Az alig több, mint ötezer lelkes Algyőn volt a múlt vasárnap teljes önkormányzati választás. A szavazásra azért volt szükség, mert a testület a belső konfliktusok okán működésképtelenné vált, a tagok jószerivel semmiben nem tudtak megegyezni, ezért inkább feloszlatták magukat.
Meglehetősen hosszú és a mai Magyarországra sajnálatosan jellemző, nincs rá jobb szó, mocskos kampány után Molnár Áron lett a polgármester újra, és hiába volt minden támadás ellene, a testületbe is – a fideszesek helyett – a vele együtt gondolkodni képes jelöltek kerültek. Mondhatni: az algyői lakosok kidobták a Fideszt… A hajdan volt jobbikos, ma független régi-új polgármesterrel készítettünk interjút.
- Mennyiben politikai kérdés manapság egy polgármesteri cím megszerzése?
- Amennyiben manapság minden ilyen tisztség a politika tárgykörébe sorolandó. Én persze szeretném elterelni magamról ezt a vélekedést, azt szeretném hinni, hogy közszereplő vagyok, de nem politikus. Ez természetesen nehéz ügy, mivel ma már átitatja a politika a települések életét is. Ez sajnos nagyon is meglátszott most itt Algyőn.
- A kampány miatt mondja?
- Nézze, amióta pártok jelen vannak a közéletben és meg akarnak hódítani minden várost, falut, azóta együtt kell élnünk azzal, hogy minden átpolitizálódik. De, ami most az utóbbi időben itt történt, az minden határon, minden normalitáson túlment.
- Miben jelentkezett ez most az algyői kampányban?
- Zanzásítva kaptuk a nagypolitikából már ismert média-, és marketing elemeket, amelyek korábban nem voltak jelen Algyőn; a kampánynak a mocskolódó, uszító, lejárató fogásait. Hazugságok, személyeskedések, nos ezek korábban nem voltak részei az algyőiek életének.
- És mindez elsősorban önt érintette?
- Igen, engem meg a családomat, mivel hát én voltam a polgármester. Szórólapokon és általuk újságnak nevezett kiadványokon keresztül támadtak, rágalmaztak folyamatosan.
- Nyilván ezeknek nem voltak gazdái. Vagyis elbújtak a rágalmazók egyfajta névtelenség mögé, nem?
- De igen, bár a végén már ezt sem lehetett megtenni, elég egyértelművé vált, hogy ki, kik állnak a hadjárat mögött.
- A Fidesznek miért volt annyira fontos Algyő megnyerése? Mert hiszen ez a párt állt a kampányfogások mögött…
- Ezt inkább tőlük kellene megkérdezni; amúgy a Fidesz politikájából következik, hogy mindent meg akarnak nyerni, bármi áron. Azt azonban feltehetően látták, hogy pártlógóval nem biztos a győzelmük, ezért Fideszként nem is indultak, polgármestert sem jelöltek. Ugyanakkor akkora médiakampány uralta el a falut, hogy kizárható, hogy mindez magánpénzekből történt.
- Óhatatlan, hogy ne hasonlítsuk össze a két közelmúlt önkormányzati választását, az önökét és a picivel korábban lezajlott paksit. Pakson a Fidesz nagy fölénnyel nyert, mint mondják, többek között azért is, mert a város lakosságának jelentős része függ az atomerőműtől. Algyőn öntől félnek?
- Hát nem hinném… A két települést elég nehéz összehasonlítani, bár vannak összevethető elemek; nálunk a MOL ad munkát az embereknek, de a MOL-nál most nincsenek olyan politikai elemek, mint az atomerőműnél. Szóval igazán nem látok párhuzamot. Nálunk döntő elem volt, hogy én negyvennégy éve élek itt, tősgyökeres algyői vagyok, az emberek ismernek, van, aki szeret, van, aki nem, de annyi feltétlenül kiderült ebből az eredményből, hogy nem hiszik el a nyilvánvaló hazugságokat. Vagyis ez a rágalomhadjárat inkább visszafelé sült el.
- A mostani siker az egy dolog, viszont a neheze ezután jön. A kormányzattal szemben nyerni kockázatos. Nem tart attól, hogy büntetésbe fogják helyezni Algyőt, azaz elzárják a pénzcsapokat?
- Benne van a pakliban. De ez Lázár Jánosnak sem lenne jó, hisz ő a térség országgyűlési képviselője. Vele különben normál beszélőviszonyban voltam, nagyjából fél évvel ezelőtt történt valami, ami fordulatot hozott, lényegében megszűnt közöttünk a kapcsolat, megszűnt az együttműködés. A kérdésére most nem tudok válaszolni, nem tudom, hogy éri-e retorzió Algyőt. Aki azonban ebben érdekelt, az nem hajlandó tudomásul venni az algyői emberek nagy többségének akaratát.
- Ezek szerint az algyői emberek valahogy magasabb erkölcsi tartással rendelkeznek, ha szembe mernek menni a kormányzati akarattal…
- Ez egy fantasztikus üzenet volt a választó polgárok részéről és nagyon nagy hitet ad nekem. A kampány végén, bevallom, már elbizonytalanodtam; hogy vajon ez a sok mocskolódás hogyan hat az emberekre. Mennyire hiszik el azok, akikkel nap, mint nap találkozom, boltban, iskolában, vagy bárhol a településen, hogy lehet-e ennek foganatja? A sok-sok borzalom hallatán, tényleg elbizonytalanodtam, hogy vajon működhet-e ez a szörnyű propaganda. Vagyis igen: az algyőiek kiálltak valami és valaki mellett, ez fantasztikus dolog.
- Helyrehozhatónak látja-e a viszonyát Lázár Jánossal, főként azok után, hogy ő beszállt a kampányba, mégpedig ön ellen.
- Nézze, nem vesztünk össze, csak egyszerűen megszűnt a kapcsolat. Hogy miért nem tudom, csak feltételezéseim vannak. Az egyik az, hogy én csak közvetítőkön keresztül jutottam el hozzá, így aztán lehetséges, hogy ezek a közvetítők szándékos torzításai okozták a törést, a másik az a görög vegyi üzem problematikája lehetett, amit a mai napig nem értek. Népszavazás döntött volna arról, maradjon e településen ez az üzem, amelyet egyébként a kormány is támogatott, én is támogattam, ám egyszercsak megjelent között a helyi Fidesz frakció, amely viszont ellenezte. A népszavazás végül ugye elmaradt, a görögök váratlanul távoztak; itt valami kisiklott, pedig hát a helyi Fidesz került szembe a kormánnyal. A kérdésre sajnos nem tudok válaszolni, nem tudom, mit hoz a jövő, én abban vagyok érdekelt, hogy azt tegyem, ami az algyőieknek jó.