Joschka Fischer egykori német külügyminiszter szerint az Egyesült Államok saját magát pusztítja leginkább Trump elnök politikája miatt. Joschka Fisher, aki Budakesziről származott el, és most szakértőként igencsak leszedi a keresztvizet Donald Trump politikájáról.
“A hazai fronton Trump ráengedte a világ leggazdagabb emberét, a Szilícium völgy technofasiszta mozgalmának fejét az államapparátusra. Ennek kibelezése hosszú távra gyengíti az Egyesült Államokat.”
Trump diplomáciája mit ért el?
“Az USA elnöke aláássa a szabadkereskedelmet, melyet épp az Egyesült Államok terjesztett el 1945 után. Ez meggyengíti a világkereskedelmet, a szövetségesek elvesztéséhez vezet, megerősítheti a vetélytársakat és végső soron az Egyesült Államok összeomlásához vezethet el.”
Németország ex külügyminisztere levonja a tanulságot: ”Trump kül- és belpolitikája meggyengíti az Egyesült Államokat, sőt az is lehet, hogy annak lerombolását segíti elő.”
Mi haszna van abból Trumpnak, hogy meggyengíti a transzatlanti kapcsolatokat?
“A Nyugat azért tudott vezető szerepet játszani 1945 után a világban, mert az Egyesült Államok mellett mindig ott állt Nyugat Európa, a vasfüggöny lebontása után pedig egész Európa. Amerika ezért nyerte meg a hidegháborút és lett a világ legerősebb nagyhatalma.
Trump lerombolta a bizalmat, Egyesült Államok elkötelezettsége immár semmit sem jelent hiszen Trump mindent megváltoztathat egyik percről a másikra.”
Mi várható ezután?
“A Nyugat eltűnt, az amerikai vezetőszerep megszűnt. Mindez alapvetően megváltoztatja a politikai a helyzetet a világban, ahol megnő a háború esélye hiszen több nagyhatalom is beavatkozhat a világpolitikába, ahol új korszak kezdődik. A bajok és a nehézségek egyre csak növekedni fognak a világban, ahol az igazságtalanság csak egyre tovább mélyül” – írja Joschka Fischer ex német külügyminiszter a Social Europe című baloldali portálon.
Európa profitálhat Trump hibáiból
Azzal, hogy magára hagyja Európát, az Európai Unió integrációja felgyorsulhat. Közös alapokat hozhatnak létre Ukrajna támogatására, a hadiipar fejlesztésére, a zöld átmenet támogatására és a digitális lemaradás megszüntetésére.
Európa előremenekülhet az Európai Egyesült Államok irányába, és ebbe segítségére lehetnek azok a tudósok és szakértők, akik Trump elől menekülnek el az Egyesült Államokból. Trump értelmiségellenes politikája miatt már megindult a brain drain – az agyelszívás csak épp fordítva: az USA a vesztes és Európa, Kanada a kedvezményezett. Ahogy Hitler elől elmenekült az európai értelmiség színe-java ugyanígy járhat Donald Trump is, ha tovább folytatja politikáját a tudományos kutatás és az egyetemek ellen.
Hála Trumpnak Európa oktatási szuperhatalommá válhat
Jelenleg 1,66 millió külföldi diák tanul az Európai Unió egyetemein – írja a Social Europe- ban Polly Toynbee. Németországban vannak a legtöbben, csaknem 25%, Franciaország a második 16%-kal, míg Hollandia a harmadik 10%-kal. Az USA-ban mintegy egymillió külföldi diák tanul, de sokan fontolgatják, hogy elhagyják az országot hiszen fenyegeti őket Trump migránsellenes politikája éppúgy, mint az egyetemek elleni általános offenzívája.
“Jelenleg előfordul, hogy külföldi diákokat kitiltanak az Egyesült Államokból olyan kis vétségek miatt mint szabálytalan parkolás vagy sebesség túllépés.”
Sok külföldi diák annyira tart a deportálástól, hogy nem mer hazalátogatni, mert attól fél, hogy nem engedik vissza az Egyesült Államokba. A kínai diákok, akik a második legnagyobb csoportot képezik az indiaiak után az USA-ban, különösen tartanak Trump politikájától hiszen a vámháborúban kiderült: az elnök célpontja tulajdonképp Peking.
Brüsszelben már észrevették a lehetőséget, és az EU Study in Europe programja megkezdte a toborzást az Egyesült Államokat elhagyó diákok között.
“Az európai kormányok a tehetséges diákok toborzásával alternatívát kínálhatnak az USA- val szemben, amely elzárkózik a világtól. Ezenkívül ott vannak azok az amerikaiak is, akik nem akarnak Trump országában élni. Számukra Európa az eszményi kivándorló hely” – érvel a Social Europe portálon Polly Toynbee.