Szaúdi hadügyminiszter Teheránban

0
460
aawsat.com

A szaúdi trónörökös öccse, Khalid bin Szalman herceg, hadügyminiszter találkozott Irán vezérkari főnökével, és fogadta őt Khamenei ajatollah is.

Irán mindenképp el szeretné kerülni a közös amerikai – izraeli támadást, és ezért tárgyal ősellenségével Szaúd Arábiával. Az évtizedek óta tartó szunnita-síita háborúban mindkét fél komoly veszteségeket szenvedett el miközben megerősödött Izrael és főként Törökország.

Irán jelentős mértékben meggyengült, mert az izraeli hadsereg tönkretette légvédelmét, két külföldi védencére, a Hamászra és a Hezbollahra csaknem végzetes csapást mért, Szíriával pedig  elveszítette fő szövetségesét.

Khalid bin Szalman trónörökös megnyugtatta Iránt: Szaúd Arábia nem venne részt egy támadásban az ország ellen, sőt nem is támogatna egy amerikai-izraeli közös akciót.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök már régóta arra akarja rávenni Donald Trumpot: indítsanak együtt megsemmisítő akciót Irán nukleáris programja ellen.

- Hirdetés -

Az amerikai tábornokok elleneznek egy ilyen katonai akciót Irán ellen, mert nagyon nehéz lenne megsemmisíteni a szétszórt nukleáris létesítményeket a hegyvidéki terepen, és a hadjárat  beláthatatlan következményekkel járna a Közel Kelet amúgy is kaotikus helyzetére.

Trump nem akarja megtámadni Iránt

“Nem sietek támogatni egy katonai akciót Irán ellen”

– jelentette ki az amerikai elnök a Fehér Házban.

“Iránnak megvan az esélye arra, hogy nagyszerű ország legyen és boldogan éljen” – hangsúlyozta Donald Trump, akinek nevében Witkoff New York-i ingatlan vállalkozó tárgyal Irán külügyminiszterével.

Trump hozzáfűzte:

”Ha egy második lehetőségre kerül sor, akkor az nagyon rossz lenne Iránnak.”

Az amerikai légierő folyamatosan támadja a húszi lázadókat Jemenben, akik Irán szövetségesei. A húszik iráni rakétákkal intéznek támadásokat a hajóforgalom ellen a Szuezi csatornában. Emiatt felmerült az ötlet: Szaúd Arábia irányításával intézzenek szárazföldi támadást a húszik meggyengítésére Jemenben. A koldusszegény és fanatikus arab országban Irán és Szaúd Arábia évekig folytatott proxy háborút egymással – különösebb eredmény nélkül.

A síita Irán és a szunnita Szaúd Arábia között nem az Egyesült Államok hanem Kína teremtett békét. Kína exportjában a Szuezi csatorna fontos útvonal, ezért is van az egyetlen külföldi katonai támaszpontja Dzsibutiban.

A második külföldi katonai támaszpont Kambodzsában épül, ahol Hszi Csin-ping kínai elnök mostanában tett látogatást.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .