Az olasz Parolin bíboros lesz az új pápa Chat GPT szerint – írja a francia Bmftv portál, amely a következőkkel támasztja alá jóslatát: Pietro Parolin bíborosnak azért van előnye a többiekkel szemben, mert olasz, és 1978 óta Olaszország elveszítette a pápai trónt, de nagyon szeretné visszaszerezni azt.
Parolin biboros számíthat 53 európai kollégája támogatására, és ez önmagában nem elegendő ugyan a kétharmados többséghez, de komoly előny hiszen a földrészek közül még mindig Európa adja a legtöbb bíborost noha a katolikus egyház híveinek a száma itt csökken míg Afrikában, Ázsiában és az amerikai földrészen növekszik. Parolin bíboros számíthat a latin amerikai kollégák egy részének a támogatására is hiszen őt Ferenc pápa emberének tartják a Vatikánban: kezdettől fogva ő volt az argentin pápa államtitkára vagyis a miniszterelnök. Ez a 12 éves tapasztalat nagy előny hiszen Ferenc pápa megkezdte ugyan a vatikáni Curia reformját, de nem fejezte be.
Parolin a Vatikán diplomáciai szolgálatában futott be karriert vagyis jól ismeri a világot: Nigériában, Mexikóban és Venezuelában szolgált hosszabb ideig. A Vatikánban a külügyben szolgált, és fontos szerepe volt a Vietnammal és Kínával folyó tárgyalásokon. Már államtitkárként ő kötött egyezményt a pekingi kommunista rendszerrel. Rómában emlékeztetnek rá, hogy a reform pápa, XXIII. János után a bíborosok egy diplomata pápát választottak VI. Pált, aki konszolidálta a katolikus egyház helyzetét, és 120 főben határozta meg a bíborosi kollégium aktív létszámát jelentősen nyitva ezzel a világ felé. Így vált lehetővé, hogy 1978-ban lengyel pápát válasszon a bíborosi testület Szent Péter trónjára. Wojtyla bíboros csak 58 éves volt amikor megválasztották pápának, és 28 évet ült Szent Péter trónján. Utána idősebb pápákat választottak: mind XVI. Benedek mind Ferenc túl volt a hetvenen. Pietro Parolin bíboros idén hetven esztendős.
A Trump jelenség
Ferenc pápa egyik utolsó döntése az volt, hogy olyan érseket állított Washington élére, aki gyakran élesen kritizálta Donald Trump bevándorlási politikáját. Az USA elnöke kezdetben el sem akart menni Ferenc pápa temetésére, de Vance alelnök meggyőzte ennek jelentőségéről. A szegény munkáscsaládból származó Vance felnőtt korában katolizált. Az USA bíborosnak komoly szerepet játszottak II. János Pál megválasztásában, mert az Egyesült Államok fizeti be a legtöbb Péter fillért a Vatikán kasszájába, de azóta szerepük csökkent, mert a pedofil papok perei miatt sok katolikus egyházmegye csődbe ment, és több bíborost nyugdíjazni kellett, mert nem megfelelően kezelték a kínos ügyeket.
Ferenc pápa határozottan lépett fel ezekben az ügyekben, és ezzel sok ellenséget szerzett magának a katolikus egyházban.
Pietro Parolin diplomata tehát van gyakorlata abban, hogy miképp kezelje az olyan személyiségeket mint például Donald Trump, aki szinte az egész világgal harcban áll.
Erdő Péter lenne Orbán és Trump jelöltje?
A magyar bíboros, aki már több mint húsz éve tagja a pápaválasztó kollégiumnak hetvenhárom éves, és korábban az európai püspöki konferencia elnöke is volt. Kiválóan beszél olaszul, és tud oroszul is. Ez pedig előny lehet hiszen a Vatikán fontosnak tartja a kapcsolatok javítását az ortodox világgal. A magyar diplomácia intézte el, hogy Kirill pátriárkát ne tegyék fel az Európai Unió feketelistájára. Kirill pátriárka, aki KGB-s kollégája volt Vlagyimir Putyinnak, elszántan támogatja az orosz diktátor Ukrajna elleni háborúját.
Erdő Péter éppúgy kiváló kánon jogász mint Pietro Parolin. A magyar bíboros is fontosnak tartja a különböző vallások közötti együttműködés javítását. Amikor Ferenc pápa budapesti látogatást tett, akkor Erdő Péter bíboros úgy szervezte azt meg, hogy a legfontosabb esemény a pápai küldöttség látogatása a Dohány utcai zsinagógában volt, amely a holocaust szimbóluma is Magyarországon.
Erdő Péter mind a bevándorlók ügyében mind a családjogi reformokban szemben állt Ferenc pápa reformjaival, ezért a konzervatív bíborosok számára kedvező választás lehet. A migráns kérdés eltérő megítélése szembe állította Ferenc pápát Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel is, ezért Erdő Péter megválasztása e téren is enyhülést hozhatna.
Vance alelnök nemrég úgy nyilatkozott, hogy “Európában csak Olaszországban és Magyarországon kezelik jól a migráció ügyeit.” A Trump kormányzat számára Erdő Péter konzervatív politikája nyilvánvalóan sokkal elfogadhatóbb mint Ferenc pápa szókimondó irányvonala a migránsok befogadásával kapcsolatban.
Trump barátsága persze lehet olyan mint Piszkos Fred kapitányé: ölhet is!
A bíborosi kollégium tehát nincsen könnyű helyzetben Rómában.
A Chat GPT Parolin és Erdő bíborosok mellett esélyt ad még Luis Antonio Tagle bíborosnak, aki a Fülöp szigetekről érkezett Rómába, Matteo Zuppinak, az olasz püspöki kar elnökének, és Peter Turkson ghánai bíborosnak. Persze Rómában sokan emlékeztetnek a régi mondásra: aki pápaesélyesként érkezik a konzisztoriumra, az bíborosként távozik onnan.