Bottoni: nincs meg a feltétele az Orbán-féle kormányzásnak Olaszországban

0
1658
Róma, 2018. május 28. Az olasz elnöki hivatal sajtóosztálya által közreadott képen Carlo Cottarelli olasz miniszterelnök-jelölt sajtótájékoztatót tart a római elnöki rezidencián, a Quirinale-palotában 2018. május 28-án, miután elfogadta Sergio Mattarella államfõtõl a kormányalakítási megbízatást. (MTI/EPA/Olasz elnöki hivatal sajtóosztálya/Francesco Ammendola)

Stefano Bottoni, az MTA tudományos kutatója a minap megjósolta, hogy nem fog megalakulni a populista 5 Csillag Mozgalom és a szélsőjobboldali Liga koalíciós kormánya. Pedig a két pártnak van elegendő mandátuma a parlamentben. Közbeszólt a köztársasági elnök és a miniszterelnök-jelölt Giuseppe Conte miniszteri listájáról kihúzta az egyik csúcsminiszter (pénzügy és gazdaság) nevét. Ezzel a kormányalakítás elbukott.

Bottoni a Független Hírügynökségnek elmondta, hogy Sergio Mattarella elnök lépése alkotmányjogi aggályokra ad okot, hiszen politikai nézetei miatt (euroszkeptikus) nem lehetne megakadályozni egy miniszterjelölt kinevezését. Ezt a lépést csak erkölcsi jellegű kifogások (büntetett előélet) miatt alkalmazhatta volna az államfő. A szakértő szerint azonban nem lesz Olaszországban impeachment vagyis az államfő visszahívása, ahogyan azt a média egy része írta.

Sergio Mattarella egyébként ma délelőtt ismét intézkedett és a 64 éves pénzügyi szakértőt („Mister Megszorítás”) Carlo Cottarellit bízta meg állítson fel szakértői kormányt.

Első sajtónyilatkozatában Cottarelli két forgatókönyvet vázolt fel; elmondta, hogy a héten ismerteti kormánya programját a parlamentben. Ha bizalmat kap, akkor a szakértői kormány 2018 végéig vezeti Olaszországot és a következő választások 2019 elején lehetnek. Ám ha kormányát leszavazza a törvényhozás, akkor augusztus után ismét általános választást tartanak Olaszországban.

Stefano Bottoni szerint számszerűleg a kormányalakítási kudarcra ítéltetett Öt Csillag Mozgalomnak és Ligának parlamenti többsége van, tehát simán bizalmatlanságot szavazhatnának ki a szakértői kormánnyal szemben, azonban nem lehet tudni, hogy hány képviselőt nyer meg az ellentábor, vagy hány közülük szavaz át félelemből.

Így aztán meg is alakulhat a Cottarelli-kormány.

Stefano Bottoni szerint nincs kizárva, hogy az államfő lépését (az euroszkeptikus koalíciós kormány megalakulásának megakadályozását) az olasz elit és a piac is kikényszeríthette. Olaszország ugyanis nehéz és sebezhető időszak előtt áll,

200-300 milliárd euró kölcsön törlesztése esedékes.

A kamatok viszont emelkednek.

Az olasz elit pártjai (balról a demokraták, jobbról Berlusconi Forzája) viszont egyre csak zsugorodnak és a választások óta, a kormányalakítási huzavona idején az Öt Csillag is erősödött, de különösen Mateo Salvini és a Liga, akik megerősödve kerülhetnek ki a következő választásokon.

Az olasz elit tehát néhány hónapot nyert, de ez az időhúzás még sokba kerülhet.

Bottoni úgy véli, hogy egy másik forgatókönyv (ez sem lett volna kockázatmentes) szerint, hagyni kellett volna megalakulni az EU-ellenes kormányt, amely megmérettethette volna magát Brüsszelben. Macronnal és Merkellel szemben.

Bottoni szerint Olaszországban nincs arra alkalmas személyiség és erős politikai háttér sem, hogy egy Orbán-féle kormányzás alakuljon ki. Másrészt kockázatvállalás sincsen, mert az olasz kormányok rendszerint meghátrálnak, amikor megfenyegetik őket. Nem úgy, mint Orbánék 2010-11-ben.

Viszont erősödik az EU ellenes trend.

Az olasz elit ugyanis mindig is mintakövető volt

és Olaszországban külső kormányzás zajlott 1945-től (előbb az amerikaiak majd Brüsszel). Most azonban feltörőben van a szuverenista vonal.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .