Nagy Rózáról, aki a szovjet titkosszolgálat ösztöndíjasa volt Moszkvában, hazatérve pedig a pénzügyek terén képviselte a majd mindenható szervezetet, mely régóta készülődött a rendszerváltásra noha ezt nem sietett megosztani az alattvalókkal, a szocialista országok népeivel.
Káncz Csaba biztonságpolitikai szakértő erről írt a Facebookon. Azt nem tette hozzá, hogy a Matolcsy família igen bizalmas viszonyt ápolt a magyar állambiztonsággal. Az idősebb Matolcsy György, a rajzfilm stúdió igazgatója és testvére, Matolcsy Károly, aki a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese volt, rendszeresen írt jelentéseket nemcsak a munkahelyükön történt dolgokról hanem a családról is – éppúgy mint Esterházy Péter édesapja.
Matolcsy Mátyást a szélsőjobboldali képviselőt a bíróság háborús bűnökért elítélte, és a váci fegyházban máig nem egészen feltárt körülmények között elhunyt.
Hóman Bálint egykori vallás és közoktatásügyi miniszterhez hasonlóan – akinek gúnyneve nyilas Pufi volt – azzal a ki nem mondott ítélettel került be a váci fegyházba, hogy “élve nem kerülhet ki onnan!” A Matolcsy família egy része ennek hatására vállalta az együttműködést az ÁVH-val, és ezt a kapcsolatot ifjabb Matolcsy György is örökölte. Ez tette lehetővé, hogy Antall József kormányában a miniszterelnök gazdasági államtitkára legyen.
A nagy banki pénzrablások esetében mindenütt megtalálható az állambiztonsági illetve a szovjet-orosz szál – emlékeztet Káncz Csaba Princz Gábor és a Postabank ügyére, amely egymilliárd dolláros kárt okozott az országnak, de valakik sok pénzt kereshettek rajta.
Princz Gábor Moszkvában egy állambiztonsági tiszt fiaként született, és fiatal korától kezdve kiváló kapcsolatokat ápol a KGB-vel, melynek utolsó parancsnoka az a Krjucskov tábornok volt, aki jól beszélt magyarul hiszen 1956-ban Budapesten szolgált mint Andropov beosztottja és tolmácsa. Krjucskov tábornok hozta a selyemzsinórt Kádár Jánosnak 1988- ban azzal a “kéréssel” kiegészítve: “engedélyezze a Fidesz megalakulását, mert ők a jövő emberei.”
10 éve a Questor csődje kapcsán ismét előkerült a magyar állambiztonsági szál illetve a moszkvai kapcsolat. Az MNB alelnöke akkor közölte, hogy a Questor több mint 150 milliárd forint értékben bocsáthatott ki fiktív kötvényeket.
Ebből az összegből több tízmilliárd a magyar állambiztonság szervek “betétje” volt. A Külgazdasági és Külügyminisztérium is villámgyorsan felmondta a szerződéseit a Questorral.
Szijjártó Péter külügyminiszter már régóta szoros kapcsolatban állt Tarsoly Csabával, a Questor megbukott főnökével.
A Népszabadság akkoriban arról írt, hogy a Questor Fidesz közeli cég hírében állt: Szijjártó, a helyi Fidelitas vezére és Tarsoly, a Questor főnöke együtt támogatták Győr sportéletét. Másutt is együttműködés alakult ki: Szijjártó 2013-ban közölte, hogy Moszkvában magyar vízumiroda alakul, ahol magyar államkötvényeket is forgalmaznak majd. A moszkvai központot a Questor hozza létre – mondta Szijjártó, aki akkor még csak államtitkár volt. 2013-ban Szijjártó, Tarsoly és Kiss Szilárd, az idén januárban kémkedésért letartóztatott mezőgazdasági attasé együtt nyitotta meg a Moszkvai Kereskedőházat.
2014-ben Szijjártó már miniszterként megnyitotta a magyar vízumközpontot. A megnyitón természetesen ott volt Tarsoly Csaba és Jelena Cvetkova, Kiss Szilárd orosz neje, akit szoros szálak fűztek az orosz titkosszolgálathoz.
Nem új a fiktív kötvények ötlete
Stofa György – Optima Zrt. vezérigazgatója, akit Varga Mihály egyből kirúgott, mesélt a HVG-nek arról, hogy miképp is gazdálkodtak a Pallas Athéné Alapítvány pénzével, amely
“közpénzből magánpézzé változott.”
Stofa elmondta, hogy összesen 505 milliárd forintról van szó vagy még ennél is többről. A Pallas Athéné Alapítvány vezetőségének tudnia kellett arról, hogy az Optima kötvények fiktívek már csak azért is, mert többen is mindkét szervezet vezérkarában felvettek milliós fizetéseket. Kizárt, hogy erről Matolcsy György ne tudott volna, annál is inkább, mert a háttérből Matolcsy Ádám mozgatta a szálakat Kovács Petra néven.
Az ötszáz milliárd forintból több mint 300 milliárd a varsói Global Trade Centernél landolt, amely elsősorban irodaházakkal üzleteit. Szorgosan termelte a veszteséget.
Nagy Róza, aki Matolcsy KGB-s kapcsolata volt aktívan részt vett a Pallas Athéné Alapítvány menedzselésében miután nyugdíjba vonult a Nemzeti Bankból.
Szijjártó Péter átvehette a külföldieknek járó legmagasabb kitüntetést Lavrov külügyminisztertől. Putyin eredetileg Orbán Viktornak szánta a Barátság Érdemrendet, de a magyar miniszterelnök ügyesen elhajolt a megtiszteltetés elől, mert tudta a CIA élénken érdeklődik orosz kapcsolatai után. Lehet, hogy ennek Trump beiktatása után vége szakadt, de mindenképp figyelemreméltó, hogy 35 évvel a rendszerváltás után ilyen intenzív a kapcsolat a moszkvai és a budapesti vezetés között. Ezt Donald Tusk lengyel kormányfő így fogalmazta meg:
”Orbán vagy Putyin ügynöke vagy pedig hasznos idióta az orosz diktátor szolgálatában.”