Kezdőlap Címkék Anne Applebaum

Címke: Anne Applebaum

Világ autokratái egyesüljetek!

A diktátorokat és az autokratákat tökéletesen hidegen hagyják az ideológiák, mert kizárólag a hatalom megtartására koncentrálnak – ez a véleménye a Pulitzer díjas amerikai újságírónőnek, Anne Applebaumnak, aki a Budapest Fórumon tartott előadást, ott ahol David Pressman amerikai nagykövet nyíltan feltette a kérdést: demokrácia-e még Magyarország?

Anne Applebaum nemrég könyvet tett közzé ezzel a címmel: Autocracy Inc. vagyis Autokrácia tröszt. Mi tartja össze ezt az ideológiailag igencsak heterogén csapatot: kommunista Kínát, a poszt kommunista nacionalista Oroszországot, az iszlamista Iránt vagy Venezuelát, esetleg Orbán Viktor Magyarországát?

“A közös ellenség: a liberális demokrácia”

– hangsúlyozza Anne Applebaum, aki a 444- nek nyilatkozott.

“Látványos a hadiipari együttműködés : Vlagyimir Putyin a többi között észak-koreai lövedékekkel és iráni drónokkal vívja háborúját Ukrajnában. Ezek a vezetők készek összefogni, hogy egy gyengébb lábakon álló vezetést megsegítsenek például Venezuelában.”

10 éve épül a hálózat az autokraták között Anne Applebaum szerint: “2014-ben az ukrán nép elűzte a korrupt oroszbarát kormányt. Ez ijesztő lehetett Putyin számára, mert pontosan az történt amitől ő mindig is tartott Oroszországban. “Kínában Hszi Csin-ping saját kezében összpontosította a hatalmat mondván

“a legnagyobb veszély a kommunista pártra nézve a liberális demokrácia terjedése.”

Money makes the world go round – a pénz mozgatja a világot

A diktátorok és autokraták dollár milliárdosok – hangsúlyozza Anne Applebaum, aki megírta: ”az illegálisan felhalmozott vagyonokat adóparadicsomokban rejtegetik a diktátorok és autokraták. Ez talán a leginkább leleplező momentum a működésükben: mivel a saját országukban nincsen jogállam, ezért olyan helyen bújtatják a vagyonukat, ahol azt a törvény védi. A pénz az egyik, ha nem legfontosabb ambíciójuk, amikor a hatalomról beszélünk. Sok veszítenivalójuk  van.”

Hogy dőlnek meg a demokratikus rendszerek?

“A demokratikusan megválasztott vezetők maguk látnak ehhez hozzá: a törvények újraírásával bontják le a demokráciát mint Orbán Viktor Magyarországon. A baloldali Hugo Chavez volt ebben az úttörő Venezuelában vagyis az ideológia nem játszott különösebb szerepet. Grúziában az inoagent törvényt megálmodó Bidzina Ivanisvili dollármilliárdokról nehéz lenne megmondani, hogy jobboldali-e vagy baloldali, leginkább a kleptokráciában hisz” – mondja Anne Applebaum.

Két táborra szakadt a világ?

A nyílt társadalomról és ellenfeleiről a jeles bécsi filozófus, Karl Popper elmélkedett először, akinek Soros György a tanítványa volt Londonban. Csakhogy Sztálin rémes rendszere a szövetségese volt a Nyugatnak – nélküle nem győzhetett volna a náci Németország és szövetségesei ellen. A Nyugat később diktatúrákat támogatott, hogy megakadályozza a szovjet befolyás terjedését: a leghíresebb példa Chile és az 1973-as puccs amikor meggyilkolták a törvényesen megválasztott elnököt, és Kissinger amerikai külügyminiszter hatalomra segítette Pinochet véres diktatúráját.

Szaúd Arábiával, Egyiptommal vagy Izraellel nemigen törődik Anne Applebaum pedig ott is sok kérdés merülhet fel a demokrácia és a jogállamiság ügyében, de ezek az országok az USA szövetségesei.

Washington 2021-ben deklarálta stratégiai ellenfélként- Kissinger bírálatát kiváltva – Kínát és Oroszországot. Addig kiválóan együttműködtek Putyinnal és a mindenkori kínai vezetéssel. Mint ahogy Iránban is remek kapcsolatot ápolt az USA a sah rendszerével, amely egyáltalán nem volt demokratikusabb az iszlamista rendszernél.

A demokrácia fedőszöveg

David Pressman amerikai nagykövet ugyanazon a tanácskozáson, ahol Anne Applebaum is felszólalt, nyíltan megkérdőjelezte az Orbán rendszer demokráciáját. Valójában azonban az Egyesült Államokat hidegen hagyja a magyar demokrácia állapota, de az viszont nagyonis izgatja, hogy két stratégiai ellenfelével, Kínával és Oroszországgal milyen kapcsolatban áll Orbán Viktor? Nyíltan megüzente a magyar miniszterelnöknek az amerikai nagykövet: ha mi maradunk Washingtonban hatalmon, akkor Orbán nem marad Budapesten az ország élén.

A demokraták alelnökjelöltje diktátornak nevezte Orbán Viktort, akit viszont Donald Trump többször is pozitívan említett választási kampánya során. Orbánnak nincsen B terve arra az esetre, ha az Egyesült Államokban nem Trumpot választják elnöknek, de Donald Trump sem nézné el a jó orosz és kínai kapcsolatot. Maduro venezuelai elnöknek azt javasolta az USA, hogy pereputtyával együtt távozzon Venezuelából – viheti a lopott vagyont is. Orbán is kaphat hasonló ajánlatot…

Anne Applebaum: Szabályozni kell a közösségi médiát

0

Ezt írja a Washington Postban Anne Applebaum híres amerikai történész és újságíró. A cikkét annak ismertetésével kezdi, hogy pár napja egy független hírportál, a ProPublica egyszer csak észrevette, a Facebook titokban használhatatlanná tette azt az eszközt, amelyet a hírportál már egy éve arra használt, hogy a politikai hirdetési kampányokat nyomon kövesse. A böngészők kiegészítése felismerte a politikai hirdetési kampányokat és adatokat gyűjtött a célközönségről is.

A Facebook egy évig elfogadta a ProPublica üzeneteit a javítandó hibákról, aztán egyszer csak úgy döntött, hogy nem kér többet belőlük. A ProPublica egyik szerkesztője szerint nyilván nem akarják, hogy információ legyen a politikai hirdetések célközönségéről.

A Facebook aztán szintén pár napja egy saját eszközzel került be a hírekbe, ez az app részletesen tájékoztatja a céget arról, hogy az emberek mire használják a telefonjaikat. A Facebook azzal mentegette magát, hogy az új eszköz használói pontosan tudják, miről van szó, még fizettek is érte havi 20 dollárt. Ez nem győzte meg az Apple-t, amely letiltotta ezt a telefonjairól.

Anne Applebaum szerint mindkét eset azt mutatja, hogy ma már nem mi döntünk az információs hálózat szabályairól. Nem az állampolgárok, nem a törvényhozók döntenek arról, hogyan gyűjthetnek a tech cégek adatokat és hogy azok ennyire lehetnek nyilvánosak. A cégek maguk döntenek mindenről.

Ez azért rendkívül fontos, mert ma már a legtöbben a közösségi médiából tájékozódnak, ennek alapján alakul a véleményük a politikáról, a gazdaságról, vagy akár a gyógyszerekről. A közösségi média erősíti a széthúzást, a szembenállást, a szenzációs híreknek kedvez a megalapozottakkal szemben és tönkretette a hagyományos helyi és oknyomozó újságírás gazdasági modelljét.

A közösségi média meghatározó cége a Facebook, hiszen még az Instagram és a WhatsApp is az övé, de hasonló monopólium a Google is az internetes keresés területén, ráadásul az övé a YouTube, amely a videómegosztás domináns cége.

Ezek a cégek mind a saját szabályaik szerint működnek

Ők döntenek arról, hogyan gyűjtik az adatokat és kik láthatják azokat. Még arról is ők döntenek, mit cenzúráznak.

Anne Applebaumnak erről a 1920-as és 1930-as évek jutottak eszébe, amikor szintén egy új információs technológia terjedt el, a rádió. Ez komoly kihívást jelentett a kor demokratikus kormányainak, a rádió korai sztárjai között ott volt Hitler és Sztálin is. Erre volt válasz például a BBC, a közszolgálati rádió és a sugárzási engedélyek megadásának szabályozása.

Szerinte a közösségi médiát is szabályozni kellene, hogy ne csak a tulajdonosokat szolgálja, hanem a társadalmat, a demokráciát. Ez persze nem jelenthet cenzúrát, de szerinte a közösségi médiában ugyanúgy szabályozni kell az átláthatóságot, a versenyt, az adatok és a magán szféra védelmét, mint más területeken.

Például ugyanúgy kellene szabályozni az internetes hirdetéseket, mint a televízióban, hogy az emberekkel közöljék, mi hirdetés. Korlátozni kellene a névtelen információterjesztést is, a Facebookon valószínűleg sokkal több az anonim, hamis felhasználó, mint azt a cég elismeri.

Mi lesz a választások tisztaságával?

Anne Applebaum hangsúlyozza: ha ezt nem tesszük meg, sőt, meg sem próbáljuk, nem tudjuk majd garantálni a választások tisztaságát és a közszolgálat tisztességes voltát. Hosszabb távon enélkül nem lesznek működőképes demokráciák.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK