Kezdőlap Címkék BioNtech-Pfizer

Címke: BioNtech-Pfizer

A harmadik jobban véd

Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) pénteken közölte, hogy a BioNTech-Pfizer és a Moderna COVID-19 vakcinák harmadik oltása volt a leghatékonyabb módja a legújabb változatokkal szembeni védekezésnek az ügynökség három tanulmánya szerint.

Kutatók megállapították, hogy a BioNTech-Pfizer és a Moderna vakcinák emlékeztető oltásai körülbelül 67%-ban voltak hatékonyabbak az Omicron okozta tüneti betegségek ellen, összehasonlítva a harmadik oltással be nem oltottakkal szemben.

„Ez a kutatás igazolja, hogy mennyire fontos az emlékeztető adag”

– mondta Emma Accorsi, a CDC munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.

A CDC-vizsgálatok azt találták, hogy mindössze két adag nem nyújtott jelentős védelmet az Omicron ellen. Az Omicron lett a legtöbb új koronavírus-fertőzésért felelős változat Európában és az Egyesült Államokban is.

A vakcina hatékonysága három oltás után is a legjobb volt a sürgősségi osztály és a sürgősségi ellátás elkerülésÉre.

A vizsgálatok csak a BioNTech-Pfizer és a Moderna vakcinákat értékelték, mivel ezt a két oltásfajtát alkalmazzák az Egyesült Államokban.

Pfizer/BioNtech Covid vakcina 5-11 éves korig

Az Egyesült Államokban a jövő hónap elejétől az 5 és 11 év közötti gyermekek is kaphatnak a Pfizer/BioNTech gyermekeknek szánt Covid vakcinájából – írja a New York Times.

Ők a két oltást háromhetes különbséggel kaphatják meg. Ellentétben a 12 éves és idősebb gyerekekkel, akik ugyanazt az adagot kapják mint a felnőttek, a fiatalabb korcsoportba tartozó gyermekek adagonként 10 mikrogramm oltást kapnak, ami a 12 évesek adagjának egyharmada.

Ez némi zavart okozott a 12 éves kor előtt álló 11 éves gyermekek szüleiben. A legjobb, ha kitart a nagyobb adagért? Vagy jobb azonnal bevenni a kisebb adagot? Van-e különbség a gyermek súlya vagy magassága között?

Öt immunológiai és fertőző betegségek szakértő egyetértett abban, hogy a megfelelő adagolást leginkább a gyermek életkora határozza meg, nem pedig a mérete.

Tehát ha 11 éves gyermeke már novemberben megkaphatja a védőoltást, tegye meg azonnal, és ne várja meg, amíg gyermeke betölti a 12. életévét.

Donna L. Farber, a Columbia University College of Physicians and Surgeons mikrobiológia és immunológia professzora annak a véleményének adott hangot,

hogyA vírus nem fog egyhamar elmúlni. A különböző változatok pedig potenciálisan fertőzőbbé vagy veszélyesebbé tehetik a vírust.

Minél hamarabb beoltják a gyermekeket, annál jobb – mondta mindegyik a szakértő. Az oltás nagymértékben csökkenti annak esélyét, hogy súlyosan megbetegedjen a Covid miatt, és mérsékli annak valószínűségét, hogy először megfertőződjön, majd a fertőzést átadja másoknak.

Bár sok gyermek, aki elkapta a vírust, könnyen felépül,

„nem tudjuk megjósolni, hogy ki lesz nagyon beteg”

Az 5-11 évesek vakcinakísérletében a kétadagos, 10 mikrogrammos oltás csaknem 91 százalékos volt, ami azt jelzi, hogy nagyon hatékony a kisgyermekek tüneti fertőzésének megelőzésében. Ezenkívül a Pfizer vakcina adatainak FDA áttekintése szerint nem voltak új vagy váratlan mellékhatások vagy biztonsági aggályok.

Nem számít, hogy gyermeke kisebb vagy nagyobb növésű, mint a vele egykorú gyerekek, ha vakcinákról van szó – mondták a szakértők. A testsúly fontos tényező, amikor egy kisgyermeknek olyan gyógyszert adnak, mint a Tylenol, mivel a csecsemőkortól kezdve a gyermekkoron át a testsúly nagy eltéréseket mutat, és túl sok gyógyszer mérgező lehet.

Az optimális vakcinaadag azonban az életkortól függ, és a lehetséges mellékhatások minimalizálására szabják.

Egy kis 5 éves és egy nagy, 5 éves gyermek immunrendszere „funkcionálisan hasonló” – mondta Dr. David J. Rawlings, a Seattle-i Gyermekkórház immunológiai osztályának vezetője és a Központ igazgatója. Immunitási immunterápia a Seattle-i Gyermekkutató Intézetben. Az 5-11 éves korosztályba tartozó gyerekek immunrendszere pedig „igazán erős” – tette hozzá.

Ez azt jelenti, hogy kisebb vakcinaadagot kaphatnak, mint a 12-17 évesek, és még mindig ugyanannyi antitestet termelnek.

Jön a kínai BioNtech oltás

A BioNtech kombinálni akarja vakcináját a kínaiakkal – erről nyilatkozott a Németországban működő cég főnöke a pekingi Global Timesnak.

Jól áll a BioNtech vakcina engedélyezése Kínában – mondta Ugur Sahin elnök-vezérigazgató , aki feleségével együtt kifejlesztette az oltóanyagot, melyet tömegesen a Pfizer állít elő. Kínában a BioNtech a sanghaji Fosun gyógyszergyártó céggel van kapcsolatban. Október óta folynak a tárgyalások, és ha megkapják az engedélyt, akkor megkezdődik a BioNtech vakcina tömeggyártása Kínában.

A BioNtech vakcina kifejlesztője azon gondolkodik, hogy a különböző tipusú oltóanyagokat, hogy lehetne a leghatékonyabban kombinálni egymással. Sahin elmondta, hogy ez elsősorban azért lenne fontos, mert az ellenanyag lassan eltávozik a szervezetből. Ezért egy plusz oltással meg lehetne hosszabbítani annak hatását – függetlenül attól, hogy a korábbi vakcinák milyen típusúak voltak.

Sanghajban már nagyon várják a BioNtech vakcinát

A Global Times arról ír, hogy a külföldiek számára sürgős az, hogy Kínában is meg lehessen kapni a Biontech/Pfizer oltást. A kínaiak nem említik a Pfizert, melyet vetélytársnak tartanak a világpiacon. Külföldön viszont sok helyen nem ismerik el a kínai vakcinát, ezért, ha valaki Sanghajból haza akar utazni, akkor jó, ha megvárja a BioNtech/Pfizer vakcinát.

A kínai partner cég intézi az engedélyezést és szervezi a tömeggyártást. Maga a hatóanyag a BioNtech-től érkezik.

Szervezik a hűtőláncot is hiszen a BioNtech/Pfizer számára a -70 celsius fok kötelező.

Mi lesz hosszú távon?

30 vírus mutációval szemben jelent védelmet a BioNtech vakcina – hangsúlyozza annak kifejlesztője. „A vakcina hatékonyan tudja semlegesíteni a vírust minden vizsgált mutáció esetében. Igaz, hogy egyes esetekben ez a védelem kissé gyengébb.

Megvizsgáltuk a vakcina 6 hónapos hatékonyságát – globális teszteléssel. Jó eredményt kaptunk: 91%-os hatékonyságot. De a vizsgálat azt is kimutatta, hogy csökkent az ellenanyag szint.” – mondja Ugur Sahin. „Ez persze normális minden vakcina esetében, de mégiscsak problémát jelent.”

A vizsgálat nyomán rájöttek arra, hogy tovább lehet tartani az oltóanyagot 2-8 fokon mint ahogy azt korábban gondolták. Most azon dolgoznak a BioNtechnél, hogy úgy módosítsák a vakcinát, hogy sokáig megőrizze hatóképességét 2-8 fokon is. Őszre várhatóak az eredmények ezen a téren – jelentette ki a BioNtech elnök vezérigazgatója.

A nyájimmunitás szeptember végéig csak európai álom

Az Európai Unió eredeti elképzelése az volt, hogy szeptember végéig a tagállamok többsége eléri azt, hogy a felnőtt lakosság 70%-a be legyen oltva a koronavírus ellen. A valóság ezzel szemben az, hogy ezt a szintet csak Nagy Britannia éri el a jelenlegi tempóban dehát a britek kiléptek az Unióból.

Az uniós államok közül Magyarország jutna a legközelebb a célhoz, a nyáj immunitáshoz, 66%-al. Nagy Britanniában, ahol az oltási kampány előbb kezdődött el, elérnék a 97%-ot! – írja a brüsszeli Politico.

Mások viszont nagyon gyengén teljesítenek – legalábbis egyelőre: a szomszédos Románia például csak 19%, és ezzel az utolsó előtti. Az ugyancsak szomszédos Szlovákia 29%-os oltottságig jutna, Ausztria 35%-ig jutna el.

Magyarország ily módon októberben érné el a tervezett nyáj immunitást (70%-os oltottság), de Románia csak 2023 novemberében! Szlovákia jövő októberben jutna el az uniós oltási programmal a nyáj immunitásig, ezért nem csoda, hogy a televíziók kiemelt helyen számoltak be arról, hogy Szputnyik V vakcina érkezett nagy mennyiségben Oroszországból.

Szlovákia elnökasszonya nemrégiben nyilatkozott a Politiconak, és azt mondta, hogy országának sokkal jobb esélye volt a közös uniós beszerzéssel mintha egyedül próbálkozott volna. Nem sokkal ezután Szlovákia 2 millió orosz vakcinát vásárolt.

Lengyelország nem bízott a BioNtech-Pfizer vakcinában, a Modernaból pedig nem is használta ki az uniós kvótát. Most viszont a kínaiaktól kér oltóanyagot.

Közben a járvány harmadik hulláma már szinte mindegyik uniós tagállamot rendkívüli mértékben fenyegeti.

Így nem csoda, ha egyre többen keresnek megoldást az unión kivül is a vakcina probléma megoldására – írja a brüsszeli Politico.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK