Miután mind a közönségtől, mind a kritikusoktól dicsérő kritikákat kapott, a Netflix brit minisorozata, az Adolescence (Kamaszok) a közösségi médiában megjelent téves információs eset középpontjában találta magát. Természetesen a jobboldali magyar sajtó is kapva kapott a hoaxon.
Hamis elmélet kering, miszerint az iskolatársa meggyilkolásáért letartóztatott tizenhárom éves fehér főszereplőt az afro-amerikai fiú ihlette, akit 2024. július 29-én az északnyugat-angliai Southportban elkövetett késelés miatt ítéltek el.
A hoax, amely szerint a főhős etnikai hovatartozását az úgynevezett „felébredt” ideológiával összefüggő okok miatt változtatták meg, és így elkerülték, hogy egy fekete fiút gyilkosként mutassanak be, egy X-en indult, majd számos szélsőjobboldali profil vette át, és ezt maga Elon Musk, a közösségi oldal tulajdonosa is felerősítette.
Cheong bejegyzését közel 5 millióan nézték meg. De mindenekelőtt Musk kommentálta egyik klasszikus megjegyzésével – „Wow” –, ami tehát lényegében támogatta az elméletet. A megjegyzés segített neki 220 millió követője körében terjedni. A sztorit aztán sok más szélsőjobboldali közösségi oldal is átvette, és egyebek mellett a főszereplő Jamie fotóját a Southportban elkövetett hármas gyilkosságért felelős személy, Axel Rudakubana fotója mellé helyezték, aki akkor 17 éves volt.
A Kamaszokat azonban 2024. március 14-én jelentették be, több mint négy hónappal a támadás előtt, tehát nem alapozhatott ezekre a tényekre.
Ráadásul tavaly júliusban már folyamatban volt a sorozat gyártása és az első forgatás is zajlott. Az alkotók azt is több alkalommal tisztázták, hogy Jamie története nem egy konkrét eseten vagy egy személyen alapul, hanem több összeállított hír ihlette.
Emiatt az ügy széleskörű kritikát váltott ki Musk ellen, aki egyrészt gyakran osztja az X-ről szóló rasszista összeesküvés-elméleteket, másrészt az egyre megengedőbb tartalommoderálásnak köszönhetően nagyban elősegíti azok terjedését.
A Kamaszok Jack Thorne angol forgatókönyvíró és a sorozatban a főszereplő (Owen Cooper) apját alakító színész Stephen Graham írta, és nem az ügy megoldása, mint inkább a gyilkosság és az azt motiváló tizenéves férfikultúra megértése ihlette. A sorozatot egyaránt nagyra értékelték a produkciója miatt (teljesen egy hosszú felvételben készült, vagyis a felvételek közötti vágások nélkül), és az általa feldolgozott témákért, mint például a fiatalok közötti nemi erőszak, nőgyűlölet és zaklatás, de mindenekelőtt a mérgező férfiasság és a közösségi médiában széles körben elterjedt és népszerűsített incel szubkultúra.
Graham elmondta, hogy a történet fő inspirációja az Egyesült Királyságban tapasztalható tizenéves késelések számának növekedése volt, amelyet „járványnak nevezett az ország északi és déli részén élő fiatalok körében”.
Graham a Netflix Tudum című blogján kifejtette, hogy „megdöbbentette” a hír egy fiatal fiúról, akit azzal vádolnak, hogy megkéselt egy vele egykorú lányt, és többször is hallott már hasonló történeteket, olyannyira, hogy sorozatban szerette volna elmesélni őket. Thorne, a társ-alkotó hozzátette, hogy az Adolescence fel akarta tárni a férfiharag témáját és mindazt, ami az úgynevezett manoszféra körül forog. Ez a kifejezés arra utal, hogy a csoportok, oldalak és viták heterogén halmaza a férfiak jogaira és érdekeire összpontosított, gyakran nőgyűlölő, szexista és antifeminista álláspontokkal.
Röviden: a sorozat ihletője nem a később és teljesen más kontextusban játszó Southport-ügy volt, hanem még csak nem is egy konkrét történet.
A Southport-i támadás és maga Rudakubana is a félretájékoztatás középpontjában állt az interneten, félelmetes következményekkel járhat. Közvetlenül a támadást követően számos rasszista ember, de a szélsőjobbhoz közel álló politikusok és hírességek is kétségbe vonták, hogy a késelő illegálisan érkezett az Egyesült Királyságba, és hogy az angol rendőrség alábecsülte a kockázatot. A következő napokban a szélsőjobboldali mozgalmak nagyszabású bevándorlásellenes zavargásokat szerveztek, amelyeknek eredményeként összecsapások történtek a rendőrséggel, és több mint 1500 embert letartóztattak.
Rudakubana valójában brit állampolgár, Walesben született ruandai szülők gyermekeként. Valóban többször feljelentették a brit terrorizmus-megelőzési rendszernél, hogy potenciálisan veszélyes, de nem volt menedékkérő. Tavaly januárban 52 év börtönbüntetésre ítélték: gyilkossági kísérlettel, veszélyes anyagok birtoklásával és terrorista anyagok birtoklásával is vádolták: volt Al-Kaida kiképzési kézikönyve.