Orbán Viktor múlt szeptemberben tárgyalt Déby elnökkel a Karmelita kolostorban, de már előbb kiderült, hogy a csádi katonai misszió kapcsolattartó tisztje nem más mint Orbán Gáspár őrnagy. Azóta sem derült ki, hogy miért oly fontos a magyar miniszterelnöknek Csád, ahol októberben titokzatos körülmények között elhunyt a magyar katonai attasé.
Szerdán puccskísérletet vertek le az afrikai országban, ahol Orbán Gáspár jár Rejtő Jenő hősei nyomában. A festői háttér megértéséhez érdemes felidézni, hogy Déby elnök szerető édesapját ölette meg, hogy hatalomra kerülhessen az afrikai országban, ahol az apagyilkosságot megbocsájthatatlan bűnnek tekintik.
Lövöldözés Csádban az elnöki palota környékén
A kormány ura a helyzetnek – közölte szerda este Ndjamenaban a 17 milliós afrikai állam fővárosában a külügyminiszter, aki egyben a kormány szóvivője is.
Egy 24 tagú kommandó támadta meg az elnöki palotát, ebből 18-at megöltek – közölte az AFP hírügynökséggel Csád külügyminisztere. Abderaman Koulamallah hangsúlyozta, hogy nem az iszlamista Boko Haram terrorakciójáról volt szó – ahogy korábban gondolták Csád fővárosában.
Mi történt? Két autó állt meg az elnöki palota egyik bejáratánál, és onnan késekkel és macsetékkel felfegyverzett fiatalok ugrottak ki, akik rátámadtak a kormányőrségre. Egy katonát megöltek, hármat megsebesítettek. A hadsereg tankokat küldött a helyszínre, és így sikerült helyreállítani a rendet. Este kilencre helyreállt a rend – közölte a külügyminiszter egy videón. A közösségi portálon látható videón a külügyminiszter övében jól láthatóan egy pisztoly volt. Mit mondott a külügyminiszter, aki egyben kormányszóvivő is?
“Itt állok az elnöki palotában, ahol tökéletes a nyugalom. Még semmi biztosat sem tudunk, de a helyzetet teljes mértékben az ellenőrzésünk alatt tartjuk. Még várjuk a főügyészt, hogy tájékoztatni tudjuk Csád népét. Csak egy kis incidens volt az egész, mindent tökéletesen az ellenőrzésünk alatt tartunk.”
Épp ott járt a kínai külügyminiszter
Vang Ji, a kínai diplomácia vezetője afrikai körutat tesz, és ennek keretében épp Csádban tárgyalt Mahamat Idriss Déby elnökkel néhány órával a támadás előtt.
Déby elnök, aki apja halála után vette át a hatalmat 2021-ben az afrikai államban, orosz támogatással nyerte meg a választásokat idén májusban. Látogatást tett Moszkvában Putyinnál, majd Csádban letartóztatták az orosz tanácsadókat mondván: puccsot készítettek elő.
Az orosz tanácsadók néhány feledhetetlen hetet töltöttek a csádi börtönökben, majd kiutasították őket.
Déby elnök külföldi körútja során Budapesten is járt, a Karmelita kolostorban tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel szeptemberben. A magyar országgyűlés még 2023 novemberében fogadta el a csádi katonai misszióról szóló határozati javaslatot.
Eszerint 2025 december 31-ig egy legfeljebb 200 fős katonai alakulat állomásozhat Csádban.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a csádi misszióról ezt mondta az Indexnek:
”A stabilitás egyben a terrorizmus egyik ellenszere. Nekünk magyaroknak – tágabban Európának – az az érdekünk, hogy aki onnan el akart indulni, annak legyen oka otthon maradni. Ha a stabilitás és a migráció fékezéséhez hozzá tudunk járulni, akkor ezt örömmel és büszkén tesszük. Erről szól ez a történet.”
Orbán Viktor olyan fontosnak tartja a “csádi történetet”, hogy fiát, Orbán Gáspárt bízta meg a kapcsolattartással, Déby államfővel – emlékeztetett a hvg.hu múlt szeptemberben.
Hogyan és miért halt meg a magyar katonai attasé Csádban?
Vékás-Kovács Imre, Csádban akkreditált magyar katonai attasét holtan találták szállodai szobájában. Idegenkezűség nem merült fel – közölte a honvédelmi minisztérium októberben Budapesten. Ám a boncolási jegyzőkönyvet nem ismerhette meg a közvélemény, ezért az index szerint felmerült a mérgezés gyanúja, mert a tiszt napok óta rosszullétre panaszkodott.
Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő szerint: ”senkinek sem állhat érdekében, hogy végezzen egy politikai befolyással nem bíró katonatiszttel.”
Európai észjárás szerint a biztonságpolitikai szakértőnek igaza lehet, de Afrikában a szimbólumok sokat számítanak. A francia katonákat Déby elnök távozásra szólította fel. Az államfő maga is katona volt, rendszere választásokkal szentesített katonai diktatúra. Bármilyen külföldi katona gyanút kelt Afrikának ezen a részén, ahol Kadhafi elnök meggyilkolása óta – 2011 – a káosz az úr.
Szinte mindenütt polgárháború dúl, és ebben a zavarosban halásznak a nagyhatalmak. Az oroszok és a kínaiak próbálják meg átvenni a nyugatiak helyét. Ebbe a játszmába illeszkedik bele Orbán Viktor csádi kalandja. A miniszterelnök persze sejti, hogy Csádban szolgálni nem leányálom, ezért Orbán Gáspár őrnagy Budapestről tartja a kapcsolatot a csádi államfővel.