Vance alelnök: csak Olaszország és Magyarország helyzete kedvező Európában

0
660
A "Pöcs"

Trump alelnöke, aki korábban Hitlerhez hasonlította az Egyesült Államok elnökét, a Fox Newsnak azt állította “csak Olaszország és Magyarország helyzete kedvező az öreg kontinensen.” Miért?

“Ez a két állam kezelni tudja a migrációt, amely a figyelem középpontjába került Európában. Az európai gazdaság csődben van. Magyarország sikereit fejből felvázolta:

”2023-ban recesszió volt, de 2024-ben 0,4%-os növekedést mutatott a magyar gazdaság, amely a tervek szerint 2,7% lesz a növekedés jövőre, majd 2027-ben 3,6%.”

Az idei “repülőrajttal” Vance alelnök diszkréten nem foglalkozik hiszen csak az árak nőttek, de a gazdaság stagnál. Vance mindezt akkor adta elő amikor Trump vámtarifái fejbecsapták a világot, és Európát, benne Magyarországot különösen kedvezőtlenül érintették.

Vance alelnök egy pöcs!

Roger Cook ausztrál politikus közölte ezt a hallgatósággal. Majd utána sietett bocsánatot kérni a szóhasználatért, de a közönség dörgő tapssal jutalmazta a pöcs kifejezést az Egyesült Államok alelnökével kapcsolatban.

A vámok ugyanis Ausztráliát is érintik annak ellenére, hogy az Egyesült Államok egyik legrégibb szövetségeséről van szó.

- Hirdetés -

A Biden adminisztráció szövetséget kovácsolt össze a Távol Keleten Kínával szemben, de Trump sikeresen szétverte ezt a vámokkal. Közben Kínát újra megfenyegette: még 50%-ot rátesz a vámokra, mert Peking a korábban kivetett 34%-ra hasonló vámmal válaszolt. A kínaiak már korábban megüzenték Trumpnak:

„készen állunk a háborúra nemzeti érdekeink védelmében, és nemcsak a kereskedelmire!”

Tehet-e kivételt Magyarországgal Donald Trump?

Aligha, mert a külkereskedelem az Európai Unióban közös ügy vagyis Brüsszelben döntenek róla. Épp ez az integráció lényege. Trump az Európai Unió halálát akarja vagyis egyenként tárgyalni minden tagállamai, de Ursula von der Leyen kiadta a jelszót: egységben az erőnk! Az Európai Uniónak 450 millió polgára van, az Egyesült Államoknak 330 millió.

A világkereskedelemben Kína az első, az Európai Unió a második és az USA csak harmadik. Miután Trump elutasította az Európai Unió kompromisszumos javaslatát, Brüsszelben fontolgatják az együttműködést Kínával, melyet Pekingben is forszíroznak. Ha Trump kitart a vámháború mellett, akkor létrejöhet a G2, amelyet Kína szeretne megvalósítani csakhogy nem úgy ahogy Peking javasolta. Hszi Csin-ping elnök tíz évvel ezelőtt állt elő azzal az elképzeléssel, hogy az Egyesült Államoknak és Kínának együtt kellene kormányoznia a világgazdaságot. Matolcsy György, az MNB akkori elnöke az első között volt, aki lelkesült a G2 világért. Most viszont az USA meglehetősen magára maradt miközben Kína védelmezi a globális gazdaságot, és szembeszáll a protekcionizmussal.

Orbán Viktor: hát én immár kit válasszak, Trumpot vagy Hszi Csin-pinget? Kínát vagy Amerikát?

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .