Amerikai városok, amelyek ellenállnak Trump tömeges deportálásainak

0
413
The Post

Ők az úgynevezett „szentélyek”, amelyeknek speciális törvényei vannak a migránsok védelmére: az egyik fő Denver, amely emiatt különféle problémákkal küzd – valahogy Iványi Gábor és az ő egyháza jut erről a cikkről eszembe…

Vannak amerikai városok, amelyek útjában állnak Donald Trump kormányának a migránsok és menedékkérők tömeges kiutasítására irányuló terveinek. Valamennyien vagy majdnem mindegyiküket a Demokrata Párt polgármesterei irányítják, és „szentélyvárosoknak” (szigorúan véve menedékvárosoknak) nevezik, mert olyan törvényeket fogadtak el, amelyek megnehezítik a szövetségi hatóságok számára a migránsok felkutatását és kiutasítását. Az egyik legfontosabb szentélyváros, és Trump és a republikánusok egyik leginkább támadott városa Denver, Colorado fővárosa.

2017-ben, az első Trump-adminisztráció idején Denver jelentős nemzeti szenzációvá vált, amikor Jeanette Vizguerra, egy okmányokkal nem rendelkező, négygyermekes mexikói migráns anya menedéket keresett egy belvárosi templomban, hogy elkerülje a deportálást. Vizguerrának tehát sikerült ideiglenes tartózkodási engedélyt szereznie. Mint sok más területen, a Trump-adminisztráció második ciklusában is gyorsabb és agresszívebb: március közepén Vizguerrát letartóztatták a szövetségi határőrök, és bevitték a migránsok fogolytáborába.

A templom, ahol Vizguerra 2017-ben menedéket keresett, az Első Baptista Egyház, amely néhány méterre található a Denver Capitoltól, a Colorado állam parlamentjétől. Amint belép, Kurt Kaufman lelkész egy névjegykártya méretű fehér kártyát nyújt át Önnek, amelynek egyik oldala angolul, másik oldala spanyolul van írva. A spanyol oldalon a Border Patrol razzia esetén követendő utasítások találhatók, beleértve a következőket: „Ne nyissa ki az ajtót, ha egy ügynök kopogtat” és „NE ÍRJ ALÁ SEMMIT” nagy betűkkel. Az angol oldalon az a szöveg található, amelyet a letartóztatott személynek el kell mondania a tisztek előtt, beleértve: „Én akarok gyakorolni alkotmányos jogaimat”.

Amikor Vizguerrát letartóztatták, nem volt ideje menedéket keresni sehova: a tisztek váratlanul érkeztek, miközben éppen egy szupermarketben tartott egy kis szünetet a hivatalnok munkájában. A 2017-ben őt fogadó First Baptist Churchben továbbra is készülnek a migránsok fogadására, és szükség esetén megvédik őket a szövetségi határőrségtől.

- Hirdetés -

Lehetséges, hogy az Első Baptista Egyház ügye ihlette Trump egyik első döntését, amely hivatalba lépése első napján megfosztotta a templomokat, iskolákat és kórházakat védett státuszuktól.

Trump érkezése előtt, ha valaki templomban menekült, iskolába járt vagy kórházban ápolták, a határőrök kulturális érzékenység és történelmi okokból kerülték a portyázást: a középkor óta a templomok sérthetetlen helynek számítottak, kivéve nagyon súlyos eseteket. Most ezt a kivételt megszüntették:

„A bűnözők többé nem bújhatnak el Amerika templomaiban és iskoláiban, hogy elkerüljék a letartóztatást”

– írta közleményében a Belbiztonsági Minisztérium.

Az intézkedés része a Trump-adminisztráció szélesebb körű harcának minden olyan entitás ellen, amely bármilyen módon meg akarja védeni a migránsokat a deportálástól. Ebben az összefüggésben a szentélyvárosok, köztük Denver, a fő célpont.

A szentélyvárosnak nincs egységes definíciója: A kifejezés a törvények széles körére utal, „amelyek bizonyos korlátozásokat írnak elő a szövetségi hatóságokkal egy személy bevándorlási státuszáról megosztható információ mennyiségére vonatkozóan” – mondja Colleen Putzel-Kavanaugh, a Migration Policy Institute vezető munkatársa. A gyakorlatban az úgynevezett „szentély” városok vagy államok helyi hatóságai nem hajlandók megosztani a szövetségi hatóságokkal, hogy egy adott személy amerikai állampolgár-e vagy sem, vagy legális bevándorló-e vagy sem.

A legtöbb esetben valójában a szentélyvárosi hatóságok egyszerűen elkerülik ezen információk gyűjtését. Ha valaki kórházba kerül, okmányért megy a hivatalba, vagy még a jogosítvány megszerzésekor sem kerül rögzítésre a bevándorlási státusza (a személyazonosságát és lakóhelyét természetesen továbbra is igazolnia kell). Így, ha a Szövetségi Határőrség arra kéri a várost vagy államot, hogy osszon meg információkat a területükön tartózkodó, okmányokkal nem rendelkező migránsokról, a helyi hatóságok hitelesen kijelenthetik, hogy nincs mit megosztaniuk, védve a migránsokat. A helyi hatóságok azonban együttműködnek az illetékes hatóságokkal bűnügyi nyomozás ügyében, vagy amikor azt a bíró elrendeli.

Az Egyesült Államokban körülbelül tíz állam minősül szentélynek, valamint több száz város. A legfontosabbak Boston, Chicago, New York és Denver. A város polgármestere, a demokrata Mike Johnston az elmúlt hónapokban Trump egyik fő ellenfeleként tűnt fel a bevándorlás kérdésében: amikor Trumpot újraválasztották, azt mondta, hajlandó lenne börtönbe vonulni, hogy ellenezze az összes migráns tömeges kiutasítását. Amikor Vizguerrát letartóztatták, azt mondta, hogy ez

„a politikai disszidensek üldözése (Vlagyimir) Putyinhoz”, az orosz elnökhöz méltó.

Január 27-én, egy héttel Trump hivatalba lépése után a Ház Felügyeleti és Kormányreform Bizottsága levelet küldött Johnstonnak, amelyben azzal érvelt, hogy az olyan menedékvárosok, mint Denver,

„megakadályozzák a szövetségi bűnüldöző szerveket abban, hogy biztonságos letartóztatásokat hajtsanak végre, és eltávolítsák a veszélyes bűnözőket az amerikai közösségekből, ezzel Amerika kevésbé biztonságos”.

A bizottság ezután elrendelte Johnstont és más szentélyvárosi polgármestereket, hogy jelenjenek meg a Ház előtt egy meghallgatásra, amelyet március elején tartottak. Johnston vallomása volt az egyik legtöbbet emlegetett dolog, mivel a polgármester határozottan védte városa politikáját, hogy megvédje az általa „új jövevényeknek” nevezetteket, és amit a szövetségi hatóságok „illegális idegeneknek” neveznek. Johnston szerint ha az Egyesült Államokban jelenleg is bevándorlási válság van, az a Kongresszus hibája, hogy nem fogadott el új törvényeket a helyzet megoldására. Ugyanakkor nem volt hajlandó kijelenteni, hogy Denver egy szentélyváros (a legtöbb szakértő szerint az), kihasználva a kifejezés körüli jogi kétértelműséget.

Johnston a többi polgármesterhez hasonlóan igyekszik megőrizni azokat a garanciákat, amelyek Denvert a migránsok befogadó városává teszik, ugyanakkor megvédi a várost a kormány esetleges megtorlásától, amely már többször fenyegetőzött a szövetségi finanszírozás megszakításával azon városok esetében, amelyek nem hajlandók együttműködni migránsellenes politikájával.

A kongresszusi meghallgatáson a fenyegetések is személyessé váltak. Egy ponton Clay Higgins republikánus képviselő azt mondta, amikor a polgármesterekhez beszélt, de Johnstonhoz fordult:

„Az egyikük azt mondta, hogy készen áll a börtönbe menni. Megadhatnánk ezt a lehetőséget.”

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .