Kezdőlap Címkék Alekszandr Dvornyikov

Címke: Alekszandr Dvornyikov

Új főparancsnok  az Ukrajnában harcoló orosz csapatok élén

Alekszandr Dvornyikov hadseregtábornok leváltásáról már régóta elterjedtek hírek hiszen négy hónappal Ukrajna megtámadása után még mindíg nem sikerült elérni a stratégiai célt: az ukrán fegyveres erők összeroppantását.

Az oroszok mundenható ura úgy találta Dvornyikov tábornok alkoholizmusa már parancsnoki tevékenységének rovására ment. Dvornyikov, aki Szíriában bizonyított, most sem volt eredménytelen hiszen Kelet Ukrajnában az oroszok harci sikereket értek el. Csak épp nem akkorát, hogy a tárgyalóasztalhoz kényszerítsék Zelenszkij ukrán elnököt. Putyin most már minden bizonnyal tűzszünetet akar hiszen nemigen reménykedhet abban, hogy megnyeri a háborút, és uralma alá kényszeríti egész Ukrajnát.

A brit és az amerikai hírszerzés korábban azt tartotta valószínűnek, hogy a légierő eddigi parancsnoka veszi át az ukrajnai orosz csapatok főparancsnoki tisztét. Putyin másképp döntött: a politikai főcsoportfőnököt bízta meg azzal, hogy vigye dűlőre a harcokat Ukrajnában.

A főkomisszár, akinek komoly katonai múltja van

Trockij, a Vörös Hadsereg megalapítója találta ki, hogy az orosz hadseregben legyenek politikai tisztek, akik ellenőrzik a katonai vezetőket, és harcra buzdítják a legénységet.

A főkomisszár azután a szovjet rendszer fontos szereplője lett, tagja a kommunista párt központi bizottságának.

Sztálin főkomisszárja csúfosan megbukott akkor amikor a nácik offenzívája Moszkvát fenyegette 1941-ben. A tábornok félt, berúgott és eltévedt a fronton, a senki földjére került. Minthogy hallott a nácik Kugel befehl-jéről vagyis arról, hogy a komisszárokat azonnal agyonlövik, ezért letépte rangjelzését,  és megszabadult kommunista párttag könyvétől. Ilyen állapotban találtak rá a szovjet csapatok, akiknek példát kellett volna mutatnia. Sztálin parancsára kivégezték.

A Szovjetunió bukása után is megmaradt a politikai tisztek rendszere noha az ortodox egyház is mind nagyobb szerepet játszik ezen a téren.

A legutóbbi időkig Genagyij Zsidko vezérezredes töltötte be ezt a tisztséget. Ám amikor a hétvégén Ukrajnába látogatott Szergej Sojgu hadügyminiszter társaságában, akkor a televízióban nem úgy mutatták be mint politikai főcsoportfőnököt hanem csak mint Zsidko vezérezredest. Ebből a brit és az amerikai hírszerzés arra következtetett, hogy ő az új orosz főparancsnok Ukrajnában.

Elődjéhez hasonlóan ő is harcolt Szíriában méghozzá az orosz csapatok vezérkari főnöke volt 2016-ban a közel-keleti országban. Valerij Geraszimov hadseregtábornok, az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke, már ott megdicsérte mint “leleményes és önálló, kreatív döntésekre képes parancsnokot”.

Erre most nagyonis szüksége lesz Zsidko vezérezredesnek, ha nem akar elődjéhez hasonlóan két hónap után megbukni.

Putyin elnök sikert vár el tőle, mert minél tovább tart a háború Ukrajnában annál inkább csökken Oroszország gazdasági ereje és nemzetközi presztízse.

Jellemző, hogy Putyin legfontosabb “szövetségese” Hszi Csinping elnök épp akkor rúgta ki orosz kontakt emberét amikor a BRICS virtuális csúcsot rendezték meg Pekingben. A kínai elnök tanácsadói pedig nyíltan arról beszélnek és írnak, hogy Oroszország elveszítheti a háborút Ukrajnában. Nemcsak azért, mert gazdaságilag egyre gyengül hanem azért is, mert az orosz fegyverek általában egy generációval el vannak maradva a Nyugattól. Ha ezek a korszerű nyugati fegyverek megérkeznek Ukrajnába, és megfelelően kiképzett ukrán katonák használják őket, akkor ellensúlyozni tudják az oroszok mennyiségi fölényét.

Új főparancsnok az Ukrajnában harcoló orosz csapatok élén

Az amerikai és a brit hírszerzés információi szerint Putyin elnök leváltotta Alekszandr Dvornyikov hadseregtábornokot a Déli katonai körzet éléről és egyben az ukrajnai “különleges hadművelet” vezetőjének posztjáról. Az orosz hadsereg érdemdús veteránja nem ért el kézzelfogható eredményt a négy hónapja zajló háborúban bár előrenyomult Kelet Ukrajnában, de nem tudta megtörni az ukrán csapatok ellenállását.

Alekszandr Dvornyikov tábornok korábban Szíriában bizonyított, ahol a légierő és a tüzérség felhasználásával megvédte Asszad elnök rendszerét. A Bellingcat szerint  Putyin fokozódó alkoholizmusa miatt meneszettte Alekszandr Dvornyikov hadseregtábornokot.

Az Institute for Study of War amerikai biztonságpolitikai intézet szerint az új főparancsnok szintén Szíriában szerzett érdemeket. Szergej Szurovikin tábornok brutalitása még a többi orosz tábornokét is felülmúlta. Putyin valószínűleg ezért is választotta ki a főparancsnoki posztra Ukrajnában. Szurovikin hadseregtábornok hírhedten korrupt katona, aki a légierő parancsnokaként igen sok kétes ügybe keveredett. Az amerikai biztonságpolitikai intézet ezenkívül megemlíti, hogy a légierő eddig különösen gyengén teljesített Ukrajnában. Míg Szíriában a korlátlan légi fölény birtokában az oroszok viszonylag könnyen felülkerekedtek, Ukrajnában más a helyzet. Bár a támadás első napjaiban az oroszok megsemmisítették az ukrán légvédelem jórészét, de ezt a nyugati segítség révén jelentős részben pótolták. Ennek következtében az oroszok nem használhatják ki a légi fölényüket a megfelelő hatékonysággal. A brit hírszerzés szerint az orosz harci gépek nemigen repülnek be az ukrán légtérbe, mert tartanak a légvédelmi rakétáktól. Ehelyett kilövik saját rakétáikat a megadott célpontoktól távol. Emiatt sok a téves találat és a civil áldozat.

Leváltották a légi deszant parancsnokát is

Andrej Szergyukov vezérezredes volt a kék sapkás elit alakulat vezetője. Már az ukrajnai hadművelet első napjaiban megbuktak amikor nem sikerült elfoglalni a Kijev körüli repülőtereket. Az ukrán csapatok sokat megöltek közülük, mert a támadás nem volt annyira meglepetésszerű mint ahogy az oroszok erre számítottak.

Mihail Tyeplinszkij vezérezredes lett a kéksapkás elit alakulat új parancsnoka. Ő eddig a Déli katonai körzet vezérkari főnöke volt vagyis Dvornyikov hadseregtábornok helyettese az ukrajnai hadműveletekben.

A brit és az amerikai hírszerzés értékelése szerint a személyi változások Putyin zavarát mutatják hiszen a villámháború immár az ötödik hónapjába érkezett, és az orosz csapatának eddig nem sikerült döntő fordulatot ki erőszakolniuk Ukrajnában.

Putyin leváltotta az Ukrajnában harcoló orosz csapatok főparancsnokát?

A New York Times arra hívta fel a figyelmet, hogy az orosz sajtó több mint két hete nem említi Alekszandr Dvornyikov hadseregtábornok nevét, noha Putyin őt nevezte ki az Ukrajnában harcoló orosz csapatok főparancsnokának miután a villámháborús tervek kudarcba fulladtak.

Korábban Szergej Sojgu hadseregtábornok volt a felelős az ukrajnai “korlátozott hadműveletért”, de hamarosan kiderült: a katonai képzettség nélküli hadügyminiszter nem képes a csapatok irányítására Moszkvából. Alekszandr Dvornyikov feladata az, hogy elfoglalja a Donbaszt, és ily módon Putyin fel tudjon mutatni valamilyen kézzelfogható eredményt a több mint három hónapja zajló ukrajnai háborúban. Az orosz csapatok nyomulnak előre Kelet Ukrajnában, de a döntő győzelem egyelőre elmarad. Emiatt állítólag Putyin felfüggesztette az első számú orosz katonát:  Valerij Geraszimov tábornokot, a vezérkar főnökét.

Az orosz csapatok előrenyomulását akadályozza az, hogy nem sikerült megszerezni a légtér fölötti ellenőrzést Ukrajnában, ahol a Bayraktar típusú török drónok nagy pusztítást végeznek az orosz harckocsikban. Alekszandr Dvornyikov tábornok úgy verte le az Asszad ellenes lázadást Szíriában, hogy az orosz légierő uralta az ország légterét, és az orosz tüzérséggel és a harckocsi ezrdekkel szemben a lázadóknak nem volt ellenszere. Most viszont Ukrajnának van, mert a nyugati világ elárasztja fegyverekkel. Az orosz pilóták emiatt félnek berepülni az ukrán légtérbe. Ezért a határ körzetből lövik ki rakétáikat, melyek gyakran célt tévesztenek. Az ukrán légelhárítás viszont villámgyorsan kap felhasználható információkat az amerikai hírszerzéstől, és ezek alapján kilőheti az orosz harci gépeket.

Háborús bűnösök

Irina Venegyiktova ukrán főügyész  Hágában arról számolt be a nemzetközi bíróságon, hogy több ezer orosz háborús bűnöst tartanak számon Ukrajnában. Köztük van például Alekszandr Dvornyikov hadseregtábornok is, akit azzal vádolnak, hogy még áprilisban elrendelte a rakétatámadást Kramatorszk vasútállomása ellen. 59 polgári személy halt meg, köztük hét kisgyerek.

Éjszaka rakétatámadás érte Szlovjanszk városát Kelet Ukrajnában. Legkevesebb három  ember meghalt és hat megsebesült. Senki sincs biztonságban Donyeck tartományban – hangsúlyozta az ukrán kormányzó, aki elrendelte a polgári lakosság kiürítését az orosz támadás miatt. Az orosz többségű Donyeck és Luhanszk tartomány korábban népköztársasággá kiáltotta ki magát. A tartományok orosz vezetői közölték: csatlakozni akarnak Oroszországhoz.

Minderről tárgyalni kellene, de erre sem Zelenszkij sem pedig Putyin nem hajlandó. Colonna francia külügyminiszter Kijevben arra próbálta meg rábeszélni az ukrán elnököt, hogy kezdjen párbeszédet Putyinnal egy gyors fegyverszünet ügyében. Ezzel szemben Tony Blinken amerikai külügyminiszter közölte: a háború még hónapokig elhúzódhat Ukrajnában.

Mitől süllyedt el a fekete-tengeri orosz flotta zászlóshajója?

A Moszkva vesztét vihar okozta állítják az oroszok. A szakértők szerint az orosz csatahajó súlypontja túlságosan magasan van, ezért könnyen borulhat. Ukrán rakétatalálat érte az orosz zászlóshajót – állítják az ukránok. Az oroszok mindenesetre csapást mértek arra a hadiüzemre, amely ezeket az ukrán Neptun rakétákat gyártja.

A londoni Times egy harmadik verzióval szolgál: amerikai kémgép, melyet rakétákkal is fel lehet szerelni, süllyeszthette el az orosz zászlóshajót. Austin amerikai hadügyminiszter sosem titkolta, hogy megosztják a katonai hírszerzés információit az ukránokkal szinte azonnal. Most az történhetett, hogy az ukránok megkapták a pontos helymeghatározást az amerikaiaktól, és rakétákkal támadták a Moszkvát.

Az amerikai kémgép élőben figyelte az akciót, és nem kizárt, hogy maga is kilőtt rakétákat. Biztos ami biztos.

Mit lehet tudni az amerikai kémgépről?

A londoni Times szerint a Boeing P8 Poseidon Szicíliából szállt fel a kérdéses napon. A pozícióját utoljára az ukrán-román határtól húsz kilométerre rögzítették. Akkor körülbelül 100 kilométerre lehetett a Moszkva csatahajótól. Ezt követően az amerikai kémgép eltűnt a képernyőkről. Rövid időre ismét visszatért a képernyőre 18.23-kor de akkor már valahol Románia fölött, majd megint eltűnt. 19.24-kor újra feltűnt a képernyőn Románia felett, és visszarepült támaszpontjára Szicíliában. A Facebookon először 20.42-kor jelezték, hogy csapás érte a Moszkva csatahajót. Amely azután nagyon gyorsan elsüllyedt. Az oroszok azt állítják, hogy az összes matrózt kimentették, de a nyugati hírszerző szolgálatok ebben kételkednek.

Biden nem megy Kijevbe

Zelenszkij elnök meghívta Ukrajnába Joe Bident, aki közölte, hogy tanulmányozza az utazás lehetőségét. Washingtoni források szerint az elnök úgy döntött, hogy nem kockáztat, mert az oroszok reakciója kiszámíthatatlan. A New York-i Bloomberg úgy értesült, hogy Putyin közvetlen környezetében is mind többen bírálják az Ukrajnában folyó háborút. Ennek ellenére a hírszerzői jelentések megegyeznek abban, hogy Putyin kitart, ha nem is eredeti terve mellett, amely Ukrajna teljes leigázását jelentette volna, hanem egy B terv mellett, amely Kelet Ukrajna megszerzésére irányul. Ezért nevezte ki a Szíriában sikeres Dvornyikov hadseregtábornokot az orosz csapatok élére Ukrajnában.

Putyin fegyelmet tart a saját családjában is. Egyik lánya, Maria, külföldön akarta megünnepelni a születésnapját egy „baráti országban” feltehetően Törökországban. Putyin megtiltotta az utazást. A brit hírszerzés szerint az orosz elnök attól tartott, hogy lánya nem tér vissza Oroszországba a születésnapi ünnepségről.

Szíria hóhéra Putyin utolsó reménye Ukrajnában

Míg korábban az amerikai hírszerzés szerint nem volt főparancsnoka az Ukrajnában harcoló orosz erőknek, és ezzel is magyarázható volt a gyenge teljesítmény, most Putyin változtatott ezen.

Alekszandr Dvornyikov hadseregtábornokot, az orosz Dél Régió parancsnokát nevezte ki az Ukrajnában harcoló mintegy 200 ezer katona vezetésére. A tábornok Szíriában irányította korábban az orosz csapatokat. Brutális hatékonysággal lépett fel a felkelőkkel szemben. A légierő és a tüzérség együttes alkalmazásával törölt el városokat a föld színéről. A leghíresebb példa Aleppo, amelyből szinte semmi sem maradt miután az oroszok elpusztították, a szír elit csapatok pedig legyilkolták azokat, akik a tüzérségi tűz után is életben maradtak a városban. Most az oroszok Szíriában toboroznak zsoldosokat. 7.000 dollárt kap egy katona egy hónapra, ha aláír az oroszoknak. Egyes hírek szerint több mint 10 ezer szír harcos írta már alá a szerződést. A közel-keleti harcosok híresek a brutalitásukról, ráadásul számukra az ukránok távoli „hitetlen népség”, akikért nem kár. Az érdekes az, hogy Putyin ily módon akarja „felszabadítani” a Donbaszt, ahol a lakosság nagyobb része orosz. Ilyen hadművelet után vajon ki áll Putyin oldalára?

„Győzelem” a győzelem napjára

Egy hónap múlva a moszkvai díszszemlén akar eldicsekedni Putyin elnök az ukrajnai vállalkozás sikerével. Ezért összpontosítják most az oroszok erőiket Ukrajna keleti részén Harkov és a Donbasz ellen. Harkovnak több mint egymillió lakosa volt a háború előtt, többségük orosz anyanyelvű. Ha a város Aleppo sorsára jut, akkor borzalmas vérfürdő várható. Ukrajna vezetői ezért is szólítanak fel mindenkit a menekülésre. Közben persze az ukrán hadsereg is felkészül. A nyugati világ pedig ontja a fegyvereket, amelyeket az ukránok egyre hatékonyabban használnak fel. Jelenleg még csak török és kínai drónokat használnak orosz célpontok ellen, de most már megkapták a legkorszerűbb amerikai drónok egy részét is. Szlovákia átadta Patriot rakétavédelmi rendszerét Ukrajnának, cserébe az amerikaiak nekik újabbat szállítanak.

Ukrajna védője, Zaluzsnij tábornok

A 48 éves tábornok dolgozta ki Kijev védelmi stratégiáját, mellyel végül is sikerült megállítani az oroszokat, akik felhagytak a főváros ostromával.

Zaluzsnij tábornok már januárban arról tájékoztatta a NATO katonai vezetőit, hogy Ukrajna felkészült az orosz támadásra. Erről pontos információik voltak, mert az amerikai hírszerzés szinte mindent megosztott velük.

Az ukrán katonai vezetésnek volt ideje, hogy felkészüljön az orosz támadásra hiszen 2014 óta háborús helyzet áll fenn Ukrajna keleti részén, ahol Putyin támogatásával orosz milíciák nyíltan megkérdőjelezik Kijev fennhatóságát. Itt harcolt először Putyin zsoldos hadserege, a Wagner alakulat is, amely a bucsai mészárlást elkövette Kijev környékén a mostani háborúban.

Zaluzsnij tábornok katona családban született, és egész életét a seregben töltötte. Odesszában és Kijevben végezte el a katonai akadémiát.

2014-ben már ő vezette azt az ukrán alakulatot, amely a legvéresebb csatákat vívta az orosz milíciákkal a Donbaszban.

„Mi nem olyan háborúra készülünk mint 1943-ban” – jelentette ki az ukrán csapatok főparancsnoka nem sokkal Putyin agressziója előtt. Az ukránok amerikai mintára szervezték át a hadsereget: kis és hatékony alakulatok ezek, amelyek nem a térképről tájékozódnak. „Az ukrán elit alakulatok olyanok mint az amerikaiak” – mondta elismerően egy amerikai főtiszt, aki látogatást tett Ukrajnában.

Az ukrán hadsereg az alakulatok parancsnokainak egyéni kezdeményezésére épít – éppúgy mint az amerikai. Az ukrán hadsereg tisztikarának jelentős részét az amerikaiak képezték ki Lvov környékén. Sokan közülük az USA-ban is megfordultak. „A mai hadnagyok már nem olyanok mint mi voltunk” – hangsúlyozza Zaluzsnij tábornok. Az oroszok második világháborús stratégiát alkalmaznak, az ukránok a huszonegyedik század amerikai harcmodorát vették át.

„Mi vagyunk Európa pajzsa” – hangsúlyozza az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, aki élete legnagyobb próbájára készül amikor megpróbálja megvédeni Kelet Ukrajnát az orosz agresszióval szemben.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK