Kezdőlap Címkék Berlusconi

Címke: berlusconi

Orbán nem fasiszta, de…

0

Az új szélsőjobboldal vetélytársainál előbb fedezte fel a világháló lehetőségeit, és a hagyományos elitek gyengeségét kihasználva egyre növeli a befolyását a világban. Erről írt könyvet egy  politika tudós, Steven Forti, aki Barcelona egyik egyetemén tanít. Könyvének címe: Extrema derecha 2.0 – szélsőjobb 2.0

“Engem nemcsak mint történészt, de mint állampolgárt is egyre jobban zavarnak az olyan politikai mozgalmak, amelyek megkérdőjelezik a demokratikus pluralista rendszert, a jogállamot, ahogy ezt most látjuk Magyarországon. Fasizmusról beszélni Jair Bolsonaro, Marine Le Pen vagy Orbán Viktor esetében tévedés. A fasizmus az erőszakot rendszeresen alkalmazta politikai céljai elérésére, milíciákat hozott létre, ilyesmit ma nem tapasztalunk a szélsőjobboldali mozgalmaknál. Nincs totalitárius  párt, nem akarnak ilyen társadalmat létrehozni, de ebből még nem következik az, hogy nem veszélyesek” – hangsúlyozza a politika tudós, aki a francia közszolgálati RFI-nek nyilatkozott.

“Ezek a mozgalmak nem is populisták, mert ez csak egy stílus, melyet majdnem mindenki használ, ha el akar jutni a választókhoz. Macron elnök is így beszél.”

Globális szélsőjobb

“Az olyan szervezetek mint a Családok Világkongresszusa, az Edmund Burke alapítvány és mások világméretekben szervezik az újtipusú szélsőjobboldalt. A Conservative Political Action Conference-CPAC – az amerikai republikánusok szélsőséges szervezete gyakran szervez külföldön kongresszusokat: Magyarország, Brazília, Ausztrália, Japán stb.

Ezek a szélsőjobb szervezetek óriási pénzeket kapnak, és ezt jórészt a politikai technológiába fektetik be. Arron Banks finanszírozta például a brexit kampányt, amely másokat megelőzve alaposan elemezte a társadalmat a világhálón. Így személyre szóló propagandát tudtak kidolgozni megkerülve a hagyományos médiát, ahol hátrányban voltak.

Mi a céljuk? A társadalom polarizálása: a kisember szembeállítása az elittel, a tudósokkal

– például a pandémia idején.

Ki az ellenség? A migráns, és az elit, amely őt támogatja.

Az elit az Egyesült Államokban és Európában nem tudja kezelni a globalizáció következtében kialakult válságot, és ezt használja ki a szélsőjobboldal. A globalizáció meggyengíti a középosztályt a fejlett országokban, mert a munkahelyek jelentős része átkerül a fejlődő világba. A társadalmi egyenlőtlenség megnő hiszen az elit profitál a globalizációból míg a bérből és fizetésből élők jórésze nem tudja javítani az életkörülményeit a fejlett államokban.”

“Berlusconi Trump volt Trump előtt”

Ezt mondja Steven Forti, de Trump tanácsadója, Steve Bannon ugyanezt hangsúlyozta Orbán Viktor politikai sikere kapcsán is. Bannon volt Trump 2016-os kampányának fő szervezője, aki főtanácsos lett a Fehér Házban, de összekülönbözött Trumppal, aki kirúgta őt. Azóta Steve Bannon a szélsőjobb világméretű mozgalmának egyik szervezője, aki össze akarja kötni a hasonló gondolkodású szervezeteket mind az öt kontinensen. Járt Budapesten is, ahol a fogadta őt a miniszterelnök is. Orbán Viktor a mentorát látta Silvio Berlusconiban, aki a pénz mindenhatóságában hitt, a politikai befolyásolás fő eszközévé pedig a médiát és a futballt tette.

A Forza Italia jelszót Orbán átvette: Hajrá Magyarország, Hajrá magyarok!

A most meghalt Silvio Berlusconi a leghosszabb ideig volt hatalmon Olaszországban a második világháború után – ebben nagy segítsége volt média birodalma. Mit ért el Silvio Berlusconi? Jóformán semmit! Olaszország továbbra is az Európai Unió beteg embere: egyre nő az államadósága, melyet a világpiac csak addig tolerál amíg Róma mögött ott áll Brüsszel. Ezt értette meg Giorgia Meloni, az új szélsőjobboldali vezér Itáliában, aki miután megnyerte a választást, szépen beállt a sorba. Gazdasági főtanácsadója nem más mint elődje, Mario Draghi, aki korábban az Európai Központi Bank elnöke volt. Giorgia Meloni paktuma Orbán Viktorral pedig feledve…

Egy ágyban az ellenséggel

Orosz kémnőt lepleztek le, aki Nápolyban a NATO haditengerészeti főhadiszállásán dolgozó tisztekkel barátkozott. Rivera asszony kémtörténetét azért most hozta elő a La Repubblica, mert a közelgő olasz választások esélyese az a jobboldal – szélsőjobb koalíció, mely ugyancsak nagy barátja Putyin elnöknek.

44 éve keresztelték meg Rivera asszonyt Peruban egy olyan templomban, amely akkor még nem is létezett. A Moszkvában kitalált hírszerző legendát senki sem ellenőrizte bár sejtették, hogy Rivera asszony az oroszoknak dolgozó hírszerző tiszt, de akkoriban Putyin a Nyugat szövetségese volt vagy legalábbis annak látszott. Rendszeres résztvevője volt a G8 csúcstalálkozóknak, vendégeskedett a nyugati fővárosokban. Akkoriban az is felvetődött, hogy Oroszország is beléphet a NATO-ba. Ám mind Putyinnak mind pedig az amerikaiaknak más terveik voltak. Sem Moszkvában sem Washingtonban nem feledkeztek meg egy pillanatra sem a szembenállásról. Az amerikaiak rendszeresen óvtak Putyin európai nyomulásától. Merkel kancellár azonban alternatívát látott a német-orosz együttműködésben éppúgy mint Silvio Berlusconi miniszterelnök. Mindkét politikus kiváló személyes kapcsolatot ápolt Putyinnal. Baerbock német külügyminiszter, aki a zöldek nevében az USA nagy barátjaként bírálta Merkelt, ma azt mondja, hogy Németország azért kapta olcsón az orosz gázt, mert cserébe feláldozta a függetlenségét. Valójában persze Merkel kancellár épp az amerikai függés ellensúlyozására találta ki az együttműködést Moszkvával és Pekinggel. Ebben Orbán Viktor csak tanítványa Merkel kancellárnak.

A szakítás

Amerikai segítséggel kipaterolták Kijevből Putyin emberét, Janukovicsot. Válaszul Putyin elfoglalta a Krím félszigetet és bejelentette igényét Kelet Ukrajnára. Merkel kancellár és Silvio Berlusconi igen megértő volt, de az angolszász hatalmak nem.

Fuck the EU

– fogalmazta meg röviden az USA álláspontját Nuland külügyi államtitkár helyettes, aki most újra funkcióba került Washingtonban.

Putyin parancsára az orosz hírszerzés megpróbálta kinyírni a szolgálat híres árulóját, Szkripal ezredest, aki Angliában élt. Az akció nem sikerült, válaszul megindult a hajsza az orosz kémek ellen Európában. Rivera asszony eltűnt.

Putyinnak azonban megmaradtak az olasz barátai. Silvio Berlusconit ugyan félreállították, mert ki akart lépni az eurozónából, de helyette Putyin felfedezte Matteo Salvinit. A Liga szürke Európa parlamenti képviselőjét az oroszok futtatták fel. Eddigi karrierje csúcspontján Olaszország belügyminisztere lett. Most is erre készül és nem is épp esélytelenül. Vajon mi lesz az orosz kémhálózattal, ha a belügy élén Putyin barátja áll?

A miniszterelnöki posztra esélyes szélsőjobboldali Giorgia Meloni igyekszik mindenkit megnyugtatni: az EU és a NATO hű tagállama lesz Olaszország akkor is, ha ő váltja az atlantista Mario Draghi miniszterelnököt a posztján Rómában. Sem Berlinben, sem Párizsban, sem pedig Washingtonban nem nyugodtak egyáltalán amiatt, hogy Putyin barátai hatalomra kerülhetnek Rómában. Valaki viszont nem is titkolja örömteli várakozását: Orbán Viktor szívrepesve fogadná szövetségesei győzelmét Rómában. Reményei szerint együtt akciózhatnának Berlin és Párizs ellen az Európai Unióban, az USA és Nagy Britannia ellen a NATO-ban. Orbán barátsága jelenleg olyan az Európai Unióban és a NATO-ban mint Piszkos Fred kapitányé: öl! A magyar miniszterelnök azonban bízik a jószerencséjében vagyis abban, hogy Trump visszakerül a Fehér Házba Washingtonban, akkor pedig vége lehet Putyin barátai pária szerepének…

Putyin buktatta meg az olasz kormányt?

A puccsot Draghi miniszterelnök atlantista kormánya ellen Silvio Berlusconi villájában készítették elő. Ott tárgyalt egymással a kormánykoalícióban résztvevő két párt (mérsékelt jobboldal – szélsőjobboldal) vezetője: Berlusconi és Matteo Salvini. Telefonon bekapcsolódott Giorgia Meloni.

Mario Draghi megbuktatásában résztvevő jobboldali két pártvezér egyike sem várományosa a következő kormány vezetői posztjára arra a tőlük is jobbra álló szélsőjobboldali újfasisztának minősíthető Fratelli d Italia párt vezére pályázhat sikerrel, ő a legnépszerűbb politikus jobboldalon, méghozzá azért, mert nem vett részt a Draghi kormányban. Márpedig megállapodásuk szerint

az állít majd miniszterelnököt, aki az őszi választáson közülük a legeredményesebben szerepel.

Volt még egy érdekes telefon Berlusconi római villájában: az orosz nagykövettel tárgyalt a 85 éves szupergazdag Silvio Berlusconi, aki tegező viszonyban áll Vlagyimir Putyinnal. Matteo Salvini Putyin támogatásával vált a szélsőjobb Liga vezetőjévé, és így lehetett egy időre Olaszország belügyminisztere. Ekkor találkozott vele Orbán Viktor miniszterelnök, akivel a migráns kérdést vitatta meg Matteo Salvini akkori belügyminiszter. Salvini gyakran viselt Putyin pólót, egyszer még az Európai Parlamentben is lefényképezték így. A háború kitörése után az ukrán határon emlékeztették őt erre.

Putyin barátai kerülhetnek hatalomra Rómában?

Szeptember végén lesz a választás, és a három jobboldali-szélsőjobboldali pártnak jó esélye van a győzelemre. Csakhogy nem Berlusconi és Salvini látszik befutónak hanem Giorgia Meloni, aki Olaszország első női miniszterelnöke lehet. Ő viszont távolról sincs annyira oda Putyinért mint Berlusconi vagy Salvini. Külföldön elsősorban az amerikai republikánusokkal épített ki jó kapcsolatokat. Magát nyugatbarátnak és Tony Blair jobboldali követőjének nevezi.

“Ha én leszek a miniszterelnök, akkor folytatódni fognak az olasz fegyverszállítások Ukrajnának”

– nyilatkozta Giorgia Meloni a La Stampanak.

Draghi miniszterelnök nemrég Algériában járt, hogy onnan szerezzen földgázt Olaszországnak. Putyin földgáz zsarolásával pofára eshet, mert Olaszország Németországhoz hasonlóan maximálisan igyekszik csökkenteni függését az orosz földgáztól. Lehet, hogy ez az idei télen még nem sikerül, de azután Putyin elveszítheti legfőbb aduját.

Ki akar magának ilyen megbízhatatlan partnert?!…

Salvini győzött Umbriában, ahol ötven évig a baloldal kormányzott

57%-ot ért el a szélsőjobboldali Liga jelöltje ebben a hagyományosan baloldali tartományban. Donatella Tesei lesz a tartomány vezetője, akit támogatott Silvio Berlusconi és az Itália testvérei nevű szélsőjobboldali szervezet, melyet nemrég meglátogatott Orbán Viktor miniszterelnök is. A baloldal mindössze 37%-ot szerzett.

Matteo Salvini történelmi győzelemnek nevezte Umbria elfoglalását. Olaszország egykori erős embere politikai puccsal akarta átvenni a hatalmat nyáron, de ez nem sikerült. A baloldal került kormányra, mely sokkal jobb viszonyt alakított ki az Európai Unióval mint Matteo Salvini, aki különösen a migráns kérdésben élesen szembeszáll Brüsszellel.
Az olasz állampapír piacot megrengette a választási eredmény. A baloldali kormány hosszú távú esélyeit alapvetően befolyásolja az, hogy miképp tud olyan költségvetést összehozni, mely nem csökkenti a hatalmon levő pártok népszerűségét. Ugyanakkor megfelel Brüsszel elvárásainak is vagyis a költségvetési hiány nem haladja meg az uniós normát. Olaszország az eurozóna harmadik legfontosabb állama, ahol tíz éve stagnál az életszínvonal, és emiatt növekszik a populista pártok népszerűsége.

Ki mérgezte meg Berlusconi perének koronatanúját?

Sztriptíz apáca köntösben – erről vallott a most 34 éves korában elhunyt Imane Fadil, Silvio Berlusconi ex miniszterelnök perében Itáliában.

A bunga bunga partikon a résztvevő lányok többsége fiatalkorú volt és külföldi. Berlusconi ex miniszterelnök akkor azt vallotta, hogy nem volt tudomása arról, hogy a lányok fiatalkorúak hiszen dús idomaik érettebb nőt mutattak. A lányok többsége észak-afrikai volt ezeken a bunga bunga partikon, melyeket Milánó közelében rendeztek meg Berlusconi egyik birtokán.   Berlusconi Olaszország leggazdagabb embere, aki jobbközép pártja élén sokáig miniszterelnök is volt. A 82 éves veterán most sem szállt ki a politikából. Ugyanannak az európai néppártnak a tagja mint Orbán Viktor.

Régi barátság fűzi össze a két politikust, akik együtt jártak ki a Lazio meccseire. A Lazio törzsközönsége a szélsőjobboldalhoz tartozik, ahol nem ritka a fajgyűlölet sem.

Ettől függetlenül Silvio Berlusconi a marokkói lányokat kedvelte. Amikor lebukott, akkor euró milliókkal vásárolta meg a lányok hallgatását. Imane Fadil nem fogadta el a felajánlott pénzt. Ehelyett vallomást tett. Utána úgy nyilatkozott, hogy életveszélyesen megfenyegették. Miben halt meg a fiatal nő egy milánói kórházban? Az olasz sajtó szerint valami olyan méreg keverék végezhetett vele mint amilyennel az orosz titkosszolgálat szokta eltenni láb alól a kellemetlenné vált szemtanúkat. Ez polónium alapú keverék, mely olyan sugárzást idéz elő a szervezetben, melyet azután az orvosok nem tudnak meggyógyítani. Így halt meg az orosz titkosszolgálat egyik dezertált ezredese Nagy Britanniában és hasonló módon próbálták meg eltenni láb alól Szkripal ezredest és a lányát szintén Nagy Britanniában. Ők – hála a gyors orvosi segítségnek – mindketten életben maradtak, de rendőrök őrzik őket nehogy újabb támadás végezzen velük.

Silvio Berlusconi ex miniszterelnöknek kiváló orosz kapcsolatai vannak. Igen jó viszonyt ápol Putyin elnökkel. Amikor Merkel német kancellár szabadulni akart Berlusconi miniszterelnöktől, akkor Vlagyimir Putyint hívta fel. Az orosz elnök azután rábeszélte régi barátját a távozásra a kormányfői székből Itáliában. A közelmúlt kínos ügyei most újra napirendre kerülhetnek Itáliában, ahol Berlusconi politikai ellenfele a belügyminiszter. Matteo Salvini, a szélsőjobboldali Liga vezére érdekelt az ex kormányfő pártjának a meggyengülésében a májusi európai választásokon. Ezért most vizsgálat indult Milánóban, hogy kiderüljön: mitől és miért halt meg a fiatal marokkói nő, aki korábban a Berlusconi elleni per koronatanúja volt?!…

Csak reggelre derülhet ki: ki is győzött Olaszországban

Az urnák 23 órakor záródtak országszerte. Az első exit poll jelentések szerint eddig bejött a papírforma, vagyis a populista, establishment ellenes Öt Csillag Mozgalom lesz a legerősebb egyedi párt az olasz parlamentben, de a Berlusconi vezette középjobb koalíciónak is van esélye a kormányalakításra.

Hétfőn reggel el is kezdődhetnek az alkudozások és megfigyelők semmilyen kombinációt sem tartanak kizártnak.

Az eddig kormányzó balközép Demokrata Párt (PD) készen áll az ellenzéki szerepre, amennyiben beigazolódnak az éjjel közzétett exit poll-felmérések eredményei – jelentette be a balközép tömörülés alsóházi vezetője.

A PD számára valószínűsített 21, más mérések szerint 24,5-27,5 százalék közötti eredmények a harmadik helyet jelentik a jobboldali pártszövetség és az Öt Csillag Mozgalom (M5S) mögött, amivel kapcsolatban Ettore Rosato azt mondta, „ha ez lesz az eredmény, az vereséget jelent számunkra, és ellenzékbe vonulunk”.

A jobboldali pártszövetségen belül a felmérések szerint a Matteo Salvini vezette egykori Északi Liga, jelenleg csak Liga megelőzi Silvio Berlusconi pártját, a Forza Italiát, igaz a különbség alig félszázalékos: 14,5, illetve 14 százalékot mértek a két tömörülésnek. A szövetségen belüli erőviszonyokon múlhat a miniszterelnök-jelölt személye.

Az Öt Csillag Mozgalom, amely az exit pollok szerint 29,5-32,5 százalékot szerzett, meggyőződését fejezte ki, hogy a következő kormány egyik pillére lesz.

Összefogás a populisták ellen

0

Összefoghat a bal- és a jobboldal Olaszországban. Legalábbis, ez derül ki abból az interjúból, melyet a baloldali kormány pénzügyminisztere adott Olaszország legnépszerűbb lapjának, a Corriere della Seranak.

Pier Carlo Padoan pénzügyminiszter elsősorban azt hangsúlyozta, hogy a pénzpiacok máris idegesek, mert nem szeretik a politikai bonyodalmakat. És különösképp nem szeretik a populista pártokat, melyeket nem lehet kiszámítani.

Márpedig az ország jelenlegi legnépszerűbb pártja az Öt Csillag, melyet az európai populizmus tipikus példájának lehet mondani.

Ők számíthatnak a legtöbb szavazatra a választásokon márciusban. A második helyen áll a jelenlegi baloldali kormánypárt. Harmadik Silvio Berlusconi pártja, a Forza Italia.

A baloldali kormány pénzügyminisztere úgy nyilatkozott, hogy nem zár ki semmiféle koalíciót, de Silvio Berlusconi pártját és személyét már ismeri a világ, míg az Öt Csillag eddig csak ellenzékben szerepelt. Más kérdés, hogy

Berlusconi sem tartózkodott mindig a populizmustól.

Különösen akkor nem, amikor felvetette, hogy Olaszországnak ki kellene lépnie az eurozónából és vissza kellene térnie a lírához. Ezzel az elképzeléssel teljesen lejáratta magát az Európai Unió vezetői előtt. Visszatérése a kormányba tehát nem lenne épp problémamentes.

Olaszország különben is az EU beteg embere. Államadóssága meghaladja az 1300 milliárd eurót és csak nehezen kezelhető. Ha megindul a kamatok emelkedése, akkor egyenesen kezelhetetlenné válik. Pier Carlo Padoan is utalt erre, amikor hangsúlyozta: az országnak újabb reformokra van szüksége. Más kérdés, hogy az olasz választók mit gondolnak ezekről a pénzügyi reformokról, melyek rontják a munkavállalók esélyeit és javítják a tőke pozícióit Olaszországban.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK