Az olimpiai bajnok magyar férfi váltó vasárnap bronzérmes lett a rövidpályás gyorskorcsolyázók szófiai világbajnokságán.
A Liu Shaolin Sándor, Burján Csaba, Varnyú Alex, Krueger Cole összeállítású négyes a dél-koreai és a kínai kvartett mögött lett harmadik az oroszokat megelőzve.
A magyarok ezzel a harmadik hellyel sorozatban az ötödik világbajnokságról térnek haza éremmel. A férfi staféta ezt megelőzően kétszer állhatott dobogón: 2015-ben ezüst-, 2017-ben bronzérmes volt.
Az 5000 méteres döntő legelején a világkupagyőztes magyarok köröztek az első pozícióban, de nem diktáltak nagy tempót, az iram pedig akkor sem változott, amikor előbb a kínai, majd a dél-koreai négyes állt az élre. A lassúbb futam kedvezett az egyik legjobbját, Liu Shaoangot sérülés miatt nélkülöző magyar stafétának, mert így nem szakadt le. A táv felénél már az orosz négyes is az Európa-bajnok magyar kvartett elé került, de a harmadik helyet egy jó váltásnál sikerült visszaszerezni. Már csak a verseny egyharmada volt hátra, amikor az oroszok ismét visszavették az utolsó dobogós pozíciót, ekkor a két ázsiai váltó ráadásul elszakadt a két európaitól, csakhogy utóbbiak két legjobbja, Szemjon Jelisztratov és Liu Shaolin ledolgozta a hátrányt.
A hajrára nem sok izgalom maradt, mivel az oroszok egy rossz váltásnál nemhogy visszacsúsztak a magyarok mögé, de még el is estek, innentől pedig nem volt reális esélye egyik csapatnak sem, hogy változtasson a kialakult sorrenden: a dél-koreaiak biztosan őrizték éllovas pozíciójukat, és a kínaiakat ezüstjét sem fenyegette a magyar csapat.
„Ádó nélkül ebben ennyi volt” – mondta Burján, aki Liu Shaoang kézközépcsonttörésére utalt. „A taktikánk nem volt szép, csak utaztunk és abban reménykedtünk, hogy ha ott tudunk maradni, akkor valahogy összejön az érem. Ehhez kellett most az oroszok esése is”.
A magyar váltó olimpiai és Európa-bajnokként, valamint világkupagyőztesként és világcsúcstartóként indult a vb-n, de az utolsó hiányzó címet ezúttal nem sikerült begyűjtenie. Amint a 24 éves pécsi versenyző megjegyezte, erre ebben az összeállításban nem is volt esélyük, ráadásul ebben a szezonban nagyon jól kezdtek, de az idény végére elfogyott az erő, így jövőre azon kell dolgozniuk, hogy ez inkább fordítva legyen.
„Pénteken nem voltam formában, de a váltó miatt kifejezetten örülök, hogy a végén ment jobban, mert egyéniben amúgy sem volt esélyem érmet nyerni” – értékelt Varnyú. Az amerikai születésű Krueger szintén azt mondta, a vasárnapi fináléban jobban teljesített, mint a szombati elődöntőben, és ez örömmel tölti el.
Liu Shaolin szerint kifejezetten nagy eredmény és a maximumot jelenti a magyar váltó számára, hogy öccse nélkül harmadik tudott lenni a világbajnokságon.
Eredmények:
férfi váltó, világbajnok:
Koreai Köztársaság (Hvang Tae Hon, Li Dzsune Szeo, Lim Hjo Dzsun, Park Dzsi Von) 7:04.292
2. Kína (Zsen Ce-vej, Vu Ta-csing, Hszü Hung-cse, Jang Suaj) 7:04.651
3. MAGYARORSZÁG (Burján Csaba, Krueger Cole, Liu Shaolin Sándor, Varnyú Alex) 7:04.961
női váltó, világbajnok:
Koreai Köztársaság (Csoj Min Dzsong, Kim Kon Hi, Kim Dzsi Ju, Sim Szuk Hi) 4:13.904 perc
2. Oroszország (Jekatyerina Jefremenkova, Jekatyerina Konsztantyinova, Jemina Malagics, Szofija Proszvirnova) 4:14.353
3. Kanada (Kim Boutin, Camille de Serres-Rainville, Alyson Charles, Courtney Lee Sarault) 4:14.984
Nincs magyar döntős 1000 méteren
Egyik magyar sem került döntőbe 1000 méteren a rövidpályás gyorskorcsolyázók szófiai világbajnokságán, a legmesszebb Liu Shaolin Sándor jutott, akit az elődöntőben kizártak.
A 23 éves ferencvárosi versenyző az első néhány körben az élen korcsolyázott a negyeddöntőben, majd a háromszoros olimpiai bajnok kanadai Charles Hamelin megelőzte, de a hajrá közeledtével az év magyar férfi sportolója visszavette tőle az éllovas pozíciót. Az utolsó körre fordulva az 1500 méteren győztes dél-koreai Lim Hjo Dzsun elviharzott Liu Shaolin mellett, akinek viszont a második hely is biztos elődöntős szereplést ért.
A legjobb tíz között az első néhány körben a magyar klasszis vezetett, majd Lim állt az élre, de a szám Európa-bajnoka, az orosz Szemjon Jelisztratov is begyújtotta a rakétákat. Liu Shaolin féltávnál visszavette a második helyet ázsiai riválisától, aki ezt nem hagyta annyiban, az egyik egyenesben belülről próbált előzni, de a kanyar bejárata előtt a magyar versenyző rádőlt, melynek következtében Lim elesett, Liu Shaolin pedig kisodródott. A zsűri utóbbit látta szabálytalannak, így előbbit továbbjuttatta.
A magyar váltóval szintén olimpiai bajnok Burján Csaba a negyeddöntőben eleinte az ötfős futamban hátul „utazott”, majd amikor megpróbált előretörni, összeakadt Jelisztratovval, és mindketten elestek. A zsűri a 24 éves pécsi sportolót látta vétkesnek, így őt kizárta, míg a szám Európa-bajnokát továbbjuttatta.
Jászapáti Petra a negyeddöntős futamának első harmadában vezetett, majd megelőzte őt a szám olimpiai bajnoka, a holland Suzanne Schulting, két körrel a vége előtt pedig a német Anna Seidel is. A harmadik hely idővel még mindig továbbjutást érhetett volna, de az olasz Cynthia Mascitto a célegyenesben meglepte a 20 éves szegedi versenyzőt, akinek így két ezreden múlt az elődöntős szereplése. Bácskai Sára Luca már korán az ötödik helyre került a futamában, egyszer próbált meg kigyorsítani az előzéshez, de akkor éppen bójára lépett, később pedig már nem maradt ereje újabb kísérletre, így ötödikként ért célba.
A vasárnapi program az 1000 méter döntőivel, majd a legjobb nyolcat felvonultató 3000 méteres szuperdöntőkkel folytatódik, végül a staféták fináléival zárul. (MTI)