A holokauszttal kapcsolatos telegram-bejegyzések sokasága meghamisítja a történelmet

0
1241
Facebook

Egy tanulmány szerint a németül beszélő Telegram-felhasználók különösen gyakran tesznek közzé torz vagy kiforgatott tartalmat a népirtásról. A dolgok jobban néznek ki a Twitteren és a TikTokon – de messze nem jó.

A Telegramon a holokauszttal foglalkozó, nyilvánosan elérhető Unesco – tanulmányban vizsgált tartalom mintegy fele tagadja vagy meghamisítja a tényeket. A német nyelvű tartalommal még rosszabbul néz ki: itt a nyilvános posztok 80 százaléka állítólag kiforgatja az igazságot. Az angol és a francia tartalom körülbelül 50 százaléka.

A tanulmány mintája azonban nem túl nagy, ahogy a szerzők elismerik: összesen 3848 bejegyzést vizsgáltak meg öt platformon és négy nyelven, köztük a Telegramon, a Twitteren , a TikTokon , a Facebookon és az Instagramon. 2021 júniusából és júliusából származnak. „A cél az volt, hogy platformonként és nyelvenként körülbelül 200 hozzászólást gyűjtsenek össze” – áll a tanulmányban.

A torzítást és a hamisítást olyan tartalomként határozták meg, amely a népirtást ünnepli, rágalmazza vagy vádolja az áldozatokat, például a holokausztot Izrael palesztinai politikájával azonosítja, vagy elhallgatott tényeket a nácikkal és munkatársaikkal kapcsolatban.

Arra a kérdésre a Telegram azt mondta, hogy „a szólásszabadság platformját kínálja, ahol az embereket felkérik arra, hogy békésen kifejtsék véleményüket, még akkor is, ha nem értenek egyet a miénkkel”. Az erőszakot vagy erőszakos bűnözőket dicsőítő bejegyzések tilosak, és eltávolításra kerülnek. A Backlinko weboldal szerint a Telegram 155 országban működik.

A többi közösségi média platform nem válaszolt a Reuters megkeresésére.

A hallgatás cinkosság

António Guterres ENSZ-főtitkár a következőket mondta:

„Soha nem szabad elfelejtenünk, hogy a gyűlöletbeszéd milyen könnyen válhat gyűlöletbűncselekménnyé.”

A tudatlanság vagy a nemtörődömség hogyan vezet intoleranciához, vagy hogy a bigottsággal szembeni hallgatás végső soron cinkosság. A kutatási eredmények szoros kapcsolatot mutattak ki a holokauszt tagadása és az online erőszak egyéb formái között, amelyek a rasszizmusból, a nők gyűlöletéből és az idegengyűlöletből fakadnak.

Az UNESCO az Egyesült Nemzetek Oktatási, Tudományos, Kulturális és Kommunikációs Szervezete.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .