vezetőjének.

„Hálás vagyok Bruck Edithnek is, aki beszámolt arról a traumáról, mely őt és családját érte a holocaust idején. Ahogy a túlélők egyre idősebbek lesznek, úgy válik a tanúságtételük kifejezhetetlenül értékessé. Azzal, hogy ezt megértjük egyben imádkozunk is azért, hogy ilyen szörnyűségek többé ne történhessenek meg.” – fejezte ki reményét a Zsidó Világkongresszus vezetője.

A magyar Anna Frank

Bruck Edith Tiszakarádon született 1932-ben. Több náci haláltáborban is raboskodott: Auschwitzban, Bergen Belsenben és Dachauban. Édesanyját Auschwitzban ölték meg, édesapja és bátyja Dachauban halt meg.

1954-ben Olaszországba költözött, és azóta ott él. Olasz költő lett, aki gyakran fordított magyar klasszikusokat olaszra. /József Attila, Radnóti Miklós stb./ Barátságot kötött Primo Levivel, aki hozzá hasonlóan holokauszt túlélő volt. Az ő hatására írta meg visszaemlékezéseit a nácik haláltáboraira.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK