A furcsa paradoxonra mutatott rá Spiró György, aki korábban az X-ek című regényében mutatta be az orosz megszállás alatt élő kelet-európai valóságot. Mit jelent a szovjet mentalitás? “Általános közönyt, reménytelenséget, beszűkült tudatot és bénultságot” – mondta a 79 éves író, aki a 444-nek nyilatkozott.
“A mai orosz viszonyokat nem ismerem, de annak idején viszonylag sokszor jártam a Szovjetunióban, és ugyanazt tapasztaltam a 2010-es évek vidéki Magyarországán mint a Szovjetunióban a hetvenes és nyolcvanas években.”
Az író nem a politikai rendszerről beszél hanem a népi mentalitásról, amely kialakult a nemzeti együttműködés rendszerében:
”a gyűlölködés általános. Eleve a rosszat feltételezik a másik emberről. A sajtó korábban leszerepelt előítéleteket harsog.”
Miért?
“A Kádár rendszer is hazugságokra épült, de a közepén és a végén sokkal magasabb civilizációs szintre került mint ma” – állítja Spiró György. Aki 2022 előtt nézte a Nyugatnak szánt orosz propaganda televíziót, és megjósolta a háborút Ukrajnában.
“A magyar társadalom korábban nem volt szovjet típusú, a keletiesedés a rendszerváltás óta zajlott le. Az alattvalói tudat végigvonul a magyar történelmen.”
Az író arra a paradoxonra mutat rá, hogy a szovjet rendszer azért nem tudta átitatni Magyarországot vagy Lengyelországot, mert kényszer választás volt, most viszont a nemzeti együttműködés rendszere saját vagyis a diktatúra kívül – belül egyaránt működik.
Erre a kommunista vezetők már a lengyelországi válság kapcsán rájöttek a nyolcvanas években Moszkvában, ahol Jurij Vlagyimirovics Andropov emberei kidolgozták a szovjet rendszer javított kiadását.
Putyin és Orbán nemzetiszocialista rendszerei ikertestvérek,de…
Andropov egykor Budapesten látta a kommunista rendszer összeomlását, és kétségbeesetten küzdött ez ellen Lengyelországban, ahol rá hárult ez a feladat 1980-81- ben az agyhalott Brezsnyev helyett. Rájöhettek arra, hogy a szovjet rendszer hosszútávon tarthatatlan. Ezért kidolgozták a hibrid nemzetiszocialista rendszert, amelyet Putyin, a KGB egykori alezredese szorgalmasan meg is valósít Oroszországban.
Orbán Viktor őt követi, de miért? 2009-ben az addig antikommunista és oroszellenes Orbán, aki hatalomátvételre készült, lepaktált Putyinnal Szentpéterváron. Bizalmi emberei: Simicska Lajos és Nyerges Zsolt közben a KGB utód FSZB központban egyeztettek “a gazdasági együttműködésről.” Erről elég annyi, amennyit David Pressman, az USA ex budapesti nagykövete mondott a CNN-nek: “Orbán Viktor 2,2 milliárd dolláros támogatást kapott Putyintól az energia szállításokon keresztül az ukrajnai háború három éve alatt.”
Orbán baja az, hogy a nemzetiszocialista rendszer modelljét arra alapozták, hogy Oroszország energia exportja fenntartja a költségvetést, de Magyarországnak nincsen ilyen “csodafegyvere.” Ezért Orbán rendszere egyelőre a szoft változat hiszen képtelen fenntartani magát nyugati gazdasági kapcsolatok nélkül. Sőt, mind Putyin mind pedig Hszi Csin-ping megmondhatták a magyar miniszterelnöknek, hogy számukra csakis addig jelent értéket a kapcsolat ameddig Magyarország a NATO és az Európai Unió tagja. Ezért pávatáncol mind kétségbeesettebben a pocakos Orbán Viktor.
A magyar társadalom pedig mélán konstatálja illúzióinak elmúlását, és egyéni megoldásokat keres.
A nagy állami kísérletek ugyanis 1918 óta folyamatosan megbuktak: Károlyi Mihály, Kun Béla, Vitéz nagybányai Horthy Miklós, Szálasi Ferenc, Rákosi Mátyás, Kádár János, Gyurcsány Ferenc, Orbán Viktor. Ez különösen azért kínos, mert Kína az 1978-ban elkezdett reform következtében világhatalommá vált, amely vetélytársa az Egyesült Államoknak. Közben nem váltott politikai rendszert, de oly eredményesen koncentrált a gazdaságra és a technológia változásokra, hogy világtörténelmi fordulatot hajtott végre miközben Oroszország és Magyarország a zsákutcában menetel szorgalmasan előre …