Képes-e az immunrendszer önmagában elpusztítani a rákos daganatokat?

0
873
twitter.com

A tudósok azt találták, hogy a természetes gyilkos sejtek, amelyek immunrendszerünk részét képezik, képesek felismerni és elpusztítani a rákos sejteket. Ezek a sejtek képesek megtámadni egy specifikus fehérjét, amely elősegíti a rákos daganatok növekedését.

Ezt bizonyítják a Science Advances tudományos folyóiratban megjelent tanulmány eredményei – írja a Medical Xpress.

Az XPO1 fehérje fontos a sejtek normális működéséhez, de néha túlzottan aktívvá válik – ez pedig a rákos sejtek ellenőrizetlen szaporodásához vezet. A Southamptoni Egyetem tudósai felfedezték, hogy az XPO1-ből származó peptid (egy fehérje „töredéke”, amely több aminosavból áll) vonzza a természetes gyilkosokat, és kiváltja a szervezet rákos sejtekkel szembeni immunválaszát.

A tudósok úgy vélik, hogy ez a felfedezés utat nyithat olyan új kezelési módszerek felé, amelyek kevésbé invazívak, vagyis kevésbé traumás hatással lesznek a szervezetre.

Salim Haque hepatológus professzor, a tanulmány vezetője elmondta, hogy korábban azt gondolták, hogy a gyilkos sejtek véletlenül hatnak a rákra. Az új bizonyítékok azonban azt mutatják, hogy az immunrendszer egyértelműen felismeri a rákos sejteket, és célzottan megtámadja azokat.

Meg kell jegyezni, hogy a gyilkos sejtek kevésbé veszélyeztetik az egészséges szöveteket, ellentétben a kemoterápiával és más hagyományos rákkezelésekkel, ezért kevesebb mellékhatásuk van.

Haku professzor azt is megjegyezte, hogy azok a rákos betegek, akiknek aktív gyilkos sejtjei vannak és magas az XPO1 fehérje szintje, jelentősen tovább élnek – a rák típusától függetlenül. Még az agresszív formák esetén is, mint például a májrák (a betegség medián túlélése 18 hónap), ezek a betegek jobb eredményeket mutatnak.

A tudósok úgy vélik, hogy egy olyan megközelítés, amely magában foglalja a gyilkos sejtek aktiválását a rákos sejtek megcélzása érdekében, számos rákkezelésére használható, beleértve a fej- és nyakrákot, a hólyagrákot és a mellrákot.

Ralf Schittenhelm professzor, a Monash Egyetemről hangsúlyozta, hogy ez a felfedezés forradalmasíthatja az immunterápiát. Megjegyezte, hogy ez lehetőséget nyit a személyre szabott rákkezelésre, különösen azokban az esetekben, amikor a hagyományos módszerek kudarcot vallanak.

Southampton tudóscsoportja jelenleg a világ első olyan vakcinájának megalkotásán dolgozik, amely gyilkos sejteket használ a rák elleni küzdelemben.

Korábban a kutatók egy új immunbiomarker felfedezését jelentették be, amely segíthet a magas fokú petefészekrák korai felismerésében, és életeket menthet.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .